70. odcinek [100 pytań do kopyra]

59
3351

70. odcinek z serii 100 pytań do kopyra. Odpowiadam na pytania z odcinka 68.

Lista pytań:
0:54 Barley Wine – co sądzisz o tym stylu? Jakimi drożdżami suchymi i w jakiej temperaturze fermentować barley wine?
3:15 Czy degustacje piw z polskiego kraftu robisz tylko i wyłącznie we współpracy z browarami, czy też może robisz niespodzianki np. po konsumpcji poza kamerami, albo po przeczytaniu pozytywnych opinii gdzieś w czeluściach internetu?
5:44 Mój Dry Stout ma nieprzyjemną, ściągającą goryczkę. Z tego co się dowiedziałem są to garbniki. Jak one powstają i co mogłem zrobić źle?
7:52 Okazało się, że znajomy już od dłuższego czasu kupuje gotowy „zacier” i wlewa go do zwykłego balona od wina i wychodzi mu naprawdę dobre piwo. Co myślisz o takim warzeniu piwa? i czy jest to dobry sposób aby zacząć przygodę z warzeniem?
9:35 Czy jest sens pasteryzować piwo promieniami UV w warunkach domowych? Jak i kiedy pasteryzować nagazowane piwo w warunkach domowych?
12:22 Czy dziki chmiel nadaje się do uwarzenia piwa? Czy piwo z takiego chmielu można wykorzystać jako produkt marketingowy firmy? Mam na myśli częstowanie podczas różnego rodzaju targów i eventów?
15:00 
Dlaczego zaleca się dodawać mniej surowca do refermentacji do piwa beczkowego?
15:59 
Czy chmielenie na aromat podczas gotowania ma sens jeśli chcemy chmielić także na zimno? Nie lepiej jest przeznaczyć chmiel z gotowania na aromat na chmielenie na zimno? Czy wtedy efekt nie będzie lepszy?
17:07 Sezon lagerowy zbliża się dużymi krokami, mógłbyś zatem podać prawidłową kolejność przygotowywania domowego lagera?
19:40 Co myślisz o bezpieczeństwie picia piw bezalkoholowych przez kobiety ciężarne? Czy bezalkoholowe piwa zawierające do 0,5% alk. są bezpieczne?
23:29 Czy słyszałeś o destylacji piwa? Z tego co znalazłem w internecie dobrze sprawdzają się do tego piwa ciemne (jak i oczywiście mocne). Jak myślisz jaki zasyp mógłby być najlepszy?
25:05 Przy wymianie rur w browarach zmienia się smak piwa. Czy nie było tak w Żywcu? kilkanaście lat temu? Smak się zmienił na jakiś czas dopóki nie odtworzyła się patyna.
26:48 Jakiego piwa spróbować chcąc poznać klasycznego, wzorcowego przedstawiciela stylu Saison?
27:47 Po zakupie piwa zostawiam je w lodówce , czasami wypije je po kilkunastu godzinach , nie raz po kilku dniach i zawsze piwa są mocno mętne całkiem odwrotnie niż u Ciebie. Dlaczego?
29:19 Jaka Twoim zdaniem jest najmniejsza ilość piwa jaką da się w domu uwarzyć?
29:57 Ile Twoim zdaniem potrzeba mieć minimum środków aby założyć browar kontraktowy?
31:00 Czy jest jakaś różnica między mocno nachmielonym APA a session IPA? Czemu z taką ilością chmielu Shark to APA a nie IPA?
32:25 Tomku, czy ekstrakty słodowe są zgodne z duchem kraftu? Ja nie jestem zwolennikiem, ale jakby ktoś chciał w domu spróbować np. Jopejskie to chyba znacznie łatwiej uwarzyć z ekstraktów zamiast gotować 22h jak Arek Wenta.
33:15 Co z zacieraniem w brzeczce zamiast wodzie dla podbicia ekstraktu. Pomysł aktualny? Kiedy warzenie z Kopyrem?
33:40 Co myślisz o wędzonych dodatkach do piwa, takich jak np. wędzone płatki owsiane, wędzony palony jęczmień, wędzone płatki jęczmienne, a nawet wędzony chmiel?

