66. odcinek [100 pytań do kopyra]

26
2451

Kolejny odcinek 100 pytań, tym razem odpowiadam na pytania z odcinku 62.


Lista pytań będzie po weekendzie. Zarobiony jestem.

26 KOMENTARZE

 1. Miałem kiedyś psa, który uwielbiał piwo, oczywiście wtedy pijał tylko koncerniaki, żył przed epoką kraftu 😉
  Jak ktoś uwarzy piwo z ksylitolem to niech NIE DAJE TEGO PIWA PSU bo go usmierci !!!

 2. Ja ma takie pytanie, czy w obszarze odżywiania się również stosujesz zasady „kraftowe” tzn, zdrowa żywność, bez konserwantów, ściemy koncernowej i całego tego gówna którym nas karmią?
  Tak oglądam od dłuższego czasu i jestem fanem, ale nie wiem gdzie takie piwo kupić 🙂

 3. Ksylitol jest alkoholem cukrowym otrzymywanym na drodze chemicznej obróbki hemiceluloz, których szczególnie dużo zawiera drewno drzew liściastych, głównie brzozy. Natomiast sok z brzozy zawiera w pełni fermentowalne cukry proste.

 4. Jako ciekawostka: Bolesław Chrobry w obawie przed otruciem pił tylko czystą pobraną prosto ze źródła wodę. Tak nawiązując do tego co mówiłeś o wodzie w średniowieczu. 😉

 5. Mam pytanie mam słabo nagażowanie piwo dało by coś gdybym dosypać do kaźdej butelki 3 gramy cukru jak pisałem cukier dodałem do brzeczki dzień przed butelkowaniem

 6. Wybieram się za tydzień na urlop do Chorwacji i postanowiłem, że poszukam jakiegoś tamtejszego craftu. Czy próbowałeś Tomku może jakichś tamtejszych specjałów lub słyszałeś jakieś opinie? BTW jak zobaczyłem nazwy Janis Hoplin czy Bob Barley browaru Visibaba strasznie się najarałem na te piwa 🙂

 7. Cześć Tomek, ostatnio zastanawiam się czy proces zgrzewania opakowań z piwem może być dla niego szkodliwy. Chodzi mi o tzw. zgrzewki z puszkami albo butelkami na kartonowych tackach. Nie wiem jak to wygląda w browarach ale tunele do zgrzewania folii, które ja widziałem były ustawione na ponad 200 stopni i paczki (do 10kg) przejeżdżały przez nie jakieś 10-15 sekund (nie był to produkt spożywczy). Temperatura działająca na towar pewnie jest niższa bo folia obkurczana jest przez rozgrzane powietrze ale i tak niska nie jest. W związku z tym mam 2 pytania. Czy nawet krótkotrwałe poddanie piwa takim temperaturom może mu poważnie zaszkodzić? Co się stanie jeśli przepuści się piwo niepasteryzowane? Pozdrawiam

 8. Cześć Kopyr. Powoli przygotowuję się do pierwszego warzenia i zaczynam zbierać butelki. Niestety odklejanie etykiet okazało się trudniejsze niż mi sie wydawało. Nawet po kilku dnach w wodzie pozostaje klej. Co mogę robić nie tak? A może jakiś filmik o tym wydawać się było błahym problemie, który wcale nie jest taki błahy?

 9. 1. Pytanie mam takie: według niektórych filozofów narody mają tak zwaną: duszę narodową, która posiada określone cechy. Czytałem kiedyś wywiad z amerykańskim jazzmanem, który określał dusze narodowe za pomocą gatunku muzyki. Polaków określił jako: blues. Czy byłbyś w stanie określić styl życia danego narodu gatunkiem piwa (jak w przypadku muzyki, nie chodzi o to, by dany naród akurat te piwo najczęściej kupował i pił). Jeśli tak, jak określiłbyś piwnym stylem Polaków, Amerykanów, Niemców, Anglików i Francuzów?
  2. Które rodzaje piw, poza porterem bałtyckim, są w Polsce warzone na bardzo wysokim poziomie?

 10. Siema Kopyr!
  W sieci marketów Topaz pojawiły się jakoś przed miesiącem piwa Pinty, ale w cenach od czapy, tj Hopus Pokus za 10,50 zł, AjaPaleAle za 9.50 zł… Wczoraj już widziałem ceny zmienione na „rynkowe”, tj jakieś 7-8,20 zł. Bez hasła promocja.

  Czy sądzisz że sieć się połapała iż przestrzelili z cenami, czy też może chłopaki z Pinty (ogólnie producent) mają możliwość wpływania na detalistę by nie zachowywał się jak Janusz biznesu „panie, to są krafty, to musi kosztować”

 11. Panie Tomaszu!
  Widział pan nową akcje Perły „warzymy piwo, nie bijemy piany” i przecudowny spot reklamowy, w którym uznają, że warzą piwo i nie ulegają „chwilowym modom”? To jest chyba bardzo wyraźna sugestia, że piwo tradycyjne = najlepsze = te koncernowe. I moje pytanie, jak pan myśli, czy ludzie naprawdę dadzą się na to nabrać, skoro już coraz częściej odkrywają, że z tymi koncerniakami to jednak jest „coś nie tak”?

  • Tylko, że ci konsumenci mogą pomyśleć tak: piwo koncernowe to słabizna, ale taka Perła, to przecież nie jest z wielkiego browaru!

 12. Tomku, mam pytanie odnośnie nazewnictwa styli piwnych we Włoszech. Nie operuje się tam ogólnie przyjętymi angielskimi czy niemieckimi nazwami, zamiast tego pojawiają się nazwy „bionda”, „doppio malto” czy inne, które niewiele mi mówią, mogę się jedynie domyślać. A warto byłoby jednak wiedzieć jaki styl sie degustuje, żeby prawidłowo ocenić piwo. Czy mógłbyś rozjaśnić nieco kwestię tego ichniejszego nazewnictwa?

 13. Ahoj Kopyrze!

  Oglądam sobie cykl „warzę z Kopyrem” i w „odcinku” w którym warzysz RISa mówisz, że RIS jest cholernie trudnu, bo dużo cukrów i drożdże głupieją. Jak w takim razie fermentowane było piwo jopejskie, które, wg niektórych podań, miało mieć nawet i dwa razy więcej stopni Plato niż RIS?

 14. Hej Kopyr,

  Półtorej roku temu odłożyłem do leżakowania Imperatora Bałtyckiego z Pinty. Korzystając z okazji że początkiem wakacji Pinta wypuściła kolejną warkę kupiłem ją do testu porównawczego. Wyniki były bardzo dziwne, ponieważ piwo leżakowane przez półtorej roku było bardzo mocno alkoholowe! Zarówno w aromacie jak i ostre w smaku. Faktycznie było czuć aromaty rumowe, sherry ale czemu było takie ostre? Piwo świeże było zdecydowanie bardziej pijalne i delikatne. Czy alkohol ten nie powinien się ułożyć?

  Pozdrawiam,
  Marek

 15. Czy ilość drożdży ma wpływ na kolor piwa ?

  Na pytanie do jednego z browarów kontraktowych o to czy zmienili recepturę pewnego piwa bo nagle zrobiło się dużo jaśniejsze dostałem właśnie odpowiedź, że dodali odrobinę więcej drożdży. Pierwszy raz słyszę o tym, że ilość drożdży wpływa mocno na kolor piwa i zastanawiam się czy po prostu do tej pory nie słyszałem czy browar coś kręci.

Leave a Reply