Wielki Test All Malt Lagerów

21
15480

Co to znaczy „All Malt”? Po prostu, piwo tylko ze słodu, bez dodatku surowców niesłodowanych, żadne tam „zawiera słód jęczmienny i… nie wiadomo co jeszcze”. Woda, słód i chmiel jak Reinheitsgebot przykazał. A zatem niech zmierzą się piwa z 4 największych koncernów piwnych w Polsce, czyli Kompania Piwowarska wystawia: Lech, Tyskie, Kozel; Grupa Żywiec: EB, Heineken, Leżajsk Chmielowe, Żywiec; Carlsberg Polska: Carlsberg, Okocim, Żatecky Svetly Leżak i Van Pur: Łomża.
Niech wygra naj…mniej wadliwy.


Lista piw z datami przydatności i miejscem warzenia:

Kompania Piwowarska (Asahi Brewing Europe)
Lech Premium – 24.10.18 (warzone w Poznaniu)
Kozel Leżak – 31.01.19 (warzone w Poznaniu)
Tyskie Gronie – 04.11.18 (warzone w Poznaniu)

Grupa Żywiec (Heineken)
EB – 14.09.2018 (warzone w Leżajsku)
Heineken – 22.01.2019 (brak informacji o miejscu warzenia)
Leżajsk Chmielowe – 01.09.2018 (warzone w Leżajsku)
Żywiec – 29.10.2018 (warzone w Żywcu)

Carlsberg Polska
Carlsberg – 17.01.19 (brak informacji o miejscu warzenia)
Okocim Jasne Okocimskie – 02.10.18 (brak informacji o miejscu warzenia)
Żatecky Svetly Leżak – 26.04.19 (warzone w Brzesku)

Van Pur SA
Łomża Jasne – 18.03.2019 (warzone w Łomży)

21 KOMENTARZE

 1. Tomku, a może express test pt. kraft vs koncern/regionalne. Coraz więcej wypustów „kraftowych” z koncernów, coraz więcej browarów rzemieślniczych. które lecą na kasę… może warto potrząsnąć?
  Bo jak robiłeś test american wheet to to żwycowe miało wysokie miejsce. A kosztuje połowe tego co krafty.

  Np. Książęce IPA vs jakieś IPA, które znajdziesz w okolicy\rzucą się w oczy. Myślę, że mogą wyjść ciekawe wnioski.

  • Oczywiście, że piwo „all malt” można spieprzyć, dobitne przykłady na tym teście. A z kolei piwo z cukrem (czyli odpowiednikiem syropu g-f) może być sztosem.

    • Nie znam lagera z cukrem, który byłby sztosem, ale już Double IPA czy np. Tripel lub Belgian Golden Strong Ale już jak najbardziej tak.

    • Sorry, myślałem że to pogadanka o lagerach. Nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Pewex`ami.

   • Słuchaj, problemem nie jest to czy piwo jest robione z syropem g-f czy bez, problemem jest kto je robi i w jaki sposób. Browar rzemieślniczy nie dodaje syropu bo mu się to najzwyczajniej nie opłaca przy jego skali.
    A co do sztosów to wielu kraftowców w swoich risach dodaje cukier do podbicia ekstraktu, w dubblach dodaje się cukier kandyzowany, także to nie jest taki rzadki przypadek.
    No i który z tych koncertowych all maltów jest sztosem?

    • Sorry, nie kumam, jak RIS,IPA ma być lepszy od Lagera? Przecież to inne piwo. Równie dobrze można powiedzieć że koniak jest lepszy od whisky, a i tak najlepsza jest wódka. Jest film o lagerach, pilsach to o nich rozmawiamy. Nie ma rzetelnie uwarzonego takiego piwa bo być nie może. To oksymoron i już.

    • Nie ma rzetelnie uwarzonego jasnego lagera czy nie ma rzetelnie uwarzonego jasnego lagera z syropem g-f? Bo w tym pierwszym przypadku się nie zgadzam, a w tym drugim zgadzam.

    • Ale to Ty sobie wymyśliłeś sztos pilsa na syropie. Ja pisałem o tym, że gdyby teoretycznie podejść do tematu rzetelnego uwarzenia lagera z dodatkiem syropu to wygrałby w cuglach z tymi z testu, ale to tylko w teorii, ponieważ nikt tego nie zrobi, bo w interesie koncernu nie jest zrobienie najlepszego piwa na rynku. Myślę, że gdyby w teście były też lagery z syropem, to wcale nie zajęłyby ostatnich miejsc i tak należy do tego podchodzić.

   • żarcik żarcikiem, ale jak jeden z drugim zaczną tak mówić w mowie potocznej, bo „Kopyr tak mówi, więc jestem cool i w ogóle”, to dopiero będzie niefajnie 😉

    (sorry za powielone posty, ale coś to dodawanie komentów dziwne dla mnie… można skasować, czy co to tutaj jest w ramach edycji)

 2. Dlaczego te piwa są takie paskudne skoro są naprawdę „all malt” ? Co w takim przypadku knocą koncerny, że te piwa nie są w stanie rywalizować choćby z czeskimi lagerami? Przy takiej technologii, pewnie dobrym sprzęcie i powtarzalności warek w koncernie te piwa ciągle mają mnóstwo wad. Ciekaw jestem co jest głównym powodem, że koncerny nie potrafią choćby jednego piwa, swojej głównej marki uwarzyć tak, żeby nie było później wstydu i piwo byłoby przyzwoitym, pijalnym lagerem?

Leave a Reply