odpowiedzi na pytania z odcinków: 27. (druga część) i 28. (pierwsza część)
Odcinek wyszedł aż 40-minutowy, a to dlatego, że kamera nagle mi się wyłączyła, zanim skończyłem odpowiadać na pytanie. Skoro więc i tak dogrywałem, to pomyślałem, a niech tam. I tak wyszło 40 minut.
Tony Iommi to nie nawiązanie do Kazika, to gitarzysta Black Sabbath 🙂
Tony Iommi jest wymieniony w kawałku Fever, fever, fever Kultu z Ostatecznego krachu systemu korporacji
Jest też Oli Desigilla 😉
Tomku kupiłem ostatnio refraktometr na allegro. Przy rozlewie piwa do butelek postanowiłem go wypróbować i mój stary balingometr pokazał 5 a refraktometr 11!!! O co cmon? Oglądam Cię regularnie i zawsze powtarzasz że stopnie brixa plato i ballinga są tożsame.. Refraktometr skalibrowałem na czystej wodzię więc nie rozumiem.. Wysłali mi uszkodzony sprzęt? Pozdrawiam
alkohol przekłamuje.
Przy takiej różnicy to najprawdopodobniej dlatego, że alkohol zakłóca pomiar. Choć mogą być i inne powody jak temperatura czy zanieczyszczenie urządzenia (ot choćby i czystą wodą ale wtedy różnica była by pewnie w 'drugą stronę’ czyli r. wskazał by mniej niż a.). Jeśli znasz BLG początkowe to możesz jednak ciągle obliczyć aktualne stężenie cukrów (i alkoholu) na podstawie wskazań r. – wzory albo gotowe kalkulatory bez problemu wygooglasz i w Twojej sytuacji po zastosowaniu powinny dać wynik zbliżony do wskazań a..
Refraktometrem nie mierzymy piwa z alkoholem, albo musisz przeliczać w kalkulatorze np. ProMash. Ściągnij sobie.
Dzięki wielkie za pomoc
Tommy Iommi – to naczej nawiązanie do Black Sabbath 😉
Świetny odcinek 🙂 Miałem iść spać, ale nie…
Tomku pytanie – co uważasz o wiekowej granicy picia alkoholu w Polsce i na świecie? U nas prawie tj wszędzie 18, w stanach 21 a np w Niemczech, Holandii czy Austrii można pić piwo i wino od 16 roku życia. Co o tym sądzisz? Czy napiłbyś się dobrego piwa ze swoim dzieckiem gdy ukończy 16 lat czy jednak wolałbyś poczekać do 'osiemnastki’ ?
Hej. Koszulki w których można Cię zobaczyć zakładasz tylko do nagrywania czy również chodzisz w nich na co dzień?
Wspomniałeś, nie pierwszy raz zresztą, o tym, że 2 różne szczepy drożdży „nie mieszają” się, a jednak przy zakażeniu bakteriami zdarza się, że kwach jest wyczuwalny ale pijalny a czasem kwach jest niepijalny. Rozumiem to tak, że w piwie stosunek bakterii do drożdży był inny. Czy w przypadku różnych szczepów drożdży nie byłoby podobnie?
Ile czasu może leżakować Komes Poczwórny ( alk.10%, 19,5% wag)? Teraz ma datę 24.07.2015. Warunki będą piwniczne. Piwo jest nie pasteryzowane stąd moje pytanie.
Ja wypiłem niedawno rocznego Komesa Potrójnego i myślę, że było by warto go potrzymać jeszcze dłużej.
Witam, mam pytanie odnośnie piw leżakowanych, a dokładnie jak je wyceniać, oraz gdzie można je zdobyć?
Hej. Możemy liczyć na to, żebyś w piwnych newsach np podawał informacje na temat wszystkich konkursów piw domowych, na tyle wcześnie, żeby Twoi widzowie mogli wziąć w nich udział. Warto podać dokładnie style jakie w danym konkursie są przewidziane. Twoje fachowe uwagi odnośnie danego konkursu też mile widziane.