59 KOMENTARZE

 1. Kopyr, mam pytanie a propo twojego wystąpienia na WFP3 pod tytułem linki sponsorowane. Jakie masz stosunki z innymi blogerami bo jak was słuchałem i na was patrzyłem to czułem się jak podczas oblężenia jasnej góry przez Szwedów.

 2. Dobrze Ci dzwoni. Silne światło UV używane jest do sterylizacji wody, jako ostatni etap jej oczyszczania. Proces stosuje się zamiast chlorowania, niezależnie od źródła wody (oczyszczanie wód powierzchniowych i podziemnych, woda po recyklingu ze ścieków, woda po procesie odsalania).

  • Dodatkowo należy pamiętać, że im większa mętność roztworu wodnego tym sterylizacja UV jest mniej efektywna. Dlatego używa się jej w ostatnim etapie procesu.

  • Zasadniczo rzecz biorąc to dezynfekcja za pomocą UV nie do końca jest stosowana zamiast chlorowania, a to z tego powodu, że chlor zabezpiecza przed wtórnym zanieczyszczeniem wody przez bakterie, tzw kontaminacją, w przeciwieństwie do promieni UV. UV dezynfekuje wodę tylko i wyłącznie w miejscu procesu.

 3. Mnie się wydaje, że czytelniejszym kryterium dla klasyfikacji session ipa, apa i ipa jest ekstrakt, gdzie session to okolice 10-11 plato, apa 12 i wyżej a IPA od 14. Podobnie jest z czeskimi lagerami, analogicznie Session IPA to takie Svetle Vycepni. To wynik obserwacji tego jak klasyfikują swoje piwa browary na świecie. Dla polskich, Ciebie włączając, to tylko chwyt marketingowy i nawet 14stki nazywaja Session IPA.

  • Nie wiem skąd sobie wziąłeś akurat takie widełki, bo w innym miejscu ktoś komentował, że nie widział Session IPA <14 Plato. Dla mnie <14 Plato, to jest Session IPA, 14-18 to jest normalne IPA i >18 to jest imperial/double IPA.

   • The term Session IPA describes a category of beers marketed for their hop-dominant flavor profiles at „sessionable” levels of alcohol. While this is typically 3.2 – 4.6 percent alcohol, a few have stretched the definition. This class of beers arose in 2010 out of the Craft Beer Tradition as a reaction to the trend of increasingly strong beers and greater public appreciation for hoppier profiles around the globe. It is differentiated from American Pale Ale by typically being lower in alcohol and usually having more hop-dominant profiles. While hops used are typically American Pacific Northwest and New Zealand, proprietary/experimental and South African and other hops may also factor into a Session IPA hop bill.

    za Ratebeerem. Oboje mamy trochę racji. Ja z moimi widełkami (tu jako 3,2-4,6 abv), Ty z bardziej uwydatnionym profilem chmielowym. Ale z session ipa do 14 plato sie nie zgadzam. W ustalaniu stylów priorytetem powinien być ekstrakt, dopiero potem profil chmielowy (czysta proporcja składników, maślanka truskawkowa nie będzie jogurtem truskawkowym – choć niby to samo, taka, mam nadzieję jasna, analogia).

    Wiadomo, nie ma co być stylistycznym nazistą, ale styl Session IPA istnieje i jak słyszę, że to chwyt żeby lepiej sprzedać APA to trochę mnie to drażni.

    Gwoli uzupełnienia lista 50 najlepszych Session IPA wg Ratebeera. W 50tce 2 piwa z abv pow. 5%. http://www.ratebeer.com/beerstyles/session-ipa/121/

    Ps Shark to Session IPA 😉

    • Nie nazywajmy modyfikacji stylu nowym stylem bo do tego jeszcze daleko. idąc tym tropem to rozdrabniając widełki stylów można dorobić lekko 50 nowych. Tylko po co to komu? W takim razie piwo z burakiem ma większe szanse zostać osobnym stylem niż takie Session IPA.

