Udaje się utrzymać regularność i dzięki temu zwiększyć aktualność pytań. Najstarsze z pytań na które odpowiadam mają nie więcej niż 3 tygodnie. Wobec czego proszę o niezadawanie tych samych pytań pod różnymi odcinkami. BTW odpowiadam na pytania z odc. 71.
Lista pytań:
0:29 Czy z piwa może ulecieć alkohol? Zakupiłem na promocji american wheat z pewnego polskiego browaru kontraktowego. Wiedziałem, że aromatu chmielu będzie niewiele, ale czy jest możliwe, że razem z aromatami „uciekł” alkohol? Pytam, bo po wypiciu 7 sztuk tego piwa w kilka godzin, czułem się, jakbym wypił jedno mocniejsze IIPA
2:02 Czy płyta elektryczna to problem, jeżeli chodzi o rozpoczęcie przygody z piwowarstwem domowym?
3:10 Jak zareagowałbyś, gdyby jakiś browar wypuścił serię piw z nazwami typu: „Konkret Goryczka”, „Urywa d*u*p*ę”, „Robi robotę” itp? Byłbyś dumny, że potwierdza się Twój status jako ikony kraftu, czy raczej zażądałbyś działki z zysków. Choć – popraw mnie, jeśli się mylę – nie opatentowałeś jeszcze swoich tekstów.
5:44 Jak wygląda zgłaszanie piwa na konkurs? Czy, jeśli do zacierania, gotowania i leżakowania RISa dodam np. kawę to czy takie piwo można wysłać na konkurs w takiej kategorii. Czy też piwo musi być warzone wg ścisłych reguł. Jeśli tak, to czy organizatorzy konkursów podają dokładne kryteria w oparciu o które można stwierdzić, że piwo jest „konkursowe” tudzież nie. Poza tym, jak jest z BLG RISa, czy jeśli mój RIS ma początkowy ekstrakt 29 blg, a np. w regulaminie RIS to powiedzmy 19-25 to czy takie piwo można wysłać.
9:19 Czy butelki na piwo domowe wystarczy jedynie opłukać? Czy przed nalaniem do niej piwa nie powinno się jej jeszcze wyparzyć lub zdezynfekować w inny sposób?
11:00 Czy mógłbyś powiedzieć coś o zacieraniu i filtracji piw żytnich? Moje pierwsze rye IPA dało mi w kość przy filtracji, jak można sobie ją ułatwić? Może uwarzysz jakieś żyto na braumeisterze.
11:53 Skąd bierze się trudność dla browarów w warzeniu piw kwaśnych? Jak duże jest ryzyko zakażenia innych piw?
13:08 Czy jest sens startować w konkursach piwowarskich na początku swojej kariery piwowarskiej?
14:35 Co by się stało, gdyby jakaś korporacja postanowiła zrobić genialne piwo na poziomie craftu. Np. Risa czy IPA z goryczką na poziomie 80 ibu. Zupełnie nie oszczędzając na surowcach. Czy by zbankrutowali, czy osiągnęliby sukces, czy załamaliby rynek chmielu i słodu. I czy gdzieś na świecie jest jakieś wybitne piwo koncernowe?
17:02 Jaki jest pewny, w miarę łatwy w obsłudze i stosunkowo tani sposób na dobre kontrolowanie temperatury fermentacji i leżakowania?
19:33 W jaki sposób zminimalizowałeś szumy, które były wyraźne w Twoich pierwszych filmach?
20:43 Co to za kategoria piw „Specialty Grain”?
21:38 Dlaczego na kieliszki do piwa mówi się 'pokale’? Nie brzmi zbyt apetycznie?
22:15 Ciekaw jestem jak podróżujesz, skoro często pijesz alkohol? Czy masz prawko, czy jednak żona Cię częściej wozi?
24:40 W jaki sposób browary rzemieślnicze przeprowadzają refermentacje? Robią syrop cukrowy? Dodają rezerwę? Czy takie zabutelkowane piwo stoi najpierw w wyższej temperaturze, a po tygodniu przenosi się je do chłodni?
