62. odcinek [100 pytań do kopyra]

85
3884

Kolejny odcinek odpowiedzi na Wasze pytania. Tym razem odpowiadałem na te zadawane pod odcinkiem 58.


Lista pytań:
0:40 Czy Twoje odczucia co do piwa zmieniły się bardzo na przestrzeni lat? Czy recenzje takich piw jak 30letni Porter, Westvleteren 12 czy Black z Mikkellera dziś były by inne?
02:55 Czy spotkałeś się z problemem wady korkowej w piwach, czyli zakażeniem TCA (trichloroanizolem)?
05:20 Czy nie wydaje Ci się, że jesteś niejako zakładnikiem swojej koncepcji na blog w sensie doboru piw do recenzji? Np. recenzujesz piwa praktycznie niedostępne, słabo dostępne – które siłą rzeczy nie wzbudzą takiego zainteresowania jakby mogły wzbudzić polskie premiery. Jednak pewnie nie chcesz recenzować w dużej mierze polskich premier bo liczysz po ciuchu, że dany browar sam zgłosi się do Ciebie z propozycją współpracy?
08:39 Panie Kopyr mówił Pan, że gdy tablica się zapełni kapslami następne będą chowane. Czy może Pan pokazać ile już Pan uzbierał i ile ich jest?
09:19 Interesuje mnie geneza tych śmiesznych szkiełek w kształcie wibratora do IPA i Stoutu – kto wpadł na takie durne kształty i przywłaszczył sobie style do szkła które różni się miedzy sobą jedynie „nóżką”? Jak ci się z tego pije? Czy jesteś entuzjastą takich nowinek?
12:10 Co sądzisz o podbijaniu ekstraktu puchą aby zrobić w domu barley wine? Czy to „wypada”?
12:34 Fermentacja (barley wine) stanęła mi na 9 °Blg (zeszła z 25 °Blg) a zacierałem jednotemperaturowo przy 63°C (plus pucha). Zakładam, że z powodu alkoholu drożdże nie wytrzymują (S-04) czy jak zabutelkuje takie piwo (po wyleżakowaniu)to ryzykuje granatami. Czy przy takim piwie istnieje większe ryzyko zakażenia, czy wręcz przeciwnie?
13:28 Czy widzisz jakikolwiek sens w chmieleniu barley wine na zimno?
13:38 Tomku, czy znana jest Tobie historia osób które zakładały browary kontraktowe? Chodzi mi kim byli jakie zawody wykonywali jakie mają wykształcenie, co porzucili na rzecz tego co ich kreci czyli warzenia piwa? (choćby te najbardziej popularne, Ale, Pinta, Doktorzy, Raduga, Artezan, no i jeszcze pewnie kilka ale nie chce mi się pisać) Bo pewnie skąd mieli kasę to nie wypada pytać
18:42 Czy można do piwa dodać glutaminianu sodu aby zwiększyc jego pełnie? Czy to jeszcze będzie piwo? Jeżeli bym wysłał takie piwo na konkurs to czy nie zostało by odrzucone przez taki składnik?
19:58 W AIPA z browaru Twigg moja Żona po skosztowaniu stwierdziła, że wyraźnie wyczuwa aromat i posmak sera z niebieską czy też zieloną pleśnią; co więcej stwierdziła, że to Jej całkiem odpowiada. Czy ów aromat/posmak – dodam, że INTENSYWNY – oznaczą konkretną wadę/wady?
22:18 Dlaczego piana na piwie utrzymuje się długo, a piana utworzona podczas nalewania napojów gazowanych w zasadzie od razu znika?
23:03 Czy jest sens długiego leżakowania chilli porterów? Alkohol jest jednym ze związków, które rozpuszczają kapsaicynę więc teoretycznie po pewnym czasie ostrość w piwie zostanie zabita. Jak to jest w praktyce?
24:15 Mam pytanie z diety naprzemiennej, którą polecasz na osobnym blogu. Czy można zastosować tą dietę biorąc tabletki na chorobę jelitową, gdy do tabletek muszę zjeść przynajmniej 1 kawałek chleba np. z szynką, czy ta dieta jest wówczas wykluczona. Oprócz tej kanapki do tabletek późnej cały dzień mogę już nic nie jeść.
25:15 Jaki jest Twój stosunek do stopnia IBU? Jako młody i niedoświadczony beer geek zauważyłem, że wielokrotnie poziom IBU określony na etykiecie (oczywiście zakładając, że został właściwie zmierzony!) nijak ma się do subiektywnego odczucia goryczy w piwie. Jako przykład podam AIPA, które wydaje się piwem bardziej gorzkim od Doubel IPA, gdzie gorycz jest kontrą dla wysokiego poziomu alkoholu i nie jest tak mocno odczuwalna, mimo wyższego IBU.
26:57 Czy nie denerwuje Cię szufladkowanie piw? Chodzi mi o tworzenie moim zdaniem nadmiernej ilości odmian stylu np Belgian IPA, American IPA, English IPA itp. bo mnie osobiście aż takie rozdrobnienie irytuje.
28:05 Czy praktykuje się produkcję piw bez gazu?
28:57 Czy lubisz oglądać Świat według Kiepskich?
29:18 Czy słuchasz/słuchałeś polskiego Hip-Hopu?
29:25 Jak wygląda sprawa „granatów” przy butelkach 0,33? Czy są bezpieczniejsze?
29:57 Jak dodawać chili do piwa? Przy gotowaniu czy na zimno?
30:12 Czy mogę 200 l beczkę po whisky napełniać stopniowo?
31:50 Jaką masz konkretnie opinię na temat aspartamu?
32:28 Czy żałujesz zdjęcia z Kuźniarem?
32:39 Czy po leżakowaniu piwa w kegu, a następnie jego otwarciu muszę opróżnić całego kega w miarę szybko czy też może piwo dalej leżakować i otwarcie nic mu nie zrobi?
33:47 Czy degustowałeś kiedyś Broughton IPA?
34:45 Dlaczego w opisie na yt piszesz o sobie w formie 3. osoby?
36:07 Kiedyś w Kielcach był Browar Belgia, czy wiesz dlaczego przestał istnieć?