Pozdro z Górrnego Śląska
Na piwo.org jest temat, w którym są linki do wszystkich konkursów w tym roku i temat jest cały czas aktualizowany. Są tam napisane wszystkie style i daty. Tutaj link do tematu.
Cześć Tomku!
Na początku chciałbym pogratulować Kawki Coffe Ale. Piłem niedawno z beczki w PDSL i jestem pod dużym wrażaniem kawowego smaku jaki udało Wam się uzyskać.
Moje pytanie jest proste: jaka jest podstawowa zasada mówiąca o tym kiedy piwo można przelewać z butelki do szkła do samego końca, a kiedy lepiej nie? Pytam szczególnie w kontekście piw zmętnionych, niefiltrowanych ale też ciemniejszych, kiedy nie widać czy na dole jest osad drożdżowy.
Pytanie fakultatywne: Jaka może być przyczyna tego, że piwo nagle zalatuje kiszoną kapustą? Mowa o Pacificu z Artezana (pitym z kija w PiwPaw, podczas gdy za rogiem w KiK to była już zupełnie inna jakość. Obstawiam, że to była jedna i ta sama warka).
Pozdrawiam!
Mała podmianka w zamian za drugie pytanie, jeśli pozwolisz. Odświeżyłem bowiem odcinek o zakażeniach bakteryjnych i zakładam, że tutaj może leżeć przyczyna sprawy z kapustą.
Ale co powiesz o aromacie plasteliny (ew. w mniejszym stopniu: formowanego w rękach kitu epoksydowego) w beczkowej wersji kultowego polskiego AIPA (już bez nazw, bo to nie ma sensu)? Skąd takie dziwacznego zapachy w beczkowych piwach? Wina transportu, przechowywania?
Pozdrawiam,
Grzesiek
Czy przy warzeniu IPA przeprowadzasz burtonizację wody? Jakie to daje efekty?
Drugie pytanie:
Trzymam chmiel w zamrażalniku i zastanawiam się czy wyjąć go przed dodaniem do gotowania, żeby trochę się ogrzał? To samo jakbym chciał dawać go na cicha, muszę go wyciągnąć i ogrzać czy mogę wrzucać prosto z zamrażarki?
Tomku, czy dobrze mówisz po niemiecku??
Tomek,
zachęciłeś mnie do warzenia piwa w domu. Po długim namyśle, zbieraniu podstawowych informacji w końcu kupiłem sprzęt i surowce. Na początek – dry stout od razu z zacieraniem.
Mam dwa pytania:
– filtrując piwo zauważyłem,że cieknie mi kranik. Jakoś się udało. Po oczyszczeniu fermentora mocniej dokręciłem kranik. Niestety przy zlewaniu brzeczki do fermentora z kranikiem (na f. burzliwą) zauważyłem, że kran nadal cieknie i to jeszcze intensywniej (być może z powodu braku wężyka z oplotu?). Rozpacz. Okręciłem kranik taśmą izolacyjną ale na dłuższą metę to nie jest rozwiązanie. Dlaczego kran cieknie (nowy sprzęt!!!) i co robić w takich wypadkach?
– czy mógłbyś wyjaśnić jak dokładnie zlewa się schłodzoną brzeczkę na fermentację burzliwą (niektórzy piszą – rurką z gara – ale jak?).
Pozdrawiam z Irlandii!
Żebyś nie czekał miesiąc na odpowiedź.
1. gdzie masz uszczelkę? Powinna być na zewnątrz.
