Po Hefeweizen przyszedł czas na inne odmiany piwa pszenicznego w stylu bawarskim. W tym odcinku skupiłem się na Dunkelweizenie i Weizenbocku, ale wspominam też o wariacjach na temat weizena.
Po Hefeweizen przyszedł czas na inne odmiany piwa pszenicznego w stylu bawarskim. W tym odcinku skupiłem się na Dunkelweizenie i Weizenbocku, ale wspominam też o wariacjach na temat weizena.
Pogubiłem się trochę. Intryguje mnie weizenbock. Czy on ma coś wspólnego ze zwykłym koźlakiem?
Nazwę, widełki ekstraktu, zacieranie i częściowo zasyp. Różnica to przede wszystkim drożdże i słód pszeniczny w zasypie.
No tak, ale czasem Weizenbock to po prostu imperialny weizen (w większości przypadków – czasem uczciwie nazywa się po prostu Doppel Weizen), a czasami ma jednak nuty ciemnego pieczywa, podpiekane, melanoidynowe nuty bocka, czy weizenbock nie powinien ich posi
adać obligatoryjnie?
Moim zdaniem nie, bo weizenbock może być też jasny. A koźlaki np. majowe albo te jaśniejsze z Frankonii też w te nuty bogate nie są.
Cześć Tomek mam pytanie, warzyłem pszeniczne ze skórką pomarańczy (15 min), gdy wlewałem do fermentora próbowałem wszystko przez sitko przecedzić, ale na koniec burzliwej zauważyłem że jedna się przedostała i była przez tydzień w piwie. Moje pytanie to czy piwo mogło się lekko popsuć? i czy drożdże wb-06 dają taki nieprzyjemny zapach na koniec burzliwej?
Jeżeli ten zapach to zgniłe jaja to wszystko jest ok.
Panie Tomku
7 marca br. warzyłem pszeniczne ciemne. Zacieranie: 15 min w t=44-46C; 15 min. w 62-64C; 60 min w 70-73C; 5 min.w 75-76C. Zmierzone BLG początkowe 11,7. Jeden tydzień trwała fermentacja burzliwa (w sumie pierwsze 1,5 doby intensywnie bulgotało w rurce, potem praktycznie przez kolejne dni już nic się nie działo). Po tygodniu cichej zmierzyłem BLG i wyniosło 4,7 (dużo). Przedłużyłem cichą i po kolejnych 3 dniach kolejny pomiar dał identyczny wynik – 4,7BLG (pomiaru BLG na cichej dokonywałem refraktometrem i uwzględniałem poprawkę). Dziś mija 13 dzień cichej. I moje pytanie: czy przedłużać jeszcze cichą, czy butelkować? Trochę się tego obawiam, ponieważ wszystkie kalkulatory (4 różne) wyliczyły, że do tego stylu należy odważyć na 20-litrową warkę od 208-216 g glukozy – czy nie za dużo! Czy ja nie wyprodukuję GRANATÓW, przy takim końcowym BLG i podanej wcześniej ilości surowca do refermentacji?
Pozdrawiam