17:30 W przypadku wyższych temperatur i jednocześnie braku możliwości budowy lodówki (ja nie mam miejsca na chłodzenie wkładów) kluczowy jest odpowiedni dobór drożdży. Należy zrezygnować z najpopularniejszych „Fermentisów” na rzecz innych: Gozdawa, Danstar itd. Nie powiem, ze piwo wychodzi idealne, ale różnica jest ogromna (u mnie temperatura oscyluje około 20 stopni). Gozdawa West coast zrobiła mi najlepsze piwo, Gozdawa porter kvass dała radę w bardzo przyjemnym stoucie, Danstar nothingan fermentowały moje pierwsze piwo, które było bardzo fajne; podczas gdy moje 7 warek na US-05, s-03, Abbaye posiadały bardzo nieprzyjemny aromat, który zdecydowanie psuł odbiór piwa.
Z opatentowaniem słów – można zastrzec powiedzonko jako 'znak towarowy’. Jednym z ciekawszych przykładów jest „Let’s get ready to rumble” Michael’a Buffer’a.
Witam, mam kilka pytań:
1: czy powiedzmy 10letnie leżakowanie może zwiększyć zawartość alkoholu ?
2: kiedy degustacja czegoś z piwniczki ?
3: kiedy piwo w stylu apa/ipa/aipa (US) urwało ostatnio dupe Tobie ?
Pozdrawiam
Co Pan sądzi o browarze Krafwerk i jego występie w programie Firmowe Ewolucje (pomińmy wypowiedzi i obecność Pana Drozdy) co sądzi Pan o „merotycznośći” tej produkcji, no i oczywiście własne przemyślenia, bo moje uczucia są naprawdę mieszane.
Pozdrawiam!
Jakiś czas temu usłyszałem o takim stylu jak coffe ale , niestety chyba Kooperacyjnej kawki dawno nie było, a przynajmniej nie widziałem jej w sklepach z piwem w Trójmieście.
Pytanie: Jakie piwo oczywiście oprócz swojego w stylu coffe ale byś polecił? chodzi mi oczywiście o piwo w miarę dostępne w Polsce. Dlaczego polscy rzemieślniczy oprócz Ciebie nie wzięli się za ten styl?
Tomku, jak tam ma się sprawa z przeprowadzką ? Na kiedy ją planujesz ? W nowym domu również będzie pomieszczenie dedykowane do nagrywania filmików, czy może szukasz innego rozwiązania ?
Pozdrawiam
Ale to nie w Polsce. McDonalds ma hasło „i’m lovin it”, które z różnych krajach jest tłumaczone na konkretny język a u nas używa angielskiej wersji.
Pytanie! Ale poprzedzone wstępem.
Po kilku latach wracam do ważenia (słodów) i warzenia. Poprzednio zniechęciły mnie infekcje i trudności w utrzymaniu temperatur fermentacji lagerów. Teraz mieszkam w innym miejscu i mam dogodniejsze warunki lecz samo utrzymanie temperatur wcale nie będzie łatwiejsze. W związku z tym wpadłem na dziwaczny pomysł choć powiem szczerze, że nie wiem czy ktoś to praktykował i jakie były efekty. Tomku, co sądzisz o fermentacji w zanurzeniu wodnym (której temperaturę łatwiej trzymać w ryzach niż powietrza) i refermentacji i leżakowaniu zabutelkowanego piwa pod ziemią (zakopanych), gdzie brak światła a i Celsjusze się ograniczają. Poza możliwością umieszczenia na etykiecie hasła „fermentowane pod wodą, leżakowane pod ziemią”. Ewentualne refermentowanie pod wodą – jak drożdże się zapatrują na różnice ciśnienia?
Interesuje mnie jaka jest różnica pomiędzy stoutem a angielskim porterem, szczególnie w przypadkach gdzie jest zbliżone albo takie samo Blg i jednocześnkie kolor jest ten sam (czarny)? Co decyduje w smaku czy w składzie, że jedno piwo to stout, a inne porter? Podobne pytanie odnośnie różnic pomiędzy brown porterem, a brown alem?
