87. odcinek [100 pytań do kopyra]

48
3770

Kolejny odcinek 100 pytań. Oprócz tego po niedzieli pojawią się dwa odcinki 1 ze 100 pytań.


Lista pytań:

Czy korzystasz z jakiejś bardzo dużej i wydajnej karty pamięci, czy jest kilka w pogotowiu?

W piwie wyczuwam w aromacie ewidentnie zapach karmy dla psów/kotów – taki zapach czuć jak się przechodzi na rynku np obok stoisk z jedzeniem dla psów i kotów. Wiesz może co to za wada?

W jaki sposób uzyskuje się piwo niefiltrowane a jednocześnie klarowne?

Mam wrażenie, że wszyscy prześcigają się w tym kto doda więcej chmielu. Taki zmasowany atak chmielu jest wręcz nieznośny. Sam mówiłeś o tym, że chmiel generalnie drogi nie jest, więc moje pytanie po co aż tak dużo go dawać.

Jak to jest ze stopniem odfermentowania różnych szczepów drożdży?

Jakie smaki i aromaty wnosi pszenica i czym się różni od smaków i aromatów które wnosi jęczmień? Blogerzy często mówią że czuć w piwie pszenicę tzn co?

Panie Tomaszu, co sądzi Pan o zacieraniu słodów w brzeczce, tzn. chciałbym zatrzeć słody normalnie, przefiltrować, wysłodzić. Uzyskaną brzeczkę wlać z powrotem do garnka i zatrzeć w niej kolejną porcję słodów, czy to podniesie ekstrakt czy sp…szy całą robotę?

Jakiś czas temu uwarzyłem swoje pierwsze piwo z brewkita (…) piwo miało jednak wyraźny zapach drożdży mocno gazowane jak szampan piana z grubymi pęcherzami bardzo nie trwała znikała po 5 sek. Niedawno piłem KOMES BELGIAN IPA 17 BLG okazało się że jest identyczne z moim brewkitem porównywałem je potem jeszcze raz stawiając obydwa i próbujac zgłupiałem bez róznicy czy da to się to wytłumaczyć?

Da się zrobić coś w stylu red barleywine? Tzn. zasyp jak irish red ale, ale w mocą barleywine?

Co sądzisz o drożdżach dodawanych do brewkitów typu coopers lub masę innych tańszych odpowiedników znanych drożdży np Gozdawa? Warto je stosować czy szkoda kasy?

Czy nie boisz się, że częsta konsumpcja alkoholu może uszkodzić Twoją wątrobę i generalnie źle wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie?

Czy jeśli zaszczepię brzeczkę piwem z poprzedniej warki efekt będzie podobny jak w przypadku zebrania gęstwy?

Skąd się biorą nuty owocowe tudzież inne nuty w danym chmielu? Od czego to tak z technicznego punktu widzenia zależy, że jedna odmiana charakteryzuje się tym, a inna tamtym aromatem?

Czy są jakieś mocne przesłanki przeciwko temu, żeby piwo pakować w plastikowe butelki?

Czy jeśli piwo domowe przed rozlaniem do butelek nie ma większych wad to czy po refermentacji może wytworzyć się wyczuwalny siarkowodór (butelki i kapsle były odkażone chwile przed zabutelkowaniem)?

Mam pytanie odnośnie temperatury fermentacji cichej oraz refermentacji dla drożdży górnych i dolnych.

Dlaczego tak ciężko dostać skrzynki na piwo?. Raz można kupić innym razem nie można, w jednym sklepie można w innym nie, ciągle są jakieś problemy (piszę to z autopsji i z info od ludzi z forum). Dlaczego też nikt takich skrzynek nie produkuje?

Zamierzam niedługo uwarzyć piwo ze śliwką (piłem kiedyś takie sprezentowane z rejonu Mazur).

Czy lepszy efekt da dodanie do brzeczki suszonych śliwek, czy może skoncentrowanego soku ze śliwek?