85 KOMENTARZE

 1. Czy przeprowadzisz kiedyś test granatów? Trochę proszku do pieczenia i wody czy też cola i mentosy, troche kleju i jakis mechanizm mocowania, kapslownica i można by sprawdzić w praktyce. Poustawiać na dworze jakieś kartony naokoło i można by sprawdzić jaki efekt powodują różne butellki.

  • Taa i na końcu prowadzący z wbitymi kawałkami szkła w czole i między zębami potwierdza, że granaty są niebezpieczne, nie próbujcie tego w domu. 😀

   • I jeszcze jedno pytanie.
    Czy dalej chcesz powiesić nowa tablicę na kapsle? Nie chce być czarnowidzem ale wszyscy pamiętają kapsel który odpadł i jak dla mnie to przy jakimkolwiek wygieciu całej tablicy to odpadnie większość. Trzeba by pewnie ultradelikatnie we dwie osoby to przenosić. Jakie są twoje plany w tym temacie?

 2. Jak wiesz powstała o Tobie ostatnio piosenka o chwytliwym refrenie: „chcę być jak Tomasz Kopyra, obalić dziesięć piw i walnąć się do wyra” czy coś w ten deseń 😉 jaki masz do niej stosunek i czy nie masz pretensji o to, że twórcy stawiają Cię w dość niekorzystnym świetle delikatnie to ujmując?

  • Delikatnie ujmując to słowo „twórcy” oraz „piosenka” są bardzo na wyrost. Technicznie, muzycznie i lirycznie to jest tak słabe, że aż słabsze. Dramat.

    • Myślę, że koledzy błędnie interpretujecie tę piosenkę. Przecież jeżeli ktoś w ten sposób śpiewa, to on nie śpiewa tego serio. On to śpiewa żartobliwie, ironicznie, z dystansem do tematu i do samego siebie. Myślę, że potrzeba nam takich żartobliwych, ironicznych, a nawet rubasznych piosenek.

 3. Tomek, zdajesz sobie sprawę, że linki do konkretnych miejsc w filmach nie działają, bo wordpress ucina Ci kotwice po znaku #? 🙂 Szkoda Twojej roboty

 4. Browar Fortuna – myślę, że świetnie wypełnia lukę między kraftem a koncerniakami. Jak dla mnie robi piwa znacznie lepsze od koncernowych jak również znacznie gorsze od nowofalowych browarów. Jest mostem łączącym te skrajne przypadki, mostem bardzo potrzebnym i niezbędnym dla rozwoju świadomości piwnej w Polsce.
  Wyobrażacie sobie studenta, który kupuje tylko Atak chmielu? Idzie taki na domówkę z siatą Rowing Jack’ów… No nie ma takiej opcji.