Tomku,będąc ostatnio w Barcelonie,postanowiłem zrobić sobie wycieczkę śladami Tomka Kopyra po miejscowych Pubach i Browarach,jednak zdecydowanie naszą uwagę przykuł BIERCAB ze swoimi trzydziestoma kranami i sklepikiem firmowym obok.Ty wspominałeś o 5 kranach z hiszpańskim kraftem reszta to piwo ze świata, ja miałem już do dyspozycji 22 krany z kraftowym piwem z Katalonii i tylko 8 piw ze świata,jednak na moje pytanie czy można się u nich napić czegoś z Polski nastąpiła mała konsternacja.Uzyskałem informację ,że żaden polski browar nigdy się do nich nie zgłosił z propozycją sprzedaży.Czy naszym browarom nie zależy na promocji w świecie czy może są inne czynniki ,które blokują taki ruch,jakie jest twoje zdanie w tej sprawie? Spróbowałem przez tydzień 22 piw z browaru GUINEU i mimo hiszpańskiej rewolucji nasze piwa nie maja się częgo wstydzić.
Odnośnie pytania o styropianową lodówkę – potwierdzam skuteczność, można zejść z temperaturą o kilka ładnych stopni, wkłady wystarczy sprawdzać rano i wieczorem, przydatny jest termometr z sondą bo pozwala na bieżąco śledzić temperaturę bez konieczności otwierania lodówki.
Jeśli Tomek nie ma nic przeciwko pozwolę sobie na mały „tutorial” z budowy takiej lodówki 🙂
https://www.facebook.com/browarzlotoklosa/videos/415249978656989
Jaka jest częstotliwość wymiany „wkładów”?
No widzisz, z Kopyrem nawet zagramanicą się już liczą 🙂
Może powinien przydzielać gwiazdki niczmy Michelin? 😉
Coś odpowiedzi się nie podczepiają pod właściwe wypowiedzi… nie wiem czy to ogólnie coś się zepsuło czy to tylko mi?!
(miała być odpowiedź do deha71pl)
Tak jak pisałem – wystarczy rano i wieczorem sprawdzić jak wygląda temperatura i w razie potrzeby dołożyć/zamienić/wyjąć wkład. Lodówka jeśli jest wystarczająco szczelna naprawdę całkiem nieźle utrzymuje temperaturę. Jak potrzebujesz szybko zejść w dół z temperaturą, po prostu dokładasz do środka uprzednio zamrożone butelki z wodą (a w zasadzie już z lodem).
Właściwie to nie pytanie na kolejne 100 pytań, możesz odpowiedzieć tutaj – jak to jest z tym piciem piwa w pociągach? Powiedziałeś, że można a już różne wersje słyszałem
O co chodzi z porterem bałtyckim z AleBrowaru? Czy jeśli to piwo jest zrobione na górnych drożdżach to nie lepiej je nazwać stoutem imperialnym. Czy jest to nawiązanie do genezy stylu, ale czy w takim razie trafne będzie określenie „bałtycki”?
1) Klasztorne
Ostatnio dużo mówiłeś o piwach klasztornych i wspomniałeś o klasztornym monopolu na piwo przed odkryciem chmielu. Czy istnieją i czy piłeś piwa z takimi tajnymi zakonnymi dodatkami. Czy jeśli obecnie takich nie ma to czy jest sens wskrzeszać takie zamienniki chmielu na fali piwnej rewolucji?
2) Bezlepku
Czy dotarłeś to tego jakim enzymem (czy inny czymś) browary usuwają selektywnie gluten? Googlowałem ale bez spektakularnych rezultatów. Myślisz że da się to powtórzyć w domowych warunkach przy produkcji piw ciemnych?
3) Rewolucja
Piwna rewolucja wskrzesiła grodziskie, wskrzesza polskie odmiany chmielu a jak wygląda sytuacja u producentów słodu i drożdży? Czy słodownie i drożdżownie też wyrastają jak grzyby po deszczu czy na razie tylko wysyp chmielu i blogerów?
Cześć, wydaje mi się że w którejś z degustacji opowiadałeś jak temperatura fermentacji wpływa na smak weizena (to czy jest bardziej goździkowy, czy bardziej bananowy) Przymierzam sie do zabawy z piwowarstwem domowym i postanowiłem, że pierwszy bedzie własnie weizen z niewielkim dodatkiem amerykańskich chmieli na aromat. Jednocześnie chciałbym, żeby w smaku wyraźnie wyczuwalne były nuty bananowe które najbardziej lubie w weizenach. W jakiej temperaturze otoczenia przeprowadzać więc fermentację burzliwą i cichą, oraz refermentację, aby piwko było najsmaczniejsze 🙂
Spokojnie można opatentować (czy poprawnie mówiąc zarejestrować) znak towarowy będący tekstem, powiedzonkiem czy hasłem reklamowym. Zainteresowanych odsyłam do tego artykułu: http://znakitowarowe-blog.pl/slogan-reklamowy/ Wśród ciekawszych sloganów jest „Miłość od pierwszego nawożenia” 🙂 Niemniej faktycznie nie uzyskuje się monopolu absolutnego na nazwę. Ten monopol prawny ogranicza się do towarów i usług jakie wskazaliśmy w zgłoszeniu.
