85. odcinek [100 pytań do kopyra]

62
3264

Odpowiadam na pytania zadawane pod 84. odcinkiem oraz zapowiadam pewien nowy format. Poniżej znajdziecie listę pytań.


Lista pytań:
00:52 Czy nie uważasz, że „100 pytań” wyczerpało już swoją formułę?
02:44 Dlaczego w browarach fermentacja przebiega pod ciśnieniem?
04:09 Dlaczego nie robisz degustacji i innych odcinków na tle piw i z piwem związanych akcesoriów? Ta biała ściana razi nudą.
05:52 Czy warto dodać przy domowym warzeniu jakiś element miedziany?
07:14 Czy mogę warzyć piwa na zmiękczonej wodzie i co najważniejsze: będą wychodziły, czy trzeba będzie w jakiś sposób modyfikować wodę?
09:32 Dlaczego browary leżakują i dojrzewają mocne piwa, takie jak RIS czy Barley wine w tankach? Dlaczego nie przeleją po zakończeniu cichej piwa do butelek i nie leżakują butelek?
11:34 Co sądzisz o pasteryzacji piw na bretach (polskie piwa), co one mogą zdziałać przez miesiąc czy dwa?
12:12 Jak to jest z leżakowaniem piwa w beczce. Pewne piwo z belgijskiego browaru spoczywało w beczce 2,5 roku, dlaczego nikt u nas nie trzyma tak dlugo piwa?
17:04 Czy w piwach ciemnych jest coś co może potęgować ból głowy?
18:39 Które w naszych polskich piw uznałbyś za klasyki, piwa godne polecenia i zapamiętania na kartach historii?
20:11 Czy browary typu New Belgium, Blue Moon, Sierra Nevada… które są w większości stanów rozprowadzane przez koncerniaki nadal można nazywać craftami?
23:42 Czy aby cieszyć się refermentacją w butelce wystarczy w odpowiednim momencie zabutelkować niedofermentowane piwo? I dalej, dlaczego piwa niepasteryzowane i niefiltrowane nie są refermentowane „z automatu”?
26:14 Czy dało by się zrobić piwo podobne do Baladin Xyauyù, oczywiście nie mówię tu o leżakowanie w beczce ale o odgazowane i utlenionie barley wine. Jak zrobić żeby piwo nie refermentowane nie doznało zakażenia?
27:27 Czy da się zrobić w domu prawdziwego flandersa fermentowanego w beczce przez 2 lata oraz przechowywać w beczce całą florę bakterii i grzybów.
28:10 Dostałem niedawno od brata z nad morza piwo pszeniczne Kołobrzeski Latarnik i tam jest ciekawa informacja, że piwo jest lekko spasteryzowane i się zastanawiam na czym to polega, bo według mnie, albo coś jest spasteryzowane, albo nie, a tu lekko?
31:12 Co by się stało jeżeli przedestylowalibyśmy piwo? Czy ktoś coś takiego robi i z jakich piw?
32:10 Czy mógłbyś proszę opowiedzieć o pochodzeniu / historii i różnicach pomiędzy: Gose, Lichtenheinerem, Berliner Weisse oraz Grätzhainerem?
34:33 Czy masz wiedzę jaki jest zakres tolerancji temperatury fermentacji +/-1 stopień czy */-0,5 stopnia ?? Z tego co mówiłeś mierzą z dokładnością do 0,1 stopnia. Sterownik lodówki można ustawić dowolnie ale histereza 0,1 stopnia brzmi trochę absurdalnie.
35:34 Co sądzisz o studiach browarniczych w Wrocku? Ma to sens?
37:00 Ostatnio w bydgoskim Leclercu znalazłem na półce Imperatora Bałtyckiego za 50 zł/szt. i Quatro za 30. Przetarłem oczy ze zdziwienia i uznałem, że albo jest to błąd, albo Leclerc próbuje zarobić na desperatach. Dopiero później w Internecie dowiedziałem się, że nie są to nowe warki, a edycje „magazyn aged” – stare warki dojrzewające sobie na zapleczu sklepu przez około rok. Nie było to jednak w żaden sposób oznaczone i osobiście nie wpadłem wówczas na to, by spojrzeć na daty przydatności. Pierwszy raz spotykam się z takimi praktykami, a mówimy tu przecież o dużej sieciówce. Czy jest to powszechne? Jest to moralne? Co o tym sądzisz i czy osobiście zdecydowałbyś się na zakup?
39:40 Czy długość chłodzenia ma wpływ na jakość, smak piwa, ewentualne wady?
41:21 Czy w India Pale Ale, musi być użyty słód pale ale?
43:46 Czy im mniej piwo odfermentuje, tym będzie miało bogatszy smak?
44:37 Pierwszy raz chmieliłem na zimno, piwo wyszło rewelacyjne, ale przez ten proces miałem duże straty. Jakie masz rady co do filtracji piwa z cichej chmielonej na zimno?
45:43 Mówiłeś, że po refermentacji należy schłodzić piwo, żeby gaz, który się wytworzył rozpuścił się w cieczy. Ja chłodzę swoje butelki partiami w lodowce, a jak Ty chłodzisz swoje refermentowane piwa?
47:02 Czasami piwo pasteryzowane po otwarciu, wypiciu łyka, czy dwóch, zaczyna powoli uciekać z butelki. Znawcy i wielbiciele koncerniaków mówią „ooo…. to piwo jest świeże bo się pieni”. Czy tutaj ma miejsce niedopasteryzowanie piwa? Czy może zakażenie?
48:03 Powiedziałeś, że w browarach koncernowych miesza się te lepsze piwa z gorszymi kiedy coś nie wyjdzie. Nasunęło mi to nie pytanie, czy w takim razie te tańsze piwa są robione jakoś inaczej, czy procedura jest taka sama, a jedynie przykłada się do nich mniejszą uwagę i używa gorszych surowców?

