20. odcinek 100 pytań do kopyra

69
2893

Odpowiedzi do odcinka 16.

Nie zaplanowałem niczego specjalnego z okazji jubileuszu, samo wyszło. Zadaliście tak dużo i tak obszernych pytań, że film, który nagrywać musiałem w dwóch częściach (aparat pozwala nagrać maksymalnie 30 minutowe filmy), finalnie trwa 47 minut. Oczywiście mogłem to podzielić, albo na część pytań odpowiedzieć w odcinku 21. ale z okazji jubileuszowego odcinka niech będzie. A w nim same smakowite pytanie – za ile pochwalę Tyskie lub Żubra oraz jaki % recenzji stanowią recenzje obiektywne, a jaki opłacone pochwalne.

Z ciekawostek, dziś wieczorem, między 21:00 a 22:00 odbędzie się Hangout, w którym razem z Mrs. Real Ale Guide, czyli Melanie Martin, żoną Simona, będziemy degustować Porter z Ciechana.

69 KOMENTARZE

 1. Tomku, mam pytanie: czy znasz wrocławski pub „Stacja” w nasypie na ul. Bogusławskiego? Jest to jedno z 3 znanych mi miejsc we Wrocławiu, gdzie można się napić piw rzemieślniczych. O ZUP-ie i Kontynuacji często wspominasz (i w nich bywasz), natomiast o Stacji cisza… Zastanawiam się dlaczego, bo lokal zdecydowanie ma się czym pochwalić – 12 kranów, z czego przynajmniej 7 z polskimi craftami! (reszta to piwa czeskie). W ofercie bardzo ciekawe rzeczy, np. genialne „Dwa Smoki” z PP. Pub jest kameralny, ma świetny klimat i rzeszę stałych klientów (w weekendy ciężko tam o wolne miejsce). Nie chodzi tu o reklamę (z tego co widać wcale jej nie potrzebują), tylko o promowanie dobrego piwa i fajnych miejsc, gdzie można się go napić.

 2. Cześć. Ostatnio usłyszałem, że została wypracowana jakaś metoda wydzielenia z chmielu alfa-kwasów i koncerny zamiast chmielu, czy to w postaci granulek czy ekstraktu, dodają do piwa właśnie takiego alfa-kwasowego wyciągu, co podobno jest dużo tańsze. Słyszałeś coś o tym i czy jest to w ogóle możliwe? Pozdrawiam

 3. Zbyt duże nawodnienie powoduje problemy nie w przewodzie pokarmowy a w mózgu. Można zapaść w śpiączkę, więc nie polecam picia na ilość w krótkim czasie.

 4. No to teraz chyba jest ten moment. Mam pewną propozycję. Ja i pewnie wielu mi podobnych mieszka w miejscowościach w których zdobycie choćby wyrobów Pinty czy AleBrowaru jest niemożliwe.Po wypróbowaniu wszystkiego co stoi na półkach Piotra i Pawła czy Intermarche szukamy, kombinujemy, czytamy etykiety i opisy na puszkach tego co znajdziemy. No i prędzej czy później trafiamy do marketów, czy raczej dyskontów… No i pomijając to co wypełniało naszą młodość (wyroby koncernów) chcąc nie chcąc trafiamy na marki których nie znamy, a które w obliczu naszej lokalizacji są jedyną alternatywą. I tu pojawia się moja prośba. Tak, wiem, życie jest zbyt krótkie żeby pić kiepskie piwa, i pewnie nie odważyłbym się zaproponować tego co zaproponuję, gdyby nie wielki test koncerniaków. Czyli że jednak mimo poświęcania życia na dobre piwa może się u Ciebie znaleźć czas na … Taki oto eksperyment: Proponuję Ci abyś dla Nas (nie chcę broń Boże bucować, ale sporo znajomych „poszukiwaczy” zaczęło „po mnie” „lubić” Twój blog i profil na FB) spróbować zdegustować próbki (bo przecież nikt nie prosi o wypicie całych) piw (sic!) produkowanych dla dyskontów. Może się okaże, że niektóre z nich do czegokolwiek się nadają, a jeśli nie, obciążysz mnie kosztem spluwaczki. To mogłoby być coś na kształt „testu koncerniaków” z tym że raczej bez „sędziowania”. I od razu zaofiaruję się z propozycjami tytułów dostępnych w małomiasteczkowych dyskontach.
  Perlenbacher – Lidl
  Argus Maestic – Lidl
  Ambrosius Special – Kaufland
  Stephans Bräu – Kaufland
  i inne które ewentualnie dobierzesz do ewentualnego testu.
  Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego.
  Piotr

