100 pytań do kopyra – reaktywacja

10
2705

Wracam do serii 100 pytań do kopyra. Pytania (piwne) możecie zadawać pod tym filmem na YouTube. Jest też zapowiedź lajwa na kanale piwnym.
Premiera o 10:00.

10 KOMENTARZE

  1. Czyli doszedłeś do wniosku, że nie warto kopać się koniami wielkości kaczki i jednak zrobić coś fajnego dla widzów 😀

  2. Kiedy będzie odnowiona seria kursu sensorycznego? Czy opowiedziałbyś może odnowioną wersję o zakażeniach w piwie? Ostatnio czytałem, że w piwie mogą się pojawić nawet bakterie jadu kiełbasianego – Clostridium botulinum… Czy to możliwe? Jakie zakażenia mogą powstać w zamkniętym już fermentorze? To środowisko beztlenowe czy tlenowe (z racji rurki) ? W jakich sytuacjach piwa zakażone są jeszcze zdatne do butelkowania a kiedy nie? Kiedyś mówiłeś że fermentowane pleśnią są szkodliwe, ale przecież jopejskie właśnie tak jest fermentowane między innymi…

  3. czy można fermentować piwo w kegu?
    Chodzi o uproszczenie procesu – chciałbym pominąć krok z fermentorem i po warzeniu zlać od razu do kega (oczywiście – z rurką fermenacyjną zamiast zaworu)

  4. Czy jeżeli BLG w RISie nie spada mi już poniżej 8, a jego początkowa wartość wynosiła 23, to podczas butelkowania powinienem dodać jeszcze glukozę na refermentacje czy raczej zostawić je już same sobie do długiego leżakowania bez dodawania glukozy?

  5. Jak to jest z piwem niepasteryzowanyn? Ostatnio kupiłam triple NEIPE w puszce, jedna z nowości. Na etykiecie informacja o tym, że piwo jest niepasteryzowane i niefiltrowane. Data ważności to 25.11.2022, czyli rok. Czytałam, że piwa niepasteryzowane powinny mieć krótszą datę (czytałam, że nawet tylko kilka tygodni). Skąd ta rozbieżność? Czy piwo niepasteryzowane spokojnie tyle wtrzyma (nie patrząc na to, że rok ważności w ipie można uznać za dość wygórowaną wartość)? Czy może trzeba bardziej zwrócić uwagę na przechowywanie (nie za wysokie temp.)? Wg tego zapisu na etykietach – nie widzę różnicy w dacie ważności między piwem pasteryzowanym lub nie.

Leave a Reply