Cornelius keg, czyli kegi od pepsi w domowym piwowarstwie

43
7029

Budowa, osprzęt, koszty.

W końcu kolejny odcinek warzę z kopyrem, choć tym razem warzenia nie będzie. Będzie przedstawienie kega Cornelius, częściej zwanego kegiem od pepsi. Dlaczego jest idealny dla domowego piwowara? Jak zacząć? Co potrzeba oprócz kega?

43 KOMENTARZE

 1. Z corneliusów serwuje się pre-mix czyli już gotową pepsi nagazowaną i zmieszaną z wodą. Syrop o którym Pan mówił czyli post-mix pakowany jest w jednorazowe opakowania.

  • Mieszanina gazów Guinnessa to 2/3 azotu i 1/3 CO2. Z czego tylko CO2 rozpuszcza się w roztworze. I tu pojawia się specjalny kran do stouta, zawierający „restrictor plate” który wymusza zmiksowanie Guinnessa z azotem co po chwili tworzy właściwą, kremową pianę.

 2. Czyli rozumiem, że w celu sterylizacji wystacza umycie NaOH, względnie KOH lub Kretem? Czy trzeba jeszcze użyć np. piro?
  Teraz by się przydał odcinek o starterach drożdżowych robionych na mieszadle 😉

 3. A jak długo można mieć takiego kega „otwartego” – napoczętego by nie musieć się obawiać o świeżość piwa? Zakładając że keg i rurki są w lodówce a sam kran na zewnątrz. Bo wydaje się to rozwiązanie bardziej imprezowe lub na tydzień czy dwa.

 4. Do czasu oglądnięcia tego odcinka v-bloga niewiele wiedziałem o serwowaniu piwa z kega. Teraz dalej wiem tyle samo. Nie wiem dla kogo to miało być, może dla zupełnie zielonych piwowarów, żeby pokazać, że takie coś istnieje. Mnie do niczego się nie przydało, bo ciągle nie znam szczegółów.

  • No i zamiast zadać jakieś pytanie – napisałeś ten komentarz.
   To mi przypomina scenę z podstawówki:
   – proszę pani, bo ja nie rozumiem.
   – czego nie rozumiesz?
   – wszystkiego. 😉

 5. Czy wiesz może jak to jest z używaniem naboi 16gr. poprzez taką szybkozłączkę jaką sprzedaje browamator? Ile ich potrzeba do opróżnienia beczki i czy da się nimi także nagazować kega?

 6. Czy można napełniać keg np. w połowie a resztę dopełniać CO2? Rozumiem przez to podanie CO2, bardzo powoli przez zawór do odbioru piwa (czarny) i zostawienie otwartego zaworu do gazu (szarego). W ten sposób cięższy CO2 powinien wyprzeć z kega większość powietrza atmosferycznego. Taki sposób odpowiadałby przechowywaniu kega w połowie zużytego (optymista powiedziałby zawierającego jeszcze z 10 litrów piwa). Jak to wpływa na trwałość piwa?
  Z jakiego materiału robi się wężyki do piwa poliamid (PA), Polietylen (PE), PVC czy Silikon, a może jeszcze z czegoś innego?

  • Nigdy tak nie robiłem. Jakiś pomysł to jest. Chociaż nie wiem czy aż tak się trzeba „umartwiać”. Ja bym napuścił normalnie przez szarą złączkę. Potem odczekał chwilę i normalnie wypuścił przez zawór bezpieczeństwa. Na moim wężyku jest napisane:Food Tubing Superflex layer, więc chyba jest to PVC.

 7. W Stanach popularne jest używanie do nagazowania corny-kegów butli z markerów paintbollowych.Podejrzewam że w dużych miastach łatwiej może być z namierzeniem sklepu do paintbolla niż punktu ładowania gaśnic.Ktoś może się orientuje jak wygląda przeróbka takiej instalacji? Małe naboje 16g. to chyba tylko do wypychania piwa ze środka.W zeszłym roku używki corneliusa chodziły po 300, 350 PLN, a takie w których wszystko łącznie z zaworami i rurkami(uszczelki lepiej wymieniać zawsze z zasady) trzeba było wymieniać w porywach, można było wyhaczyć po 200.Mam nadzieję że film z kegeratorem odpowie na więcej pytań.

 8. Co się stanie z osadem drożdżowym, który będzie na dnie keg-a? Z tego co mi się wydaje powinien wylecieć razem z pierwszym piwem.

 9. pyt. 1: jakie ciśnienie powinno być ustawione na reduktorze?
  pyt. 2: jeżeli w kegu mamy piwo refermentowane to czy przy podłączonym gazie i zostawionym na jakiś czas, np. na 2 dni piwo się bardziej nagazuje?
  pyt. 3: jeżeli wlejemy piwo do kega, bez refermentacji to jaka ilość gazu jest potrzebna żeby je nagazować? jakoś to się da policzyć?
  pozdrawiam,
  Michał.

  • Rdzewieją, poza tym nalewa się praktycznie sama piana (brak odpowiedniej regulacji w bardzo prostym dozowniku piwa).

   Pomijając powyższe wady (które dla wielu je dyskwalifikują), te puchy (bo właściwie to nie kegi tylko puszki) są świetne na wszelkie wyjazdy plenerowe (np. do łódki na Mazury). Są małe, poręczne, lekkie i nie wymagają butli CO2 (są naboje w dozowniku), reduktorów itd…

 10. Hej
  Mogłeś powiedzieć jeszcze coś o wężach, bo zdaje się że do piwa jest inny niż do gazu. Poza tym jak wygląda montaż reduktora – kolejność czynności. Czy wyjście musi być skręcone na 0 jeśli nie jest podpięty keg? Pytanie może dziwne ale nieco mnie nurtuje.
  Jakie są zagrożenia, w końcu to gaz pod ciśnieniem.

 11. Witam
  Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z tymi kegami. Kegi PEPSI – 115zł (najtańsze jakie widziałem) do 280zł (oczywiście używane; kogoś trochę poniosło)
  Kegi coca-coli widziałem nawet poniżej 80zł. Skąd ta różnica w cenie ? Czy istnieje możliwość zmiany wejść/wyjść kega coca-coli (pin lock; tak chyba się nazywają) na takie z PEPSI (ball lock) i czy jest w ogóle taka możliwość i czy jest zasadne ekonomicznie.

 12. przyklejam z innego wątku może tu padnie odp.
  P. Tomku,
  Mając warunki (keg co2) lepsze jest sztuczne nasycenie czy re-fermentacja ?
  czy piwo traci na wartości/smaku po sztucznym ?
  czy w ogóle jest wyczuwalne w jaki sposób nasycono piwo ?

 13. Witam zainteresowałem się po pana odcinku na kupn takiego kega ale szukam i szukam ceny mnie przerażają wspominał Pan ze można kupić cała paletę takich kegów zęby było taniej ale gdzie takie transakcje można znaleźć bo szukam 2 tydz i nic nie znalazłem może pan mi w tym pomóc

 14. Witam,
  Zastanawiam się nad przechowywaniem piwa w Cornelius keg’u. Mam pytanie ile czasu można w nim trzymać piwo? Czy można „upijać” z niego piwo uzupełniając ubytek piwa gazem CO2?

Leave a Reply