64. odcinek [100 pytań do kopyra]

42
2264

Bardzo dużo wody w Odrze upłynęło od poprzedniego odcinka. Mam nadzieję, że teraz będzie krótsza przerwa. Odpowiadam na pytania z odcinka 60.

Lista pytań:
1:32 Czym najlepiej nasycać piwo – azotem, co2 czy refermentacja? Co byś wybrał do nasycania piwa, jeżeli byś miał dostępną każdą możliwą technologie?
3:14 Czy stanie się coś z piwem jeżeli spuszczę z niego trochę gazu, a następnie odłożę do leżakowania?
3:40 Oglądając zdjęcia starych browarów, bardzo często można ujrzeć wysoki, ceglany komin (przykładowo np. w Bojanowie). Do czego on służył?
4:50 Spotkałem się kiedyś z informacja, że były plany (albo nadal są) stworzenia jednego organu kontrolującego producentów żywności. Czy uważasz, że taka idea jest słuszna?
5:57 Mam niejasne wrażenie, że formuła Pana działalności powoli się wyczerpuje. Czy nadal zaangażowany jest Pan w bloga tak jak na początku? Czy spodziewa się Pan takich spektakularnych wzrostów oglądalności i popularności w 2015?
11:29 Czy w Unii Europejskiej istnieje zakaz używania nazwy milk stout?
13:40 Kopyr, czym była podyktowana zmiana laptopa? Co Cię skłoniło do przejścia na Mac?
16:30 Czy jest jakakolwiek, choćby teoretyczna szansa na to, żeby w Polsce powstał browar klasztorny?
19:17 Czy mógłbyś coś powiedzieć a propos transportu piwa drogą lotniczą, chociażby na podstawie swoich doświadczeń z Japonii czy USA? Zastanawiam się czy w trakcie lotu butelka może w luku zamarznąć i w konsekwencji pęknąć?
21:20 Co sądzisz o zmienianiu receptury piwa bez zmiany nazwy? Chodzi np. o piwo Jasny Grom z Peruna.
22:57 Dlaczego obok kapsli tak znakomitych piw na Pana tablicy korkowej znalazły się w polskiej części Tyskie, Kasztelan, Tatra i Żubr??
23:42 Czy oprócz piwa również w innych napojach pitych dosyć regularnie zwracasz uwagę na jakość (chodzi mi o kawy, herbaty, inne alkohole)?
25:08 Czy można używać receptury, która zwyciężyła w konkursie i została uwarzona w komercyjnym browarze?
26:47 Czym tak naprawdę jest podpiwek i jak mu daleko do zwykłego piwa?
27:37 Czy koncerny w Polsce używają głównie Marynki i Lubelskiego? A jak to jest na świecie? Jakich chmieli używają koncerny europejskie, amerykańskie?
28:37 Dlaczego po 2-3 Żywcach, Tyskich, Żubrach mam kaca, a kiedyś nie miałem?
29:20 Jakie są wady, a jakie zalety używania świeżych drożdży do refermentacji? (tutaj część odpowiedzi się nie nagrała – shit happens)
30:12 Czy można zabutelkować Barley Wine bez dodawania drożdży, oczywiście licząc się z tym, że gazu nie będzie?
30:59 Czy można do fermentacji używać wiadra plastikowego, które nie ma atestu do kontaktu z żywnością?
31:54 Czy w obecnych czasach aby otworzyć browar rzemieślniczy trzeba wygrać jakiś konkurs piwny albo być aktywnym członkiem któregoś z dwóch forów? Czy możliwe jest obecnie otworzenie browaru bez reklamy na blogu blog.kopyra.com?
32:47 Jaka jest różnica między BLG końcowym (zmierzonym po zakończonej fermentacji), a zawartością cukrów resztkowych w piwie?
35:08 Jakie są zagrożenia związane z warzeniem piwa na dworze lub na polu (to w Krakowie)?
37:08 Co sądzisz o pomyśle wybudowania małego browaru, który z założenia inwestora miałby być dzierżawiony browarom kontraktowym?
38:20 Od czego zaczął się szał na amerykańskie chmiele na świecie (również w Ameryce)?
39:10 Skąd bierzesz inspirację do utworów w filmikach ?
39:44 Jak w domowych warunkach pozbyć się kiełków z własnoręcznie słodowanego ziarna?
40:08 Czy piłbyś nadal regularnie piwo, gdyby nie zawierało alkoholu?
40:48 Czy mógłbyś opowiedzieć coś o historii kapsla? Dlaczego zrewolucjonizował piwowarstwo, ale nie był w stanie wyprzeć np. korka który jest obecnie kilkanaście razy droższy?
O czym świadczy, jeśli piwo
41:27 Co sądzić o piwie, które po przelaniu do szkła i wypiciu kilku łyków, dosłownie po 2-3 minutach kompletnie traci pianę?
41:47 Po której warce mogłeś stwierdzić – tak, to jest udane piwo?
42:03 Czy porównywałeś kiedyś piwo do muzyki? Z jakimi jej gatunkami kojarzą Ci się dane style piwa?
42:34 Jakie znaczenie ma rodzaj chmielu na goryczkę?
43:11 Co sądzisz o „wynoszeniu” interesującego szkła z pubów, barów i tym podobnych?

