jeśli się nie mylę to z jednej butelki piwa w metabolizmie puryn w nim zawartych powstaje około 50mg kwasu moczowego który odkładając się w org powoduje ataki dny. tak więc myśle, że nawet 2-3 butelki dzień w dzień to olbrzymie ryzyko:) szczególnie jeśli ktoś pije piwo od kilku lat;)
Tomek nie pije piwa dzień w dzień, a sesja degustacyjna to nie zawsze 3-4 piwa.
A te puryny skąd się biorą w piwie?
puryny biorą się z drożdży.
nie mówię, że Tomek pije tyle tylko pytam czy sie nie myślał o tej chorobie.
Gdyby tak bardzo szkodziło to połowa świata musiała by być chora 🙂
Zwykłe kartofle, kapusta i mięso też mogą sprawić problem, nie wspominając i tysiącu innych rzeczy:)
bardzo ważne są tu też predyspozycje genetyczne no i nie zapominajmy, że alkohol bardzo odwadnia organizm co też nie pozostaje bez znaczenia .
Nie chcę wyjść tu na alkoholika choć po tym poście na sto procent tak będzie. Pije piwo codziennie w ilości około 5/6 sztuk, tak od jakiś 10 lat. W podobnych ilościach oraz również CODZIENNIE piją moi koledzy. Podkreślam że dyskusja jest nie o uzależnieniu ale o dnie moczanowej. Ani ja ani żadne mój kolega nie ma żadnych problemów zdrowotnych. Jak piszesz 3 butelki dziennie to „olbrzymie” ryzyko. Od 10 lat przekraczam tą dawkę codziennie i nic… Kumplom też nic.
to dobrze dla Ciebie. przypominam, że mówię tylko o ryzyku a nie o pewniku wystąpienia. ponadto tylko pytam Tomka czy czytał o tej chorobie bo to w sumie taka jego choroba zawodowa;]
Jestem jednym z Twoich najstarszych widzów (jeszcze zanim zasubowałem oglądałem większość filmów) i bardzo lubię Twoje filmy. Nie wiem czy tylko ja zwróciłem na to uwagę, ale w tym odcinku byłeś dość negatywnie nastawiony do widzów (przejrzyj sobie swoje reakcje na większość pytań). Wiem, że wolnoć Tomku etc. i bardzo Cie szanuję, ale jeżeli męczy Cię odpowiadanie na te pytania to może lepiej zrobić sobie przerwę zamiast wyżywać się na pytających. Nie zrozum mnie źle, naprawdę uwielbiam Twojego bloga 🙂 Pozdrawiam!
Chodzi o to, że przy Twoich odpowiedziach każde pytanie sprawiało wrażenie banalnego, męczącego i nie wartego odpowiedzi. Chaliera! Zadałem pytanie w 35 odcinku i teraz się boję czy nie będzie zbyt infantylne.
no trochę nie smacznie na początku, może po prostu nie odpowiadaj na pytania które są dla Ciebie banalne i Cię irytują. Zaoszczędzisz czas i dla Ciebie będzie ciekawsze odpowiadanie na jakieś konkretne pytania. Z odcinka na odcinek widzowie się edukują i też chyba oczekują „wyższego” poziomu wiedzy
W jednym z poprzednich odcinków na pytanie o mieszanie szczepów drożdży stwierdziłeś, że jeden z nich zdominuje drugi i w piwie będą cechy tylko jednego szczepu. Chris White w książce „Yeast” w podrozdziale „Multiple Yeast in One Beer” opisuje zagadnienie, podaje przykłady takich zabiegów na przykład dla Saisona:
-WLP566 Belgian Saison (na start)
-WLP029 German Ale/Kolsch (przy 1.022 SG)
i komentarz „Achieved saison flavors with WLP566 and dryness with house yeast strain (WLP029)”.
Albo Barley wine
-WLP002 English Ale (na start)
-WLP001 California Ale (przy 1.030 SG)
W tekście pada też stwierdzenie „Many yeast strains in the wild do compete against each other, and some even kill factors, but brewer’s yeast does not. Perhaps this is due to generations of brewers protecting their house yeast from competing strains.” Co o tym myślisz?
