Warzenie RISa z brewkitu [warzę z kopyrem]

51
10380

Obiecane warzenie RISa z brewkitu, we współpracy z Browamatorem. To będzie w zasadzie SRIS Sweet Russian Imperial Stout. Pamiętajcie, że do końca sierpnia w Browamatorze jest promocja -20% na wszystkie zestawy startowe, wystarczy podać kod rabatowy: superstart.


51 KOMENTARZE

 1. Przecież Ty masz cały czas wolną kuchnię jak jesteś w domu 😛 Dobra, nieważne, ale robienie RISa z brewkitu to jest herezja, czysta herezja. Kto z początkujących będzie robił to w ten sposób?

 2. Mam ledwo warkę z brewkita i ekstraktu chmielonego przez siebie za sobą i powoli się zastanawiam nad zrobieniem za jednym razem stouta i RISa – przefermentowanie stouta, zabutelkowanie gdzieś tak 2/3 i do tego co zostanie dorzucenie jeszcze ekstraktu i chmielu i dalsza fermentacja.

   • Wiem, że dziwna 😀

    No właśnie o brak tego gara i niechęć do inwestycji w niego się rozchodzi. Do tego niekoniecznie chcę mieć od razu 20 litrów RISa (kolejna dziwna rzecz 😀 ). No i wyszła mi taka koncepcja jak opisałem – oczywiście z ekstraktów.

  • Wydaje mi się, że jeśli chodzi o dostępność to piwa od Kormorana są całkiem sensownym wyborem. Sam po krafty muszę jechać 50 km a Kormoran jeden z 2 się trafi czy coś z browaru Fortuna jest dobrą alternatywą dla Tyskiego itd…

 3. Tomek, a czemu zamiast 2 ekstraktów słodowych jasnych nie zamówiłeś 2 ciemnych? Tak wyszło czy taki był zamysł, jeśli tak dlaczego? Dzięki za odpowiedź!

 4. Widzę, na pierwszych filmikach z warzenia dbanie o każdy szczegół aby był sterylny, psikanie na saszetkę drożdży, na nożyczki itp. i ostrzeganie że po wyłączeniu palnika piwo jest bardzo narażone, a tutaj już przelewanie sobie to z jednego to drugiego. Pokrywka fermentowa nie wydezynfekowana? A co tam, siup na fermentor 😉

 5. Tomku, czy orientujesz się dlaczego po kliknięciu w podany nad filmikiem link na stronie Browamatora nie mamy żadnych zestawów startowych? Stronka jest jakaś odświeżona i po dłuższych poszukiwaniach wygląda na to, że nie mają w ofercie zestawów (lub dobrze je schowali…). Byłaby to wielka szkoda, bo swoim filmem zachęciłeś mnie do zakupu…

 6. Witam,
  czy w przypadku gdy po fermentacji zostało kilka blg to ilość cukru do refermentacji należy jakoś skorygować? Jeśli tak to jak policzyć wartość dodawanego cukru uwzględniając cukier, którego nie zjadły drożdże?

 7. Między słowami wychwyciłem informację, że ekstraktu (słodowyego) nie należy dodawać do gorącej wody. Dlaczego? Sam tak często robię, bo przy dodaniu do chłodnej wody bardzo słabo się rozpuszcza mimo mieszania, przez co zalega na dnie i przypala się.

 8. Witam Panie Tomku,może napiszę tutaj.Otóż ostatnio zakupiłem zestaw startowy z BA wraz z brewkitem finlandia premium.Byla to moja pierwsza warka.Niestety po nastawienu nie zmierzyłem blg. Natomiast po tygodniu i zlewaniu na cichą wynosiło ono ok.2,5.Czy piwo dostatecznie odfermentowało?Dodam że było dosyć klarowne oraz lekko kwaskowate(użyto BA Brewkit plus zamiast cukru).

   • dzięki, a nie lepiej go w sumie zatrzeć tzn dodać palony jęczmień trochę czekoladowego i zacierać normalnie to wprowadzi fajne nuty a o skrobie w takim słodzie nie ma się przecież co martwić ?

    • Zacieranie polega głównie na rozłożeniu skrobi. Skoro jej nie ma, to co chcesz rozkładać. Normalnie też palone słody daje się na ostatnie 10 minut zacierania.

 9. Tomku. Mam 2 pytania dotyczące tego filmu.
  1. Na filmie widać, że na blacie kuchennym w pewnym momencie stoją butelki z wodą mineralną. Potem jest cięcie i rozumiem, że wodę dolałeś do brzeczki. Jaką temperaturę miała brzeczka po dolaniu wody z butelek??
  2. Na filmie pokazujesz sposób na ochłodzenie brzeczki przez przelewanie. Do ilu stopni udało Ci się schłodzić w ten sposób brzeczkę. PS. Drożdże dodałeś przed pierwszym przelaniem, więc do brzeczki o jakiej temperaturze trafiły??