Pamiętam, będąc młodym chłopakiem, gdzieś przy końcu lat 80-tych, w centrum mojej rodzinnej mieścinki był bar „Karolinka”. Serwował on głównie piwo, które lało się szerokim strumieniem zwłaszcza po godz. 14, kiedy to kończyła się 1 zmiana w okolicznych zakładach pracy. Jak sięgam pamięcią, bar ten najpierw można było poczuć, a dopiero potem zobaczyć. Zapach piwa był wyczuwalny naprawdę ze znacznej odległości. I tu pojawia się moje pytanie: Skąd brał się ten intensywny, piwny zapach, którego dziś tak trudno uświadczyć, dlaczego znikł i czy można gdzieś jeszcze napić się takiego prawdziwego, śmierdzącego piwska? A może uwarzyć samemu?

48 KOMENTARZE

 1. W kwestii opakowań jak ktoś lubi sobie poczytać.
  Moje pytanie do sieci handlowej Żabka / Frash Marktet

  „Witam, zostałem dziś pokonany przez system, Byłem dziś w sklepie Fresh market we Wrocławiu na ul. Chorwacka 2B, 50-001 Wrocław, kupowałem 2 piwa z Grupy BRJ i miałem naszykowane 2 butelki puste z grupy BRJ (łatwo je rozpoznać bo mają charakterystyczne tłoczenia). Pani ekspedientka odmówiła mi przyjęcia butelek na wymianę twierdzą że państwo nie macie takich piw w ofercie. Jakie znaczenia ma nazwa czy marka piwa skoro ja KLIENT przynoszę identyczne butelki na Wymianę podkreślam na WYMIANĘ jedna identyczna butelka na wymianę za druga identyczną butelką tej samej firmy. Problem był taki, że były nalepione inne etykiety. Czy w browarze nie myje się butelek i nie nakleja nowych etykiet z nową datą ważności ? Pani oczekiwała ode mnie paragonu, czy muszę mieć paragon kiedy nie oddaje pustych butelek , ale chcę je wymieć na pełne? Pani powiedziała, że ona nie będzie ze mną dyskutować i mi piwa nie sprzeda, bo jej się butelki nie będą zgadzać , bo co jeśli pracownicy przyniosą butelki, a oni nie muszą mieć paragonu. To jakieś podwójne standardy – klient jak kupuje piwo i chce wymienić butelki zwrotne musi okazać się paragonem, a pracownik sieci Fresh market może oddać wymieć butelki bez paragonu i to puste za pieniądze. Czy pomogą mi państwo rozumieć i mogą wyjaśnić taką paranoidalną sytuację? Pani ekspedientka nie mogła też przyjąć tych butelek ode mnie systemowo, bo prze wymianą ona musi je zeskanować i przyjąć na stan – de facto w sieci fresh market nie ma możliwości wymiany butelek przy zakupie – Można jedynie kupić piwo z kaucją i zdać puste butelki z okazaniem paragonu to mało mądre kiedy ja chcę tylko kupić piwo i przynoszę butki do wymiany 1 za 1. Błagam o wyjaśnienie bo kompletnie tego nie rozumiem to nielogiczne.”

  Odpowiedź jaką otrzymałem:
  „Szanowny Panie,
  sklepy sieci Żabka prowadzą Ajenci/Franczyzobiorcy, czyli przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą . Na zasadzie umowy współpracy z Żabka Polską prowadzą sklepy w określonych przez sieć standardach.
  1. Ajent/Franczyzobiorcy ma obowiązek odebrać od Klienta sklepu wcześniej zakupioną u tego Ajenta/Franczyzobiorcy butelkę kaucyjną i zwrócić mu pobraną wcześniej kaucję.
  2. Jeżeli Ajent/Franczyzobiorca nie wyznaczył Klientowi terminu, w jakim Klient musi zwrócić butelkę u niego zakupioną, jeżeli chce odzyskać kaucję (np. plakat, wywieszka, informacja na paragonie), z punktu widzenia cywilistycznego wszystkie butelki kaucyjne zakupione u tego Ajenta/Franczyzobiorcy w okresie nie dalszym niż 10 lat powinny być przez tego Ajenta/Franczyzobiorcę odebrane, a kaucja zwrócona.
  3. Ajent/Franczyzobiorca nie ma obowiązku odebrania od Klienta butelki kaucyjnej, którą Klient zakupił u innego przedsiębiorcy.
  4. Ajent/Franczyzobiorca sklepu Żabka i Freshmarket (poniżej 2.000 m.kw.) nie ma obowiązku prowadzenia zbiórki opakowań po produktach, które są w jego ofercie, tym bardziej nie ma takiego obowiązku w odniesieniu do produktów nie znajdujących się w jego ofercie.
  5. Na podstawie obowiązujących dziś zasad ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi Ajent/Franczyzobiorca winien umieścić w publicznym miejscu informację o zasadach gospodarowania odpadami opakowaniowymi (art. 42 ustawy).