Witam co do finskiego piwa to Lapin Kulta już nie pamiętam dokładnie jakie to piwo było ale jak znajdę puszkę ze swojej kolekcji to sfotografuje i dam namiar i mały opis.
Pozdrawiam
Nie ma czegoś takiego jak zakaz picia w miejscach publicznych. Jest ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi która dość jasno precyzuje gdzie nie można pić. Nie ma tam mowy o lasach, plaża, polach i pastwiskach. Zakazać mogą tego lokalne organy np. władze gminy, ale sama ustawa tego nie precyzuje.
Kurde Tomasz jak na początku Tobą, a w zasadzie Twoimi komentarzami, się fascynowałem to teraz to jest poniżej krytyki. W kolko to samo! Putin chyba był najlepszym co zrobiłeś. A prezentacje w plenerze to jedyne co mnie motywuje do dalszego oglądania. Starzejesz się!!!! Wejdź na drzewo albo nagraj przy morskim oku bo nudą wieje 🙂 Powtarzam pytanie, w jakich beczkach(dębowych) i co byś leżakował? Bo lekko sobie olałeś moje wcześniejsze pytanie.
Myślę że powinieneś zrobić teraz selekcję pytań. Może już nadszedł ten moment kiedy nie należy odpowiadać na każde pytanie-pytania są wtórne. Nawet ja mam kilka pytań-ale przypomniało mi się że kiedyś już na podobne odpowiadałeś. Gdybym je zadał-to pomimo tego że jest to inne pytanie-odpowiedź już była.
No i daje się odczuć „zmęczenie” materiału i cierpliwości do ludzi:)
javiki
Jak zrobię selekcję pytań to będzie marudzenie – a czemu nie odpowiedziałeś na moje pytanie, pod odcinkiem 31. Poza tym nadal nie wiem, co Was oburza? Tysiąc pięćset sto dziewięćset?
Odpowiem trawestując Ziobrę. Jana Ziobrę. Więcej luzu w dupie. 😀
No to po co zabijasz inicjatywę z zapisywaniem pytań? Jak się komuś nudzi to niech pisze, a co Ci tam 😉 Potem możesz to wrzucić jako swoiste FAQ – Frequently Asked Questions. Sam łapię się na tym że nie za bardzo słucham odpowiedzi na pytania które mnie nie interesują i jak już są mi potrzebne to nie będę oglądać 37 odcinków by znaleźć odpowiedź 😉 A tak to jak ktoś potrzebuje coś wiedzieć sprawdza FAQ i dopiero jak tam nic nie ma to pyta.
Mnie też nie oburza, wręcz uśmiałem się jak Kopyr po odczytaniu mojego pytania spojrzał w kamerę 🙂
A wracając do tematu to właśnie o to mi chodziło – żeby ograniczyć powielające się pytania tworząc FAQ gdzie po odnalezieniu interesującego pytania przechodzimy do konkretnego odcinka. Na marginesie obstawiam, że przełożyło by się to na na większą liczbę wyświetleń odcinków. (Tomek, w tej opcji jak odpowiedziałeś to przydała by się wyszukiwarka do tekstów z komentarzy co by załatwiło robotę, tyle że pewnie wordpress tego nie oferuje?)
Pozdrawiam i czekam na kolejne produkcje 🙂
Mnie nic nie oburza. Czasami po prostu czuje się że dany dzień nie jest Twoim najlepszym. W tym odcinku -Ja odczułem że robisz to z musu. I dlatego taka reakcja. Więc Tomku -więcej luzu:)
javiki
Ja mam pytania piwno-matematyczne…
ak opowiadasz o nowych browarach i podajesz ich wybicie to czasem też podajesz ilość i objetość tanków fermentacyjnych i leżakowych..
Zwykle fermentacyjny ma V= 2Vwybicia.