2. Jeśli nie masz nikogo do pomocy, to przyda ci się taki klips, który możesz założyć na krawędź fermentora/gara. Rurkę z tworzywa, najlepiej zakończoną sztywnym kawałkiem rurki, wkładasz do gara przy ściance, następnie zasysasz ustami, aż zacznie lecieć (robisz tzw. lewar) i wkładasz koniec rurki do czystego fermentora. Jeśli masz kogoś to poproś, żeby trzymał Ci w garze rurkę poniżej poziomu cieczy, a Ty skup się na drugim końcu i prawidłowym zassaniu. Zamiast zasysania ustami możesz użyć gumowej gruszki do irygacji lub nalać do wężyka czystej wody.
Dzięki za szybką odpowiedź. Nie spodziewałem się jej od razu i czekałem na filmik z odpowiedziami z odcinka 33 🙂
Kupiłem w sklepie z narzędziami, różnymi sprzętami samochodowymi jakiś rodzaj pompki do przelewania płynów i spompowałem brzeczkę.
A jeśli chodzi o cieknący kranik – uszczelka jest na zewnątrz. Cieknie dalej. Kupiłem po prostu nowy fermentor na miejscu w IRL. Mam nadzieję, że będzie wszystko ok.
Jeszcze raz dzięki!
Powiedziałeś że uważałeś się kiedyś za piwosza który może sporo wypić, w związku z tym powiedz ile najwięcej jednego dnia wypiłeś piw. Co sądzisz na temat chmielenia naparem z chmielu ( herbatą chmielową }.
Czesc, czesto w swych filmach zachwycasz sie piwami lezakowanymi w beczkach po innych alkoholach. Czy przewidujesz wobec tego nagranie specjalnego odcinka, na specjalna okazje – gdzie zdegustujesz np. whisky, wino, koniak, porto, burbon (cokolwiek). Czy wyjdziesz ze strefy komfortu jaka jest dla ciebie piwo? Serdecznie pozdrawiam 🙂
Pytanie 2.
Jaka jest twoja ulubiona koszulka z piwnym motywem? Zytorillo, zgadlem?
Witaj Tomku mam pytanie co się stanie jak do burzliwej fermenacji zostanie dodany chmiel ?
Pozdrawiam Grzesiek
Siemano,
Kopyr kiedy zrobisz prezentację-degustację piw z „Pracowni Piwa” ?
Okazuje się że Twój kumpel z kursu sędziowskiego w U.K. produkuje naprawdę całkiem spoko piwa.
Oceny innych blogerów i b.biz są b.wysokie.
Skołuj jakiś stout z tego browaru i zrób w końcu degustację.
No crack jest mistrzowski.
Jak to jest z tym odzyskiwaniem chmielu po chmieleniu na zimno? Można używać do goryczki w następnym piwie podczas gotowania, stosowałeś?
Chce dać tacie do spróbowania jakieś normalne piwo, ponieważ pije tylko Tyskie albo Żywca. Nie lubi piw słodkich, ale zawsze gdy pije jakieś IPA, to jemu nie smakuje. Mógłbyś polecić jakieś dobrze, rzetelne lagery, bo już nie umiem patrzeć jak ciągle pije koncerniaki.
Pozdrawiam.
Cześć,
Mam problem przy fermentacji piw jasnych. Mianowicie powstaje w nich delikatny (ale jednak) posmak płynu do mycia naczyń – taka mydlana goryczka gdzieś w tle co w połączeniu z chmielowymi cytrusami dale takowe skojarzenia. Czego to może być przyczyna?
Dodam, że problem nie występuję, gdy ważę stouta czy hafe-weizena. Przy AIPA (15° blg) też to się objawiało, dopóki nie sypnąłem chmielem na zimno i przysłoniłem cytrusami wszystko. Lecz, gdy chcę coś zrobić lżejszego to niestety utrzymuje się to w tle.
Zmieniłem drożdże – nie pomogło. Temperatura w pomieszczeniu – około 22°
Skład wody..
Mam to samo, od dłuższego czasu się zastanawiałem co to może być. Najprawdopodobniej niska ilość siarczków w wodzie i/lub zbyt wysoka ilość wodorowęglanów przez co jest wysokie PH (sprawdzałeś PH?).
