Kuźnia Piwowarów 2015

77
4875

We współpracy z browarem Jan Olbracht z Piotrkowa Trybunalskiego zapraszam Was do wzięcia udziału w konkursie Kuźnia Piwowarów 2015. Jeśli marzysz o warzeniu piwa w browarze rzemieślniczym, ten konkurs może być dla Ciebie przepustką do tego marzenia. Oficjalny profil konkursu.Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania.

A zatem – do garów!

I do zobaczenia w Piotrkowie.

77 KOMENTARZE

  • Tak, nie można, bo rodzi to zbyt wiele problemów. Oczywiście jeśli uwarzyłeś piwo z kumplem, możesz je wystawić, ale musicie się zdecydować, który zbiera laury, a kto zostaje pomocnikiem. Teoretycznie plus macie taki, że możecie wystartować w dwóch różnych kategoriach, raz na Ciebie, a raz na kumpla/szwagra/sąsiada/syna/żonę.

 1. fajna sprawa. szkoda, że ta późno ogłaszany – mam teraz 2 tyg urlopu na wyjeździe, więc mogę wykonać tylko złoty strzał w połowie lutego i mieć nadzieję, że coś z tego będzie… 🙁

   • chyba nie do końca zrozumiałeś, o które pole pytał sm, ja też zgłaszam piwo pierwszy raz i mam wątpliwość co wpisać – chodzi o ostatnie pole w formularzu: rodzaj piwa…ziarno\ekstrakt

    • Jeśli warzyłeś z ekstraktów to weź właściwą odpowiedź w kółko, albo skreśl tę niewłaściwą. W zasadzie ta rubryka nie ma wielkiego znaczenia, została zapewne przeniesiona z innego formularza.

 2. Jeśli uwarzę piwo z zestawów do zacierania to też mogę zgłosić się do konkursu? Składniki niby określone w zestawie, ale zacieranie, chmielenie itd. robię po swojemu.

  • Tak, ale pod warunkiem, że opiszesz recepturę:
   x słodu A
   x słodu B,
   a nie Zestaw na piwo XYZ ze sklepu dla piwowarów domowych. No i wypadałoby, żebyś coś tam zmodyfikował, skoro to ma być Twoja receptura. Zacieranie i chmielenie są moim zdaniem wystarczające.

 3. Tomku, domyślam się że zrobisz jakiś materiał z finału, ale genialna sprawa by była jakbyś zrobił też video z tego pierwszego etapu (preselekcji) w której będziecie wybierać tych 3 piwowarów w każdej kategorii. Jestem strasznie ciekaw jak by to wyglądało, i to jeszcze w takim zacnym gronie sędziowskim, mógłby być naprawde ciekawy materiał z czegoś takiego. Takie trochę spojrzenie „od kuchni” do tego konkursu, bo domyślam się że te wybieranie będzie bez publiczności.
  Ciekaw jestem jaka by była metodologia, wasze komentarze, itp.

  A później dopiero materiał z finału.

  Dobry pomysł?

 4. To się Olbracht postarał, brawo!!!! Akcja jakiej brakowało!!! (może im się poziom warzonych piw podniesie 😉 )

  Oby tylko potem nie było żadnych akcji z prawami do piwa z zyskami z dystrybucji z umowami już po konkursie między piwowarem a browarem…. sorry, że tak z grubej rury ale 34 lata mieszkam w tym kraju 😉

  • Jakimi prawami? Przecież w regulaminie jest napisane, że browar będzie mógł warzyć według twojej receptury przez 2 lata. A o zyskach możesz zapomnieć 🙂

  • Też trochę żyję w tym pięknym/dzikim kraju i myślę że Kuba może mieć rację. W tym odfajkowanym regulaminie jest mowa o dwuletnim okresie wykorzystania wizerunku a nie licencji na recepturę. Sprawa licencji jest wg mnie otwarta.

   • Właśnie dlatego poruszyłem temat…. czytałem ten regulamin i też mnie to zdziwiło. Idea piękna ale można to potem dość łatwo przełożyć na spory zysk a autora wykolegować. Mam nadzieję, że się tak nie stanie i Olbracht ma tylko i wyłącznie dobre intencje.

    • Jakiej licencji na recepturę? Receptury nie możesz opatentować. Było to już przerabiane przy aferze z Cześkiem. Według umowy browar może warzyć według twojej receptury przez 2 lata. Jak będzie chciał dłużej to nic im nie zrobisz.