1. Czemu? Robią wtedy 2 warki jednego dnia, jedną po drugiej, czy to samo piwo 2 dni pod rząd i dopiero zadają drożdże?
2. Tanki leżakowa też z tego co zrozumiałem są dwukrotnie większe od fermentacyjnych, czy to czyste kalkulacje aby było taniej? (jeden duży zamiast 2 małych)
3.Powiedz proszę jakie powinny być proporcje objętości i ilości tanków fermentacyjnych i leżakowych do siebie, by wszystko działało sprawnie. U większości z nas kadź filtracyjne, fermentor i leżak mogą być tym samym plastikowym wiaderkiem, a Ty masz doświadczenia z Widawy. pamiętam kiedyś Wojtek Frączyk w którymś wywiadzie napomknął, że przydałoby mu się więcej tanków leżakowych by móc w pełni wykorzystać warzelnię…
Wiem, że to wszystko jest względne, i zależy od mocy, a co za tym idzie od długości fermentacji piw. Przymierzam się do robienia belgów w domu i chciałbym by warki się na siebie nakładały by móc pracować ograniczając kupno drożdży. Mam nadzieję, że twoje odpowiedzi pomogą mi ocenić jak bardzo mam rozbudować mój domowy pierdolnik… 🙂
Piłem ostatnio Kazbek Pale Ale z Hausta z chmielami Kazbek i Kohatu. Miało aromat soku z czerwonych owoców (porzeczka, wiśnia itp., taki jaki można kupić w kartonie) oraz nuty, które określiłbym jako „tytoniowe” (fajka, cygaro). Skąd mogły wziąć się takie aromaty? Dodam, że piwo było świeże a oceny z browar.biz na nic takiego nie wskazują…
Cześć,
Niedawno rozpocząłem zabawę z ważeniem piwa, a raczej czymś pośrednim bo pierwsza warka była z brew-kitu(Coopers Lager). Planuje kolejne dwie również z brew-kitu Coopers Dark ALE oraz MEXICAN CERVEZA. Chciałbym spróbować chmielenia na cichej. Z racji tego że poszukiwałem smaku oraz zapachu chmielu w piwie, zakupiłem po 30g granulatu: Saaz,Hallertau Mittelfruh, Hallertau Cascade. Doradźcie mi który lub których najlepiej użyć do chmielenia na zimno jednego lub drugiego piwa. Plan na razie mam taki by połowe warki Mexicana, zlać na zimną bez chmielenia a druga z chmieleniem. Obecnie jestem chory i nic nie czuje, wiec nie jestem w stanie wybrać chmielu choćby po zapachy.
Zależy mi właśnie na tym by poczuć różnice! Może kupić inny chmiel? Czy te 30g to mało czy dużo na te 11.5L?
Bardzo zaskoczony byłem aromatem Imperial IPA, był naprawdę super, choć sam smak piwa nie do końca mi podszedł. Ale dla aromatu raz na jakiś czas mogę otworzyć butelkę :).
30 g na 11,5l wystarczy. A co do odmian najlepsze są amerykańskie odmiany: Citra, Amarillo, Simcoe, Centennial, Mosaic.
Dziękuje za odpowiedzi 🙂 Ludzi doświadczonych w tym temacie. A zrobię tak:
1/2 Mexicana
1/2 Mexicana + chmiel Citra(dokupie)
1/2 Black ale
1/2 Black ale + Cascade (szkoda by się zmarnował, choć kupione dla samego zapachu)
Trzeba testować i próbować 🙂
Coopers Dark Ale ma sam z siebie dość orzeźwiajace owocowe aromaty, dochmielenie Ameryka może mu zrobić na prawdę dobrze.
Cześć Tomku.
Jestem początkującym domowym piwowarem (uwarzyłem 2 warki). Niedawno bardzo zasmakowało mi piwo Grand Prix i przypomniało mi się, że receptura jest na PSPD. Zajrzałem z ciekawości, żeby zobaczyć jak to robią mistrzowie po kilkuset warkach. Tu moje pytanie:
Do wysładzania Czesław użył kwasu fosforowego 1 ml (czyli bardzo mało) oraz chlorek wapnia (20 gramów przed gotowaniem). Jestem bardzo zdziwiony, że w domowym piwowarstwie używa się chemii. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat i jak to wygląda w piwach koncernowych?
Warzenie piwa to jest jeden wielki proces chemiczny a właściwie sama chemia 🙂
Codziennie, jedząc na przykład obiad dodajemy do niego (dobrowolnie) chlorek sodu.
kopyr zrób sobie przerwę, złapałeś jakieś poirytowanie co do pytań. Albo podrzuć pomysł jak zmienić koncepcję 100 pytań do. I widzę że nie tylko ja to zawuważyłem.
koncepcja jest dobra tylko wg mnie pytania ktore sie powtarzaja albo na ktore odpowiedz jest w innych filmach powinny byc ignorowane, jak ktos nie ma czasu zaprzyjaznic sie z calym kanalem to niech nie zadaje pytan
Cześć Tomku.
