Wszyscy mamy krew na rękach [ZERO IBU]

42
7010

Jak nagrywałem ten film, to jeszcze nie wiedziałem, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Ale przeczuwałem…


Polecam tekst prof. Marcina Matczaka, o którym wspominałem na filmie.

42 KOMENTARZE

    • Zabił człowieka z premedytacją, na oczach setek ludzi z powodu jego przynależności partyjnej. Nie powiedział, że zabił Adamowicza bo on mu zniszczył życie, tylko że PO zniszczyła mu życie. Jeżeli ktoś zabija tylko za przynależność do partii to jest psycholem.

    • Stąd że ten człowiek był uznany wcześniej za psychicznie chorego. Miał schizofrenie dwubiegunową o ile się nie mylę co do samego rodzaju schizofrenii.

    • Nie istnieje coś takiego jak schizofrenia dwubiegunowa, połączenie schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej nazywa się zaburzeniem schizoafektywnym

 1. Co do „ochrony” mnie dziwi nie tyle jej brak – bo wiadomo na scenie nie spodziewali się takiej sytuacji – ale chodzi o to, nikt z osób na niej przebywających nie zareagował na kolesia z nożem, który przed chwilą zadał kilka ciosów. Przecież tam nie były same kobiety z dziećmi?!
  Przecież jak by to był świr to by wyrżnął całą scenę a nikt by się nie ruszył.
  Rozwiązaniem: „Mniej prewencji – więcej represji!”.

  PS. Akurat stan wojenny to masz u sąsiadów a nie u Chińczyków…

   • A potem ludzie się dziwią jak to możliwe, że jeden szaleniec z nożem może zaszantażować setkę ludzi? Bo każdy się boi o siebie. A wystarczyło by 3 mężczyzn aby go powstrzymać. Nie przed atakiem bo tego nikt się nie spodziewał ale po ataku.
    Przecież jakby sam się nie poddał to spokojnie by mógł opuścić scenę i sobie pójść niepokojony przez nikogo. Zaprawę „ten naród to naród owiec”.

   • Ustawodawca dopuścił możliwość zatrudniania jako ochronę ludzi na umowę zlecenie, rencistów, ludzi beż żadnego przeszkolenia, generalnie ludzi z przypadku za podstawowe stawki, stąd taka a nie inna reakcja ochrony, czyli żadna, bo zareagował pracownik techniczny sceny.
    Poza tym sama impreza nie była zgłoszona jako masowa, a taka de facto była. Widzę tu więcej nieprawidłowości niż przy katastrofie smoleńskiej.

    • Jak słusznie zauważyła firma ochraniarska, oni pilnowali imprezy, a nie byli ochroną prezydenta. Jakby ktoś rzucał butelką w stronę sceny to powinni go złapać. Tutaj jest pytanie jak on zdobył identifikator media. No ale skoro miał, to skąd ochrona miała nabrać podejrzeń?

    • No to może trzeba to zmienić, bo ten szaleniec może mieć naśladowców, ludzi którym na niczym nie zależy. Może już czas żeby ochroniarz w Polsce zaczął być profesjonalistą, a nie zwykłym cieciem?

  • Życie to nie film… Polecam ten film, mocno otwiera oczy co tak naprawdę możesz zrobić w „obronie” przed nożem. Żaden z ochroniarzy (niezależnie od tego czy są starymi dziadkami czy miśkami z siłowni) nie jest przygotowany na bezpieczne i skuteczne ujęcie takiego człowieka. Ba, powiedziałbym że nawet policjanci mogą mieć z tym problem.

 2. A co do kary śmierci – to nie jest to morderstwo, tak samo jak kara więzienie nie jest porwaniem z przetrzymaniem.

  Wiadomo, że na wariatów żadna kara nie zadziała, ale nie każdy morderca to świr.

