Pils Tomyski z Nepomucena – wywiad na premierze

15
2332

Przy okazji kręcenia Piwnych Newsów poświęconych BGM4 miałem okazję spróbować nowego piwa z Nepomucena na chmielu Tomyskim. Dlaczego Tomyski, a nie Nowotomyski, co wnosi do piwa i kiedy RIS z Nepomucena, tego dowiecie się z tego wywiadu.

15 KOMENTARZE

  1. Tomku widać że męczyłeś się przy tym wywiadzie, Panowie niezbyt wygadani….generalnie wnioskuję że pils nie do końca im wyszedł i robili go na siłę a nie o to tu chodzi Czyż nie?

  2. Zapraszamy po chmiel do źródła. Nadal w okolicach Nowego Tomyśla uprawia się około 10% chmielu w Polsce. Niewiele, ale nadal 2 miejsce. Co prawda chmiel Tomyski to margines, ale te 100kg bez problemu się znajdzie.

  3. Umówmy się. Możemy kombinować z nowymi odmianami polskiego chmielu, imitować Cascade, nazywając go Kaskadą, itp. Ale potęgą na skalę doliny Yakima nigdy nie będziemy. Nie to słońce, nie ta temperatura, w ogóle nie te progi. Być może jestem człowiekiem małej wiary, ale moim zdaniem, nigdy nie wyhodujemy polskiego chmielu, który dorastałby do pięt Amarillo, Nelsonowi Sauvin, Sorachi Ace czy Equinoxowi. Sorry, taki mamy klimat.

  4. Nowotomyski, ta nazwa też funkcjonuje, ale jest bardzo rzadko używana i wszelskie źródła i atlasy podają, że nazwa to Tomyski. Chmiel nie pochodzi z Nowego Tomyśla, tylko uprawiano go (pewnie nadal w znikomej ilości uprawia) wokół Nowego Tomysla, min. w Cichej Gorze, czy Przyłęku 🙂

Leave a Reply