73. odcinek [100 pytań do kopyra]

80
3710

Udaje się utrzymać regularność i dzięki temu zwiększyć aktualność pytań. Najstarsze z pytań na które odpowiadam mają nie więcej niż 3 tygodnie. Wobec czego proszę o niezadawanie tych samych pytań pod różnymi odcinkami. BTW odpowiadam na pytania z odc. 71.

Lista pytań:
0:29 Czy z piwa może ulecieć alkohol? Zakupiłem na promocji american wheat z pewnego polskiego browaru kontraktowego. Wiedziałem, że aromatu chmielu będzie niewiele, ale czy jest możliwe, że razem z aromatami „uciekł” alkohol? Pytam, bo po wypiciu 7 sztuk tego piwa w kilka godzin, czułem się, jakbym wypił jedno mocniejsze IIPA
2:02 Czy płyta elektryczna to problem, jeżeli chodzi o rozpoczęcie przygody z piwowarstwem domowym?
3:10 Jak zareagowałbyś, gdyby jakiś browar wypuścił serię piw z nazwami typu: „Konkret Goryczka”, „Urywa d*u*p*ę”, „Robi robotę” itp? Byłbyś dumny, że potwierdza się Twój status jako ikony kraftu, czy raczej zażądałbyś działki z zysków. Choć – popraw mnie, jeśli się mylę – nie opatentowałeś jeszcze swoich tekstów.
5:44 Jak wygląda zgłaszanie piwa na konkurs? Czy, jeśli do zacierania, gotowania i leżakowania RISa dodam np. kawę to czy takie piwo można wysłać na konkurs w takiej kategorii. Czy też piwo musi być warzone wg ścisłych reguł. Jeśli tak, to czy organizatorzy konkursów podają dokładne kryteria w oparciu o które można stwierdzić, że piwo jest „konkursowe” tudzież nie. Poza tym, jak jest z BLG RISa, czy jeśli mój RIS ma początkowy ekstrakt 29 blg, a np. w regulaminie RIS to powiedzmy 19-25 to czy takie piwo można wysłać.
9:19 Czy butelki na piwo domowe wystarczy jedynie opłukać? Czy przed nalaniem do niej piwa nie powinno się jej jeszcze wyparzyć lub zdezynfekować w inny sposób?
11:00 Czy mógłbyś powiedzieć coś o zacieraniu i filtracji piw żytnich? Moje pierwsze rye IPA dało mi w kość przy filtracji, jak można sobie ją ułatwić? Może uwarzysz jakieś żyto na braumeisterze.
11:53 Skąd bierze się trudność dla browarów w warzeniu piw kwaśnych? Jak duże jest ryzyko zakażenia innych piw?
13:08 Czy jest sens startować w konkursach piwowarskich na początku swojej kariery piwowarskiej?
14:35 Co by się stało, gdyby jakaś korporacja postanowiła zrobić genialne piwo na poziomie craftu. Np. Risa czy IPA z goryczką na poziomie 80 ibu. Zupełnie nie oszczędzając na surowcach. Czy by zbankrutowali, czy osiągnęliby sukces, czy załamaliby rynek chmielu i słodu. I czy gdzieś na świecie jest jakieś wybitne piwo koncernowe?
17:02 Jaki jest pewny, w miarę łatwy w obsłudze i stosunkowo tani sposób na dobre kontrolowanie temperatury fermentacji i leżakowania?
19:33 W jaki sposób zminimalizowałeś szumy, które były wyraźne w Twoich pierwszych filmach?
20:43 Co to za kategoria piw „Specialty Grain”?
21:38 Dlaczego na kieliszki do piwa mówi się 'pokale’? Nie brzmi zbyt apetycznie?
22:15 Ciekaw jestem jak podróżujesz, skoro często pijesz alkohol? Czy masz prawko, czy jednak żona Cię częściej wozi?
24:40 W jaki sposób browary rzemieślnicze przeprowadzają refermentacje? Robią syrop cukrowy? Dodają rezerwę? Czy takie zabutelkowane piwo stoi najpierw w wyższej temperaturze, a po tygodniu przenosi się je do chłodni?

80 KOMENTARZE

 1. Witaj Tomku, przy okazji ostatnich wypadów na piwo żonie bardzo posmakowały piwa wiśniowe. Konkretnie piła Kriek’a i Kirsch Porter. Mógłbyś polecić jakieś inne, w miarę łatwo dostępne piwa o wiśniowym, czereśniowym lub innym ciekawym smaku? Pozdrawiam.

 2. Panie Tomaszu jak Pan porówna Guinessa którego pił Pan w Anglii do tego którego możemy kupić w polskim sklepie, oraz czy uważa go Pan za dobre piwo? Btw lubię typ irlandzkiego stoutu. Które z polskich rzemieślniczych wpisuje się w to i jest godne polecenia?
  Pozdrawiam serdecznie.

 3. Panie Tomaszu, czy mógłby Pan opowiedzieć o „objektywnych cechach piwa”? Chodzi mi o to, że możemy powiedzieć, że piwo ma tyle a tyle alkoholu, tyle a tyle IBU, jest z danego rodzaju słodu, jest to lager albo ale. Bardzo ciekaw jestem jak wiele jest takich właśnie cech i czy są takie, które wynikają bezpośrednio z innych – czy gatunek (np porter) zawsze ma konkretny kolor (np ciemny)?