Mam pytanie dotyczące żelazistego aromatu i smaku w piwie. Wiem, że może on pochodzić od chmielu lub od wody/nadpsutego tanka.
Spotkałem się ostatnio z piwem (stout), w którym zaraz po przelaniu żelazisty aromat był mocno wyczuwalny, smak również kończył się mocno zalegającym i nieprzyjemnym żelazem.
Odstawiłem więc piwo na kilka chwil uznając za średnio pijalne, a po kilku(nastu) minutach wziąłem kolejnego łyka i zgłupiałem, bo… żelaza czuć już prawie nie było. Próba skórna również nie dała `pozytywnego` wyniku – bardzo delikatny aromat został, jednak był zdecydowanie bardziej akceptowalny.
Dodam, że piwo otworzyłem jakieś 30min po wyjęciu z lodówki, więc nie było zupełnie zimne.
Z czego może wynikać taki `znikający aromat`?
Kopson, wyczytałem ostatnio, że w niektórych kraftach w US i A przed zapuszkowaniem piwa ta uprzednio (pucha) otrzymuje „strzał” tlenu by lepiej utrzymać aromat (wytwarza się wtedy jakaś warstwa ochronna), czy nie wyprze to butelkowania, gdyż wtedy mocno nachmielone piwa można by przechowywać dłużej bez strat w aromacie, zapachu i smaku. Co Ty na to??
Tomku, czy uprawiasz może chmiel w ogródku (przy domu)? Jeśli tak to jaki? Jeśli nie to dlaczego? Czy myślałeś może o tym żeby zrobić odcinek o domowej uprawie chmielu? Wiosna już w pełni 🙂
1. Czy rozważasz dystrybucję koszulek promujących klub blogu blog.kopyra.com? Jeśli nie koszulki, to może inne gadżety (podkładki po piwo, notesy, breloki, smycz (zwana nośnikiem) lub długopisy?
2. Czy podjąłbyś się zaprojektowania i wydania szkła degustacyjnego?
3. Czy blog kopyra com mógłby mieć prawdziwe forum dyskusyjne?
Tomku co sądzisz na temat piw smakowych? Panuje takie przeświadczenie, że to nie są piwa tylko 'soczki’
I drugie pytanie. Pojawisz się na Krakowskim Festiwalu Piwa?
„Wajca” tak się u nos godo na jajka, czy „Wajcen” to piwo z jajec?
Tak, ale tylko na Ślunsku.
Jak dupiesz na grubie to ja, a jak żeś jest górnik z kopalni Halemba to mosz cało czarna gemba 😉
Siema! Czy gdy twoje cóki dorosną bedziesz je częstował dobrym piwem? Co gdy twój przyszły zięc bedzie pił tatre z puszki?:P
Czy nie boisz się dny moczanowej? picie dużej ilości piwa to olbrzymi jesli nie jeden z większych czynników ryzyka jej wystąpienia….
Jesteś w stanie sprecyzować i określić „duża ilość piwa”?
jeśli się nie mylę to z jednej butelki piwa w metabolizmie puryn w nim zawartych powstaje około 50mg kwasu moczowego który odkładając się w org powoduje ataki dny. tak więc myśle, że nawet 2-3 butelki dzień w dzień to olbrzymie ryzyko:) szczególnie jeśli ktoś pije piwo od kilku lat;)
Tomek nie pije piwa dzień w dzień, a sesja degustacyjna to nie zawsze 3-4 piwa.
A te puryny skąd się biorą w piwie?
puryny biorą się z drożdży.
nie mówię, że Tomek pije tyle tylko pytam czy sie nie myślał o tej chorobie.
Gdyby tak bardzo szkodziło to połowa świata musiała by być chora 🙂
Zwykłe kartofle, kapusta i mięso też mogą sprawić problem, nie wspominając i tysiącu innych rzeczy:)
bardzo ważne są tu też predyspozycje genetyczne no i nie zapominajmy, że alkohol bardzo odwadnia organizm co też nie pozostaje bez znaczenia .
