Piwne newsy 21.1.14

34
3306

Nowe browary, nowe piwa i wątek kryminalny

Nowe browary kontraktowe: Mason i Doctor Brew, nowe piwa: American Brown Ale od Birbanta i PIPA w Redenie oraz zuchwała kradzież piw BrewDoga na kwotę ćwierć miliona złotych.

34 KOMENTARZE

 1. To z waszych powtórek wyczekuję jeszcze Borsuka – chyba z rok go nie było. Będzie? 🙂 Wypadałoby też Lemura powtórzyć. Czekam niecierpliwie 🙂

 2. Tomku, czy butelki używane przez Pintę i AleBrowar to nie Vishy Light? Jeśli to faktycznie NRW, to czym różnią się Vishy Light?

 3. Pinta i AleBrowar używa butelek typu Vichy a nie NRV to tak dla ścisłości

  NRV to trochę inny typ butelki i jest z reguły ciężka – zwrotna 🙂

  • Jesteś w błędzie i o tym już rozmawialiśmy. 😉 Vichy to butelka gruba 0,33L, tzw. długie noże. Wydaje mi się, że Imperator jest w Vichy. Aczkolwiek ręki sobie za to nie dam uciąć.
   NRW, a nie NRV, (bo Nordrhein-Westfalen) to butelka gruba i zwrotna. Pinta i AleBrowar używają jej cieńszej i niższej wersji.
   EDIT: no ja też byłem w błędzie. Otóż gruba butelka to może być zarówno NRW jak i Vichy, z kart produktów wynika, że NRW jest zwrotna, a Vichy nie, ale są tej samej wysokości i ciężaru, wiec nie wiem gdzie leży różnica. Tymczasem nasi rzemieślnicy używają niższej i lżejszej o prawie 100g Vichy Light, tak jak napisał Coder. Wyjątkiem jest SzałPiw, który używa NRW.

   • NRW to terminologia rodem z Niemiec i w większości jest to butelka zwrotna (granat) Vichy to odmiana NRW występujaca w wersji zwrotnej i bezzwrotnej Light.

    Różnice są minimalne np średnica, pole etykietowe lub wysokość.

    Wszyscy w Polsce używają odmiany Vichy Light oprócz Szałów bo oni mając refermentację boją się wybuchu, co moim zdanie jest bezzasadne.

    Wersja Light jest ekonomicznie uzasadniona bo to mniejsza waga.

    Pinta użyła do porteru butelkę Vichy 330 w wersji zwrotnej czyli nie light 🙂

    Warto zrobić kiedyś program o mitach butelkowych 🙂

 4. w sumie to czekam na jeden niezły news z Twojej strony
  taki news dotyczący jakiegoś konkursu
  i to takiego z prawdziwego zdarzenia
  a nie takiego jak ostatnio z odgadywaniem nazwy gdzie nikt nie dostał nagrody
  z tego co mówisz to często dostajesz piwa od widzów może czas się zrewanżować? Oczywiście rozumiem ze Twoje filmy i wiedza którą się dzielisz to tez jakiś rewanż ale może juz czas na coś więcej?
  Macie piękne szkło, może jakieś piwa, może zestaw kawek, może jakąś perełkę trudno dostępną? A może np wspólna degustacja na jakimś konkursie piwnym ze zwycięzcą? Robisz super rzeczy więc myślę ze niedługo Nas zaskoczysz 😀

  • Właśnie o to samo miałem zagadać 😀 Masz Tomku już Maj zaplanowany?? 🙂 Co Ci mówi intuicja? Czego mozna się spodziewać po tej imprezie??

 5. Super news że Kawka is back ! Nareszcie ! Już się cieszę na myśl o możliwości skosztowania nowej warki. A kawa dodana do piwa to będzie oczywiście Kopi Luwak ? 😉

 6. Ostatnio zabutelkowałem cofee stouta i miałem podobne wrażenie jak Ty. Na cichej już w zasadzie smakowało nieźle. Mam nadzieję że po poleżakowaniu i nagazowaniu będzie jeszcze lepsze.

  • Dotychczasowe „akcje” w Jabłonowie mówią że wręcz przeciwnie. To tylko dowodzi że uwarzenie naprawdę dobrego piwa to nie hop-siup. No ale pożyjemy, zobaczymy. Na pewno trzymamy kciuki. A raczej trzymamy kufle 😉

 7. Witam.Trochę z innej beczki. Chce uwarzyć RISa i to na słodach ze Strzegomia i potrzebuje przepisu,z jakich słodów i w jakich ilościach będę wdzięczny za fachową podpowiedz z góry dziękuję.

 8. Czy zamierzasz degustować Hoppy New Year i Smoked Cracow z Pracowni Piwa? Polecam Hoppy New Year, goryczka na światowym poziomie (choć aromat mógłby być lepszy).

 9. Kurde, gościu, uwielbiam to co robisz. Moja dziewczyna co prawda powiedziała: „ty to jesteś chyba w nim zakochany!”. Ale ona się nie zna nic na męskich sprawach, a co dopiero na smakowitych rozkosznych kraftach;)

Leave a Reply