Mówisz że Żywiec odważył się lać kwacha na swojej linii rozlewniczej. Czy jednak według Ciebie była to odwaga czy niewiedza ewentualnie głupota?
Witam,
po jesieni mam w domu kilka reklamówek żołędzi. Zastanawiam się czy można by je wykorzystać w piwie i co one mogłyby do tego piwa wnieść? Myślisz że żołędzie plus piwo to ma sens?
Witaj Tomku.
Mam kilka pytań.
1. Jako że zanim zacząłem warzyć pędziłem bimber, zastanawiam się nad napędzeniem whisky i leżakowaniu jej w beczce, a potem uwarzeniu jakiegoś stoutu i wpakowaniu go tego do tej beczki. Czy taką beczkę można użyć ponownie do whisky (może nabierze nut palonych?), a potem znowu piwo? Dodatkowo dlaczego wszystkie leżakowane w beczkach piwa jakie widziałem to stouty lub barley wine? Dlaczego nie leżakować jakiejś imperial ipa (poza tym, że goryczka spada z czasem)? Czy orientujesz się ile taką whisky trzeba by leżakować, żeby wsiąknęła w wystarczającym stopniu w drewno?
2. Jestem wielkim fanem mocno goryczkowych stoutów. Jedyne dwa satysfakcjonujące pod tym względem, jakie piłem to Czarna Mańka z PiwoWarowni i India Export Porter z Piwoteki. Wiem, że istnieją american stouty, jednak tu goryczka jest znacznie mniejsza. Wiem również o black ipa, ale tu z kolei brakuje mi paloności i innych nut stoutowych. Czy browary takich rzeczy nie warzą, bo nie ma na nie popytu, czy może są jakieś inne powody?
Tomek swego czasu na pytanie/pomysł o ankietę dotyczącą najbardziej pożądanych przez widzów Twojego bloga treści odesłałeś mnie do licznika odwiedzin filmów. Cóż, wg na szybko obranej metodologii przeanalizowałem ostatnie 5 filmów z każdego działu (z wyjątkiem warzenia z Browamatorem gdzie brałem 5 pierwszych – z ciekawości bo to moje ulubione filmy) i wyszło mi następująco:
1. Pięć pierwszych filmów z warzenia z Browamatorem – średnio 68,3tys odsłon/film.
2. Wielkie testy – ok 44,7 tys. odsłon/film.
3. Ostatnie 5 filmów z warzenia (w tym speidel) – średnio 24 tys.
4. Zero IBU – ok 18,7tys.
5. Tysiąc IBU – ok. 16,3tys/film.
6. 100 pytań – 13,7tys/film.
7. Piwne newsy – ok. 8,4 tys/film.
8. Recenzje/degustacje (brałem tylko te stacjonarne w kanciapie) – ok. 7000/film.
9. Relacje/wywiady – ok. 6,9 tys/film.
Podejrzewam że mając dostęp do statystyk Youtube może przeanalizować większe próby statystyczne, mi tylko chodziło o wstępne zbadanie co „ma wzięcie” wśród widzów.
Pytanko jest więc następujące: Czy masz może w planach np w 2016 ukierunkowanie bloga bardziej w stronę oczekiwań widzów, czyli przede wszystkim warzenia domowego piwa? Czy też uważasz że nie uwarzysz 🙂 bo temat z Twojej strony się wyczerpał lub np. widzisz rozwój Twojego bloga w jednak zupełnie innym kierunku, np. głównie recenzowania piw browarów kontraktowych?
Co do wielkich testów to jak najbardziej zdaję sobie sprawę że ich ilość jest z wiadomych względów ograniczona.
Część Kopyr, jedno pytanie:
Dlaczego nie zdecydowałeś się opublikować materiału z Warszawskiego Festiwalu Piwa z dyskusji związanej zz recenzją piw sponsorowanych?