Nie chcę wyjść tu na alkoholika choć po tym poście na sto procent tak będzie. Pije piwo codziennie w ilości około 5/6 sztuk, tak od jakiś 10 lat. W podobnych ilościach oraz również CODZIENNIE piją moi koledzy. Podkreślam że dyskusja jest nie o uzależnieniu ale o dnie moczanowej. Ani ja ani żadne mój kolega nie ma żadnych problemów zdrowotnych. Jak piszesz 3 butelki dziennie to „olbrzymie” ryzyko. Od 10 lat przekraczam tą dawkę codziennie i nic… Kumplom też nic.
to dobrze dla Ciebie. przypominam, że mówię tylko o ryzyku a nie o pewniku wystąpienia. ponadto tylko pytam Tomka czy czytał o tej chorobie bo to w sumie taka jego choroba zawodowa;]
Papier papierem, ale takie studiowanie „obsługi” drożdży może być przydatne, nawet w praktyce domowej.
Jeszcze jedno, skoro Vladimir dostał swoją czołówkę, to może każda seria powinna mieć coś takiego?
Witaj Tomku,
Jestem jednym z Twoich najstarszych widzów (jeszcze zanim zasubowałem oglądałem większość filmów) i bardzo lubię Twoje filmy. Nie wiem czy tylko ja zwróciłem na to uwagę, ale w tym odcinku byłeś dość negatywnie nastawiony do widzów (przejrzyj sobie swoje reakcje na większość pytań). Wiem, że wolnoć Tomku etc. i bardzo Cie szanuję, ale jeżeli męczy Cię odpowiadanie na te pytania to może lepiej zrobić sobie przerwę zamiast wyżywać się na pytających. Nie zrozum mnie źle, naprawdę uwielbiam Twojego bloga 🙂 Pozdrawiam!
Też odniosłem takie wrażenie ;/
no miałem o tym pisać, lekko podkurwiony byleś 😉
Obejrzałem specjalnie ten odcinek jeszcze raz i bez kitu nie wiem o co Wam idzie?
Chodzi o to, że przy Twoich odpowiedziach każde pytanie sprawiało wrażenie banalnego, męczącego i nie wartego odpowiedzi. Chaliera! Zadałem pytanie w 35 odcinku i teraz się boję czy nie będzie zbyt infantylne.
no trochę nie smacznie na początku, może po prostu nie odpowiadaj na pytania które są dla Ciebie banalne i Cię irytują. Zaoszczędzisz czas i dla Ciebie będzie ciekawsze odpowiadanie na jakieś konkretne pytania. Z odcinka na odcinek widzowie się edukują i też chyba oczekują „wyższego” poziomu wiedzy
Nie pozostaje nic innego jak zjeść Snickersa!?!?
Co ty Tomku taki poirytowany ???
Masz zły dzień ???
A nie zauważyliście że od jakiegoś czasu „poziom” pytań drastycznie spada? Mnie wcale nie dziwi irytacja Kopyra 🙂
Jeden z lepszych odcinków!
Czy oglądałeś kiedyś kartony lub filmy z Git produkcji, czy też ich starszych dzieł spod szyldu ZF Skurcz ?
Tyle sarkazmu dawno nie było w 100 pytaniach 🙂 Tak trzymać
W jednym z poprzednich odcinków na pytanie o mieszanie szczepów drożdży stwierdziłeś, że jeden z nich zdominuje drugi i w piwie będą cechy tylko jednego szczepu. Chris White w książce „Yeast” w podrozdziale „Multiple Yeast in One Beer” opisuje zagadnienie, podaje przykłady takich zabiegów na przykład dla Saisona:
-WLP566 Belgian Saison (na start)
-WLP029 German Ale/Kolsch (przy 1.022 SG)
i komentarz „Achieved saison flavors with WLP566 and dryness with house yeast strain (WLP029)”.
Albo Barley wine
-WLP002 English Ale (na start)
-WLP001 California Ale (przy 1.030 SG)
W tekście pada też stwierdzenie „Many yeast strains in the wild do compete against each other, and some even kill factors, but brewer’s yeast does not. Perhaps this is due to generations of brewers protecting their house yeast from competing strains.” Co o tym myślisz?