  • Chcesz zabić kolegę 😉 ?
   Mogę Tobie i kolegom polecić tanie i dobre piwo – Pilsener z Jabłonowa (puszka w polo markecie coś około 1,90 – jak z jego dostępnością poza tym sklepem to niestety nie wiem) . Gdybym pił to piwo nie wiedząc co piję wycenił bym je na co najmniej 5zł. Naprawdę polecam.

   • LUKASZ, nie zabił Go Harnaś, nie zabije go i kauflandowski wiezen. Próbowałem tego Pilsenera (próbowałem już chyba wszystkiego co mogę kupić w powiatowym mieście żużla) i jakoś go nie zapamiętałem. Ale zaintrygowałeś mnie – jutro powtórzę badanie.

  • Mam pytanie, czy oglądając test koncerniaków i pod numerki podkładając wymienione przez Ciebie piwa, będziesz usatysfakcjonowany? Bo ja coś czuję, że masz takie marzenie, że wezmę te 5 dyskontowych lagerów, ze znudzoną miną zacznę je oceniać i… nagle… EUREKA!!!…. WOW!!!… Tak!!!… Tak!!!… To jest ten SMAK!!! i okaże się, że jedno z tych dyskontowych piw jest naprawdę świetne i gdyby nie to, że muszę nagrywać nowe recenzje, to już tylko to bym kupował, zwłaszcza, że kosztuje jedyne 1,99 zł. To ja mogę Ci od razu powiedzieć, czy zanucić – it was just a dream… just a dream… just… a dream… 😉

  • I to jest bardzo dobry powód, żeby grupka „poszukiwaczy” zmieniła się w grupkę „warzycieli”. Zwłaszcza, że Kopyr pokazał rzeczowo jak i co. A część sklepów sprzedaje piwa przez Web, np. Piwoteka.

   • MICHAŁ, już prawie nazywam się „warzycielem” – pierwsza warka mojego piwa leżakuje już w butelkach. „Prawie”, bo jak większość zaczynam od brewkitu, a to przecież jak chińska zupka… 🙂 Sklepy internetowe powiadasz? Musze przejrzeć ofertę, ale jest jednak coś rytualnego w staniu przed półką z piwami i czytanie, oglądanie, wybieranie… Ale dzięki – spróbuję ze sklepami internetowymi.
    LUKASZ, jeszcze wrócę do Twego komentarza, bo chciałbym żeby była jasność – to nie jest tak że ja szukam tanich piw. Rzecz w tym, że innych po prostu nie ma. Po za Imperial IPA które wykupiłem całe z Tesco, jedynym Ale które można u mnie kupić są „Fuller’s’y” dostępne w Żabce. I co zostaje? Zostają ciekawostki, które zwykle faktycznie nie kosztują więcej niż 2 PLN.
    KOPYR, tego co zaproponowałem zdecydowanie nie nazwałbym moim marzeniem :-). Tym niemniej test koncerniaków ma ponad 61000 wyświetleń na YT. Jest cytowany przez wiele portali, nie tylko zajmujących się piwem (min. joemonster czy wykop). Cieszy się dużym wzięciem 😉 Z perspektywy czasu pewnie spoglądasz na niego inaczej, ale gdy oglądałem go (ze sporym poślizgiem, tak jak z poślizgiem odkryłem Twój blog), to nie zauważyłem znudzonej miny – Mało tego, odnoszę wrażenie, że słusznie podchodząc do sprawy na zasadzie kabaretu/groteski całkiem nieźle się bawiłeś.
    Nie łudzę się też że przy którymkolwiek z dyskontowych piw będzie WOW czy EUREKA, bo nie będzie – aż tak naiwny nie jestem. Nie stawiam sobie też za punkt honoru namówić Cię do tej degustacji, i nie będę o to walczył, naciskał itd.
    Pomyśleliśmy sobie jednak, ze to może być ciekawy eksperyment, tak jak ciekawym był „Wielki test…”
    Najlepszego!
    Piotr

 5. Cześć Kopyr! W Rzeszowie powstał niedawno browar restaruracyjny: Stary Browar Rzeszowski. Piwowarem jest Jacek Michna. Czy mógłbyś coś powiedzieć o tej osobie i jej recepturach? Piwo jest też butelkowane (obecnie to pils, ciemne, pale ale i pszeniczne) Czy chciałbyś podjąć się degustacji? Nie jestem w żaden sposób powiązany, ale ciekawy Twojej opinii. Osobiście wydaje mi się, że mogłoby być nieco lepiej.