62 KOMENTARZE

 1. 2:01 „pod większością, myślę że pod większością, ale to nie jest więcej niż połowa odcinków”

  Kopyr powinieneś się ubiegać o Nobla – odkryłeś większość mniejszą niż połowa 😀

 2. Cześć Kopyr, masz na sumieniu kolejnego domowego piwowara. Naoglądałem się filmików i pierwsza warka już w toku. A teraz pytanie. Jestem rowerzystą, często jeździmy na rajdy dwu/trzy dniowe, wieczorem wiadomo na rower się nie wsiada to można ulżyć duszy i ciału. Koncerniaków już nie trawię, ostatnio kupiłem dwa na taki wyjazd. Jeden wypiłem z pragnienia po jeździe, drugiego nie podołałem i poszedł w trawę. Co z czystym sumieniem polecasz dla BeerGeeka, żeby wypił z przyjemnością i znalazł w większości sklepów. Moje pierwsze skojarzenie to Namysłów Białe Pszeniczne, jakiś browar Miłosław (seria Fortuna)… dobry trop jak na północną Wlkp?

 3. Odnośnie tych wyleżakowanych przez sklep piw, to czy oni sprzedają te piwa po terminie przydatności? Jeśli tak to co przepisy na to (mówiłeś kiedyś chyba, że za coś takiego można stracić zezwolenie na sprzedaż alko.)? Czy może na tych piwach takie długie terminy (kilkuletnie) terminy przydatności (na polskich kraftach jak na razie nie widziałem dłuższych niż rok)?

 4. Tomku, jakie masz podejście do stosowania w piwowarstwie domowym drożdży płynnych np Wyest/Fermentum Mobile. Czy są one Twoim zdaniem lepsze/efektywniejsze w porównaniu do drożdży suchych? Czy da się wyczuć różnice w gotowym piwie między tym fermentowanym drożdżami suchymi a płynnymi np. w hefe-weizenie – czy będzie jakaś różnica między WB-06 a Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen? Dodatkowo mam pytanie czy drożdże płynne (te w saszetkach z aktywatorem) trzeba namnażać w starterze czy można je zadać bezpośrednio do brzeczki? Nie ukrywam, że kupno mieszadła magnetycznego i litrowej kolby jest dosyć kosztowne – więc ewentualnie może inny sposób namnażania np. słoik + mieszanie kilka razy dziennie zdezynfekowaną łyżką?