 3. Tak niestety to prawda, teraz spór przeniósł się do sieci, w czasach przed internetowych ludzie mieli swoje poglądy, ale hamowali się gdy rozmawiali z kimś, teraz można na tweecie, czy na forum wyrzygać co się chce i nie grożą za to żadne konsekwencje poza jakimś banem.
  Powstają na youtube różne foliarskie kanały, które piorą ludziom mózgi i zarażają teoriami spiskowymi i jeśli ktoś nie radzi sobie z rzeczywistością to swoją frustrację w ten sposób akumuluje i kiedyś wybuchnie, takim dobitnym przykładem jest Breivik.
  Z resztą sam byłeś ofiarą ataku wulgaryzmów od łysego gościa na imprezie Artezana, któremu coś się odkleiło pod kopułą i nie dało się z nim logicznie porozmawiać o co mu chodzi, a przecież mógł też mógł mieć nóż, czy na takim zlocie ktoś to sprawdza?
  Bycie rozpoznawalnym w dzisiejszych czasach to dodatkowe ryzyko, które trzeba kalkulować.

 4. Tomek, zawiodłem się. Serio zamiast przemilczeć sprawę to będziesz robił wyświetlenia na tragedii?

  Nie wiem czy przegapiłeś, ale też byłą tragedia w Koszalinie związana z escape roomem – też pewnie chwytliwy temat. Polecam.

 5. Panie Tomku, szanuje Pana za całą piwną wiedzę którą mi Pan przekazał. Szanuje też Pana nową drogę, ale więcej piwnego mięsa oczekiwałbym po piwnym blogu. Od czasu do czasu zero ibu po prostu omijałem, ale ostatnio natężenie nie piwnych materiałów jest dla mnie troche za duże. Piszę komentarz tylko dlatego, że prosił Pan o każdy komentarz. Nie krytykuję, może czas dla Pana na zmiany, rozumiem. Pozdrawiam!

 6. Dopóki będzie społeczne przyzwolenie na skrajne hasła i agresje słowną, tak nacjonalistyczną, jak i lewicową, chociaż tej pierwszej ostatnimi czasy jest zalew niesamowity, to nic się nie zmieni, a problem będzie eskalował dalej. Moda na prawicowość, koszulki z nacjonalistycznymi hasłami, „śmierć wrogom ojczyzny”, po to komu? Ani to ładne, ani dobre, a tylko nakręca ludzi i głupie pomysły do głowy przychodzą. Za wszystkie skrajne komentarze na portalach społecznościowych, mowę nienawiści, powinny być wyciągane konsekwencje, życzenie śmierci innym, czy cieszenie się z tego powodu jest po prostu chore

 7. sceptyczny- to jest blog, na blogu zamieszcza się takie treści, w jakich ma się coś do powiedzenia. Pan Tomek ma jakieś przemyślenia z tym związane i je sobie wyraża. Przecież zasugerował że ten film nie będzie o piwie, więc jeśli takie Cię nie interesują, to nie wchodź i nie słuchaj 🙂

  • Nie chodzi o to, że nie jest to o filmie ( o tym pisałem w innym miejscu) tylko o to, że jest to zbijanie wyświetleń na śmierci…

 8. Ja mam na to sposób. Niech każdy zacznie od siebie, dba o swój język i zachowanie. Zanim coś skomentujemy, to zastanówmy się, czy to ma sens, czy forma jest odpowiednia. Może czasem czujemy frustrację lub mamy zły dzień i dlatego mamy większą ochotę, żeby się wypowiadać :). W domu nawet nie wchodzę w dyskusję, bo już wiem, że nic z tego nie wyniknie, a podział będzie jeszcze większy. Ludzie się okopują na swoich stanowiskach. Jeśli w skali mikro więcej ludzi będzie dbała o język, zachowanie, to przełoży się to na skale makro. Ja pomiarkowałem w prowokacjach, złośliwościach i widzę pozytywne przełożenie na życie, bo taka jest prawda, że każda zła energia, którą wygenerujemy, wcześniej, czy później do nas wróci.