Bo nagłośnienie było takie, że materiał nie nadaje się do publikacji.
Mam pytanie czy jest sens kupna Ciechana Porter Grudniowy za 45 zł ?
Czy ta cena równa się jakości? mamy przecież porter z Ciechana 22 który mi bardzo smakował , nie pamiętam dokładnie ceny , ale myślę, że jest on jakieś 6-7 razy tańszy. Może lepiej kupić sobie zwykłego Portera 22 poleżakować go w piwnicy przez 800 dni i uzyskać ten sam efekt?
Myślę, że takie porównanie dwóch porteru jednego leżakowanego przez browar, a drugiego leżakowanego przez siebie mogłoby być ciekawym eksperymentem degustacyjnym.
Poza tym wszystkim są też inne portery na rynku jak chociażby ostatnio pojawił się rok leżakowany porter z browaru Podgórz. Który może być nawet lepszy od Ciechana?
Porter chyba dobry ale nie udało mie się go spróbować bo go zabrakło w sklepie w ostatni wtorek w Strefie Piwa w Krakowie.
Picie piwa w pociągu kosztuje mandat 500zł.(Info od obsługi pociągu Intercity)
U Panie, to jakieś niezłe RIS-y (leżakowane chyba tyle co lokomotywy) mają 😛
W przedziale może i nie można, ale we Warsie (albo WC)… 😉
Tomku ,
czy słyszałeś może lub wiesz coś na temat używania w piwowarstwie domowym syfonów ( jak do wody sodowej z nabojami CO2 ) do nasycania piwa. Co prawda do syfonu można wlać nie wielkie ilości płynów ale może wiesz jak sprawdziło by się takie rozwiązanie.
Czemu nie ma żadnych lub jest bardzo mało dobrych (w sensie „rzemieślniczych”) piw bezalkoholowych? Przecież niejeden piwosz z chęcią wypiłby smaczny złocisty trunek o intensywnym nachmieleniu nie musząc potem obawiać się prowadzenia samochodu. Czy stworzenie piwa bezalkoholowego (lub niskoalkoholowego – np. 0,5%) stwarza kraftowcom jakieś problemy technologiczne, czy powód takiego stanu rzeczy leży gdzie indziej?
@Paweł – LEGALNIE to można spożywać piwo tylko w wagonie barowym/restauracyjnym (WARS-ie) i tylko tam zakupione. Ale jak to mawia Kopyr, „wszystko można co nie można, byle z cicha i z ostrożna”.
Tomku, a może warto zrobić kiedyś specjalny odcinek czegoś w rodzaju shit happens, gdzie wykorzystasz wybrane przez Ciebie i jakoś zmontowane materiały fanowskie i antyfanowskie (np. filmik zmontowany z samych twoich „yyy”, rap o Tobie, itp itd). To mogło by być ciekawe ;). Co o tym sądzisz?
Piłem w Austrii piwo Kaiser Doppelmalz – zastanawiam się co to za piwo o jakim stylu? W smaku słodkie, nisko nasycone, słaby aromat lekko wyczuwalna śliwka.
Pytanie. Poprzedzone wstępem.
Właśnie uwarzyłem moją pierwszą warkę po kilkuletniej przerwie. Jest to BPA. W wyniku kilku błędów musiałem zadawać drożdże suche na oko i trafiły do brzeczki w temp., prawdopodobnie, ok 40 st. C. Drugą ich część dodałem już w zdecydowanie chłodniejszym środowisku. Po 3 dniach sprawdziłem Blg, z 12 spadło do 5 a w smaku pełnia, wyczuwalna delikatna kwaskowość, duża i przyjemna owocowość a goryczka dość selektywna, uderzająca i znkająca. Pomyślałem : ” To mi smakuje, nie potrzebuję nagazowania”. Pytanie. Czy środki stopujące fermentację wina (mordujące drożdże) zadziałałyby na drożdże piwne? Czy po takiej eksterminacji drożdży i przelaniu do butelek bez dodatku żadnych cukrów mój „półprodukt” zostanie takim jakim jest, czy ewentualne bakterie z powodu braku żywych drożdży zaczną sobie śmielej poczynać i rujnować smak?
