Speidel Braumeister – test wydajności

40
2792

Postanowiłem sprawdzić jak to jest z wydajnością Braumeistera. A zatem czy maszyna poradzi sobie z zasypem 6,2 kg? Jak długo będzie trwało warzenie prostego w zacieraniu piwa? Ile litrów i o jakim ekstrakcie uzyskam z 6,2kg słodu? Jak poradzi sobie Braumeister z ponad 100g chmielu?Pamiętajcie o promocji – na hasło „warzę z kopyrem” możecie zakupić Braumeistera z giftami lub zestaw Super Start z gratisową dostawą.

40 KOMENTARZE

 1. Producent powinien już na stałe zamontować taką siatkę-filtr przylutowaną, lub integralna, około 2 cm poniżej krawędzi wokół wewnętrznego zbiornika idąc w górę już tej siatki nie musi być, czyli powinien być taki kołnierz-rynienka z siatki filtrującej.A domowa metoda musiała by być taka siatka filtrująca zakładana na sam wierzch, przykrywająca nawet ten pałąk mocujący. Trzeba by ją założyć na ten wewnętrzny pojemnik mocując jakąś ścisłą gumką wokół krawędzi czy innym czymś jak gumki brak… wtedy może było by klarowne.

  A co się stanie z tymi piwami w tej „pralce” warzonymi?

 2. uciągnie nawet 7 kg tylko trzeba pompę odblokować i odpowiednio ześrutować co do suta to myślałem że poprawili w nowych , warto wypalić laserem podłużne szparki w grubszej blaszce

 3. Wczoraj uwarzyłem swoje pierwsze piwo z ekstraktu.
  Dość długo zajęło mi chłodzenie brzeczki ale już fermentuje.
  Dzięki Kopyr za cykl o warzeniu.

   • Ładniej by wyglądało ;]

    Z tego co widzę na filmie to obydwa gęste sita mają tę samą średnicę dziurki. Wychodziło by na to że zostały tak skonstruowane żeby nachodzić na rurkę wychodzącą z sita rzadkiego.

    Pozbawiło by to jednak możliwości przepłukania tego co jest pomiędzy sitami bo nie było by miejsca żeby nalać wody.

    Generalnie zraziło mnie to że efekt nie wystarczająco klarowny i szukam możliwości poprawienia tego.

    Może faktycznie dodatkowa warstwa załatwiła by problem.

   • Nie zwróciłem uwagi na górne sito, jeżeli o dołu jest grube sito potem drobne to nie właściwie. Mniejsze sito stawia większy opór przepływu co spowoduje jego unoszenie. Odwrócenie sit spowoduje to, że drobne sito będzie dociskane do sita o grubszych otworach co poprawi szczelność. Reasumując drobne sita powinny być od strony słodu.

    • Nie ma znaczenia jak te siatki się umieści. Z tego co widać na filmie to się farfocle góra głównie przelewają i coś z tym trzeba zrobić. Jak jest na dole to nie widać niestety, a ja takiego urządzenia się nie dorobiłem więc nie sprawdzę ;-(

 4. Dzisiaj na Tubie oglądałem, jak Niemiec mieszał słody w Braumeisterze, przy pomocy wiertarki z mieszadłem do zapraw budowlanych

   • A to świetnie bo spodziewałem sie problemów. Pamiętając jak czasem miałem powbijane w tą gęstszą siatkę drobiny słodu, myślałem, że mogą dostać się między siatki i będzie klops z myciem. Mam za sobą około dziesięciu warek w Speidelku, siatki mam oddzielnie i na razie tak je zostawię bo nie było z tym u mnie jakiegoś problemu. Zdrówko! 🙂

    • Na Braumeisterze 50l zrobiłem 7 warek i ciągle się uczę. To urządzenie nie jest do końca bez obsługowe, to znaczy zacier lubi się sklejać i dobrze go przemieszać w momencie gdy pompa odpoczywa ( należy pamiętać o włączeniu pauzy). Po wymieszaniu uwalnia się dużo skrobi, ale za to potem jest brzeczka klarowniejsza i większa kontrola podczas próby jodowej.

    • Przykro mi ale na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, ponieważ nie widziałem normalnej filtracji. Moja przygoda z warzeniem piwa zaczęła się o Braumastera nie licząc kilkunastu miesięcy zdobywania wiedzy. Mogę natomiast wypowiedzieć się co do klarowności gotowych produktów np. mój pils i Bierhalle bez różnic. Nawet przez stouta 15blg i EBC ok. 120 fajnie przełamuje się światło przy dnie, oczywiście przy małej ilości płynu. Wszystkie piwa, które warzyłem były klarowne , nawet dla ludzi, którzy po „swojskim” spodziewali się mętnego piwa

 5. Faktycznie dupy nie urywa ale ważne, że jak ten z tym ściegiem połączymy to nam między ten i to nie wejdzie ten z tym i to z tym do tego i w to lub w ten i tamten. Masakra!!!

 6. Potwierdzam max zasyp – kociołek uciągnie nawet 7 kg, ale nie może być zbyt drobno zmielone, bo pompa nie przepchnie. Pompę najlepiej czyścić po każdej warce! (zajmuje to dodatkowo 5 min.)

  Klarowność różna – od mętnej do bardzo klarownej brzeczki. Ale ja jeszcze dodatkowo mieszam (robię przerwy) i wyciskam młóto po wysładzaniu, a co 😉

  Zszywanie siatki inox IMO niepotrzebne (wcześniej były filtry z syntetycznej tkaniny – to faktycznie lepiej było przyszyć).

  Chmielu można walić ile dusza zapragnie – i tak podczas gotowania pompa nie działa 🙂

  Czujnik przy chłodzeniu faktycznie przekłamuje (pokazuje za dużo).

  Po schłodzeniu zostawiam na noc – zlewam następnego dnia – osady mają czas by zrobić to co do nich należy, czyli osadzić się na dnie.

  zdrówka
  Zig (40+ warek na BM)

 7. 6 godzin warzenia to na prawdę długo. ja dzisiaj uwinąłem się przy tradycyjnym zacieraniu jednotemperaturowym w 4 godziny + 0,5 godziny sprzątania po robocie 🙂 no ale tutaj nie musisz stać przy garze i pilnować temperatur

 8. A macie może jakieś pomysły jak usprawnić takiego Braumeistera? Wiele osób piszę, że nie jest samoobsłubowy – Waszym zdaniem co by się jeszcze przydało?

  Po jakimś czasie postanowiłem dokończyc pracę magisterską – Zaawansowany sterownik kadzi zaciernej. Oprócz sterownika będę ten projekt budował i pomyślałem, że mieli byście jakieś pomysły jak można Waszym zdaniem to usprawnić. Póki co zastanawiam się czy nie zastosować również płaszcza olejowego co mogłoby mieć duży atut przy późniejszym zastosowaniu kadzi np. do destylacji czy też spożywki.

  Kolejne pytanie – pompa czy mieszadło?

  A może jakieś uwagi co do kosza na zasyp?

Leave a Reply