 4. Tomku Czemu nie wrzucasz reklam? Ja wspieram jutuberów których oglądam, klikam w banerki i oglądam reklamy do końca (no chyba że trwa więcej niż minutę). Mógłbyś wrzucać blok reklamowy np pod koniec filmu. Kto chciał obejrzeć twój film a nie chce oglądać reklam to po prostu wyłączy całość.

 5. Tomku jak sie robi piwo owocowe?? kiedy dodaje sie tych owocow czy przy gotowaniu czy do fermentacji jak to sie robi jak bym chcial zrobic takie piwo w domu?

 6. Jesteś w stanie polecić jakieś dobre, stale dostępne piwo w puszce? Puszki jest łatwiej i bezpieczniej zabrać na długi spacer, czy namioty. Zależy mi na odpowiedzi. 🙂

 7. Załóżmy że jest sobie jakiś sklepik z kraftowym piwem we Francji albo w Niemczech. Mają już piwa belgijskie, angielskie, amerykańskie, holenderskie, duńskie itp. – ale żadnych polskich. A ja chciałbym im takowe polecić. Czy taka operacja – sprowadzanie i sprzedawanie polskich kraftów (za, powiedzmy, 4-5 EUR) byłaby dla nich w ogóle opłacalna? Do kogo w Polsce powinni uderzać – do jakiejś hurtowni chyba? (zakładamy też że właściciel sklepiku nie mówi po polsku, ale po angielsku już tak)

 8. Dwa pytania: 1) Jakie piwo ze słodem wędzonym torfem wywarło na Tobie największe wrażenie i jakie najbardziej polecasz? (może być mocny torf)
  2) Jakie piwo z charakterem brettowym polecasz?

 9. Tomku,
  ogladądałem ostatni livestream i na początku mówiłeś o używaniu pęcherzy pławnych ryb (finnings) przez browar Moor.
  Jestem piwowarem w jednym z browarów kraftowych w Nowej Zelandii i my używamy finnigs, ale 10 minut przed końcem gotowania na „zebranie do kupy chmielin i białek” (ok 30g finningss na 1000litrów brzeczki). Czy nie pomyliłeś się mówiąc o użyciu Finnings do filtracji piwa z drożdży? Efektywność tego sposobu w niskiej temperaturze wydaje się być niska, w przeciwieństwie do żelatyny, którą używamy w naszym browarze. Podczas przepompowywania piwa z burzliwej na cichą do chłodni (ok 4C), do 2 tanków (500l każdy) wlewamy po 3-4 litry wody z rozobioną żelatyną (50gram ) i to ona sprawia, że większość drożdży ładnie pozostaje na dnie tanka, dookoła yeast trap. Potem tylko podczas przempowywania piwa do kegów piwo idzie przez filtry, ale tych drożdzy jest na tyle mało, że na 1000l piwa czyścimy filtr tylko raz.

  Pozdrawiam,

  • A czy ty nie pomyliłeś finnings z irish moss, czyli mchem irlandzkim? Określenie finnings używa się jeśli się nie mylę, na wszystkie klarujące substancje. Możliwe, że precyzyjniej byłoby powiedzieć isinglass.

 10. Cześć Tomku
  ostatnio mając małe problemy ze zdrowiem zmuszony byłem do wizyt u kilku lekarzy.
  Każdy z lekarzy podczas wywiadu pytał mnie o spożywanie alkoholu. Jedna z nich, około 30 letnia pani doktor internista, dopytywała się bardziej niż inni. Po tym jak poinformowałem ją o tym, że warzę piwo zapytała czy wypijam więcej niż jedno piwo w tygodniu. Oczywiście odpowiedziałem, że tak. Pani doktor strasznie się zaniepokoiła tym, że przekraczam tę dawkę i wypowiedziała zdanie, które mnie wprawiło w osłupienie: „Piwo jest gorsze niż wódka”. Jak rozumiem miała na myśli negatywny wpływ obu trunków na ludzki organizm. Co myślisz o takim stwierdzeniu? Zaznaczam, że moje problemy zdrowotne nie są konsekwencją spożywania alkoholu.
  Pozdrawiam
  Łukasz

  • Uargumentowała to jakoś czemu gorsze?!

   Moim zdaniem jedyna „wada” piwa to tylko taka, że piwo może smakować i możesz łatwiej (jeśli można to w ogóle stopniować) się uzależnić od alkoholu niż w przypadku spożywania wódki (której się nie smakuje – tylko łoi).

   Moim skromnym zdaniem pani doktór popada w stereotypy konsumenta piwa, w świecie beergeeków zwanego „Januszem” 😉

 11. Tomku prawdziwy piwny trol brodaty 😉 … Łukasz a może lekarka chciała przekonać Ciebie tym samym do przerzucenia się na gorzałe…? Lekarze często zawierają znajomości z przedstawicielami różnych koncernów. Przeważnie są to firmy farmaceutyczne ale może tę lekarkę odwiedził przedstawiciel np. Polmusu…etc :)))

 12. Tomku,
  Mam znajomego, który ma alergie na drożdże. Spożyte w „za dużej” ilości powodują problemy ze skórą. Z „eksperymentów” wiemy, że najmniej destruktywny wpływ na skórę mają mikrofiltrowane koncerniaki, najlepiej dodatkowo pasteryzowane, ale ich smak pozostawia wiele do życzenia. Czy jest jakiś styl piwny, w którym drożdże są ograniczone do minimum? Może jakieś konkretne piwo z mniejszego browaru możesz polecić?

Leave a Reply