  Dalej idąc. Weźmy Mańka, który lubi piwo i całe życie kupuje Żubra a od święta Hainakena czy Tyskacza. Wpada do sklepu i widzi czarną etykietę Dr Brew. Patrzy i patrzy a tam cena 8 złociszy. Parzy i nie wierzy, mógłby kupić 4 Harnasie za to. Kupi? Nie! Żeby jego świadomość dopuściła myśl o wydaniu tak astronomicznej sumy dla jednego piwa, musi przejść drogę. Kupi Miłosława Pilznera, poczuje różnicę i może za rok skusi się na jedną butelkę czegoś lepszego.

  • Tylko nic nie stoi na przeszkodzie żeby wypuszczali też „nowe” style tak jak BRJ czy ostatnio Krajan, oni zafiksowali się na tradycję i poza porterem to reszta średnio im wychodzi.

  • Myślę, że najwyższy czas uznać raz na zawsze, że „Maniek”, „Czesiek” czy inny „Mietek” co się nawala Żubrem i panikuje na widok ceny w wysokości 8 PLN nie jest celem browarów kraftowych. On się nigdy nie skusi na coś lepszego bo to nie jest ktoś dla kogo picie piwa jest celebracją, on nie poprzestaje na dwóch czy trzech piwach wypitych razem ze swoja kobietą aby podzielić się uwagami na temat smaku czy stylu. On się musi naje… browarem za najniższą możliwą ceną i ewentualnie zaszpanować, przed jemu podobnymi, Grolsch’em z „ekstrawaganckim” kapslem kupionym w promocji bo się data zbliża do końca. Trzeba sobie uświadomić, że to są dwa osobne rynki kraft sobie a koncerny sobie i nikt tu nikomu nie podbierze znaczącej liczby konsumentów. A po środku Właśnie Fortuna, Amber, Ciechan i może coś jeszcze. Ale to nie są browary służące do przejścia z koncernu na Kraft. Na to była szansa rok czy dwa lata temu. Szybkość rewolucji piwnej jest tak niewiarygodna, że moim zdaniem, rynek się już ułożył. Jedyna grupa do zagospodarowania to ci co wkraczają w świat piwa i alkoholu.

  • Ktoś kto zastanawia się na d wyborem Doctor Brew za 8 zł czy w tej samej cenie cztery Harnasie to kraftu kupował nie będzie. Bo jak by chciał czegoś lepszego to już dawno tego Harnasia zamieniłby na Ciechana czy Lwówek.

   Skoro dalej pije ten najtańszy syf to oznacza, że dla niego ważna jest tylko i wyłącznie cena piwa a doznania smakowe zupełnie się nie liczą.

  • A w czym student jest gorszy od innych osób? Jestem studentem i zamiast kupować duże ilości taniego piwa, wolę kupić 2-3 lepsze piwa, które mi smakują. Chociaż znajomi patrzą na mnie jak na wariata, że nie piję najtańszego piwa.

   BRJ, Fortuna, czy Amber mogłyby przyłączyć się do piwnej rewolucji i zrobić choćby to samo co Kormoran. Wypuścić na rynek jakąś serię piw w różnych stylach, których nie warzą koncerny i inne większe browary. Mogliby wypuszczać co jakiś czas piwo w innym stylu, powiedzmy po 30 hl. Wtedy byłoby ciekawie.

   Jak już piszemy o większych browarach. Tomku, może wiesz coś czy w Cieszynie planują wypuścić jakieś kolejne piwa? Zmieniło się coś odkąd został wydzielony z Grupy Żywiec, czy nadal będą warzyć tylko Żywiec Porter, Brackie Mastne, Żywiec APA? Jeśli dobrze pamiętam to zapowiadano stouta, koźlaka (może tym razem koźlak dymiony, skoro na rynku jest już Żywiec Bock?) i pszeniczne w stylu hefe-weizen.

