Browar FEST w Poznaniu podsumowanie

29
5119

oraz Samosierra ze Spirifera i Łowickie Amber Ale z Browaru Bednary.

Moje krótkie podsumowanie poznańskiego Browar FEST oraz degustacje piw: Samosierra z browaru Spirifer oraz Łowickie Amber Ale z Browaru Bednary.

Jeszcze raz podziękowania dla organizatorów i sponsorów: UDH, BrowaryRzemieślnicze.pl i Cooliozum Klub.

Samosierra z browaru Spirifer

Łowickie Amber Ale z Browaru Bednary

29 KOMENTARZE

  • Jak mawiał Franz Mauer – do samego końca, mojego albo jej. Jak sądzę będzie to dożywotnie piwo za darmo. Do końca życia… pubu. Jeśli dziś są na skraju bankructwa, to rozdając piwo za darmo szybko tam wrócą. Więc, sądzę że impreza jest dość mocno ryzykowna.

 1. Tomku, wiem że starasz się używać odpowiedniego słownictwa, poprawnych zwrotów, generalnie zwracasz uwagę na to co mówisz. Czy jednak mówienie „do zdegustowania”, „zdegustowałem” itd. jest prawidłową formą? „Zdegustować” z tego co wiem i znalazłem oznacza „zniechęcić, rozczarować” itd., a chyba nie o to chodzi w degustowaniu 🙂 Zauważyłem, że niemal wszyscy blogerzy tak mówią, piszą…
  Pozdrawiam!

  • W zasadzie masz rację. Nie ma jednak sensu walczyć z wiatrakami, trzeba uznać, że to taki nasz branżowy żargon. Z punktu widzenia polszczyzny niepoprawny, ale język polski jest językiem żywym i być może za 5-10 lat ta forma będzie poprawna. Tak samo jak skosztować, spróbować. Może przez analogię powinniśmy utworzyć nowy wyraz „sdegustować”. 😉

   • „Zdegustowany” to zupełnie inne słowo i nie ma nic wspólnego z czasownikiem „degustować” (ma wspólny rdzeń, ale to w tej chwili niezbyt ważne).

    To, że w języku polskim w niektórych klatkach fleksyjnych spotykają się formy różnych leksemów, jest urok naszego języka.

    „Zdegustować”, w kontekście wypicia piwa, jest formą dokonaną czasownika „degustować” i jest poprawne.

    • Shutruk, masz jakieś źródło tej informacji? Wszędzie gdzie bym nie szukał (a nie robiłem tego na szybko dzisiaj, tylko temat ten zastanawia mnie od dłuższego czasu) podają, że ta forma jest po prostu błędna. Zauważ, że chodziło mi również o czas przyszły – mam „do zdegustowania” – „będę degustował”, a nie „zdegustuję”.

    • Niestety, nie ma takiego słownika/źródła, który wyjaśniałby ten konkretny przykład, ale mogę podeprzeć się moim polonistycznym wykształceniem i analogią do takich zestawień, jak: „Deponować -> zdeponować”, „dać -> zdać (w znaczeniu 'oddać’)”, „dewastować -> zdewastować”.

     Co innego oznacza zdanie: „Zdegustowało mnie jego zachowanie”, a co innego: „Zdegustowałem to piwo”. W pierwszym przypadku używamy czasownika „zdegustować” w odpowiedniej odmianie; natomiast w drugim – czasownika „Degustować” w formie przeszłej, dokonanej.

     Podobnie, acz nie dokładnie, ponieważ to zachodzi nieco inny zbieg: „Nie gnij tych prętów” ale „Gnij, Marku!”.

    • A inną sprawą jest to, że „zdegustować” może pełnić tutaj funkcję profesjonalizmu (leksemu, który ma inne znaczenie, kiedy używany jest przez pewną grupę osób, skupionych wokół jednego zawodu), a wtedy może sobie znaczyć, co tylko zechce i jest to jak najbardziej poprawne.

 2. Ostatnio miałem okazję pić Fullers India Pale Ale i chciałem się spytać czy mógłby Pan kiedyś przy okazji degustować to piwo.
  Dla mnie jako początkującego degustatora jest ono dosyć ciekawe(szczególnie, że na Opolszczyźnie ciężko coś znaleźć dobrego) ale ciekawy jestem co powiedziałby profesjonalny degustator:)

  Pozdrawiam

 3. OK Tomek i Shutruk: ten profesjonalizm mnie po części przekonuje i tak to zostawiam.
  Osobiście jednak wolę powiedzieć: „Wczoraj degustowałem Lady Blanche a jutro będę degustował Imperatora Bałtyckiego” zamiast odpowiednio „zdegustowałem” i „zdegustuję”.
  Pozdrawiam!

  • witam serdecznie.Jeśli to nie tajemnica to czy mógłbyś zdradzić gdzie kupiłeś Imperatora Bałtyckiego. Serdecznie pozdrawiam

   • Hehe…. To był tylko przykład. Widziałem jednak na FB zapowiedzi w kilku sklepach, że dostawy Imperatora są w drodze (m.in do łódzkiej Piwoteki).
    Pozdrawiam!

  • jeżeli już interesuje Cię poprawna polszczyzna), to wiedz, że strona bierna, którą proponujesz (będę degustował) nie jest chyba lubiana w mowie potocznej.

   • „Będę degustował” to nie strona bierna :). Jest to odmiana analityczna (złożona = czasownik w odpowiedniej osobie + odmienione „być”) w czasie przyszłym.

    Przykładem zdania zapisanego w stronie biernej będzie: „Piwo będzie degustowane przez Domingo” – jest to sytuacja, kiedy dopełnienie („piwo”) staje się wykonawcą czynności, a podmiot (Domingo) staje się odbiorcą czynności.

Leave a Reply