    • „W związku z powyższym, laureat udziela BJOR Andrzej Gałasiewicz
     ul. Twarosławicka 43, 97-300 Piotrków Tryb. zgody na wykorzystanie jego imienia, nazwiska oraz wizerunku w celach reklamowych piwa Piwowar Olbrachta 2015 przez okres 2 lat od dnia ogłoszenia wyników konkursu”

     Nic tu nie ma oprawach do receptury czy podziału zysków ze sprzedaży… a to jest najważniejsza sprawa…. bo ten co wygra dostanie ochłap kasy a jeszcze go za frajer w jakichś reklamach wykorzystają albo po festiwalach piwnych jak kukłę będą wozić i z łaski obiad i nocleg postawią, mózg mu wypiorą, że najważniejsza jest sława i to że w świecie piwnym zaistnieje a kasę zgarnie browar. Chyba, że po wynikach jest osobna umowa i negocjacje co do zysków ze sprzedaży…. wtedy ok.

 5. A można prosić o jakieś wytyczne odnośnie oceny? PSPD? BJCP? Open- interpretacja stylu?
  Biorąc pod uwagę określone ramy balingowe, domyślam się że zapewne wg tej ostatniej opcji.

 6. Właśnie wytyczne ocen i jeszcze jedna sprawa czyli ten ichniejszy Grand Champion – ma być wybrany z piw uwarzonych już w browarze, to nie do końca będzie zależeć od piwowara domowego…

  • Konkurs, w odróżnieniu od konkursów PSPD nie ma na celu uszeregowania piw od najlepszego do najgorszego. Zależy nam na wybraniu 3 piw, więc będzie to wyglądało nieco podobnie jak Wielkie Testy.
   Generalnie piwa będą oceniane na arkuszach PSPD, ale mechanika będzie inna. Tzn. sędziowie będą dyskutować swój wybór, a nie pisać punkty i co z punktów wyjdzie, to wyjdzie.

   Novum będzie przedstawienie piwa przez piwowara przed jury. Sam jestem ciekaw jak to wyjdzie w praktyce, czy bardziej wygadany piwowar, wygra z tym, który nie będzie potrafił sprzedać swojej receptury?

 7. Czy piwo zrobione na chmielach nowozelandzkich można podpiąć pod American Amber Ale? Oczywiście zakładamy, że reszta parametrów jest odpowiednia.

 8. Tomku, a czy będzie można wpaść na ten drugi etap, ot tak popatrzeć sobie, może czegoś spróbować ? 😉
  Akurat to będzie Sobota, mógłbym zjechać do domu, podszedłbym i odwiedziłbym was 😉

 9. kurde, bardzo chciałbym wziąć udział, ale 28.03 mogę być tylko bardzo rano w Piotrkowie, ponieważ o 15:15 biorę ślub, a jak sam mówiłeś „jak nie możesz być 28.03 to nie bierz udziału”. Czy ewentualnie daloby radę zrobić wyjątek?;)

 10. Jak bardzo restrykcyjnie będziecie podchodzić do tego czy piwo jest stylowe? Czy jest sens wysyłać piwo które jest dobre, ale jest raczej luźną interpretacją stylu? Np. żytnie Black IPA. Warto wysyłać, czy będzie od razu odrzucone?

 11. Mam BIPA 17 BLG. Tomku, czy rozrobienie piwa po cichej z wodą, czyli rozpuszczenie surowca do refermentacji w większej ilości wody aby zmniejszyć ekstrakt wpłynie jakoś źle na piwo? Czy tylko obniży się ekstrakt i proporcjonalnie spadnie treściwość? Warto robić taki trik?

 12. Ogólnie to bardzo fajna inicjatywa, mająca pozytywny wpływ na scenę piwowarską w Polsce, zarówno jeśli chodzi o piwowarów domowych, jak i patrząc w przyszłość, na poziom piw, które będą warzone w browarach mających powstać za jakiś czas.
  Dodatkowo cała akcja jak dla mnie wpłynie bardzo pozytywnie na wizerunek Olbrachta, jak i poziom piw, które będą warzyli.
  Jak dotąd ich produkty średnio mi podchodziły, ale znając elastyczność i kreatywność piwowarów domowych, na pewno w wyniku konkursu wyjdą jakieś fajne piwa.
  Oby inicjatywa na stałe zagościła w kalendarzu polskich imprez piwowarskich.

  Dodatkowym plusem jest sposób oceny, który pozwoli pewnie wielu osobom „poszaleć”.