   • Przecież BRJ warzy piwa prawie rzemieślnicze. Grand Prix, teraz AIPA z Ciechana, Jankes, Belg z Lwówka, Black IPA, obecnie czarne i Maorys z Bojanowa. To już coś.
    Co do Cieszyna to ostatnio Docent z polskichminibrowarów, pokazywał zdjecie czegoś co prawdopodobnie jest IPĄ z Cieszyna.

 5. Pytanie/a:

  1. Wspominałeś kilka razy o aromacie „końskiej derki”. Skąd on się bierze? W jakich piwach [raczej chodzi mi o polskie, ogólnodostępne] można go znaleźć?

  2. Z czego wynika fakt, że nawet browary koncernowe [Żywiec] czy takie, które nie mają na koncie wybitnych piw, dają radę z warzeniem porterów bałtyckich i udaje im się zachować w przypadku tych piw niezły poziom. Czy to dlatego, że jakoś się szczególnie na portery „spinają”, czy może uwarzenie dobrego porteru nie jest szczególnie trudne?

  • To aromat dzikich drożdży, potocznie nazywanych bretami od Bretanomyces. W Polsce kilka piw na nich uwarzył Artezan, zdaje się,że i coś z Pracowni Piwa było. Zazwyczaj piwa na dzikich drożdżach posiadają w swojej nazwie „Funky”.

 6. Cześć Kopyr!
  Mam pytanie odnośnie browarów kontraktowych, których przybywa coraz więcej. Trochę się mówi o sposobie ich utworzenia i działania ale czy mógłbyś w przybliżeniu przedstawić na jakich dokładnie zasadach one działają. Polacy o kasie rozmawiać nie lubią, ale chciałbym się także dowiedzieć jakie pieniądze trzeba mieć aby wystartować z takim typem browaru? Wariant taki, że piwowar, surowce, dystrybucja, marketing własne; po stronie browaru sprzęt oraz wsparcie techniczne.
  Dziękuję i pozdrawiam

 7. Ostatnio usłyszałem piwny mit, jakoby przeterminowane piwo wracało do browaru, zostaje tam przelane z butelek i puszek do tanku, ponownie nagazowane i przelane do KEG-ów jako świeże. I co ty na to? True or false.

 8. Tomku, czy zdarza Ci się pić piwo poza degustacją przez kamerą, czy każde piwo które masz kupione pijesz na potrzeby videobloga?

 9. Tomku, jaka jest Twoja opinia na temat Randall’a? Oczywiście zawsze to klient ostatecznie decyduje czy dana nowość/udziwnienie okaże się sukcesem czy porażką, mnie jednak interesuje zdanie znawcy tematu i jednocześnie kogoś kto sam warzy piwo.

 10. Witaj Tomaszu,dwa szybkie pytania:
  Jaki jest twój stosunek do rozpadu KNŻ i do powodu tego rozpadu?
  Jak znosisz podróże samolotami?lubisz,nie lubisz?pozdro:)

 11. Tomku, nagrywając filmy zakładasz na siebie koszulki różnych browarów. W tym odcinku (62 odcinek 100 pytań do Kopyra) jest to koszulka browaru Kraftwerk. Czy jest to forma „współpracy” z browarem i wiąże się z tym jakaś gratyfikacja finansowa, czy koszulki zakładasz losowo i nie ma to nic wspólnego z reklamą?

 12. Siema Kopyr,
  Będziesz w nocy śledził oscarową galę popijając przy tym jakieś piwo ?
  Trzymasz kciuki (albo kufel) za jakiś film ?
  Czy raczej Ciebie to „penis walking around me” ?

 13. Cześć.
  Dziś włączając „100 pytań” znów spojrzałem na Xyauyu. Chwilę później odpowiadałeś na pytanie związane z piwem bez gazu i wziąłeś do ręki wspomnianą butelkę. Wiem, że próbowałeś tego piwa po kilku tygodniach od otwarcia i było ok. A co teraz słychać w tej butelce? Sądząc po zatyczce wewnątrz coś jeszcze jest. Kiedy planujesz powtórną degustację?

 14. Tomku, czy miałeś styczność z jakimiś „nowoczesnymi” planszówkami? Nie mam tu na myśli chińczyka czy Monopoly. Lubisz komputerową Cywilizację więc może zainteresuję (zainteresowała) Cię planszowa wersja tej gry?
  Jest szansa żeby na blogu pojawiła się recenzja gry planszowej Dice Brewing traktującej o tematyce warzenia piwa?