    • ok, zlikwidujmy RISa i IIPA (modyfikacja stylu, tylko w drugą stronę). Tak, za niedługo na RB pojawią się kolejne style polegające na modyfikacji istniejących – wróżę Imperial Black IPA i Session Black IPA. Już nie mówię o klasyfikacji bjcp, tam litania stylów jest o wiele dłuższa, każdy uzasadniony i poparty już setkami przykładów. Jeśli buraczanych ejli będzie tyle co dyniowych – powstanie styl Beetroot Ale. Normalna rzecz.

    • Powtarzam jeszcze raz tworzenie nowych stylów nie może opierać się li tylko na tworzeniu podkategorii w ramach stylów krańcowych, bo zaraz będziemy mieć wysyp wydumanych
     stylów wprowadzających chaos do klasyfikacji co doprowadzi do rozmycia kategorii na konkursach.

    • Generalnie zgoda, aczkolwiek ciężko mi sobie wyobrazić styl nowy nie będący modyfikacją istniejącego. Zaprzestać tworzenia nowych też nie można, bo to byłby pierwszy krok w stronę grobu piwnej rewolucji. A wielość piw na rynku wg mnie powinna – właśnie na potrzeby konkursów – wpłynąć na coraz bardziej szczegółową kategoryzację. Bo np. jest konkurs i jest kategoria black ipa. widełki niepodane, można powiedzieć, że open. I co wygrywa? Najprawdopodobniej czołówkę tworzą piwa o najwyższym ekstrakcie – pełnia, bogactwo aromatu i balans (dużo słodu – dużo chmielu). Jeśli w tym samym konkursie byłyby widełki np do 18 to browary mający genialne bipa o ekstrakcie np 19 są poszkodowane, bo nie ma dla nich kategorii. I tak źle i tak niedobrze. Dlatego to stylistyczne rozmycie jest wg mnie potrzebne. By ogarnąć piwny wszechświat 😉

    • To o czym mówisz można sterować w ramach tworzenia piwa, na etapie receptury, czyli warząc mniej lub bardziej wytrawne piwo w ramach tego samego BLG. Nie jest powiedziane, że bardziej treściwe piwo zawsze będzie górować na piwem wytrawnym. Jakoś IPA nie została podzielona w kategoriach West Coast i East Coast, a w potocznym obiegu taki podział prawda się zarysował i istnieje no i bardzo dobrze.

  • Sama para może i ma 100°C lub więcej, ale w kontakcie ze szkłem szybko traci temperaturę. Może się okazać, że takie krótkie działanie nie jest 100% skuteczne. Najlepiej sprawdzić doświadczalnie.

 4. Jaki jest najtrudniejszy styl piwa do uwarzenia?? Z technicznej strony a nie z powodu dodatków itp. I kolejna sprawa który styl najlepiej prezentuje kunszt piwowara?? Wydaje mi się że na pewno Porter Bałtycki ponieważ zdecydowanie łatwiej jest zrobic dobrego RISa niż dobrego Bałtyka…

 5. Jak wygląda sprawa z znajdowaniem informacji na blog? Browary które współpracują to rzecz jasna że same podsyłają a co z innymi a szczególnie dużymi browarami??? Czasami potrafisz sypnąć informacjami dotyczącymi instalacji w browarze, spraw technicznych a nawet dotyczących polityki danego browaru?? Skąd czerpiesz info (o ile nie jest to tajemnica), ile czasu zajmuje Ci zebranie takich ciekawostek i czy jest to dużo łatwiejsze teraz niż na początku kariery???

 6. Tomku ,już prawie rok w naszym domu gościsz jako gość honorowy,wszelkie koncerniaki nie mają tu prawa wstępu,jedziemy w listopadzie na Targi Piwa w Poznaniu i moje pytanie ,jaki jest Twój harmonogram obecnosci na tej imprezie ,jakiś wykład czas na fotkę z fanami ,na oficjalce nic nie ma a my byśmy bardzo chcieli stuknąć się z Toba oficjalnym szkłem tylko kiedy ?