Kto ziewnął w 19:29?:p
Witam co do finskiego piwa to Lapin Kulta już nie pamiętam dokładnie jakie to piwo było ale jak znajdę puszkę ze swojej kolekcji to sfotografuje i dam namiar i mały opis.
Pozdrawiam
Lapin Kulta, Koff, Karhu, Olvi to sa wszystko eurolagery, a te sklepowe I lub II czyli 2-3% to już siki konkretne…
Powiedziałeś że wolisz Barcelonę, więc już nie będę Cię oglądał :p
ja natomiast nie przegapie zadnego odcinka 🙂
Nie ma czegoś takiego jak zakaz picia w miejscach publicznych. Jest ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi która dość jasno precyzuje gdzie nie można pić. Nie ma tam mowy o lasach, plaża, polach i pastwiskach. Zakazać mogą tego lokalne organy np. władze gminy, ale sama ustawa tego nie precyzuje.
Kurde Tomasz jak na początku Tobą, a w zasadzie Twoimi komentarzami, się fascynowałem to teraz to jest poniżej krytyki. W kolko to samo! Putin chyba był najlepszym co zrobiłeś. A prezentacje w plenerze to jedyne co mnie motywuje do dalszego oglądania. Starzejesz się!!!! Wejdź na drzewo albo nagraj przy morskim oku bo nudą wieje 🙂 Powtarzam pytanie, w jakich beczkach(dębowych) i co byś leżakował? Bo lekko sobie olałeś moje wcześniejsze pytanie.
W dębowych beczkach po bourbonie leżakował bym RISy.
Piosenkę pana Koracza o zdrowiu najbardziej bym chciała usłyszeć.
http://youtu.be/OU6ra3zw7Uw?t=36s
Myślę że powinieneś zrobić teraz selekcję pytań. Może już nadszedł ten moment kiedy nie należy odpowiadać na każde pytanie-pytania są wtórne. Nawet ja mam kilka pytań-ale przypomniało mi się że kiedyś już na podobne odpowiadałeś. Gdybym je zadał-to pomimo tego że jest to inne pytanie-odpowiedź już była.
No i daje się odczuć „zmęczenie” materiału i cierpliwości do ludzi:)
javiki
Jak zrobię selekcję pytań to będzie marudzenie – a czemu nie odpowiedziałeś na moje pytanie, pod odcinkiem 31. Poza tym nadal nie wiem, co Was oburza? Tysiąc pięćset sto dziewięćset?
Odpowiem trawestując Ziobrę. Jana Ziobrę. Więcej luzu w dupie. 😀
No to po co zabijasz inicjatywę z zapisywaniem pytań? Jak się komuś nudzi to niech pisze, a co Ci tam 😉 Potem możesz to wrzucić jako swoiste FAQ – Frequently Asked Questions. Sam łapię się na tym że nie za bardzo słucham odpowiedzi na pytania które mnie nie interesują i jak już są mi potrzebne to nie będę oglądać 37 odcinków by znaleźć odpowiedź 😉 A tak to jak ktoś potrzebuje coś wiedzieć sprawdza FAQ i dopiero jak tam nic nie ma to pyta.
Mnie też nie oburza, wręcz uśmiałem się jak Kopyr po odczytaniu mojego pytania spojrzał w kamerę 🙂
A wracając do tematu to właśnie o to mi chodziło – żeby ograniczyć powielające się pytania tworząc FAQ gdzie po odnalezieniu interesującego pytania przechodzimy do konkretnego odcinka. Na marginesie obstawiam, że przełożyło by się to na na większą liczbę wyświetleń odcinków. (Tomek, w tej opcji jak odpowiedziałeś to przydała by się wyszukiwarka do tekstów z komentarzy co by załatwiło robotę, tyle że pewnie wordpress tego nie oferuje?)
Pozdrawiam i czekam na kolejne produkcje 🙂
Mnie nic nie oburza. Czasami po prostu czuje się że dany dzień nie jest Twoim najlepszym. W tym odcinku -Ja odczułem że robisz to z musu. I dlatego taka reakcja. Więc Tomku -więcej luzu:)
javiki
Ja mam pytania piwno-matematyczne…
ak opowiadasz o nowych browarach i podajesz ich wybicie to czasem też podajesz ilość i objetość tanków fermentacyjnych i leżakowych..