 5. Hej, zaczynam przygodę z warzeniem i mam za sobą już dwie warki – tymczasem z brewkitów. Mam pytanie: w obydwu przypadkach ekstrakt wyszedł mi znacznie niżej niż się spodziewałem i/lub niż brewkit był opisany… W przypadku Coopers IPA co prawda nie było wprost podanego oczekiwanego blg, ale skoro IPA, to spodziewałem się przynajmniej 14blg. Wyszło ledwo 10.0 ! Druga warka to Muntons Barley Wine 24 blg – wyszło ledwo 20. W obydwu przypadkach dodałem wody do objętości podanej w przepisie, używałem BA Brewkit Plus 1kg (do IPA) i Ekstraktu słodowego Pale Ale 1.7kg (do Barley Wine). W obydwu przypadkach wyszło przynajmniej 3-4 blg poniżej tego, co podawał producent. Pytanie: czy blg podawane na brewkitach to ściema i trzeba lać mniej wody, czy może być jakiś powód, dla którego akurat mi wyszło tak nisko?

 6. cześc Tomek! planuję uwarzyć coś na wzór Imperium Prunum tylko, że RIS-a. Warka ok. 15-18 l. Ile powinienem dodać suski sechlońskiej, żeby było czuć wyraźną dymność? Kiedy ją dodać? na zacieranie, na ostatnie 10 minut gotowania czy na cichą?

 7. cześć, co sądzisz o konsumenckim konkursie piw „Chmielaki Krasnostawskie” właśnie zauważyłem artykuł na wp i zdziwiłem się że w konkursie biorą udział koncerniaki razem z browarami regionalnymi i rzemieślniczymi

 8. Tomku, czy nie myślałeś o tym by przeprowadzić wielki test Saisonów? Ostatnio sporo browarów wystrzeliło z tym stylem i niestety większość z nich uważam, że strzela troszkę kulą w płot, bo zatrzęsienie karmelu, landrynek biszkoptów wymieszanych z kolendrą ma się nijak do takich klasków jak chocby Saison Dupont. Może warto by było zrobić taki test i zaszyć wśród testowanych piw takiego Duponta, by pokazać, że na pierwszy miejscu powinna być przyprawowa rześkość, a nie karmelowo-fenolowe pierniczki bez gazu i piany.

  Pozdrawiam!

 9. Cześć, Tomku! W jednym z filmów wspomniałeś, że porzucasz dietę przemienną na rzecz diety 16/8. Są już jakieś efekty? Spodziewasz się osiągnąć podobne rezultaty, jak na diecie przemiennej? Co sądzisz o jedzeniu podczas dnia tylko obiadu i ewentualnie jakiegoś deseru – zamiast diety przemiennej?

 10. Trzy pytania:
  1.Od połowy lutego nie dostaje na pocztę powiadomień o nowych filmach.Adres ireneuszj69@gmail.com
  2.Jak długo leżakować Barley wine domowe.10 czerwca było butelkowane i stoi sobie w piwnicy.
  3.17.05.2016 zabutelkowałem mojego pierwszego Dry Stout .Piwo to brało udział w konkursie piw domowych w Chorzowie około 1 lipca czyli miało 40 dni.Zostało odrzucone cytuje „w aromacie aromaty siarkowe w smaku drożdże ” co mogło być tego przyczyną. Nadmienię że mnie ten styl nie smakuje.

  • Ad 1. Ooo… Nie wiem co na to powiedzieć.
   Ad 2. Latami.
   Ad 3. Nuty siarki mogą być z zakażenia, mogą być z fermentacji. Chyba nie chciałeś wygrać 1. warką.

 11. Cześć Tomku. Kiedy dodawać cukry proste do brzeczki: w trakcie gotowania czy fermentacji? Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat efektu Crabtree?

 12. Cześć Tomku ,czy wiesz jakiego chmielu używali w drugiej połowie lat 90-tych do chmielenia białego żywca miał on wtedy taki specyficzny aromat inny niż wszystkie dostępne wtedy piwa, potem go stracił. Ale dwa lata temu zostałem poczęstowany żywcem w nietypowej małej butelce i tam był ten sam aromat. Powiedziano mi,że żywiec w takich butelkach jest przez G.Ż dostarczany do hoteli i linii lotniczych.
  p.s szkoda ,że nie miałem tej wiedzy zdobytej dzięki tobie o piwowarstwie w 2001r . Wtedy przeszedłem cały proces tworzenia piwa od samego początku czyli podkiełkowywanie jęczmienia i suszenie w domowym piekarniku ale nic nie wiedziałem o Refermentacji więc produkt mojej ciężkiej pracy poszedł na destylat a ja zostałem przy winiarstwie ale teraz dzięki tobie Tomku mogę się w pełni cieszyć domowym piwowarstwem. Jeszcze raz wielkie dzięki
  pozdrawiam