42 KOMENTARZE

 1. Tomku, skoro męczy się montowanie i zabawy w te graficzne pierdółki to po prostu z nich zrezygnuj. Nam i tak najbardziej zależy na treści a nie fajerwerkach graficznych. Poza tym te wstawki nie są jakieś wybitne a fakt, że każda jest inna tym bardziej nie wprowadza czegoś z czego filmy są jedyne w swoim rodzaju.

 2. Jak to z tym chmielem na goryczkę, bo najpierw mówisz, że jak ma wysoką ilość alfa kwasów to mniejsza szansa że goryczka będzie ściągająca, a potem że z tych gorszych wysoko alfa kwasowych będzie gorsza?

  To w końcu czy wysoko afla kwasowych chmiel jest lepszy czy gorszy na krótką goryczkę, bo nie kumam 😛

  PS. gdzie można sprawdzić które to są te lepsze (szlachetniejsze) chmiele?

  • To jest tak, generalnie lepiej użyć chmielu wysokogoryczkowego niż odpowiednio więcej niskogoryczkowego, bo mniej zieleniny trafi do brzeczki. Jednak są lepsze i gorsze chmiele wysokogoryczkowe. Takie Magnum to nie jest jakiś wspaniały chmiel.

   • Okey, no to już rozumiem. A zatem które to są wspaniałe chmiele, oczywiście w zasięgu finansowych domowego piwowara – a nie Dr Brew 😉 ? Ewentualnie jakieś porównanie (strona) chmieli, które to są z tych lepszych?

 3. Panie Tomaszu, ponieważ w tym odcinku zauważyłem kilka odniesień do muzyki, to chciałem podzielić się moim spostrzeżeniem. Ponieważ z piw które próbowałem najbardziej zakochałem się w dwóch czyli w AIPA Kormorana czyli pierwszym piwie górnej fermentacji które piłem i nadal kocham, oraz kinky ale którego aromat powala mnie za każdym razem, chciałbym zaproponować Panu degustację kinky ale przy muzyce Jean Michel Jarra kawałek Equinoxe 4 lub 5. Proponuje oba kawałki bo dla mnie oba oddają charakter piwa który od początku skojarzył mi się z tymi utworami.

 4. [pytanie poza tematem] Czy mógłbyś zrezygnować z tych czasochłonnych montaży? Nikomu to nie jest potrzebne. Kiedyś wrzucałeś filmy ot prosto jak jest z kamery i było systematycznie, a teraz już nie pierwszy raz wspominasz ze tracisz czas na montaż. Serio, ale ludzie obejdą się bez tych muzyczek i intro.

  • Wiesz największy montaż to jest jednak przy piwnych newsach. Muzyczka idzie szybko. Tym, z czego zrezygnowałem, był dźwięk i montaż relacji z festiwalu np. z Barcelony. W relacji z Warszawy czy Wrocławia już sobie tym głowy nie zawracałem.

 5. Jak już został wspomniany temat kapsli, to może uda się Panu zrobić krótki filmik z najazdem na tablice korkową. Na nagraniach nie widać wszystkich, a na bank jest na czym „oko zawiesić”;)

 6. Ograniczaj ten montaż i się nie cackaj. Chcemy słuchać co masz do powiedzenia, a nie oglądać grafiki. Nie powiem, grafiki w piwnych newsach, ale ważniejsze żebyś wrzucał, niż żeby były dopieszczone.
  Mam dla Ciebie rozwiązanie na blog anglojęzyczny. Niestety wiąże się to z … montażem. Jak nagrywasz o piwach zagranicznych to rób po angielsku z polskimi napisami, a jak polskie to na odwrót. A blog w formie dwujęzycznej.
  Jak Ci się pomysł podoba? Jak skorzystasz to stawiasz piwo 😉

  • Zapewne nie podoba – bo to za dużo roboty, zwłaszcza z napisami. Było już o tym wielokrotnie mówione. Tomek ma przecież drugi kanał na YT – anglojęzyczny – ale zwróć uwagę na ilość i częstotliwość filmów. Jeśli już to szybciej mu pójdzue (szło) nagranie po polsku a zaraz potem po angielski niż pisanie i wmontowanie napisów.
   Zresztą jeśli mnie pamięć nie myli to Tomek woli nagrywać i ogólnie mówić w języku polskim.

  • I tu jest jeszcze jedna sprawa: żaden Anglik/Amerykanin nie będzie czytał jakichś durnych napisów. Nigdy tego nie robił i nie będzie, bo przecież wszystkie filmy na świecie są amerykańskie. Ja często słucham Kopyra jak radia (w tle), więc polskie napisy też mnie nie rajcują. No i ostatnie: z napisami jest ogrom roboty.

 7. Przymierzam się powoli do swojego debiutu piwowarskiego w domu i ponieważ nie jestem jedynym domownikiem nurtuje mnie jedno pytanie – czy w czasie fermentacji będzie w domu czuć jakikolwiek zapach?