  • Ad. 1. Nie pamiętam, ale za mało się schłodziło, dochładzałem w wannie. A powinienem odwrotnie. Najpierw w wannie, a później ostatnie 20 stopni lodem.
   Ad 2. Przelewanie nie ma na celu schładzania, a napowietrzanie schłodzonej brzeczki. Nie należy przelewać gorącej brzeczki, bo wówczas i tak tlen się w niej nie rozpuści, a może dojść do utlenienia. Najpierw schładzasz, potem napowietrzasz. Brzeczka miała 18-20C.

 10. Cześć.
  Uwarzyłem piwo jak na filmiku i mam pytanko. Pierwotne BLG wyniosło mi 23,5 stopnia. Po 3 tygodniach w fermentorze mam 9,5 stopnia, wiem że muszę mieć poniżej 5 stopni by zrobić refermentacje,ale się zastanawiam czy w przypadku RISów też tak ma być? (wcześniej warzyłem raczej jasne piwa, i nie miałem kłopotów zejściem do 5 stopni BLG). Mam rozumieć że muszę czekać aż piwo osiągnie 5 stopni BLG czy zaryzykować i zrobić refermentacje?

  • Bez przesady. Im wyższy ekstrakt początkowy tym wyższy ekstrakt końcowy pozorny. Można RISa odfermentować do 5, ale to będzie bardzo cienki RIS. Przyjmuje się, że ekstrakt końcowy powinien stanowić ok. 25% ekstraktu początkowego, co przy 12 daje 3 blg, oczywiście piwo może ci odfermentować z tych 12 także do 1, jak i 4. Jeśli więc zaczynasz od 23,5, to ekstrakt pozorny powinien być ok. 6. IMO to 9,5 to może być już koniec.

 11. Tomku i co z tym SRISem? Nigdzie nie było nic więcej na jego temat. Jak wyszedł?
  2. Jakim chmielem i w jakiej ilości byś mu podkręcił goryczkę?
  3. Mam B-kit do Dry Stouta. Czy jeśli zagotuje go z mniejszą ilością wody. (zamiast 20 dam 12) to wyjdzie mi coś sensownego z tego? Nie chce wodnistego płaskiego Dry Stouta tylko coś w kierunku FESa . Niby prosta matematyka że ekstrakt się zwiększy ale nie wiem czy da taki efekt jak chce?

 12. Witam, Panie Tomku.

  Mam pytanie odnośnie warzenia z brewkitu, a mianowicie planuję zrobić Stouta chce użyć do tego 1kg suchego ekstraktu słodowego, 250g laktozy, puszka brewkitu. Na cichą fermentację planuję dodać 50g citry oraz zmacerować w whisky 30g płatków dębowych toffi oraz 100g ziaren kawy( zastanawiam się nad kawą smakową, czekolada? Tylko nie wiem czy się taka nada). Tutaj moje pytanie czy takie połączenie na cichą da mi jakiś fajny dodatkowy posmak w piwie kawy, czekolady + dębu?

  Pozdrawiam.
  Michał

   • Myślałem, że kolor i palonosc otrzymam z brewkita stout. Jeśli z brewkita będzie mało to w sumie mogę dodać jęczmienia palonego. Co do kawy myślisz że taka o smaku czekolady da trochę posmaku czekoladowego?

    Pozdrawiam,
    Michał

    • No o brewkicie nic nie napisałeś.
     Kawa raczej czekolady nie wniesie. Mam też wątpliwości czy citra+kawa to jest dobra kombinacja.

 13. Witam Panie Tomku
  Wykonałem podobnego RISa lecz bez jednego ekstraktu słodowego, reszta to samo. Dzisiaj przelałem piwo na fermentację cichą i zmierzyłem BLG wyszło mi 14 stopni, fermentacja przebiegała 11 dni, cicha też będzie 11 dni. Liczę na to że spadnie jeszcze do 9 stopni tak jak w poście wyżej Pan pisał że będzie OK
  Moje pytania:
  1. Czy z takim (moim zdaniem) wysokim BLG nadaje się do butelkowania, nie będzie granatów?
  2. Mam zamiar dać 100g kawy, jaka ma być ziarnista czy lekko zmielona i sparzona
  3. Jaki dać chmiel
  Pozdrawiam
  Maciej

Leave a Reply