 15. Czy różnica w kształcie butelki ma wpływ na piwo? Chodzi mi głównie o butelki 0,3. Czy „chuda” butelka jak np. te Mikkellera czy Brewdoga inaczej wpłynie na smak jak np. popularne bączki 0,3? Czy drożdże refermentujące inaczej będą pracowały w szerszej butelce czy w węższej? Czy wpływ na smak może mięć tylko ilość drożdży poruszana w czasie przelewania piwa do szklanki?

 16. Siema Kopyr,
  Oglądałeś może tegorocznego zdobywcę Oscara w kategorii najlepszy film – „Birdman”? Jeśli tak, czy uważasz, że to zasłużona wygrana? Jak dla mnie film nie jest może jakiś tragiczny, ale assa nie urywa. Poruszany w nim temat miałkości wszechobecnej popkultury jest potrzebny. Mam jednak wrażenie, że takie nic nie wnoszące do filmu sztuczki jak specyficzna praca kamery czy ścieżka dźwiękowa bazująca jedynie na perkusji sprawiły, że plebs zaczął się zachwycać jaki to genialny i nowatorski obraz i każdy kto uważa inaczej jest uznawany w najłagodniejszej wersji za „niewyrobionego filmowo neandertalczyka”.

 17. Znasz markę Greene King? Pozycjonują się jako craft, ale wrażenia pozostawia ściśle koncernowe. Co jest grane? Serio tak ubogo jest z craftami na Wyspach czy to jakaś reklamowa ściema?

  Ciekawą przygodę miałem z ich IPA (Handcrafted India Pale Ale!!!). Kupiłem trójpak. Jako ostatnie otwieram, wącham butelkę, WOW. Wreszcie coś. Wącham kielich… nic… wracam do butelki nic… zero zapachu. Ulotnił się w kilka sekund. Z czego to może wynikać?

 18. Witam,
  jakiś czas temu zaczęliśmy z kolegami warzyć piwo, niestety pierwsza warka chyba trochę nie wyszła i po fermentacji, po otwarciu fermentora, piwo pachniało hmm… kiszoną kapustą:/. Tak czy inaczej zabutelkowaliśmy i po jakimś miesiącu (po refermentacji i wyklarowaniu) ku naszemu zdziwieniu aromat zmienił się na całkiem przyjemny, skwaśniały aromat był praktycznie niewyczuwalny. Piwo było zdatne do picia i smakowało całkiem nieźle, ale chodzi mi o coś zupełnie innego. Ostatnio dość dużo czasu poświęcam na oglądanie twoich filmików, szczególnie Q&A. W którymś z wcześniejszych odcinków wspominasz o czyszczeniu sprzętu za pomocą sody kaustycznej (NaOH). Trochę obawiam się stosowania tak silniej chemii, więc czy mógłbyś poświęcić nieco więcej czasu (może jakiś odcinek), na opisanie chemii używanej do czyszczenia/dezynfekcji sprzętu? Poza tym pomyślałem, że dobrym rozwiązaniem przy czyszczeniu/dezynfekcji mogłoby być użycie parownicy. Czy masz jakieś doświadczenie z takim sprzętem lub wiesz o kimś kto czegoś takiego używał i jakie są tego efekty?

 19. Tomku.
  Czy ma sens wąchanie i żucie słodu oraz smakowanie wywaru ze słodu namoczonego w gorącej wodzie? Czy to da jakieś wyobrażenie jakie nuty smakowo zapachowe wprowadzi taki słód do piwa?
  Jakby to działało, to można by kupić sobie po kilkadziesiąt gram różnych słodów do testów i mieć dużo jaśniejszy obraz niż czytanie czyichś opisów z książek czy Internetu:)

 20. Jak ostatnim razem robiłem podpiwek, to sypnąłem cały chmiel jaki mi został (czyli sporo). A był to byle jaki chmiel ze sklepu zielarskiego. W efekcie, w aromacie był mokry pies (którego w poprzednich warkach na tym samym chmielu nie było). Czy to był aromat starego chmielu?

  Jak mówiłeś o planach wobec produkcji w Kielcach, to zabrakło mi odniesienia do tego ile faktycznie teraz wynosi cała produkcja KP.

