10. jubileuszowa edycja Konkursu Piw Rzemieślniczych organizowanego od 2007 r przez Browamatora, a od zeszłego roku odbywającego się podczas Poznańskich Targów Piwa będzie miała miejsce 4-5 listopada 2016 r w Poznaniu. Jak łatwo się domyślić, będzie to edycja największa, jeśli idzie o liczbę kategorii, a więc i liczbę zgłoszonych piw czy sędziów te piwa oceniających itd. Chcielibyśmy aby w KPR mogło wziąć udział 90%, a może więcej piw rzemieślniczych warzonych w Polsce. Jak to możliwe, posłuchajcie jakie zmiany przygotowaliśmy.
Materiał powstał w ramach współpracy z Browamatorem.
Podział profesjonalny, BJCP może brać przykład 😉
No nie przesadzajmy ;), ale starałem się żeby to miało ręce i nogi.
Koelsch jako lager?
Alta i Koelscha do lagerów, a co. 😀
posłuchaj fragmentu około 3:00
A co z browarami zagranicznymi, czy one też mogą brać udział? Jeśli tak to jak wtedy sprawdzić dostępność piwa na rynku?
Mogą, to drugorzędny problem. Z drugiej strony żeby to miało sens, to w konkursie powinny brać udział browary,których piwa są w sprzedaży w Polsce.
Fajna zmiana kategorii. Ale czy dobrze zrozumiałem, to mają być piwa w stałej ofercie? To znaczy, że to nie może być piwo z pierwszej warki? Tylko musi być już co najmniej druga? Jeśli tak, to chyba nie będzie aż tak dużo zgłoszeń, bo jednak polski kraft to zdecydowana większość to nowości (i jednorazowe warki).
A co jeśli w danej kategorii będzie jedno, dwa piwa albo żadne nie będzie zasługiwać na nagrodę? Nie zostanie wtedy przydzielona w ogóle w tej kategorii?
Dopuszczam taką możliwość, że nie będzie wszystkich miejsc na podium obsadzonych.
trochę to dziwnie będzie wyglądało na etykiecie: Medal w kategorii „Pozostałe IPA”
Zmieni się nazwę np. na „tradycyjne IPA” 😉
Inne IPA lepiej brzmi?
Specialty IPA? IPA specjalna czy coś takiego, jeśli konieczine po Polsku? Inna też lepiej brzmi
Co jest specjalnego w English IPA? ? Ale tak serio, dzięki za sugestię.