 9. No to w końcu „świr” czy „osoba chora psychicznie”? Używając takich słów obrażasz ludzi. Człowiek zachoruje na nowotwór i jest Ci go szkoda, ale gdy zachoruje na schizofrenię to już wariat, psychol itp. Taką narracją przyczyniasz się do rozwoju negatywnych emocji wobec kolejnych osób. Nawołujesz do braku nienawiści wobec polityków ale chorych psychiatrycznie już wykluczasz?

 10. Brak pozwolenia na narracje to nic innego niż cenzura w innym miejscu nazywana poprawnoiścią polityczną. Patrz na francje i na to jak media PRZYZWALAJĄ sobie milczeć. Trzeba być cicho by temperatura nie rosła? Nie taka jest nauka Chrześcijaństwa. To co ty głosisz to czyste drobnomieszczaństwo. Świat nie jest równy a podzielony został dawno temu na dobrych i złych i to nie my go dzielimy. My tylko podejmujemy decyzje i opowidamy się za którąś stroną. Chcesz być chrześcijaninem to zostaw polityke bo to strefa wojenna gdzie diabeł karty rozdaje. Chrystus nie uprawiał polityki i nie walczył z Rzymianami, nie walczył z okupantem a częściej strząsał sandały i był z dala od tych spraw. Jesteś politykiem? bądź gotów ginąć za polityke. Jesteś zbawicielem? bąź gotów ginąć za tych których zbawiasz. Wierz mi że istnieje nauka Chrześcijańska która mówi o tym że Chrześcijanin nie może być politykiem. Gościu sam ściągnął na siebie nieszczęście,nie pierwszy i nie ostatni. Jesteś politykiem tzn jesteś cezarem. Jesteś w opozycji do Boga i na rękach masz krew bez względu na opcje. Chrystus załóżył Kościół, współnote w której niema demokracji a jest posłuszeństwo iz tego posłuszeństwa płynie łaska.

 11. Jestem również bardzo smutny tym co się stało, ale do tego seansu nienawiści trzeba dodać pewien film „Pokot” Agnieszki Holland w którym pokazuje się jako psychola hodowcę zwierząt futerkowych, myśliwych, księdza, a gloryfikuje się postać kobiety która ładuje kamienie do wora i morduje myśliwych, aż zawarłem gdy przypomniałem sobie ten film przy okazji odstrzału dzików i dyskusji, która ma prawo zaistnieć, ale jakiś psychol może dostać chorą inspirację. Artyści również muszą brać odpowiedzialność za to co pokazują w swoich pracach.