Witam Tomku! Mam pytanie. Czy piłeś kiedyś piwo z kufla drewnianego z dębu lub orzecha? Mam na myśli np. Kufel bednarski lub drążony. Co myślisz o tego typie naczyniu do piwa? Ja posiadam takie kufle i przyznam, że smak jest zupełnie „inny”.
Udało mi się kupić sporo dobrych piw z myślą o leżakowaniu, mam dobre warunki u Cioci w piwnicy. Mam między innymi piwa niepasteryzowane np. No Guru z Ursa Major, Porter Bałtycki z Husta. Czy ciemne Mocne piwa niepasteryzowane też nadają się do leżakowania, w chłodnych i ciemnych miejscach ?
Witam serdecznie. Tomku, zrobiłem jak dotąd 9 warek w domu. Posługiwałem się gotowymi zestawami surowców. Ostatnio postanowiłem zabawić się w skonstruowanie własnej receptury. Kiedy w sklepach internetowych zacząłem szukac surowców okazało się, że cena samodzielnie składanego ” materiału” na piwo jest 10 – 15% wyższa niż surowców w zestawie. Dlaczego?
Jak wygląda u Ciebie sprawa z wyjściem na piwo ze znajomymi? Jeśli chodzi o moich, oni szukają miejsc gdzie leją tyskie za 3zł za 0,5l. Ja szukam lokalu pod względem dobrego piwa. Ciężko to pogodzić. Masz jakiś pomysł ?
Tomku wspominałeś kiedyś że wydasz książke 🙂 Może mozesz przybliżyć tematyke lub date wydania ??
pozdrawiam 🙂
Witam, czy miałeś może styczność z melasą buraczaną w piwowarstwie? Mam dostęp do czegoś takiego po taniości z cukrowni bo używam jej również na rybach 🙂 Zastanawiam się jak dodatek melasy wpłynie na piwo… do czego pasuje, w jakich ilościach, kiedy zadawana i w ogole 🙂 warzę narazie z brewkitów wiec proszę o uwzględnienie tego w wypowiedzi 🙂 Pozdrawiam
„wszystko co wiem o piwie” 26tyś stron w 32 tomach… 😀
A i jeszcze pytanie o środki dezynfekujące takie jak oxi i despray… Czy po zdezynfekowaniu butelek oxi trzeba koniecznie czekać aż butelka doszczętnie wyschnie, czy jeżeli bedzie w środku wilgotna to po wlaniu piwa bedzie sie działo coś niekorzystnego? To samo dotyczy despreya… czy spryskując choćby kranik, to trzeba czekać aż wyschnie, czy na mokro można podpiąć wąż i zacząć rozlewanie czy przelewanie na cichą?
Możesz tak w krótkich żołnierskich słowach powiedzieć po co np do cda dodaje się słody pale ale albo na nich w większości budowane jest piwo, Cda ma być czarne (powinno byc) więc rozjaśnianie go jest w TEORII bezsensu. Może są jakieś inne biochemiczne czynniki jak białka, betaglukany czy coś.
Mnie się wydaje, że jeśli dałbyś same słody palone (ciemne) to nie uzyskałbyś efektu: smak jasnego piwa, kolor ciemnego.
Mam pytanie o proter bałtycki. Piłem ostatnio 3-letniego Komesa – dwie wersje. Jedna leżała 3 lata w piwnicy, druga stała tyle samo na półce w domu. Porter ten sam, warka ta sama, ale za to smakiem znacznie się różniły. Ten, który leżakował w domu był mocna alkoholowy, natomiast ten piwniczny bardzo pijalny, alkohol było czuć o wiele mniej, był też bardziej wytrawny niż ten, który stał w domu. Czy jest możliwe, że miejsce leżakowania ma aż tak duży wpływ na smak porteru? Czy jest tez mozliwość, że gdyby stały w tym samym miejscu też by się różniły smakiem ?
Tomku, kiedy zmasakrujesz jakąś reklamę?
Mam pytanie o temperaturę fermentacji. W wielu przepisach podaje się temperaturę w której przebiegała fermentacja, producenci drożdzy też podają zalecane temperatury. Wiadomym jest też że temperatura fermentującej brzeczki jest kilka stopni wyższa niż otoczenia. Czy zatem wskazane jest wstawienie fermentatora w pomieszczenie z temperaturą 15st gdy zalecana temperatura na drożdzach jest 18-22stopnie czy jak mam napisane w intrukcji od 18 do 22 temp otoczenia to koniecznie musi być taka? Pozdrawiam.