  Reasumując: Ajent/Franczyzobiorca ma obowiązek odebrać od Klienta sklepu wcześniej zakupioną u tego Ajenta/Franczzyobiorcy butelkę kaucyjną i zwrócić mu pobraną wcześniej kaucję. Na dowód pobranej kaucji za butelkę , Ajenci/Franczyzobiorcy wymagają okazania paragonu zakupu.”

  Odpusciłem, ręce mi opadły, Ci ludzi nie potrafią nawet czytać ze zrozumieniem.

  • Ci ludzie nie czytają nawet żeby zrozumieć. Po prostu na często zadawane pytania wklejają odpowiednio przygotowaną formułkę. Czasami to się można zastanawiać czy to nie odpowiada ten sam automat przyjmujący wiadomość/zgłoszenie.

  • W przypadku skrzynek polecam pochodzić po supermarketach. Zauważyłem, że tak nie przejmują się czy skrzynka pełna, czy nie. Ja zwykle skrzynki biorę ze sklepu Kaufland. W sam środek wstawiam jedną butelkę (zwykle jakiś porter, bo wybór piw w moim Kauflandzie raczej słaby) i idę do kasy. Ekspedientka zawsze pyta, czy skrzynkę też liczyć.

  • Widać, że sklepom nie opłaca się piep..ć z opakowaniami zwrotnymi dlatego będą kombinować jak obejść przepisy aby jak najbardziej utrudnić klientowi oddanie ich.

 2. Odnośnie zacierania „dwuraźnego” czytałem kiedyś książkę z XIX wieku o sztuce warzenia piwa w Polsce (chyba na Wirtualnej Bibliotece – mogę znaleźć link dla zainteresowanych) i tam autor pisał o wykorzystanie brzeczki, ale tej z wysładzania – właśnie w niej zacierało się kolejną partię słodu, co w następstwie podnosiło ekstrakt. Ale bardzo możliwe, że zacierano też w brzeczce przedniej, chociaż tego akurat tam nie znalazłem. Pozdrawiam.

 3. Mam takie pytanie o mycie i dezynfekcję sprzętu. Jak do tego podchodzisz? Jakich środków używasz do mycia i dezynfekcji? W wielu źródłach są podawane środki typu soda kaustyczna, pirosiarczyn sodu – czy faktycznie jest sens ich stosowania? Jak sobie radzić z zapachem fermentorów i pojemników po filtrowaniu lub fermentacji? Jak czyścić wężyki?

  • Najbardziej popularnym jest mniemam OXI, ja osobiście go używam do mycia fermentorów i do wężyków. Wężyk podpinasz pod kranik fermentora, ja fermentor zdezynfekowany, to spuszczasz tę wodę z OXI przez wężyk, tak samo z zaworkiem grawitacyjnym przed rozlewem. Dodatkowo wrzątek dużo wnosi podczas dezynfekcji, np. kapsli (para wodna).
   Napisałeś: Jak sobie radzić z zapachem fermentorów i pojemników po filtrowaniu lub fermentacji? Odp.: Najlepiej od razu umyć gorącą wodą. OXI używaj chwilę przed zastosowaniem fermentora. Ważna kwestia: dłonie. Dezynfekuj dłonie, bo wiadomo tam jest w pip bakterii. Polecam coś z gliceryną, aby skóra nie była za sucha. Pozdrawiam.