   • nie mam dużych uwag co do meteorytyki tego artykułu, autor ma swoje zdanie, przedstawia dane i ich interpretacje, ok przyjmuję to. Co do danych, to przestudiowałem dane GUS, ministerstwa, PZŁ, GIW, GIS, portale rolne i ekologiczne itp. rozmawiałem nawet z znajomym myśliwym, niestety nie zwracałem uwagi na daty i dlatego nie będę się wypowiadał co minister powiedział pierwsze a co drugie, ale co do liczby odstrzałów, efektów odstrzałów, obszarów odstrzału, bioasekuracji itp. to odnoszę wrażenie że prawda jest po stronie specjalistów wcześniej wymienionych instytucji (i to jest moja prywatna interpretacja danych) (ps. taka ciekawostka w latach 90 dzików było w Polsce około 50 k i przyroda dawała sobie radę, w nie których krajach dziki uchodzą za szkodniki, można spotkać prace naukowe mówiące, że dzików jest za dużo i źle wpływają przez to na środowisko, aktualnie lochy potrafią się prosić nawet 3 razy w roku. spokojnie dzik raczej w tym stuleciu ani następnym nie stanie się gatunkiem zagrożonym. Podczas likwidowania hodowlach świń, „mordowane” są dorosłe świnie, warchlaki i prośne maciory i to nie rusza opinii publicznej ale okrągłe zdanie ministra czy lekarza weterynarii które można interpretować tak lub siak to już robią rozróbę) Sprawa została rozdmuchana ponad miarę, powstał taki szum informacyjny oraz tak były prezentowane pozornie prawdziwe informacje, że teraz jest trudno ogarnąć kto co miał na myśli gdy mówił to co mówił i czy podawał dane ogólnikowe które przekręcili dziennikarze czy podawał dane z dokładnością co do jednej sztuki… ale zostawmy to bo nie mam zamiaru bronić rządzących i dobrze że ktoś im patrzy na ręce. Głównymi poszkodowanymi tego zamieszania pozostają rolnicy, hodowcy i eksporterzy pozostawieni sami sobie o których się zapomina w tym całym dyskursie i może o to chodziło w tym całym zamieszaniu?
    A co do hejtu to czy ja coś napisałem wcześniej o hejcie? Tak masz rację nie ma hejtu ale czy musi pojawić się hejt aby zacząć reagować? Napisałem: „artykuł do kulturalnych i dobrze mówiących o politykach nie należy” (a ponadto stosuje pewne chwyty psychologiczne) a brak kultury bycia z innymi, obrażanie, traktowanie kogoś pretensjonalnie jest pierwszym dużym krokiem do wrogości. Chyba nie powierz, że ten artykuł podnosi poziom kultury społecznej dyskusji (i niech sobie będzie w 100% merytoryczny i zgodny z prawdą) po prostu złe rozmowy psuja dobre obyczaje, autor mógł to samo napisać w sposób kulturalniejszy i zyskałby obiektywizm, a tak pozostaje jakiś taki niesmak oraz poczucie, że ktoś chce na mnie wywrzeć konkretne emocje i myśli.

    • Jakbyśmy mieli taki poziom debaty publicznej, jak w tym artykule, to byłby Wersal, a niestety jest jakaś mordownia na Pradze (czy tam wstawmy sobie miejsce gdzie są najgorsze mordownie).

    • Hmmmm… no jednak Masz rację z tym Wersalem.
     Jeszcze ciało ś.p. Prezydenta Gdańska nie wystygło (przepraszam za ten pejoratyw) a już się zaczęło…
     Tylko czy to że ja, Ty i może jeszcze kilka innych osób nie chce takiego poziomu debat, wojn polsko polskich coś zmieni?skoro media głównego nurtu i partie z tego korzystają…

 12. Przez 27 lat WOŚP Jurka Owsiaka zebrał 1 miliard złotych. Luka vatowska w latach 2008-2016 wyniosła 250 miliardów. Czyli jak WOŚP i Jurek Owsiak musi zbierać przez 27 * 250 = 6750 lat by uzbierać to co się „zagubiło” przez 8 lat.

  • Możesz powiedzieć co ma piernik do wiatraka? Ani Owsiak tej luki nie zrobił, ani nie jest to tylko polska specyfika. W innych unijnych krajach też występuje to zjawisko.

 13. Zabrnęliśmy za daleko i raczej nie widać szansy na zmianę sytuacji. Żadne tragedie nas już nie połączą. Zgadzam się z wypowiadającymi się w mediach politykami, celebrytami,dziennikarzami, którzy mówią wprost, że znów hejt i nienawiść zniknie na 2 – 3 dni, a później wrócimy do smutnej rzeczywistości. Wczoraj na Twitterze przeczytałem, że chyba tylko wojna może to zmienić i coś w tym jest…