 21. Tomku, słyszałeś kiedyś, żeby ktoś używał do produkcji piwa wody z filtra odwróconej osmozy RO? Filtry te często stosowane są w akwarystyce oraz do polepszenia jakości wody pitnej. Parametry przefiltrowanej wody to: zerowa twardość, pH obniżone o 1-2 stopnie od stanu kranówki, brak jakichkolwiek zapachów i smaków rur. Dostajemy praktycznie wodę destylowaną. Koszty takiego filtra nie są duże, więc wydaje mi się to fajnym pomysłem dla osób które nie mogą uzyskać dobrego piwa bo z kranu lecą im „ścieki”.
  Pozdrawiam

 22. Cześć Tomek!
  Podobno kiedyś, kilka lat temu miałeś myśli o otworzeniu browaru… dlaczego zrezygnowałeś z tych planów?
  Pozdrawiam

 23. Oto słowa Marka Jakubiaka w wywiadzie na Newsweeka/biznes.

  „Według Marka Jakubiaka rzemieślniczy piwowarzy nie są w stanie zagrozić browarom regionalnym. Jak przewiduje, moda na wymyślne rzemieślnicze piwa potrwa nie dłużej niż pięć lat”

  1. Jak możesz skomentować ta opinię, że piwna rewolucja się skończy i czy w związku z tym wrócimy do picia niefiltrowanych lagerów?

  2. Czy regionalne browary faktycznie nie obawiają się kraftowców? Skoro M.J. twierdzi inaczej to dlaczego bierze się za piwa w duchu nowej fali?

  (Źródło: http://biznes.newsweek.pl/jakie-jest-najpopularniejsze-piwo-w-polsce-zubr-wyprzedzil-tyskie,artykuly,356539,1.html#utm_source=rasp&utm_medium=click&utm_campaign=streamKAT1 )

 24. Tomku mam kilka pytań co do strony technicznej prowadzenia bloga/vloga. Kto ci budował stronę internetową zlecałeś komuś czy sam dałeś radę? Jeśli sam to z czego korzystałeś/korzystasz? Gdzie masz domene? W jakim programie składasz filmy? dziękuję i pozdrawiam

 25. Witam.Ponieważ od dłuzszego czasu mieszkam w Holandii jestem ciekaw Twojego zdania na temat tutejszych browarów.Wiadomo ze De Molena znasz i cenisz ale czy piłeś juz piwa z innych browarów t.j. Emelisse,Het Uiltje,Kompaan,De Jopen itd?

  Nie wybierasz sie moze w te strony?Piwna rewolucja moze nie az tak spektakularna jak u nas ale jest kilka ciekawch browarów i kilka fajnych festiwali do zaliczenia(np. 8 czerwca w katedrze protestanckiej w Alkmaar)http://www.pint.nl/noord-holland/noord-hollands-bierfestival.aspx

  Tydzien pozniej rowniez ciekawy 2 dniowy http://www.biernet.nl/bier/agenda/13-06-2015/amsterdam-craft-beer-festival

  Pozdrawiam

 26. Cześć Tomek, właśnie jestem świeżo po oglądnięciu degustacji Grodziskiego na 50k subów i w trakcie naszło mnie takie pytanie- mówiłeś, że Grodziskie chmielono trzema kilogramami chmielu na 100kg słodu. Miałeś na myśli chmielu suszonego, czy mokrego zerwanego niedawno z krzaka? Czy mógłbyś podać jakiś przelicznik według którego można określić ilu gramom chmielu mokrego odpowiada ten w postaci granulatu?

  A tak poza pytaniem to gratuluję serdecznie takiego sukcesu i oby jak najszybciej kolejne 50k subów! Cholernie miło się ogląda takie degustacje. 😀

 27. Hej Tomku. Wspominałeś kiedyś, że piwa belgijskie Ci się „przepiły”. Czy myślałeś, żeby mimo to zrobić serię degustacji piw belgijskich? Są dobrym przykładem utrzymania jakości warek, a dostać je można nie tylko w sklepach z piwem, ale i w dobrze zaopatrzonych delikatesach. Myślę, że byłoby to ciekawe dla wielu widzów.

 28. Tomku, czy ktoś produkuje piwo z soku brzozowego? Czy można użyć oskoły zamiast wody do zacierania? Wiem, że zawiera ksylitol, który właściwie jest alkoholem. Ciekawe zatem jak się zachowają w tej sytuacji drożdże. Przeglądałem wujka google i nie spotkałem się z piwem oskołowym.