 7. Co do chmielenia na zimno to ja mam inne (choć małe) doświadczenie. W moim pierwszy piwie Kal•Mart dałem 25 g Mosaic oraz 20 g Citra (na ostatnie 5 minut gotowania na aromat) i na zimno: 25 g Mosaic oraz 30 g Citra. Po tygodniu zapach był ładny, po miesiącu wydawało się że prawie nie ma, natomiast 5-6 miesiącach (leżakowania w lodówce) aromat był tak intensywny, że od razu po otwarciu butelki było na około czuć i w sumie chyba w żadnym komercyjnym kraftowym tak silnego aromatu Citry nie czułem.

 8. Tomku, pytanie w ramach rozwinięcia pytania o browar kontraktowy z tego odcinka. Jeżeli np. w Drink Hali piwo kontraktowca na półce kosztuje 8 zł to czy mógłbyś orientacyjnie rozebrać na czynniki pierwsze ile z tych 8zł idzie na wynajem instalacji, surowce, marżę sklepu i podatki? Ile z tego zostaje w kieszeni piwowara kontraktowego? I drugie pytanie: w jakie objętościowo warki należy zainwestować żeby to miało sens ekonomiczny?

  • Przy okazji prośba – nie bójmy się użyć konkretnych sum. Wielokrotnie padają stwierdzenia – kilkanaście tysięcy, kilkadziesiąt tysięcy…. Przeciętny Kowalski nie wie, ile może kosztować wynajęcie linii produkcyjnej. No chyba, że to taka tajemnica handlowa 🙂

   • A czy to tak trudno zrozumieć, że nie ma konkretnej odpowiedzi, bo… TO ZALEŻY.
    Jeśli uważasz, że nie mam racji, to odpowiedz mi na pytanie ile kosztuje 3-letni samochód osobowy? Ale konkretnie, nie bójmy się liczb.

    • Tomek, jeżeli szukasz samochodu to polecam blogi motoryzacyjne lub serwisy aukcyjne. A ponieważ to blog o piwie a ty jesteś Kopyrem w serii „100 pytań do Kopyra” – stąd wnioskuję o trzymanie się tematu 🙂 Wiem że jest wiele zmiennych, ale ponieważ wszyscy warzą IPA, niech będzie jakaś typowa IPA a wszelkie inne warunki brzegowe które pozwolą Ci odpowiedzieć określ zgodnie ze swoim doświadczeniem. Mi i pewnie kilku innym osobom po prostu chodzi o poznanie orientacyjne kosztów, ba – dla niektorych to moze być gotowy biznes plan 😉 Z góry dzięki za odpowiedź!

    • Po pierwsze, za biznesplan to się płaci. Po drugie, przecież powiedziałem. Kosztuje to tyle, ile musiałbyś zapłacić za piwo z danego browaru, gdybyś chciał od nich kupić + Twoje surowce i inne fanaberie jak etykiety, kapsle itd.

    • OK rozumiem ten delikatny przekaz, są pytania które bez „współpracy” nie pójdą.
     Mimo wszystko uważam „99 pytań do Kopyra” za cenne źródło informacji.

    • Ale kurde nie potrafisz sobie tego policzyć?

     Kupujesz 30 hl piwa, to jest 6000 but. 0,5L. Musisz na to liczyć przynajmniej 2 zł/szt. Do tego dodaj sobie swoje fanaberie – surowce, etykiety, marketing itd. No i ile wychodzi?
     TO ZALEŻY!!!

 9. Witaj Tomku. Gdzie widzisz powód tego, że piwo tuczy. Taka jest powszechna opinia, piwny brzuch itp… Wiem, że złe jest łączenie piwa z różnymi przekąskami, albo z tłustym jedzeniem, bo to od jedzenia do piwa się tyje. Czy możliwą przyczyną tycia jest dodawanie do piwa koncernowego (przy założeniu, że ktoś pije tylko koncerniaki i nic podczas picia nie je), jako surowca niesłodowanego, syropu glukozowo-fruktozowego? Zaryzykowałbyś stwierdzenie, że piwo craftowe nie tuczy, bo jest ważone „bez enzymów” itp.?