  • O część Pietro. Jak kupię wszystkie dostępne na wynos w bączkach, to zdegustuje je na spokojnie w domu to zdam Ci relację w któryś czwartek u Roba :]
   BTW>Ja też z miłą chęcią pooglądałbym degustację piwa z „naszego browaru” u Kopyra

   Pozdrawiam

 6. Nie wiem czy coś mi umknęło, ale chyba nigdzie Tomku nie ogłosiłeś hangoutu z MrsRealAle? Szkoda bo obejrzałem sobie dopiero co 40-kilka minut po.Trochę straciła na tym widzów live, a akurat Portera z Ciechana mam.

   • Szkoda, ja tam obejrzałem, z chęcią i po czasie, ale uważam jednak,że trochę viewerów to tej przemiłej osobie ucięło.Jak mawia klasyk Łazuka lekkie „Fą pa”.

    • Dlatego niezłym pomysłem byłoby np. gdyby Tomek wpisywał takie wydarzenia w swoim kalendarzu Google, wówczas ludzie mogliby dodać ten kalendarz do własnego konta i w ten sposób śledzić takie wydarzenia na swoim smartfonie.

 7. Hej Tomku,

  Kolejne pytania z tematu warzenia piwa.
  1) O ile stopni ponad temperaturę otoczenia potrafi ogrzać się fermentor podczas fermentacji ? Zależy to od Blg początkowego ? od 'etapu’ fermentacji ? Pytam bo w piwnicy mam permanentne 15 stopni – wydaje mi się to za dużo na dolną fermentacje i za mało na górną – nie mam możliwości zrobienia tam jakiejkolwiek instalacji chłodniczej lub ogrzewającej – możliwa za to jest izolacja fermentora (pianką).
  2) na filmach na YT od amerykańskich piwowarów domowych zauważyłem że bardzo często filtracja to przelanie zacieru przez sito – to przeczy wielu Twoim sugestią – czy możesz się jakoś do tego odnieść bo skonfundowało mnie to trochę.
  3) co sądzisz o urządzeniach w stylu HopRocket – czy ma to sens czy może jest to gadżet HopFreak’ów?

  Ze zniecierpliwieniem czekam na odpowiedzi 🙂

  • Kolejne pytanie

   WYEAST 1728(Scottish Ale) – górna fermentacja (13-24°C) w opisie mają wspomniane, że nadają się do Baltic Porter – wydaje mi się, że w skrócie Porter Bałtycki to polska implementacja RIS’a przy użyciu niemieckiej ( Lagerowej ) technologii więc spodziewał bym się dolnej fermentacji.
   Kto się myli ? Ja przez moje niedouczenie czy Amerykanie przez swoją ignorancję ?

 8. Czy jesteś za wieszaniem krzyży w miejscach publicznych, takich jak Sejm, uczelnie, czy może miejsca publiczne powinny być wolne od symboli religijnych.

  • Trzeba zmieniać podejście katolików a zwłaszcza pseudokatolików ( najlepiej poprzez edukację i rozmowę od najmłodszych lat zmniejszać tych ostatnich liczbę, bo te starsze egzemplarze to przeważnie betony i są obecnie nie do ruszenia) a nie ściągać krzyże. Krzyż to też symbol(nie tylko religijny), tradycja naszego kraju itp. Orła jakoś nie zamierza nikt ściągać. Krzyż sam w sobie nie jet niczemu winien. To te „pseudoreligijne betony” są szkodliwe. PS. Kościoła nie odwiedzam, ale nikomu nie zabraniam do niego chodzić. Myślę, że mój imiennik będzie miał podobne zdanie.