   • Ja do fermentorów używam bezzapachowego domestosu. Minus jest taki, że łazienka śmierdzi jak na basenie i trzeba porządnie wypłukać. Później dla pewności wyparzam jeszcze myjką parową. Używam jej również do butelek, które oczywiście są trzykrotnie przepłukane zaraz po użyciu i zakapslowane starym kapslem na czas przechowywania.

 4. A jak podejść do pomysłów w stylu – używam sody kaustycznej do umycia fermentora i później np. ClO2 (dwutlenek chloru) lub „piro” do dezynfekcji? Do tej pory zalewałem gorącą wodą, myłem gąbką (nową) z płynem i używałem OXI… ale naczytałem się wielu różnych opinii i zgłupiałem?

 5. Czy oprócz Żywca APA istnieje względnie łatwo dostępne piwo w tym gatunku na studencką kieszeń? Również i takie piwa jak A Ja Pale Ale czy Jasny Grom całkiem mi smakują, ale niestety cena za nie mogłaby być ciut niższa.

  • Tak, własny wyrób 😉 Przy zacieraniu 20 litrów 0,5 litra może Cię wynieść w granicach nawet 1,5 zł. (Nie licząc wcześniejszej – jednorazowej – inwestycji w sprzęt na poziomie kilku stówek).

  • Cechowe IPA z Biedronki było całkiem znośne, jak na cenę. Jak się trochę poszuka, to w okolicach pięciu złotych można już dostać dobre piwo.
   Albo warzyć samemu. Polecam.

  • Na poziomie ŻAPY na pewno może znaleźć się APA z Ambera. Moim zdaniem jest dużo lepszym piwem od produktu Żywca. Cena w okolicach 4-4,5 zł nie jest zbyt wygórowana i nie rujnuje studenckiego budżetu. Jasne, że nie jest to poziom piw kraftowych, ale w porównaniu z ŻAPĄ może być dobrym wyborem.

 6. hello, mam takie pytanie. Możliwe, że już dupa i nie przejdzie do kolejki gdzieś dalej.
  RIS vs Porter Bałtycki. Leżakowane w tych samych beczkach, powiedzmy, po burbonie.
  Kto wygra?
  Pytam, bo Porter z Solipiwko niczego nie urywa, a podejrzewam, że zrobiony podobnie RIS coś by urwał.
  pzdr
  Jacek

 7. Witaj Tomku, będąc dziś na zakupach w Intermarche trafiłem na nowe piwo z Browaru Niechanowo koło Gniezna, był to Pils, styl pewnie niezbyt ciekawy, na stronie jednak mają bogatszą ofertę.
  To co mnie zainteresowało to fejsbook tegoż browaru gdzie są umieszczone etykiety starych piw chyba jeszcze z lat 70.
  Ponieważ bardzo Cię lubię i szanuję to podsyłam ci link do tego fejsa. https://www.facebook.com/pg/czerniejewo/photos/?tab=album&album_id=319935248023762

  pozdro
  Jarek z Jarocina

 8. Witam, dziękuję za odpowiedź na poprzednie pytanie. Tym razem, ze względu na zbliżający się sezon wpadłem na pomysł żeby wykorzystać do warzenia piwa sok brzozowy. Wiem że Pinta wypuściła swojego czasu taki wynalazek z 50% tegoż soku. Czy uważa Pan że warto/da się uwarzyć piwo, np witbir z samym sokiem zamiast wody? Czy może to wnieść do piwa cokolwiek poza nieznacznym wzrostem blg? (Oby nie garbniki).

 9. Mam pytanie odnośnie piany – dlaczego czasem (nawet przy tej samej warce) jest ona drobnopęcherzykowa a czasem są duże pęcherze, które szybko znikają? Co ma na to wpływ? Czy tylko dodatki niesłodowane np w postaci pszenicy? W piwach ze 100% zasypem słodu jęczmiennego zdarza się lepsza piana niż piwo z dodatkiem 50% słodu pszenicznego? Czy mają na to wpływ tylko białka czy są jakieś inne metody by uzyskać pianę zbliżoną do tej słynnej z Guinessa?