  • Syrop glukozowo-fruktozowy zostaje praktycznie w całości przerobiony na alkohol. Tuczą cukry resztkowe w piwie oraz fakt, że wątroba zamiast zająć się rozkładaniem tłuszczów musi walczyć z neutralizacją alkoholu. Piwo craftowe jest waRZone z enzymami (występującymi w słodzie jęczmiennym). I jest bardziej tuczące od koncernowego, bo nie jest mikrofiltrowane.

 10. Kopyr, właśnie piję Jankesa z Lwówka, piwo zawsze bardzo mi smakowało, jednak dziś po przelaniu do szkła piwo zaczęło się strasznie pienić. Po wzięciu łyka z butelki, piana tworzyła mi się w ustach. Co może być tego powodem?

 11. jak komisje ustrzegają się w konkrsach piw domowych przed np taką sytuacją że biorę kupuje piwo np Doctor Drew sciagam etykiete (zakładam że kapsel sie czarny) opisuje skład zmieniając jeden czy dwa słody jakiś tam cara na inny cara tego jest od groma i chmiele też jakieś podobne wpisuje bo bez laboratorium przy np 8 chmielach to i tak nikt mnie nie udowodni że tego czy tego nie ma, i wysyłam na konkurs. Nie planuje tak robić tylko mnie zastanawia czy tak się nie stało kiedyś albo nie stanie

 12. Co prawda zadałem to pytanie już pod filmem na youtube ale z tego co wiem, większa szansa na odpowiedź jest tutaj :). Więc, dlaczego octan izoamylu w czystej postaci ma zupełnie inny zapach aniżeli jak wyczuwamy go w piwie? W czystej postaci ma zapach coś na kształt cukierków miętowych, a w piwie, uważany jest za zapach bananów, chyba że coś pokręciłem.

 13. Tomku

  prośba o przybliżenie na czym dokładnie polega „układanie się alkoholu” w piwie z czasem leżakowania, zarówno w kontekście krótkiego dojrzewania piw lekkich jak i długoletniego leżakowania porterów, RISów itp. Dzięki z góry.

  • dodam jeszcze jedno pytanie w temacie – myślę o zrobieniu RISa lub Portera do leżakowania długodystansowego np. 10, 20 lat, z próbowaniem corocznym dla oceny różnic. Co waro, czego nie warto zrobić planując przepis na takie piwo? Jakich składników warto użyć, których unikać?

 14. Ostatnio przeczytałem wzmiankę o metodzie złoża chmielowego. Jest to metoda chmielenia na zimno stosowana w browarach amerykańskich. Znalazłem tylko tyle że piwo podczas leżakowania nieustannie krąży przez warstwę chmielu co pozwala zmaksymalizować oddawanie aromatu piwu.
  Moje pytania:
  – Czy do takiego rozwiązania potrzebny jest jakiś specjalny sprzęt zintegrowany z tankiem?
  – Jak przebiega taki proces?
  – Czy faktycznie coś takiego pozwala zaoszczędzić chmiel bez uszczerbku na jakości piwa?

  Pozdrawiam

  Kuba

  • Jak Kopyr był z wizytą w japońskim borwarze, to tam mieli taką „torpedę” właśnie do chmielenia na zimno. Stało to obok tanku i przetaczali przez to piwo.

 15. Cześć Tomku mam pytanie z serii a co by było gdyby? (może już takie padło).
  Myślisz, że gdyby w toku piwnej ewolucji rynek został opanowany przez AIPA w miejsce głęboko odfermentowanego jasnego lagera to znakiem piwnej rewolucji byłby bezsmakowy International Lager, a każdy piwowar domowy byłby zaopatrzony w lodówkę aby utrzymać odpowiednią temperaturę i 50 gram chmielu starczałoby na wiele wiele warek?

  pozdrawiam!

  • Przecież w rewolucji nie chodzi o samą rewolucję, tylko o smak… -.-

   Jak byłaby AIPA (czyli w sumie trochę jak jakiś czas temu) to by starterem rewolucji były np. Portery czy coś Belgijskiego.

 16. Czesc kopyra, czy moglbys przyblizyc temat zakwaszania piwa slodem zakwaszajacym? Chcialbym zrobic takie experymentalne piwo w domu.i planuje dodac okolo 30% w zasypie. Co o tym sadzisz?