  • U mnie przez pierwsze dni burzliwej było trochę czuć cytrusy 😉 ale dałem „troszkie” Citry. Ale to też raczej tylko w pobliżu fermentora.

 8. W którymś z poprzednich odcinków pamiętam byli pytanie o zapobieganie uciekaniu gazu z butelki przechowywanej po otwarciu, na które nie potrafiłeś odpowiedzieć. Jest na to jeden sposób, który może okazać się skuteczny- przelać otwarte piwo do syfonu i zamontować nabój CO2- piwo nawet rozgazowane powinno zagazować się z powrotem.
  Mateusz

 9. Kopyr!

  Zastanawiałem się gdzie i jak o tym napisać, bo trąci reklamą, ale robię to w dobrej wierze. Może to jest materiał na 0 IBU albo przede wszystkim współpracę browarów i festiwali z, no właśnie, Hutą Krosno. Najpierw link – http://sklep.krosno.com.pl/250-piwa-konesera

  Jak się okazuje może niepotrzebnie, my klienci, płacimy za szkło firm Sahm albo Rastal, gdy możemy wybrać produkt rodzimy i w dodatku w dużo niższej cenie. Te najpopularniejsze Craft Maser One, IPA Glass, Sout Glass, Sensorik Pokal, TeKu kosztują średnio od 15zł do 25zł za sztukę a tutaj ceny za 4-pak lub 6-pak każdy może zobaczyć 😉

  Skoro szkło na festiwalach powtarza się i niełatwo znaleźć coś oryginalnego to może podpowiesz następnym razem komu trzeba. Może niedługo na piwnej mapie świata będziemy się kojarzyć również z własnym szkłem.

 10. Do jakiego stylu piwa należy piwo okocim karmi? Pamiętam że piłem dawno temu coś podobnego z browaru regina oraz jakiegoś innego którego nazwy teraz nie pamiętam. Wszystkie te piwa były niskoalkoholowe(bezalkoholowe). Domyślam się że jeżeli podobne do siebie piwa są produkowane przez kilka browarów i łączy je kilka wspólnych cech(ciemna barwa, słodki karmelowy smak i zapach oraz niska zawartość alkoholu) to należą do jakiegoś stylu. Tylko jakiego?

 11. Tomku, czy mógłbyś wyjaśnić skąd tarcia na linii Ty i Michał Kopik? W wielu produkcjach wyczuwam, że nawzajem strzelacie sobie pstryczka w nos. Czy to konflikt czy koleżeńskie docinki?
  Czy brać piwna w Polsce jest w rzeczywistości mocno podzielona czy raczej panują przyjacielskie stosunki?

 12. Cześć Tomku,

  Piwowarstwem zainteresowałem się od niedawna. (druga warka za mną)
  W związku z tym poszukuje w co, gdzie by się zaangażować żeby się w temacie rozwinąć.

  Napotkałem informacje odnośnie kursu sędziowskiego PSPD organizowanym co jakiś czas i chciałem zapytać, czy uważasz że jest to coś dobrego dla gościa początkującego czy też raczej dla bardziej już doświadczonych piwoszów.
  Może mógłbyś pokrótce polecić drogę piwowarskiego dojrzewania 🙂

 13. Tomku, czy planujesz degustować piwa, które były na blogu wcześniej, ale chcesz je spróbować i jednocześnie porównać, jak one smakują teraz , czy to po leżakowaniu, albo przy innej warce? Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

 14. Pytanie: Tomek, czy brałeś udział w najnowszym konkursie Żywca na nowe piwo i jeśli tak, to na jaki styl głosowałeś.
  Pytam, bo choć sam uważam się za hop heada, to chciałbym niesienia piwnej rewolucji w świat, a taka akcja może pokazać wielu „nieświadomkom” życie poza lagerem 🙂

 15. Cześć Tomku, mam dość specyficzne pytanie. Czy jesteś w stanie „polecić” jakieś mocno wadliwe piwa? Chodzi mi o to, żeby nauczyć się te wady rozpoznawać, a jak wiadomo najlepiej na przykładach 🙂 Może znasz jakiś browar, który słynie z żelaza, jakiś inny który ma problemy z DMS, może w jakimś piwie nagminnie pojawia się diacetyl…? 🙂 pozdrawiam

 16. Witam ,
  mam zamiar zacząć warzyć piwo w swoim domu (także dzięki Twojemu blogowi )
  w którymś z odcinków poleciłeś do domowego rozlewu piwa butelki zwrotne.
  niestety piwa rzemieślnicze korzystają z butelek bezzwrotnych.
  czy są jakieś wyjątki ?
  czy możliwe, że niektóre browary rzemieślnicze nie chcą się bawić w zwroty butelek i mimo iż butelka ma grubość i inne parametry nadające się do wielokrotnego użytku , ale wolą napisać , że bezzwrotna i problem z głowy ? np. butelka z Olimp, Hades 0,33 na oko nie różni się niczym od butelki zwrotnej od jakiegoś zacnego z żabki…
  Czy Lublin to Dublin jest butelką zwrotną ? nie wiem jak w Irlandii, ale podobno w Niemczech wszystkie butelki są zwrotne.

Leave a Reply