 13. Mam pytania odnośnie różnicy między piwem puszkowym a butelkowym. Wiem, że był o tym kiedyś odcinek ale nie było tam odpowiedzi na pytania które wklejam poniżej:

  Czy piwo puszkowe jest gorsze od butelkowego wyprodukowanego przez ten sam browar?
  Niemieckojęzyczna Wikipedia podaje:
  https://de.wikipedia.org/wiki/Dosenbier
  – „Dosenbier [piwo puszkowane] jest piwem napełnianym do puszek. Tym różni się od piw butelkowych, że po napełnieniu jest pasteryzowane w temeraturze 70 stopni C. Ten proces według Niemieckiego Związku Piwowarów niesie ryzyko utraty pewnych wartości smakowych.”

  Przy okazji kolejne pytanie do powyższego tematu:
  Jakie są różnice w procesie pasteryzacji piw puszkowych i butelkowych.

  A skoro już o piwach puszkowych mowa, to Kampanie Piwowarska w swojej ulotce „Piwne mity i fakty” [http://www.kp.pl/files/pol/world/mity.pdf] podaje, że niektóre piwa są sztucznie nasycane CO2.
  Czy dzieje się tak również w przypadku piw rzemieślniczych?
  W Polsce chyba tylko Cieszyńskie Double IPA jest puszkowane…

 14. Wracam jeszcze do mojego pytania o barley wine po jakim czasie ile go lezakowac do pierwszej degustacji mój ma już 3 miesiące ma jedną wade nie doczytałem o beczkach

  • No to go spróbuj. Chłopie, masz kilkadziesiąt butelek tego piwa, spróbuj jednej i się zastanów czy jest super. Jeśli jest to zacznij je wypijać, podarowywać znajomym itd. Jeśli nie – zostaw na następne 3 miesiące i spróbuj jedną butelkę. Procedurę powtarzać do opróżnienia wszystkich butelek. 😉

 15. Cześć Kopyr! Jestem po uwarzeniu pierwszego piwa (witbier), które właśnie fermentuje. Do fermentacji użyłem drożdży White Labs WLP410 Belgian Wit, a więc specjalnych do tego stylu. Stąd moje pytanie czy gęstwa z tych drożdży może być użyta w innym stylu, czy tylko do następnego wita?

 16. Ostatnio trafiłem na ciekawą degustację piwną w popularnym serialu animowanym – Blok Ekipa. Poniżej link:

  https://www.youtube.com/watch?v=DI0U6QRfxW8

  Czy uważasz, że taka forma dotarcia do ludzi i sama forma przekazu może w jakiś znaczący sposób zwiekszyć świadomość nt. tego, że piwo może mieć zapach i smak? Jak się czujesz jako inspiracja dla twórców tego odcinka? Zadowolenie czy raczej zażenowanie?

 17. Cześć, mam pytanie odnośnie odfermentowania piw kraftowych. Czy uzyskanie np. 5,2℅ alk. z 14℅ BLG jest celowym zamierzeniem browaru np. fermentacja jest przerywana, aby piwo było pełniejsze lub zacieranie na slodko? Czy jest to poprostu kwestia temperatury fermentacji, jak sterować stopniem odfermentowania?

 18. Cześć, czy można gdziekolwiek znaleźć info ile vol. CO2 jest w stanie wytrzymać butelka (koncernówki typu kp, żgb, carlsberg)? Jeśli nie, to jak myślisz jakiemu maksymalnemu nagazowaniu podoła np taka butelka od żgbc (zakładając, że jest w dobrym stanie, bez mikro uszkodzeń?

 19. Tomasz,nie bardzo wiedziałem gdzie zadać to pytanie, nie chcę żebyś odpowiadał na nie podczas kolejnego 100ptań do ale może tutaj. Niedawno miałem okazję spróbować Wiśnię w czekoladzie z Browaru na Jurze. Generalnie mój stosunek do fruitbeerów jest obojetny, dostałem je od żony, chciała zrobić mi prezent i myślałem że będzie to jakaś lipa. Ale 1. skłąd 2. Aromat 3. Kwaśność tego piwa powala na kolana. Spodziewałem się sztucznego lepu z ekstraktami a dostałem kwaśne piwo z naturalnym sokiem z wiśni. NIe wiem, dla mnie mega, ciekawy jestem co byś na nie powiedział. Może ktoś z użytkowników również podzieli się swoimi doświadczeniami? Bardzo fajnie jakby udało się nagrac jakąs recenzję, a może (troche po sezonie ale zawsze) Wielki Test Fruitbeerów (polskich) ?