 29. Cześć. Warzę w grupie 4 osób. Zabieramy się za Coffee Staut’a niestety jeden z nas jest uczulony na laktoze. Zatem wymyśliłem, że dodam jej tuż przed butelkowaniem jednak do części warki nie przypadającej w udziale koledze alergikowi. Co o tym myślisz. Ewentualnie czym zastąpić laktozę by drożdże tego nie przejadły i pozostał miły slodkawy posmak. Oczywiście mogę zacierać na słodko ale szukam szukam alternatywy.

 30. Tomku, czy widziałeś już materiał na wp.pl „Browary Regionalne chcą podbić Polskę”?
  Piwa niepasteryzowane i miodowe wynalazkiem i patentem na wyłączność Jakubiaka? Czy to nie aby skrajny przejaw manii wielkości?! Jak Jakubiaka cenię za wkład w rozwój szeroko pojętego polskiego piwowarstwa, tak coraz bardziej do siebie zniechęca…

  • Jedyne co mnie śmieszy w tym wywiadzie, to robienie zarzutów koncernom, że na 1 litr piwa zużywają 3 litry wody, a BRJ 12 litrów. To takie piwo z 12 litrów po prostu musi być lepsze niż to z 3 litrów. LOL

 31. Cześć Tomku. Mam pytanie odnośnie zakupu kegów z piwem. Chciałbym zakupić jeden keg dobrego, craftowego piwa na wesele. Czy browary craftowe prowadzą taką sprzedaż (np. Widawa albo doctorzy)? Jeżeli tak, to o jakiej mniej więcej kwocie jest mowa i co byś polecał? Czytałem, że ogólnie jest problem ze sprzedażą kegów osobą fizycznym, ale mam znajomego, który ma bar i mógłby mi w tym pomóc.
  Oczywiście liczę też na pomoc kolegów z blogu.
  Pozdrawiam

 32. Pytanie:

  Podczas szukania informacji na temat procesu kiszenia ogórków trafiłem na taki artykuł:

  http://www.ziolaiprzyprawy.info/2011/07/20/przepisy/przepis-na-ogorki-kiszone-jak-zrobic-zeby-byly-jedrne-i-smaczne/

  Wśród wielu, zapewne przydatnych informacji o ogórkach, autor postanowił dodać:

  „Produkcja piwa to również proces fermentacji – niestety kosztowny więc browary (te największe) robią to najniższym kosztem po prostu dodając gazu do płynu o kolorze piwa. Amylazę (naturalnie pochodzi ze słodu jęczmiennego) zastępuje się syntetyczną, a prawdziwe szyszki chmielowe – odpowiednim koncentratem.”

  O tym, skąd pochodzi gaz w piwie wszyscy wiemy. O tym, że „odpowiedni koncentrat” jest wytwarzany z prawdziwych szyszek również. Jednak pierwszy raz słyszę o syntetycznej amylazie. Pachnie mi niezłą bzdurą, mógłbyś potwierdzić/zaprzeczyć?

 33. Cześć Kopyr! Mam szybkie pytanie: czy robiłeś kiedyś tak zwaną porterówkę? Jeśli tak, to czy mógłbyś podrzucić sprawdzony przez Ciebie przepis? Wiem, że nie jesteś fanem destylatów, ale może się porywałeś na coś na bazie piwa.

 34. Witam 🙂
  Degustuję Porter 22 z Ciechana z datą 8.01.2014 (więc już trochę przeleżakowany) i w aromacie czuć coś podobnego do kleju typu kropelka !! to jakaś wada ? jeśli tak to jaką to ma nazwę ? Resztę wad pomijam (bo są jeszcze inne ale już oczywiste jak np. rozpuszczalnik).

 35. Pamietam, ze miales fajny material bardziej o prawie niz o piwie w sprawie picia w miejscu publicznym, wiec moze o tym tez zachcesz sie wypowiedziec. To do bylego kierownika sklepu 😉 Pare razy slyszalem przypadki (m.in. u mnie w rodzinie), ze ochrona sklepowa przeszukiwala bogu-ducha winnych ludzi z podejrzeniem kradziezy. Co na to mowi prawo? Ciekawi mnie tez Twoja opinia z punktu widzenia kierownika takiego sklepu.