Zwykle fermentacyjny ma V= 2Vwybicia.
1. Czemu? Robią wtedy 2 warki jednego dnia, jedną po drugiej, czy to samo piwo 2 dni pod rząd i dopiero zadają drożdże?
2. Tanki leżakowa też z tego co zrozumiałem są dwukrotnie większe od fermentacyjnych, czy to czyste kalkulacje aby było taniej? (jeden duży zamiast 2 małych)
3.Powiedz proszę jakie powinny być proporcje objętości i ilości tanków fermentacyjnych i leżakowych do siebie, by wszystko działało sprawnie. U większości z nas kadź filtracyjne, fermentor i leżak mogą być tym samym plastikowym wiaderkiem, a Ty masz doświadczenia z Widawy. pamiętam kiedyś Wojtek Frączyk w którymś wywiadzie napomknął, że przydałoby mu się więcej tanków leżakowych by móc w pełni wykorzystać warzelnię…
Wiem, że to wszystko jest względne, i zależy od mocy, a co za tym idzie od długości fermentacji piw. Przymierzam się do robienia belgów w domu i chciałbym by warki się na siebie nakładały by móc pracować ograniczając kupno drożdży. Mam nadzieję, że twoje odpowiedzi pomogą mi ocenić jak bardzo mam rozbudować mój domowy pierdolnik… 🙂
Piłem ostatnio Kazbek Pale Ale z Hausta z chmielami Kazbek i Kohatu. Miało aromat soku z czerwonych owoców (porzeczka, wiśnia itp., taki jaki można kupić w kartonie) oraz nuty, które określiłbym jako „tytoniowe” (fajka, cygaro). Skąd mogły wziąć się takie aromaty? Dodam, że piwo było świeże a oceny z browar.biz na nic takiego nie wskazują…
Cześć,
Niedawno rozpocząłem zabawę z ważeniem piwa, a raczej czymś pośrednim bo pierwsza warka była z brew-kitu(Coopers Lager). Planuje kolejne dwie również z brew-kitu Coopers Dark ALE oraz MEXICAN CERVEZA. Chciałbym spróbować chmielenia na cichej. Z racji tego że poszukiwałem smaku oraz zapachu chmielu w piwie, zakupiłem po 30g granulatu: Saaz,Hallertau Mittelfruh, Hallertau Cascade. Doradźcie mi który lub których najlepiej użyć do chmielenia na zimno jednego lub drugiego piwa. Plan na razie mam taki by połowe warki Mexicana, zlać na zimną bez chmielenia a druga z chmieleniem. Obecnie jestem chory i nic nie czuje, wiec nie jestem w stanie wybrać chmielu choćby po zapachy.
o ile ten niemiecki cascade jest podobny do amerykanskiego pierwowzoru to jego dodalbym do tego dark ale. a, i piwo waRZymy 😉
Ja bym go jednak dał do jasnego. Większa szansa, że będzie wyczuwalny.
Zależy mi właśnie na tym by poczuć różnice! Może kupić inny chmiel? Czy te 30g to mało czy dużo na te 11.5L?
Bardzo zaskoczony byłem aromatem Imperial IPA, był naprawdę super, choć sam smak piwa nie do końca mi podszedł. Ale dla aromatu raz na jakiś czas mogę otworzyć butelkę :).
30 g na 11,5l wystarczy. A co do odmian najlepsze są amerykańskie odmiany: Citra, Amarillo, Simcoe, Centennial, Mosaic.
Dziękuje za odpowiedzi 🙂 Ludzi doświadczonych w tym temacie. A zrobię tak:
1/2 Mexicana
1/2 Mexicana + chmiel Citra(dokupie)
1/2 Black ale
1/2 Black ale + Cascade (szkoda by się zmarnował, choć kupione dla samego zapachu)
Trzeba testować i próbować 🙂
Coopers Dark Ale ma sam z siebie dość orzeźwiajace owocowe aromaty, dochmielenie Ameryka może mu zrobić na prawdę dobrze.
No to po tym odcinku pewnie cała polska policja będzie szukać Kopyra w plenerze, żeby móc mu wlepić ten mandat 🙂
Cześć Tomku.