 20. Cześć! Mam pytanie odnośnie refermentacji RIS-a. Do fermentacji burzliwej dałem 2 saszetki drożdży S-04 i z 26 zeszło mi do 10. Aktualnie piwo jest na cichej i czeka na butelkowanie. Czy do prawidłowego nagazowania wystarczy dodatek cukru/glukozy czy jednak pozostałe drożdże są już na tyle słabe, że nie dadzą rady i trzeba sie wspomóc dodatkiem kolejnych drożdży czy też gęstwy?

   • To teraz nasuwa się pytanie – ile? podzielić całą saszetkę proporcjonalnie na butelkę? Jak dodam świeżych drożdży to nie wiem czy serce będzie spokojne o granaty…

    • Zrehydratyzuj drożdże, wlej na dno fermentora trochę piwa, drożdże (zrehydratyzowane lub łyżkę gęstwy), syrop cukrowy, na to resztą piwa, rozmieszaj zdezynfekowaną łyżką i do butelek. Cukru dawaj oszczędnie jakieś 120g/20L.

 21. Mam jeszcze jedno pytanie. Planuję uwarzyć coś na wzór Pilsner Urquell, tylko na drożdżach górnej fermentacji (warunki na dolne mi nie pozwalają). Zakładając możliwie najniższą temperaturę fermentacji (16-18 stopni) – które drożdże będą najlepsze: S-04, US-05 czy S-33? Będzie w ogóle jakaś różnica? Podobno wszystkie dają podobnie czysty profil. I drugie pytanie – jak otrzymać ten pils z tą charakterystyczną delikatną nutą diacetylu? Wcześniej butelkować, żeby drożdże nie zdążyły „posprzątać” po sobie z diacetylu? Czy znasz może inny sposób, żeby taki efekt osiągnąć? Pozdrawiam!

 22. 1. Hej Tomku czy widziałeś może niedawno wyświetlany film „dziewczyna z pociągu”. W jednej ze scen Aktorzy piją IPA (chyba bez konkretnej marki) a w innej scenie w barze widać wyraźnie Brewdoga na nalewku. Co to według Ciebie może znaczyć? Lokowanie produktu? A może moda na nowofalowe piwa za oceanem jest tak silna, że w dobrym tonie jest pokazywanie elementów Kraftu na ekranie dla przyciągnięcia większej widowni?

  2. KP szuka kierownika linii rozlewniczej i koordynatora do spraw rozwoju browaru. (Brał byś :)? ).

 23. Zdecydowana większość osob sięgających po piwo pije podczas jednorazowego posiedzenia 2 lub wiecej piw (nie żeby codziennie). Czy zdarzyło się się wypić 2 z rzędu jednakowe piwa, jedno po drugim od tak przy posiadówce, czy zawsze siegasz po kolejne inne? Jeżeli jest taki piwo, które jest pijalne i masz do niego sentyment, po prostu je lubisz to czy mógłbyś podać nazwę. Kiedyś wspominałeś, że masz tych piw do spróbowania setki i rzadko nawet wracasz do danego piwa, dlatego tym bardziej chciałbym wiedziec jakie jesteś w stanie wypić 2 z rzędu lub wiecej.

 24. Cześć Tomku! wczoraj butelkowałem RIS-a. Otwieram fermentor po cichej i na wierzchu ukazała się błona coś podobnego jak się tworzy na zimnej herbacie. Podejrzewam bakterie Acetobacter. W smaku ani zapachu nie wyczułem nic niepokojącego – wręcz przeciwnie, typowy zapach dla RIS-a/Porteru. Zlałem piwo z pomiędzy tej błony a osadu drożdżowego i zabutelkowałem z dodatkiem świeżych drożdży, cukru i suski sechlońskiej. Czy biorąc pod uwagę to, że jest już zabutelkowane, a drożdże przy refermentacji w pierwszej kolejności zjedzą tlen, czy jest jakaś szansa, że te bakterie pojawią się też w zabutelkowanym piwie? Czy np. po roku leżakowania mogą pojawić się jakieś nieprzyjemne octowe nuty? Pozdrawiam!

  • Piwo pewnie będzie miało taką charakterystyczną obrączkę w szyjce, ale nie powinno skwaśnieć. Szału się też nie spodziewaj. Teraz już nic nie zrobisz. Zastanawiam się jednak nad tą suską, dałeś ją do każdej butelki? Może być z tego gushing.