 10. czym się różnią poszczególne słody od siebie w szczególności pilzneński od pale ale? Co to jest tzw „słodycz słodu pilzneńskiego”?

 11. Witaj Tomku, powiedz mi czy ty sam dostarczasz piwa do Delikatesów Centrum, bo u mnie w Jarocinie są DC pod szyldem ZPH ZGODA, i tam takie dno jest jeżeli chodzi o piwo że szok.

 12. Kiedyś wspominał Pan, że generalnie IPA nie nadaje się do leżakowania – czy analogicznie jest z Imperial IPA – biorąc pod uwagę większą zawartość naturalnego konserwantu w postaci alkoholu ? Które z wędzonych piw w Polsce uważa Pan obecnie za najlepsze?

 13. jak wyhodować mokry karton w piwie? piłem jasnego lagera 3 miesiące po terminie i nic takiego nie wyczułem. Za krótko?

 14. Takie pytanie,czy masz świadomość,ze jak dojedzie Cie Zaiks z innymi tego typu stowarzyszenie to będziesz miał bardzo kiepsko,chodzi o muzykę którą wykorzystujesz do nagrań,no chyba, ze płacisz im wszystkim,ale nie sądzę.

  • Widzę, że kolega nowy na blogu, więc witamy 😉

   Nikt Tomka nie dojedzie, bo właśnie z tego powodu korzysta z darmowej biblioteki utworów dla twórców YT (czy jak to się tam nazywa).

 15. Tomku, nurtuje mnie taka rzecz od jakiegoś czasu. Powiedz coś więcej o rodzajach butelek (gdzieś było ale mało powiedziane), jak je odróżnić bo obecnie jest dużo bardzo podobnych do siebie kształtów, jakie noszą nazwy, czym się charakteryzują, w czym dana butelka ma przewagę nad inna?

 16. Jak prawnie wygląda w browarach dodawanie owoców na etapie leżakowania? Akcyzę płaci się od ekstraktu początkowego, a owoce jak wiadomo mają w sobie cukry. Pozdrawiam

 17. mówiłeś że piwowarzy domowi są w stanie uwarzyć piwo, które nie zepsuje się przez 4 lata. Czy to się tyczy też jasnych lekkich piw? Czy po tak długim czasie nie powinny pojawić się aromaty autolizy przez osad drożdżowy w butelce?

 18. Witaj Tomku.

  Uwarzyłem swoje trzecie piwo z brewkita. Kolejne będę robił ze ekstraktów, na razie się uczę. Jest to stout z Mangrove’s Jack. BLG podbiłem ekstraktem ciemnym z WESa. Dodatkowo zastosowałem na cichą chmiel Willamette i po raz pierwszy zrobiłem herbatkę chmielową z 50 g Simcoe, który został mi po poprzedniej warce. Z racji tego, że nie lubię piw przesadnie mocnych BLG początkowe to 11,5. Po raz pierwszy udało mi się osiągnąć temperaturę fermentacji 16 stopni C. Herbatka zrobiła robotę i znacznie podbiła goryczkę piwa, natomiast czuć też lekkiego kwacha. Skąd może się brać taki lekko kwaśny profil? Nigdy nie próbowałem skażonego piwa, podobno jest mocno kwaśne. Czy może to być zakażenie, a może po prostu wyszło to, że gdy gotowałem brzeczkę, to z rozkojarzenia delikatnie przypaliłem ekstrakt ?

  Pozdrawiam
  Michał

 19. na Piwowarach w Łodzi na kursie sensorycznym, który był prowadzony po raz pierwszy przez Michała Zielińskiego, prowadzący zaserwował kilka „ciekawych” teorii. Np. że wysładzanie to tzw. „mash out”, że szybkość chłodzenia brzeczki chłodnicą zanurzeniową wynosi 1 stopień C na minutę (chyba pomylił z podgrzewaniem zacieru), a najlepszą metodą na chłodzenie brzeczki w zimę jest wystawienie jej OTWARTEJ na dwór (podobno szybciej niż w wannie z zimną wodą a ryzyko zakażenia nie istnieje, bo nie ma muszek itp) Jak to możliwe, że certyfikowany sędzia PSPD (nie wiem czy BJCP też), sędziujący na międzynarodowych konkursach, przekazuje takie teorie początkującym piwowarom domowym? Czy poziom szkolenia sędziów się tak obniżył?