 36. Hej. Czy mógłbyś podać ludziom jak pachnie torf i jego deskryptory bo widziałem pozytywne opinie nt zepsutego piwa faktorii – doktor faust, któro pachniało kiszoną kapustą a po ogrzaniu kanalizą a smak – kwasior. Dziwi mnie to, że ktoś się starał zachwycać tym piwem

 37. Tomek, dzisiaj w Żabce dowiedziałem się, że KP wycofuje się z Żabek. Ponoć poszło o wielosztuki. Czy wiesz coś więcej na ten temat? Może jakiś komentarz?

 38. Kopyr, jak sądzisz, jak wpłynie na smak piwa domowego, refermentowanego, już nagazowanego. Przypadkowe zamrożenie?? Czy jest możliwe znowu je nasycić (Co2 które uciekło po zamrożeniu) rozmrażając je bardzo powoli?? Czy mogę sądzić, że drożdże w tym piwie już pracować nie będą i leżakowanie choćby i piwa typy RIS po takim zabiegu będzie bezsensowne??

  • Zaproponowałeś w odpowiedzi sprawdzić. Zatem. miesiąc temu zamroziłem stout 15 Blg. Piwo nie straciło na smaku, Co2 wytrącone podczas zamrażania ponownie nasyciło piwo. Wydaje mi się że teraz bardziej czuć wady i wyszła na wierzch znaczna kwaśność, która wcześniej tak nie przytłaczała. Pytanie tylko czy to kwestia zamrożenia czy też czegoś innego. Pozdrawiam

 39. Kopyr, właśnie obejrzałem Twój wielki test porterów. Czy twoim zdaniem dwa zwycięskie (komes i ciechan 22) mają potencjał do leżakowania ?? Czy mogę zyskać z czasem?

 40. Ostatnio pijąc piwa z pewnego browaru notorycznie czuję dziwny aromat, na własne potrzeby opisuję go jako sok przecierowy z marchwi. Taki ostry, wdzierający się w nozdrza zapach, znajduję go praktycznie w każdym mocno chmielonym piwie z tego browaru (w innych AIPA/DIPA tego problemu nie ma, no może raz czy dwa coś podobnego poczułem, ale zdecydowanie w mniejszym natężeniu). Co to może być? DMS? Co prawda jestem chyba jakiś nieczuły na DMS albo mam farta, bo na palcach jednej ręki mogę policzyć piwa, w których go znalazłem (i to też bez stuprocentowego przekonania), ale ten aromat w żadnym wypadku nie kojarzy mi się z kukurydzą czy gotowanymi warzywami. I od razu tak a propos kolejne pytanie – czy mógłbyś mi „polecić” piwo z wzorcowym DMSem, żebym zapamiętał do końca życia i miał jakiś punkt zaczepienia w dalszych degustacjach?

 41. Marcin Ostajewski pisze na swoim blogu:
  „Przy okazji zacierania warto wspomnieć też o preparatach enzymatycznych zwiększających wydajność zacierania. Niewielka ilość enzymów z jęczmienia, najczęściej modyfikowanych genetycznie i prawie zawsze produkowanych w hodowlach genetycznie modyfikowanych bakterii lub pleśni (TAK, 90% PIWA W POLSCE TO ZŁE GMO!!!!1112) znacząco przyspiesza proces zacierania oraz zwiększa jego wydajność surowcową. Enzymów używają zresztą zarówno koncerny, jak i spora część średnich i małych browarów, zwłaszcza przy zacieraniu mocniejszych piw. Jako biotechnolog nie widzę w tym jednak nic dziwnego ani niebezpiecznego (mimo, że reklamy Wojaka mówią co innego)”

  Czy opisany proceder dotyczy również browarów kraftowych? Jeśli tak, to nie jest to przypadkiem niezgodne z duchem kraftu?

  • Z tego co wiem, na pewno piwem ze sztucznymi enzymami był Duch Kraftu z Piwoteki. Aczkolwiek, skoro Marcin tak pisze to może wiedzieć więcej. Dla mnie też byłoby słabe, gdyby się okazało, że piwa kontraktowców z małych browarów są traktowane enzymami. W Widawie enzymów nie dodajemy poza tym co pochodzi ze słodów.

Leave a Reply