[100 pytań do kopyra] odcinek 47.

129
6469

A w nim odpowiedzi na pytania z odcinka 46.


129 KOMENTARZE

 1. Witam Kopyr, degustuję właśnie belgijskie piwo Malheur 12 (22plato, 12%alk), czyli powinno być wytrawne, mimo to czuć lekką słodycz. Skąd to moglo sie wziąść ?

  • Przy mocnych piwach inaczej się liczy alkohol. 22 *Blg i 12% alkoholu daje ok. 3 *Blg cukrów resztkowych. Poza tym, słodycz może być z estrów wyprodukowanych przez drożdże.
   A przerwa dekstrynująca wpływa bardziej na pełnię piwa, niż na słodycz (pośrednio).

 2. Tomku,
  mam pytanie o śrutowanie słodów. Czy lepiej zakupić śrutownik i śrutować tuż przed warzeniem czy zamówić śrutowanie u dostawcy słodu. Czy wcześniejsze ześrutowanie u dostawcy nie spowoduje częściowej utraty aromatu? Gdybym chciał sam śrutować to czy muszę zakupić śrutownik czy tą rolę może spełnić pospolita maszynka do mięsa?

  • 1. Jeżeli masz zamiar warzyć często i masz przekonanie, że to nie będzie raz czy dwa, to lepiej zakupić śrutownik.
   2. Jeżeli kupujesz słód śrutowany przez dostawcę to ma on krótszy termin ważności (do kilku miesięcy). Utrata aromatu raczej nie następuje.
   3. Maszynka do mięsa raczej się nie nada, bo słód raczej się zmieli na pył. Ale może da się jakoś przerobić tą maszynkę na śrutownik?

 3. Kopyr powiedz mi jaki wg ciebie jest najlepszy polski chmiel? Chciałbym w październiku zepsuć single hopa w oparciu patriotyczne szyszki (pewnie raczej granulki). Myślałem o Junga ale czy będzie wystarczający do porządnego nachmielenia PIPY (lub OUTMEAL STOUTA bo też mnie kusi)? Boję się, że nasze chmiele mogą nie dać rady.

    • Jak do stoutu to spokojnie wystarczy, jak do IPA to zależy ile chcesz IBU, Sybilla ma około 6% alfakwasów więc jak za dużo nasypiesz to mogą wyjść taniny. Może zrób Pale Ale na polskim chmielu? Ja zrobiłem India Black Ale na 4 polskich chmielach i efekt nie był kładący na kolana, trzeba dużo sypać na aromat i na zimno. Ja bym spróbował zrobić Pale Ale 12-13 Blg, około 50 IBU, Iunga na goryczkę, Sybilla na aromat, na zimno oba chmiele. Wydaje mi się to ciekawsze niż Single Hop.

    • No właśnie chciałbym dobrą goryczkę. Dlatego pomyślałem o lunga, bo czytałem, że daje goryczkę i nieco aromatu. Nie mam prawie żadnego doświadczenia z polskimi chmielami dlatego opieram się przede wszystkim tym co wyczytam w netcie. A Octawia o której piszesz to wg charakterystyki tez goryczkowy. Lepszy niż lunga (do PIPA)?

    • Oczywiście mistrzu, ale (choć sam jestem zwolennikiem eksperymentów) wolę mieć dobrze przemyślaną koncepcję piwa przed warzeniem. Jak rozumiem lubisz Sybillę, ale obiektywnie jak dowalę jej tyle, żeby była goryczka jaka lubię to będę miał taniny. Lunga nie zapewni mi pewnie lipny aromat. Single hop PIPA będzie trudniejszy niż myślałem. Myliłby się jednak ten co by pomyślał, że ja tego nie uwarzę 😛 Uwarzę i owszem tylko pomyślę czym i jak oraz kiedy i gdzie 🙂

    • Oktawia jest raczej chmielem uniwersalnym, bo ma 7-9% alfakwasów i daje aromaty jabłka, ale nie aldehyd. Przy czym póki co jej nie mam w sprzedaży, ma się pojawić w tym sezonie w sklepach. Wydaje mi się, że będzie lepszy do Single Hopa niż Iunga. Proponuję co najmniej 100 g chmielu na całą warkę przy czym połowa na zimno.

 4. Cześć,
  W recenzji piwa browaru Ninkasi mówiłeś, że gdyby było bliżej terminu przydatności to byś nie wrzucał itd.
  Pytanie czy piłeś inne piwa z tego browaru, ale przez grzeczność nie umieszczałeś recenzji? Czy też może nie piłeś, bo się zraziłeś albo nie chcesz ryzykować, bo opinie krążą, że kwasy się trafiają?
  No i na koniec z tej samej beczki – czy często tak masz, że degustujesz piwo – jest niedobre, więc z czystej uprzejmości nie wrzucasz filmu, co by nie kopać leżącego?

Leave a Reply