[Piwne Newsy] 9.3.16

12
2225

Najnowsze wieści, a w nich Pinta, Pracownia Piwa, Kingpin, Baba Jaga i… jeszcze parę innych.


12 KOMENTARZE

 1. kurde no,odebrałeś mi komentarz z pretensjami „a Hopium gdzie?” do 7:56…zawiodłem się:) to taka mała tradycja powoli zaczyna się robić. Bo tradycja to dąb który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem. To jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza, to jest ludów śpiewanie, to jest ojców mowa. TO JEST NASZA HISTORIA, KTÓREJ SIĘ NIE ZMIENI!

 2. Cześć Tomaszku, po ponad roku oglądania i degustowania piw kraftowych, zakupiłem sprzęt i uwarzyłem pierwsze piwo PALE ALE 12*, na US-05 po 10 dniach fermentacji burzliwej (piana jeszcze nie padła – chyba się pospieszyłem) ale zeszło do 2 BLG i strasznie ,,gazowało” CO2 po przelaniu na cichą wywaliło dekiel jak brzuch po golonce:) Przetrzymałem je 10 dni na cichej jutro zmierzę BLG i będę butelkować ale zastanawiam się co poszło nie tak, że ani drożdże nie opadły (może za mało natleniłem przed dodaniem drożdży) ale i te skąd te ciśnienie … musiałem upuścić wieko parę razy bo bałem się, że mi fermentor rozerwie…. tak czy siak jestem pozytywnie nastawiony, że już piwo zrobiło swoje i jako granat nie będzie straszyło hihhi.. Pozdrawiam i dziękuję za nową pasję patrzenie na piwo z innej stroni niż tylko jako dostarczenie % do organizmu – teraz jestem ZASZCZEPIONY:)

 3. Ekstrakt z magnum czy marynki, który leją koncerny to samo zło i nie zgodne z duchem kraftu, ale ekstrakt z chmielu Columbus to juz spoko… serio kopyr? Moim zdaniem to jest to samo. Piwa i tak spróbuję, jeśli będę miał okazję, ale czasem Twoje podejście mnie zadziwia. Owszem rozumiem, że inaczej byłoby ciężko porządnie nachmielić, ale idąc tym tokiem rozumuowania to na wszystko można by znaleźć wymówkę.

  • PS: Byłym zapomniał – forma piwnych newsów za to bardzo spoko, krótko zwięźle i na temat, grafiki są, nic nie tnie jak „na żywo”, a newsy świeże, tak trzymaj

  • Już niedługo wszystko może być robione w ekstraktach, także z tym duchem kraftu bym nie przesadzał. inna sprawa, czy to faktycznie wpływa na jakość goryczki. Jeszcze nie tak dawno granulat też był uważany za zło.

   • Mnie to trochę smuci. Wolałbym jednak żeby rzemieślnicy nie używali ekstraktów chmielowych – nie ważne czy to z magnum czy chmieli nowofalowych, bo to dla mnie bez różnicy. To tradycyjne podejście, bez drogi na skróty itp powinno właśnie charakteryzować rzemieślników, odróżniać ich od reszty. Co oczywiście nie oznacza, że będę bojkotował takie piwa. Nie rozumiem jednak podejścia „Zły koncern leje ekstrakt na goryczkę żeby było łatwiej i to jest be” ale „dobry rzemieślnik leje ekstrakt, ale to z nowofalowych chmieli więc wszystko jest ok”

    • Po pierwsze, na filmie powiedziałem, że jest to kontrowersyjne, ale różnica jest wyraźna: koncern leje ekstrakt, bo tak jest taniej i wygodniej, a kraft leje (w tym konkretnym wypadku, ale też np. gdy chce uzyskać mega intensywną goryczkę) ekstrakt, bo inaczej nie da się osiągnąć danego efektu.

    • A tak abstrahując od tego czy to droga na skróty i kraftowcom nie uchodzi tego stosować, to czemu (obiektywnie) ekstrakt jest gorszy? Daje gorszą jakość goryczki/aromatu? Czy w ślepym teście jest się w stanie odróżnić piwo z ekstraktem chmielowym a z granulatem czy szyszką?

 4. Jak fermentowałeś z pokrywą bez rurki u góry to CO2 w niskich temperaturach może ci wejść do piwa a przy lekkim ogrzaniu oddaje nagazowanie.

Leave a Reply