 14. Nie my mamy krew na rękach ale właśnie politycy. Od PiSu po PO, to oni podzielili nasz naród. To przez nich wyborcy jednej partii nienawidzą drugich. To oni stworzyli całą nienawiść, bezkarne obwinianie czy to o Smoleńsk czy inne afery. Jeśli naród widzi, że takie oskarżenia i bluzgi przechodzą bez echa i bez kary dla wygłaszającego oszczerstwa to też zaczyna to robić. Nie ważne czy ktoś jest „świrem” chodzi i odpowiedzialność za swoje czyny. Po pierwsze zacząć od polityków aby przestali się chłostać publicznie, bluzgać i obwiniać nie mając racji, a jeśli tak zrobią to poddać ich karze. Polska została podzielona i dopóki to się nie zmieni będzie źle. Przykre to strasznie, a do tego te podłe komenarze pojawiające się w sieci na temat śmierci P. Adamowicza „dobrze mu tak” itp. każdego kto umieścił taki wpis też pociągnąć do odpowiedzialności, podobnie z tymi co pisali podobne posty pod wpisem o śmierci P. Szczypińskiej. Mogę Ciebie Tomku nie lubieć, ale nie mam prawa nawoływać do linczu czy chociażby Cię wyzywać prawda? Każdy z nas jest równy i zasługuje na szacunek. A jeśli chodzi o firmy ochroniarskie to jest osobny temat. Niewiem jaką mieli umowę, co dokładnie mieli ochraniać, ale prawda jest taka, że emeryt, czy osoba niepełnosprawna pracująca na takim stanowisku niby jest ale to w sumie jakby jej nie było…

 15. A „róbta co chceta” moje pokolenie z tym hasłem było zapoznane od dzieciństwa. Nie jest niebezpieczne, nie może mieszać w głowie?

 16. Dobrze, ochłonęliśmy trochę, a teraz zadajmy kilka ciekawych pytań, może o to w jakie nie do końca jasne dla zwykłych obywateli sprawy zamieszany był śp prezydent Adamowicz, czy aby nie nadepnął niepotrzebnie komuś na odcisk, a może nie chciał się z kimś czymś podzielić? Wiemy przecież o jego nie do końca jasnych sprawach własnościowych wielu mieszkań, oraz wielu kont bankowych, które posiadał.
  Nie do końca jest również znana jego rola w sfingowanym skoku na kasę pod nazwą Amber Gold i jego znajomościach ze słupem Marcinem Plichtą i tak zwanym układem trójmiejskim który za tym może stać.
  Czy aby na pewno to zabójstwo zostało wykonane przez chorego psychicznie kryminalistę który sobie coś uroił czy może ten szaleniec został przez kogoś umiejętnie pokierowany?
  Nie chciałbym odpowiadać na te pytanie bo te wątki na pewno będą sprawdzane przez śledczych, ale też nie chciałbym być wrabiany w ogólnokrajową histerię, jakoby wszyscy uczestniczyliśmy w mowie nienawiści, co sprowokowało chorego psychicznie furiata do tego ataku bo to dla niektórych może być na rękę.
  Myślę, że nie powinniśmy być aż tak bardzo naiwni, ponieważ sprawa może jeszcze zmienić swój bieg i może być wielowątkowa.

  • Pierwsza i najważnisjsza sprawa, to to, że nie MY mamy krew na rękach, ale politycy! Proponuję przypomnieć sobie nienawiść, płynącą chociażby z ust P. Kaczyńskiego przy miesięcznicach czy całej ferajny politycznej podczas obrad, czy tych całych pożal się Boże komisji śledczych. Plucie jadem partia na partie, człowiek na człowieka, mówienie drugiemu że jest nikim, albo kanalią, czy mordercą nie mając na to dowodów i robiąc to publicznie przed kamerami?? To jest normalne? To oni kierują naszym krajem! Dająr przykład zachowań! Nie należy zaczynać szukania przyczyny w internecie ale właśnie na Wiejskiej…

  • Marcin, pliz. ?
   Nie na miejscu ten komentarz. Nie chcę Ci dawać bana, a pewnie w 99/100 bym dał za taki koment. Rozdałem tych banów. Co prawda na YT i FB między 30 a 90. Jestem już tym banowaniem zmęczony. Psychicznie.

Leave a Reply