 9. Tomasz, pisałeś że nie jesteś uzależniony od alkoholu tylko od okoliczności w jakich pijesz piwo i ja mam tak samo. Jednak kiedy widzisz ofertę Krainy Piwa to czy jest coś co cie powstrzyma przed zrobieniem zakupu na te circa 700zł? Czy po prostu bierzesz bo okazja może się nie powtórzyć nawet jeśli taki White Oak czy Alaskan kosztuje 80żł? Pytam bo ja mam tak gdy wchodzę do sklepu z zamiarem zakupu dwóch za min 40zł a wychodzę z pięcioma za 150żł – bo więcej mogę ich nie mieć. Wiem że przeginam pałę ale to robię bo widziałem jak dobrze zrecenzowałeś to czy tamto piwo i ono TU JESTT!!. To jest uzależnienie. Czy Tobie też się włącza kogut po takich zakupach?

 10. Witam, ja dopiero zaczynam przygode z wrażeniem piwa w domu , ale zaciekwilo mnie w jaki sposób moge wycenic piwo i co musze zrobic zeby je sprzedac. Dzieki wielkie za pomoc bo duzo dzieki tobie zrozumialem i sie nauczylem.

  P.S.
  Strasznie zaluje ze nie udalo mi sie kupis brackiego imperiala ipa ale bylem w 4 tesco w warszawie i nigdzie nie ma.

  Pozdrawiam.

  • No ważenie piwa to niestety dość powszechny babol, ale o wrażeniu piwa jeszcze nie słyszałem. 🙂
   Piwa domowego nie można sprzedawać, więc nie kłopocz się z wyceną. Żeby móc sprzedawać musisz otworzyć browar.

 11. Czy oprocz tej diety naprzemiennej, robisz cos jeszcze zeby poza byciem chudym, byc w dobrej kondycji? Probowalem tej diety naprzemiennej i rzeczywiscie nie jest wielkim wyczynem nie jesc caly dzien, ale po jakims czasie doszedlem do wniosku ze nie ma sensu byc chudym dla samego bycia chudym (to chyba motywacja wiekszosci kobiet na diecie), wiec zaczelem sie ruszac, a do diety czasami wracam na 2 tygodnie, bo dobrze wplywa na wielkosc zoladka.

  ps. Gdzies kiedys wyczytalem ze ludzie z niedowaga zyja krocej niz ci z nadwaga, ale nie podano skad wzieto te dane, wiec moze uwzgledniono ludzi umierajacych z glodu w Afryce.

 12. Piwa jakiego polskiego browaru lubisz najbardziej? Widać wyraźnie że Pinta na czele 🙂 Zresztą nic dziwnego. Wydaje mi się (aczkolwiek mogę się mylić) że degustujesz mało piw z AleBrowaru.

 13. Cześć Tomaszu. Przygotowuję teren pod moją pierwszą warkę i stąd takie moje pytanie: co sądzisz o rozlewaniu do butelek po piwie Grolsh? Czy fakt, że nie są gładkie w środku ma duże znaczenie? Uzbierałem ich trochę jakiś czas temu a dowiedziałem się dzisiaj, że te nierówności na szkle mogą zaszkodzić cichej fermentacji. Chętnie poznam opinie kogoś doświadczonego. Pozdrawiam!

 14. [PYTANIE] Simon, podczas recenzji ŻytoRillo, mówi o tym, że przechodzenie od koncernowych lagerów do piw mocno chmielonych powinno odbywać się stopniowo, aby przypadkiem nikogo nie odstraszyć. Tomku, co Ty o tym sądzisz? Czy zgadzasz się z tą opinią? Jeśli tak, to czy mógłbyś spróbować opisać jak powinny takie poszczególne stopnie wyglądać? Kierować się poszczególnymi stylami? Zwracać uwagę na stopniowy wzrost jednostek IBU?
  Pozdrawiam

 15. [PYTANIE] Może to trywialne, ale jednak mnie nurtuje: dlaczego w wielu nazwach AIPA występuje imię „Jack” (np. Jack Hammer, Rowing Jack, przykładów moze byc więcej). Czy chodzi o nawiązanie do jakiegoś klasycznego piwa AIPA, któe miało w nazwie „Jack” ?

