Bawarskie pszeniczne, czyli Hefeweizen [Piwne Style]

18
4408

Kolejny odcinek z serii [Piwne Style]. Po belgijskim pszenicznym, czyli witbierze, czas na niemieckie, a w zasadzie bawarskie pszeniczne.


18 KOMENTARZE

  • Nie no, to wówczas nie może się nazywać weizen. No ale jest to np. Parowe z Browaru Widawa, choć już dawno Wojtek chyba nie warzył. Polecam przetestować piwowarom domowym. Zrobić weizena, a na gęstwie zrobić 100% pils i masz parowe.

 1. Tomku pytanie dotyczace Twojej ulubionej KP:
  Na profilu książęcego na fb chwalili się piwem ze świezych zbiorów i napisali dwie ciekawy rzeczy:
  1) Że chmielą przy zacieraniu (domyślam się, że to socialmediowiec zawalił). Czy coś takiego istenieje i co daje innego? Bo wydaje mi się, że tylko straty
  2) Napisali, że zrobili dopiero teraz, bo chmiel zbiera się we wrześniu i miesiąc warzą piwo (widziałem to w listopadzie, jakoś przy końcu, więc i tak mi się nie zgadza). Ale pytanie moje jest takie: ile mniej więcej trwa warzenie piwa w takim komercyjnym korporacyjnym złym browarze?

 2. Zupełnie nie w temacie, ale może tu Tomek przeczytasz;)
  Mam pomysł na wielki test: „lagery premium” z uwzględnieniem importów dostępnych u nas:
  Heineken, Calsberg, Grolsch, Pilsner Urquell, Peroni, z naszych Lech, Żywiec, Tyskie(?). Natchnienie miałem przy filmie o japońskim koncernie.

 3. Piłem raz Hefeweizena z browaru restauracyjnego i czuć było bardzo mocno gumą balonową. Za wysoka temperatura fermentacji, że astry z bananów przekształciły się właśnie w gumę balonową?

  • Żywią się cukrem, ale o ile dobrze kojarzę, to drożdże Saccharomyces dobrze im robią. Nie wiem, są budulcem dla nich, czy coś w tym stylu. Jeśli możesz rozwinąć, to rozwiń, coś się zawsze nauczymy.

  • Ekstrakt drożdżowy wykorzystuje się w podłożach agarowych dla grzybów (zarówno drożdżaków, jak i strzępkowych). Jak widać substancje zawarte w komórkach drożdży służą też innym grzybom 🙂

 4. Tomku, życzę Ci abyś nigdy nie przestał mówić o piwie z taką fascynacją, zaangażowaniem i brakiem znudzenia jak zawsze.
  Po tylu latach i ilości filmów, wystąpień, widać w Tobie wielką werwę gdy nawijasz o złotym trunku.
  Gratulacje i oby tak do końca świata i jeden dzień dłużej 😉
  ps.
  dzięki

  pozdro 4All

 5. W kwestii Eugenolu. Nie stosuje się już go do odkażania kanałów. Eugenol jest częścią pasty wypełniającej kanały korzeniowe i stosowany z tlenkiem cynku jako wypełnienie czasowe (tzw. opatrunek leczniczy). Pozdrawiam

Leave a Reply