 20. Tomku jak myślisz czy jest sens w częstowaniu APA AIPA itp betonowych Januszy? Poczęstowałem jednego własnoręcznie uwarzonym New Zeland Pale Ale buchającym cytrusami i tropikami i stwierdził że to mocniejszy Zlaty Bazant. .. ręce opadają!

 21. Witaj Tomku,

  Śledzę uważnie całego bloga i skrupulatnie oglądam i notuje wszystkie informacje w przygotowaniu do mojego pierwszego zacierania. Chciałbym zapytać jak teoretycznie wpłynie na szybkość fermentacji jak i na smak ostateczny piwa zadanie większej ilości drożdży. W przypadku warki 20L zadam 2x S-04 po 11.5g. Czy fermentacja zajdzie szybciej czy jednak tak samo ?

  Dziękuję

 22. Czy istnieje jakiś problem w browarach komercyjnych aby przy warzeniu piw pszenicznych czy żytnich dodawać łuskę (np. gryczaną) aby usprawnić proces filtracji? Często w wywiadach przy piwach z dużym % słodu żytniego piwowarzy narzekali na strasznie długą filtrację.

  Ja znalazłem na forach info o tym że łuska gryczana dość wymiernie ułatwia ten proces i aby to przetestować uwarzyłem piwo o zasypie 2 kg słody pszenicznego + 1 kg żytniego. Teoretycznie oba słody nie posiadają łuski więc filtracja powinna być mordęgą, jednak dodanie 0,15 kg łuski gryczanej spowodowało, że przebiegła ona szybciej niż we wcześniejszych warkach gdzie miałem np. sam słód jęczmienny.

  Cena łuski nie jest jakaś strasznie duża, dlatego dziwi mnie trochę fakt, że jednak browary nie używają tego składnika. Czy jakieś przepisy zabraniają czy istnieje jakiś inny czynnik?
  Osobiście nie wyczułem, żadnego wpływu tej łuski zarówno na smak jak i aromat w końcowym produkcie.

 23. Czy są jakieś dodatki do piwa, które mogą uszkodzić drożdże lub takie, po których użyciu gęstwa nie będzie się nadawać do ponownego użytku tak jak ma to miejsce w przypadku mocno chmielonych piw? zrobiłem niedawno piwo ze świeżo startym imbirem i zastanawiam się czy gęstwa będzie się jeszcze do czegoś nadawać.

 24. Tomek, bedziesz kontynuował serie z warzeniem? Obojetnie czy to puchy czy zacieranie, dawno nie bylo, bardzo dawno
  A przyjemnie sie ogladalo

 25. czy w teście z zasłoniętymi oczami coś na wzór The Brain odróżniłbyś Saisona od Tripla? Oba style są przyprawowe/pieprzowe, oba są estrowe podobne do owoców cytrusowych (pomarańcze, cytryny), w obu mogą być aromaty kwiatowe pochodzące od chmielu, oba też są mocno odfermentowane i oba mają belgijskie szczepy drożdży. Czy mógłbyś wyjaśnić jakieś ewidentne różnice pomiędzy tymi stylami, które by pomogły odróżnić te piwa w ślepym teście?

 26. mam w domu nalewkę z wiśniami i chciałbym te wiśnie wykorzystać do piwa. Czy dobrym pomysłem będzie ich dodatek np na cichą? Czy będą w stanie wnieść jeszcze smak/aromat do piwa, czy alkohol z nalewki (ok 15-20%) już wyciągnął z nich wszystko co mogłyby wnieść do piwa? Wiśnie póki co pływają jeszcze w nalewce.

 27. chciałbym zrobić jakiegoś kwasa z dodatkiem soku z ogórków kiszonych. Kiedy najlepiej go dodać i w jakiej ilości? Podobno na WFP było takie piwo.

Leave a Reply