 16. czy piłeś piwa z ursa maior? czy możesz coś powiedzieć na ich temat … może coś ciekawego? jeżeli już był ten temat to nie zawracam głowy .. mam luki w odcinkach 😛

 17. Witam Tomku mam pytanie odnośnie cichej fermentacji. Przelałem swojego dry stouta do fermentora i szczelnie zamknąłem. Od CO2 wybrzuszyło się przykrycie czy może powinno być delikatnie rozszczelnione czy nie ma to żadnego wpływu na smak i jakość piwa?pozdrawiam

  • Delikatnie uchyl pokrywkę, niech piwo sobie swobodnie dofermentuje. W browarach koniec fermentacji przeprowadza się pod ciśnieniem dla nagazowania piwa, nie ma to negatywnego wpływu na smak i jakość.

 18. Panie Tomku jeśli piwo miało 13 blg i dodamy syrop o tym samym stężeniu to zwiększymy zawartość alkoholu w piwie ponieważ przefermentuje 100% cukru(zakładam że taki cukier dajemy) a nie przykładowe 10 czy 11 blg, aby alkohol został na tym samym poziomie syrop powinien mieć tyle blg o ile spadła wartość w brzeczce podczas fermentacji
  pozdrawiam

 19. Czesc Tomek, jutro chce warzyc AIPA z zestawu surowcow z browamatora. Dodatkowo kupilem extra porcje chmielu Cascade zeby podbic goryczke i tu pytanie. Wrzucic go to kotla warzelnego? Czy lepiej na zimno podczas fermentacji? Z gory dziekuje!
  ps. super Blog i super recenzje

  pozdro
  Adrian

 20. Panie Tomku a jak Pana wątroba,bo ostatnio byłem na badaniach okresowych i mi wykazało ponad normę.Lubuję piwko i prawie codziennie popijam .A piję piwa przeważnie te powyżej 4 zł..I mam złe wyniki i trochę brzuszek wyrósł .,.

 21. – Czy można liczyć na jakieś podsumowanie roku ? (to tak a propos bieżącej daty)
  – Czy masz jakiś własny ranking piw w ogóle, a w szczególe polskich piw ? jakieś top5 – top10, które możnaby wziąć na warsztat dla porównania ?

 22. Co do cen Twoich piw to niestety muszę się zgodzić z opinią że tylko rosną. Wcześniej w Warszawie kosztowały w granicach 8 zł. Obecnie 8,5-9 zł i to nawet piwa słabsze np. Kret, których surowce nie były tak drogie, jak tych mocniejszych i bardziej złożonych.

 23. Pytanie o ceny Widawy było bardzo zasadne bo rzeczywiście są to chyba najdroższe polskie piwa w butelkach 0,33. Butelki 0,33 kosztują tyle samo co 0,5 więc % koszt opakowania dla kupca jest znacznie wyższy niż w piwach w butelkach 0,5. Nie widze wieć sensu przepłacać aż tyle za opakowanie.
  Ja i moi znajomi nie kupujemy piw w butelkach 0,33 i jak tak patrzę na sklepy we Wrocławiu to coś buteleczki Widawy zalegają na półkach bardzo długo.

 24. Cześć Tomku czy mógłbyś powiedzieć w którym momencie dodajemy kawy przy warzeniu stouta (np. RIS’a). Czy podczas zacierania, czy gotowania czy na zimno?. Czy ziarno czy zmielona. Jaka ilość wystarczy na warkę 20 litrów. Dzięki 🙂 Pozdrawiam

 25. Czy masz problemy z resztkami chmielu zasysanymi przy rozlewie do butelek w przypadku chmielenia na zimno, na cichej, granulatem? Jak sobie z tym radzisz?

 26. Cześć,
  co się stanie gdy użyjemy do fermentacji dwóch szczepów drożdży 50/50, przyjmijmy że są to drożdże górnej fermentacji?

 27. Witam
  Ostatnio wypiłem po raz pierwszy Grand imperial porter CHILI z browaru amber, ciekawe piwko i naprawdę mocno pikantne. Co sądzisz o tym piwku jeżeli je piłeś, a jeżeli nie to czy będziesz je próbował na wizji w najbliższym czasie?
  A tak poza tym to oglądam twój blog od 2 miesięcy i jestem naprawdę zachwycony. Pozdrawiam i oby tak dalej 🙂

Leave a Reply