Co z tym zrobić, ja planuje użycie wody zdemineralizowanej i „doprawić” ją solami, tak aby mieć odpowiedni poziom siarczków i chlorków.
Tomku, mam racje ?
Jeśli to woda to warto założyć filtr RO3 (odwrócona osmoza) z Allegro (ok 140zł)
Dzięki wielkie 😀
PS. Tak wiem, że waRZyć przez rz 😛
Tomku. Czy zdarzyło Ci się, że po kursie sensorycznym wad piwa, zapomniałeś kiedyś jakiegoś smaku/aromatu, np. takiego który bardzo rzadko występuje i musiałeś go sobie przypominać?
Czy taki kurs, tak mocno zapada w pamięć, że problem zapominania nie występuje?
Witaj. Od kilku warek nie zlewam piwa po fermentacji burzliwej na cichą. Innymi słowy piwo do końca fermentuje z osadem drożdżowym. Również chmielę w ten sposób na zimno. Szczerze mówiąc nie widzę ewidentnych wad. Czy zatem ma sens zlewanie piwa na fermentację cichą? Taki zabieg zwiększa potencjalne ryzyko zakażenia piwa. Więc jeśli nie ma różnicy to po co ryzykować. Co o tym myślisz? Czym ryzykuję?
Kiedyś już było na ten temat: Cicha Fermentacja w Jakim Celu
Wygląda, że najlepsza część zlewania na cichą to degustacja 😉
W sprawie serii „100 pytań”
Nie lepiej było by zrobić np. 36 odcinek z podpunktami (36a,36b,36c) To wtedy byś nadgonił i nowe pytania znajdowały by się na jednej stronie pod odcinkiem 36.
Co ty na to?
Kopyr lansujesz się w koszulce żitorillo co 2 film, właśnie oglądnąłęm Twoją degusacje tego piwa z pomorza i o co kaman? jedziesz po nim grubo a koszulkę zakładasz to coś w stylu kibicuję Śląskowi Wrocław ale na Legię przy każdej okazji pójdę!;-)
Może inne były brudne 😀
Kopyr z tego co pamiętam urlop spędzałeś w Łebie. Ja wybieram się tam na majówkę i stąd moje pytanie…muszę brać piwo ze sobą czy możesz polecić tam jakiś sklepik?
Tomek,
Czy warząc piwo w domu zwracałeś uwagę na ph wody czy po prostu warzyłeś na najzwyklejszej kranówce ? Czy dla każdego piwa woda musi mieć takie samo ph ? Jeżeli nie to ewentualnie gdzie można o tym poczytać – dla jakiego stylu jakie ph ?
Zdarzyło mi się kilkakrotnie, że świetna IPA, którą kupuję ponownie zachęcony wcześniejszymi doznaniami, okazuje się zbyt słodka i zabija w ten sposób goryczke i aromat. Zdarzyło mi się to już z American IPA z Kormorana, Mikkeler/Brew Dog „I hardcore you” i z Rowing Jackiem. Wiesz może co może stać za tym, że raz trafia się piwo świetne, a raz zbyt słodkie? Czy to raczej jest tak, że cała partia w takim wypadku jest przesłodzona czy do niektórych butelek wlała się „gęstsza część” piwa (z dolnej części zbiornika?)?
Co należy robić warząc domowe piwo, aby uzyskać idealną, gęstą i dużą pianę?
Dlaczego zaleca się nie stosować ponownie tych samych drożdży więcej niż 3 razy? Czy to dlatego, że z każdą warką jest coraz więcej zanieczyszczeń? Czy może to dlatego, że drożdże są „zmęczone”?
Nie wiem czym właściwie jest to zmęczenie drożdży, mógłbyś opisać co to znaczy? Zakładam, że nie chodzi o to, ze drożdże są przepracowane, bo w końcu jedne umierają, a rodzą się nowe, czyż nie?