   • Tak, dałem do każdej butelki, ale zredukowałem znacznie ilość cukru do refermentacji, bo nie mogłem niczego znaleźć na temat tego ile i jakie cukry zawiera. Czyli żadnych złych posmaków nie powinno być? A co z leżakowaniem? Czy takie piwo nadal ma do tego potencjał?

 25. Co się dzieje z chmielem Oktawia? Był z nim świetny Zefir z Olimpu, był jeszcze Satyr, potem jeszcze chyba raz coś i potem cisza. Ja jestem nie na czasie, czy coś się złego porobiło, np. ostatni plon był mizerny?
  Czy wiesz czy Zefir ma być powtarzany?

 26. Cześć Tomku, uwarzyłem niedawno golden strong ale.. Zacierałem w 62 stopniach pół godziny i w 72 pół godziny. Otrzymałem brzeczkę 22l o ekstrakcie 19,5 Blg. Dobrze napowietrzyłem i zadałem zrehydratyzowane drożdże S-33. Po 5 dniach zeszło do 8 Blg i niżej nie schodzi. Czy to wina tego, że zadałem 1 paczkę drożdży, przerwa maltozowa była zbyt krótka czy akurat te drożdże tak słabo odfermentowują? Dodałem jeszcze syropu cukrowego żeby dodać wytrawności. Drożdże ponownie szaleją. Czy jest jakaś szansa, że zejdą poniżej 8? Pozdrawiam

 27. Dzień dobry Panie Tomaszu! Po wnikliwym obejrzeniu serii „Warzę z Kopyrem” postanowiłem wreszcie spróbować sam i gdy tylko nazbieram butelki otwieram browar domowy. Zastanawia mnie jedna kwestia dotycząca gęstwy drożdżowej. Otóż był Pan uprzejmy przestrzec, aby lepiej darować sobie zbieranie jej po piwach wysoko alkoholowych oraz mocno chmielonych. Ja, jako żarliwy neofita kraftu, nie mam wyjścia i, przynajmniej na początku, muszę warzyć te ipy-sripy i sypać chmiel szuflą. Cena saszetki drożdży niby nie jest wysoka, ale po co przepłacać, jak nie widać różnicy? I tu pytanie właściwe: jaką na użytek tej zasady posługiwać się definicją piwa mocno chmielonego? I czym grozi zadanie gęstwy z takiego piwa do kolejnej warki (pewnie równie mocno chmielonej, jeśli to ma jakieś znaczenie)? Jeśli nie byłoby to wielkim problemem, to prosiłbym również o kilka słów teorii i wyjaśnienia w czym drożdżom przeszkadza chmiel, ponieważ o ile jest to w miarę zrozumiałe w przypadku wysokiej zawartości alkoholu, to wariant chmielowy umyka już intuicji laika. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 28. Mam jeszcze pytanie – w swojej książce napisałeś o tym, że istnieją chmiele, które wnoszą nuty nafty, diesla, smarów itp. jakie to chmiele? Chodzi o odmianę.

 29. Odnośnie diacetylu to naprawdę wszędzie jest określany jako zapach maślany? Zapach masła kojarzy mi się raczej z czymś tłustym, nieco słodkim a wąchając Lubuskie z Witnicy, czy Pilsner Urquell to rzeczywiście widzę podobieństwa w aromacie (oczywiście z różnym natężeniem), ale ten zapach jest raczej duszący i nie kojarzy mi się z masłem, raczej z popcornem. Czy ja mam coś z nosem czy literatura trochę przekłamuje dyskryptory? gdzie mogę wyczuć DMS? Znasz jakiś wzorcowy przykład piwny, na którym można nauczyć się go wyczuwać?

 30. A ja mam pytanie o błąd we wskazaniu ballingomierza. To, że jest wrażliwy na temperaturę, to już sobie sprawdziłem i faktycznie, jest całkiem spora różnica w odczycie tej samej próbki w różnych temperaturach. Ale jak wpływa na to alkohol (gdzies ostatnio mi sie obiło o uszy, że jednak ballingomierz nie jest w 100% odporny na zawartość alkoholu w przefermentowanej brzeczce) i sama gęstość brzeczki (np. przy piwie żytnim, gdzie brzeczka jest oleista, ale nie od wysokiej zawartości cukru, a od kleju z żyta).

Leave a Reply