 17. Czy jest jakiś sprawdzony sposób/metoda na ukrycie alkoholu (w odczuciu) w mocnych piwach np. w stylach Imperial IPA, Barley Wine, RIS, itp.? Czy to po prostu tak czasem wychodzi? 😉

 18. Planuję uwarzyć RISa i zastanawiam się kiedy najlepiej jest dodać słód czekoladowy. Pamiętam, że na Twoim filmiku z warzenia RISa dodawałeś go na koniec zacierania. Przeczytałem ostatnio na http://goodbrew.pl/Blog/3 ze słód można namaczać osobno i dodać ekstrakt pod koniec warzenia. Co sądzisz o tym pomyśle?

 19. Tomku, zastanawiam się nad optymalnym sposobem przechowywania chmielu, chodzi mi o sposób który spowolni proces starzenia się granulatu lub szyszki (t.j. utlenianie, zwietrzenie, ewentualne zapleśnienie itp.). Czy chmiel po otwarciu paczki najlepiej jest ściśle zrolować w oryginalnym opakowaniu lub umieścić w woreczku strunowym i do lodówki, czy też lepiej zamrozić?. Bo oczywiście idealnie jest go ponownie zamknąć próżniowo tak jak to robią producenci. Próbowałeś mrozić chmiel?. Wiesz coś o skutkach ubocznych takiego przechowywania?. A może masz jakiś inny lepszy sposób?. Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

 20. Panie Tomku,
  Jakie nuty aromatyczne powstają w wyniku utlenienia? Skąd one się biorą i od czego zależą (ich zapach)? To samo tyczy się o fenole. Czy powstają one jedynie w wyniku pracy drożdży? Czy produkty utlenienia i fenole wpływają jedynie na aromat czy również na smak piwa?

  Pozdrawiam.

 21. Tomku , czy posiadasz może jakieś informacje na temat browaru jaki ma powstać w Łańcucie. Czy będzie to browar restauracyjny czy może rzemieślniczy. Plotki głoszą że współtwórca i piwowarem ma być Jacek M. który odchodzi z Starego Browaru Rzeszowskiego plus ktoś jeszcze…. Może wiesz coś więcej. Pozdrawiam

 22. Tomku pytanie z zupełnie innej beczki, jesteś człowiekiem który korzysta na co dzień z nowoczesnej technologii i wiesz, że da się w ten sposób utrzymywać z kimś kontakt, zapewne słyszałeś kiedyś o przypadkach zakochania w ten sposób, wiem, że masz żonę i dzieci i to czysto filozoficzne pytanie ale czy według Ciebie coś takiego może być prawdziwą relacją czy zawsze tylko oszukiwaniem samego siebie ? sam nie dawno przeszedłem przez rozstanie z rozsądku z tego typu relacji po bardzo długim czasie jej trwania i zwykle spotykałem się z opinią, że w ten sposób to nigdy nie będzie prawdziwe uczucie i każdy się dziwił z powodu mojego załamania, jak wygląda twoja opinia na ten temat ?

 23. Mam pytanie do Twoich degustacji. Domyślam się, że w domu otwierasz piwo głównie (jak nie tylko) w kanciapie przed kamerą, ale czy to piwo dokańczasz też siedząc sobie sam w tym studio czy wychodzisz i np. delektujesz się dalej oglądając jakiś film czy program w TV (bo grać już chyba nie grasz w gry)?

  • w jednym z poprzednich odcinków 100 pytań było to pytanie 😀 Tomek mówił, że owszem dopija później np oglądając tv a w gry tez gra, mało tego ma kanał letsplay z kopyrem 😀 z braku czasu już nie aktywny ale myślę, że to satysfakcjonująca odpowiedź, pozdrawiam 🙂

   • Letsplaya pamiętam i wytłumaczenie czemu przestał, jednak informacja o dopijaniu jakoś mi umknęła… Możliwe, że to było w którymś z livestreamów bo niektóre przegapiłem. Tak czy siak dzięki Fan Belgii za info 🙂

Leave a Reply