 13. Tomek – pytanie – w formularzu zgłoszeniowym jest pole Rodzaj piwa i wybór ziarno/ekstrakt – czy mam rozumieć, że dopuszczalne jest też piwo np. z czystego ekstraktu słodowego niechmielonego – bez zacierania. Jak z ewentualnym odtworzeniem takiego piwa w warunkach „przemysłowych” w razie wygranej?? 🙂

   • Widzisz – pytanie moje w zasadzie miało brzmieć – czy piwo skręcone tylko z ekstraktu nie zostanie przez sędziów „uwalone” ze względu na ewentualne „trudności” z odtworzeniem go w warunkach browaru. Mam jedno takie w piwniczce, idealne w kategorii Amber Ale, ale niestety właśnie eksperymentalnie na ekstrakcie robione.

    • No ale naprawdę nie ma problemu. Oczywiście gdybyś wygrał, to Twoja receptura będzie przerobiona na słód. Ale nie wydaje mi się, żeby był to problem.

    • Wpisowe na konkurs nie jest duże, więc dużo nie ryzykujesz, ale szansę na wygraną przez piwo z ekstraktu uważam za niewielkie. Gdyby Ci się jednak udało należałoby to uznać za sensację. Poprzez zacieranie można uzyskać ciekawsze smaki, ekstrakty dają wg. mnie piwo trochę pustawe.

 14. Tomek, czemu gdy pod jednym z ostatnich filmów usunaleś moj komentarz?
  Tzn. pisałeś jakoby piwa typu Grolsch czy Pilsner Urquel kosztowały po 7zł, na to ja spytałem gdzie masz takie ceny, bo u mnie w marketach kosztują 4zł. Odniosłem wrażenie, że próbujesz na siłę naciągnąć ceny koncerniaków by pasowało do tezy „koncerny sprzedają szczyny w cenie premium”

  • Nie przypominam sobie, żebym go usuwał, może nie pamiętasz gdzie go zamieściłeś. Poza tym jesteś w błędzie, to że gdzieniegdzie pojawia się Grolsch w promocji po 3,33 zł to jeszcze nie jest dowodem na to, że jest to normalna półkowa cena. Poza tym, wybrałeś sobie Grolscha w pusz 0,5L, który w zasadzie w ogóle się nie sprzedaje. Ile w normalnym sklepie, nie w promocji kosztuje Grolsch w zielonej butelce z krachlą? Sprawdź sobie, bo na pewno nie 3,33 zł.

 15. Tomek, to jak jest w końcu z nagrodami dla top 3 każdej kategorii (tymi, którzy przyjeżdżają na finał do Piotrkowa). Z regulaminu:

  „12. Ustala się następujące nagrody regulaminowe:
  – dla zwycięzcy każdej z kategorii, którzy uwarzą piwo w Browarze Olbracht 1000 zł. Nagroda ta zostanie
  wypłacona po uwarzeniu piwa w BJOR.
  – dla autora piwa, które zostanie wybrane przez Jury spośród piw uwarzonych w BJOR przez uczestników
  nagroda główna w kwocie 6000 zł oraz tytuł i dyplom „Piwowar Olbrachta 2015”. Nagroda zostanie
  wypłacona do 31. stycznia 2016 r.”

  Na filmie wspominasz, jeśli dobrze Cię rozumiem, że 1000 zł zgarnia każdy kto przyjedzie do Piotrkowa, mówisz też w innym miejscu coś o zwrocie kosztów przejazdu. To jak z tym będzie tak naprawdę?

  • Uściślijmy zatem:
   Dla finalistów przewidziany jest nocleg (28/29.03) i impreza w sobotę 28. marca. Dojazd na własny koszt.
   1000 zł dostaje ten, kto uwarzy jedno z sześciu piw w Olbrachcie i tutaj będzie też zwrot kosztów podróży.
   6000 zł dostanie ten, z tych sześciu, którego piwo zostanie uznane za najlepsze.

 16. A czy dla piw warzonych na konkurs też jest tolerancja +/- 1 %? Bo np. na świeżym stoucie można podwójne stracić. Raz, że nie wyleżał tych 3 miesięcy minimum, a dwa że to wyleżakowane może mieć jeszcze o 1blg więcej…

 17. Pytanie czysto techniczne, ale podział na kategorie rodzi pewne pytanie. Jeśli w konkursie nie ma ogólnie kategorii „wood-aged”, ale jest np. RIS – to czy wystawienie RIS’a którego trzymaliśmy np. w beczce po bourbonie jest OK i piwo nie zostanie odrzucone?

Leave a Reply