Jestem początkującym domowym piwowarem (uwarzyłem 2 warki). Niedawno bardzo zasmakowało mi piwo Grand Prix i przypomniało mi się, że receptura jest na PSPD. Zajrzałem z ciekawości, żeby zobaczyć jak to robią mistrzowie po kilkuset warkach. Tu moje pytanie:
Do wysładzania Czesław użył kwasu fosforowego 1 ml (czyli bardzo mało) oraz chlorek wapnia (20 gramów przed gotowaniem). Jestem bardzo zdziwiony, że w domowym piwowarstwie używa się chemii. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat i jak to wygląda w piwach koncernowych?
Warzenie piwa to jest jeden wielki proces chemiczny a właściwie sama chemia 🙂
Codziennie, jedząc na przykład obiad dodajemy do niego (dobrowolnie) chlorek sodu.
Tak w ogóle to wszystko jest chemią 🙂
Co tam kwas fosforowy, codziennie budzisz się z kwasem solnym w żołądku.
kopyr zrób sobie przerwę, złapałeś jakieś poirytowanie co do pytań. Albo podrzuć pomysł jak zmienić koncepcję 100 pytań do. I widzę że nie tylko ja to zawuważyłem.
koncepcja jest dobra tylko wg mnie pytania ktore sie powtarzaja albo na ktore odpowiedz jest w innych filmach powinny byc ignorowane, jak ktos nie ma czasu zaprzyjaznic sie z calym kanalem to niech nie zadaje pytan
Ale przyznacie że pytanie o marże było bezdennie głupie? Raz że znów zaglądamy w kieszeń a dwa, że po 89′ nie mamy już centralnie ustalanych marż…
Cześć Tomku.
Mam pytanie dotyczące żelazistego aromatu i smaku w piwie. Wiem, że może on pochodzić od chmielu lub od wody/nadpsutego tanka.
Spotkałem się ostatnio z piwem (stout), w którym zaraz po przelaniu żelazisty aromat był mocno wyczuwalny, smak również kończył się mocno zalegającym i nieprzyjemnym żelazem.
Odstawiłem więc piwo na kilka chwil uznając za średnio pijalne, a po kilku(nastu) minutach wziąłem kolejnego łyka i zgłupiałem, bo… żelaza czuć już prawie nie było. Próba skórna również nie dała `pozytywnego` wyniku – bardzo delikatny aromat został, jednak był zdecydowanie bardziej akceptowalny.
Dodam, że piwo otworzyłem jakieś 30min po wyjęciu z lodówki, więc nie było zupełnie zimne.
Z czego może wynikać taki `znikający aromat`?
Witaj Tomku, czy wiesz skąd się biorą te psy (dog) w nazwach brytyjskich piw?
Kopson, wyczytałem ostatnio, że w niektórych kraftach w US i A przed zapuszkowaniem piwa ta uprzednio (pucha) otrzymuje „strzał” tlenu by lepiej utrzymać aromat (wytwarza się wtedy jakaś warstwa ochronna), czy nie wyprze to butelkowania, gdyż wtedy mocno nachmielone piwa można by przechowywać dłużej bez strat w aromacie, zapachu i smaku. Co Ty na to??
Witam. Jakiego sprzętu nagrywającego kamera/aparat używasz do nagrywania filmów? Pozdrawiam.
Tomku, czy uprawiasz może chmiel w ogródku (przy domu)? Jeśli tak to jaki? Jeśli nie to dlaczego? Czy myślałeś może o tym żeby zrobić odcinek o domowej uprawie chmielu? Wiosna już w pełni 🙂
1. Czy rozważasz dystrybucję koszulek promujących klub blogu blog.kopyra.com? Jeśli nie koszulki, to może inne gadżety (podkładki po piwo, notesy, breloki, smycz (zwana nośnikiem) lub długopisy?
2. Czy podjąłbyś się zaprojektowania i wydania szkła degustacyjnego?
3. Czy blog kopyra com mógłby mieć prawdziwe forum dyskusyjne?
Tomku co sądzisz na temat piw smakowych? Panuje takie przeświadczenie, że to nie są piwa tylko 'soczki’
I drugie pytanie. Pojawisz się na Krakowskim Festiwalu Piwa?