Nepomucen – drugi browar Polskiego Kraftu?

4
1726

Przy okazji degustacji dwóch DDH DIPA z nowych serii: Meet our Friends 01 z browarem PINTA oraz Crazy Lines 01, postawiłem tezę, że browar Nepomucen zasługuje na miano drugiego najlepszego browaru w polskim krafcie. Change my mind!
Premiera o 10:30.

4 KOMENTARZE

  1. Cześć,
    Jeśli jako główne kryteria pozwalające na wybór browaru nr 1, 2 i 3 w polskim krafcie miałbym przyjąć jakość wrażeń sensorycznych dostarczanych przez piwa i ich powtarzalność to ja na pierwszym miejscu umieściłbym Trzech Kumpli, na drugim miejscu Pintę a na trzecim Ziemię Obiecaną. Pomijam sprawę zdobytych medali i innych konkursowych laurów. Nie odnoszę się też do wielkości sprzedaży i możliwości produkcyjnych poszczególnych browarów, bo mnie to aż tak bardzo nie interesuje i nie śledzę takich szczegółów. Wybieram Trzech Kumpli przede wszystkim za to, że bardzo mi odpowiada profil smakowo-aromatyczny ich piw, zwłaszcza tych mocno nachmielonych. Być może to moje złudne przeświadczenie, które jest wynikiem ograniczonego doświadczenia konsumenckiego, ale zauważam pewne dwa rozchodzące się trendy w mocno chmielonych piwkach sprzedawanych w Polsce. Nazwałbym je klasycznym i nowoczesnym. Ujmując to w skrócie, piwa, które zaliczyłbym do tych bardziej klasycznych charakteryzują się owocowością o charakterze owoców cytrusowych (grejpfrut, pomarańcze) czy tropikalnych (mam tu na myśli mango czy marakuję). Piwa Trzech Kumpli mają głównie taki profil owocowości często wzbogacony o nuty naftowe. Na przeciwnym biegunie jest drugi trend, który nazwałbym sabro-podobnym. Nie wiem czy we wszystkich piwach, które zaliczyłbym do tej grupy był używany chmiel sabro w dużych ilościach, ale mam na myśli piwa, których smak i aromat często powiązany jest z nutami ananasa i przede wszytkim kokosa itp. Ostatnio tego typu piwka są bardzo modne. Niestety są one dla mnie zupełnie niepijalne. Z tego też względu nie jestem szczególnym fanem serii Hazy Disco, ponieważ kilka piw, które w niej się znalazło było dla mnie zupełnie nieakceptowalnych, np. nie mogłem dopić piwa, które tobie bardzo smakowało – Pinta/Bakunin St. Petersburg. Podobne wrażenia miałem degustując niektóre piwa Nepomucena czy Funky Fluid. Ponadto, Trzech Kumpli cenię za powtarzalność i dość bogatą ofertę piwnych stylów. Jeśli kupię Califię czy Amoka, które są świeże i nie były przechowywane w 30 stopniach to wiem, że te piwa będą bardzo dobre i nie będę czuł się zawiedzony. Bardzo smakują mi też ich piwa BA. Np. świetny był ten RIS leżakowany w beczce po rumie. Pozostałych wyborów uzasadniać nie będę,bo to za dużo pisania. Na końcu chcę tylko wspomnieć, że życzyłbym sobie aby te browary ze sobą kolaborowały, po to by powstawały tak wspaniałe piwa jak Pinta/Trzech Kumpli West Coast IPA Coast Starlight. West Coastem to piwo było co najwyżej z nazwy ale trunek to był wspaniały, przynajmniej dla mnie.

  2. Ja tak twierdzę i ich chwalę już od 15 czerwca 2017 kiedy to pierwszy raz skosztowałem piwo Nepomucena (Road), a od tego czas jest tylko coraz lepiej. Cieszę się, że fachowiec to potwierdza.

  3. Nie wiem po co to pozycjonowanie browarów. Zresztą sam do tej pory ciągle powtarzałeś, że nie będziesz mówił który jest pierwszy a który kolejny, bo się znajome browary poobrażają, że ich ustawiłeś na za niskiej pozycji.

Leave a Reply