Witam!
Jestem zupelnym poczatkujacym w kwestii warzenia piwa, wieloletnim widzem. Odkrylem w internetach urzadzenie, ktorego uzywa sie do ogrzewania wina grzanca lub sterylizacji / wekowania sloikow. Pojemnosc jest ok 30 litrow, temperature mozna ustawic co do jednego stopnia elektronicznie. Czy nie bylby to perfekcyjny pomysl zamiast garnka jesli ma sie tylko kuchenke elektryczna? Koszt takiego urzadzenia w Niemczech wynosi ok 110 euro, czyli 450zl. Czy ktokolwiek ma doswiadczenie z takim rozwiazaniem?
http://www.amazon.de/Profi-Cook-PC-EKA-1066-Einkochautomat/dp/B00NUISOAC/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1450453467&sr=8-7&keywords=einkochtopf
Pozdrawiam i dziekuje za konsekwentne rozszerzanie mojej wiedzy o piwie 🙂
O zaletach i wadach tego urządzenia możesz posłuchać tutaj.
Tomku, jako że miejsce gdzie przechowuje piwa jest wilgotne ( prawie 70% wilgotności jeśli dobrze pamiętam, grzyb na ścianach itd), lakuje wszystkie swoje piwa. Lakuje je tak, że wsadzam górną część butelki do garnuszka w którym jest rozgrzana parafina. Moje pytanie jest czy przy otwieraniu piwa(z kapslem) istnieje szansa, że część parafiny wpadnie do butelki ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
PS. Lakuje piwo bardzo podobnie do sposobu pokazanego na yt, watch?v=M0zRcBQ0Kcs
Witam, mam pytanie o wode przy warzeniu z ekstraktów. Nie posiadam dużego gara i zastanawiam się czy gęstą brzeczkę (powiedzmy 3,4l ekstraktów plus litr wody) można uzupełnić wodą z kranu, wodą oligoceńską lub wodą z Biedry, czy Lidla w 5l bańkach bez gotowania bezpośrednio do fermentora? Oglądałem kilka filmików, w tym również twoje i u Ciebie było gotowanie wszystkiego w dużym garze, ale u innych już nie było to takie oczywiste… Jakie masz doświadczenia z „surową” wodą i czy słyszałeś, żeby ktoś tak sobie zakaził piwerko? Drugie pytanie… czy jeżeli jednak konieczne jest przegotowanie wody, to czy mogę to zrobić na zapas na kilka godzin przed gotowaniem ekstraktów? W sensie, że zagotować 5l, przelać do zdezynfekowanego fermentora, zagotowac następne 5l, dolać do fermentora itd… przy okazji woda by przestygła do temp pokojowej… Pozdrawiam 🙂
Czy w wyniku niepoprawnego przechowywania w sklepie może w piwie pojawić się aromat siarki kanalizacyjnej? Kupiliśmy ostatnio większą partię piwa w jednym sklepie, w tym Modern Drinking i kilka innych IPA i dobre 30-40% butelek miało fatalny aromat kanalizacyjny. Myślałem, że to zbieg okoliczności, ale recenzja Modern Drinking skłania mnie do innych wniosków.
Poważne przegrzanie może skutkować czymś w tym stylu, aczkolwiek raczej byłoby to możliwe w przypadku piw niepasteryzowanych.
Mamy Porter Bałtycki, Porter Imperialny i Imperialny Porter Bałtycki. Jak żyć Panie Prezesie??? Opisy stylów słabo sobie radzą szczególnie że Porter Bałtycki może być i dolnej i górnej fermentacji. Różnice się zacierają, RateBeer czasem wariuje i człowiek nie wie co pije! Oczywiście pisze trochę żartobliwie ale faktycznie zaczyna się robić kłopot.
tomek piłem samca alfa z artezana wytłumacz mi czy kokos moze byc z beczki po burbonie czy z moga byc to nuty nuty waniliowe z beczki uwydatnione po przez alkochol i moze być to rozpuszalnik
Nie no rozpuszczalnik, to rozpuszczalnik, a nie kokos. Teoretycznie beczka po bourbonie może wnieść też takie nuty kokosowe. Rozpuszczalnik jak dla mnie jest podobny do dojrzałych czerwonych jabłek, czy farby.