Co to jest DMS? [1 ze 100 pytań]

13
7706

W Wielkim Teście All Malt Lagerów było dużo DMSu, ale co to właściwie jest ten DMS?


O DMS możecie poczytać jeszcze na beerfreak.pl.

13 KOMENTARZE

  1. Proszę o odpowiedź na pytanie, jak jest w przypadku piw domowych nie ze słodów, lecz z niechmielonym ekstraktem. Choćby ze względu na oszczędność czasu warzę piwa z ekstraktów (także pilzneńskich) i maksymalny czas gotowania to 30′. Gotuję z lekko odkrytą przykrywką. Jak do tej pory nawet w jasnych piwach z ekstraktem pilzneńskim (najczęściej jest to Bruntal), nie wyczuwałem DMS-u. Czy ów brak wynika z gotowania brzeczki czy też ekstrakty słodowe ze swej natury pozbawione są prekursorów DMS (jeśli tak, to dlaczego?).

  2. Tomku, czy w przypadku, kiedy w zasypie nie było słodu pilzneńskiego, można być pominąć gotowanie? Przecież zostaje godzinne chmielenie, w czasie którego ewentualny DMS powinien zostać odparowany. W niektórych recepturach podają to gotowanie, Zastanawiam się, czy jest to konieczne. Byłaby to oszczędność nie tyle energii, ale też mebli kuchennych i czasu.

  3. Jestem zaskoczony faktem, że w słodach Pale Ale nie ma problemu z DMS. W moim odczuciu te gotowane warzywa były wyczuwalne w tak ekstremalnych pale ale jak np. w Triple IPA z Doctor Brew czy Ippa z Pinty.

    • Po pierwsze, do IPA czy APA jak najbardziej możesz użyć słodu pilzneńskiego, zwłaszcza, że jest jaśniejszy niż pale ale. Po drugie, to nie jest zapewne sytuacja zero-jedynkowa, że jak napiszesz na worku pale ale to już na bank nie ma DMSu.

  4. A czy te aromaty w tych akurat piwach to obiektywny fakt czy raczej tylko moje odosobnione odczucie. Jeżeli fakt, to czy ich krotnosc IPA ma tu coś do rzeczy? Pzdr

    • Obiektywnie to wadę można stwierdzić przynajmniej w dwie osoby, najlepiej po kursie sensorycznym. Czasem jest tak, że za DMS bierzemy coś innego, np. mieszanka aromatów chmielu ze słodowością. My Ci nie powiemy czy na pewno czułeś DMS w tych piwach.

  5. Brawo! Właśnie dlatego zadałem pytanie na forum żeby zweryfikować czy to wada obiektywnie. Myślę, że wiele osób tu próbowało tych piw. Zwłaszcza pierwszych warek.

Leave a Reply