Ile jest reklamy w piwie, albo raczej ile za to płacisz?

46
2709

Jakiś czas temu w cyklu 1000 IBU zastanawiałem się ile kosztuje wyprodukowanie 0,5L piwa w dużym nowoczesnym browarze. Tym razem zajmę się tym, ile w cenie piwa jest kosztów reklamy. Opierałem się na artykule z Portalu Spożywczego pt. Browary mocno zwiększają wydatki na reklamę, ale spożycie piwa spada, który z kolei powstał na podstawie raportu Equinox Polska, który powstał na podstawie danych Kantar Media. Trochę to przypomina głuchy telefon, ale mam nadzieję, że jednak te najtwardsze dane są prawdziwe. A zatem ile reklamy jest w piwie?

46 KOMENTARZE

  • Ee tam, przesadził z grzeczności 😉
   Po prostu liczy na kolejne darmowe paczki z polandu.
   A tak naprawdę to byłoby interesujące gdyby wysłać przynajmniej kilku znanym zachodnim blogerom piwnym coś z rodzimej rzemieślniczej produkcji do degustacji.
   Bo być może my wszyscy tu sobie wyobrażamy jakie to mamy dobre piwa a okaże się dla innych że u nas robimy straszną tandetę.
   Żartuję 😉

 1. Trochę topornie wyszła ta „innowacja” z tabelką ;). Nie wiem na jakim programie montujesz filmy, ale lepiej by było wrzucić obrazek na wierzchu nie przerywając jednocześnie dźwięku, albo chociaż dać jakieś płynne przejście.

  • Taka była koncepcja, ale okazuje się, że YT nie umożliwia takiej możliwości. Oczywiście możnaby się bawić inaczej, ale ja wyznaję zasadę maksimum treści, minimum montażu. Po prostu ten materiał by nie poszedł dziś, gdybym miał się z nim bawić.

   • Hmm, pod tabelką jest tak: „Wydatki reklamowe poszczególnych marek piwnych w latach 2011 i 2012 oraz w okresie I – IX 2013 roku.” Czyli wg mnie porównują cały rok do 9 miesięcy.

    • Ale na koniec arytkułu jest taka fraza „Analiza reklamy dla sektora piwowarskiego w okresie I – IX 2011, 2012 i 2013. Materiał stanowi opracowanie ekspertów Equinox Polska na podstawie analiz własnych oraz danych Kantar Media. Wydatki podane w kwotach rate card (bez Internetu).” Dodatkowo pod inną z tabel „Ranking reklamodawców za pierwsze 3 kwartały w latach 2011-2013”. To jest naprawdę żenująco słabo napisany artykuł i niczego nie można być pewnym.

 2. Czuje się „sznyt” jak u podobnych twórców tekstów jak w Onecie, Fakcie, SE…
  Byle tylko coś napisać /CLTK/ „ciemny lud to kupi”…
  Żeby nie zaczęli bojówek nasyłać na te domowe browarki!
  Jest jeszcze jeden powód spadku masowego piwa… wartość nabywcza pieniądza spada, ceny do góry, rachunki do góry…
  I pojawia się pytanie ile piwa a ile chleba mogę kupić… z chleba nie da się zrezygnować… więc jest pewna poszlaka tego stanu….

 3. Co do wzrostu wydatków na reklamę w czasie kryzysu, to nie jest to nic nadzwyczajnego i absurdalnego. Wręcz przeciwnie, to jest właśnie najlepszy moment na to, żeby w reklamę inwestować. Co prawda powinno się to robić z głową, często zmieniając kanały komunikacji na tańsze (niejednokrotnie też o większym zasięgu), ale jednak inwestować trzeba, bo w ten sposób można zbudować przewagę nad konkurencją, która tnie budżety. Już Ogilvy mówił, że kryzys to czas, w którym właśnie na reklamę trzeba zwrócić szczególną uwagę. Sugerował, żeby wydatki na marketing obniżać w czasie koniunktury i oszczędzać kasę, którą powinno się przeznaczyć na marketing w czasach kryzysu.

  • Ja bym raczej powiedział, że w kryzysie można wyrwać lepsze warunki, więc za te same pieniądze można mieć więcej reklam, albo w lepszej porze. Jednak zwiększanie o 20 czy 30% wydatków na reklamę jest dla mnie nadal zaskakujące.

 4. 10k browarów domowych? Skąd takie dane? Ja rozumiem, że świat nie kończy się na piwo.org i browar.biz, ale wydaje mi się, że jest to gruba przesada.

  • To nie jest przesada. Oczywiście jako browar domowy traktujemy też kogoś, kto kupił w markecie budowlanym brewkita i uwarzył na nim piwo. Jak pewnie zauważyłeś te brewkity tam cały czas są. Wniosek, muszą się sprzedawać, bo jakby się nie sprzedawały, to by zniknęły z oferty. Zobacz ilu jest sprzedawców brewkitów na allegro. Kilka lat temu w gronie Zarządu PSPD szacowaliśmy liczbę piwowarów na jakieś 30 tysięcy. Przez ten czas pewnie to wzrosło.
   W samym PSPD mamy ponad 300 członków. Pomyśl ilu znasz piwowarów domowych i ilu spośród nich jest w PSPD.

   • No proszę, to jeszcze więcej niż w tych statystykach 😀
    Myślałem, że jest to mniej popularne. Może to kwestia tego, że do czasu, aż ja się nie zabrałem za piwowarstwo domowe nie słyszałem, żeby ktoś robił piwo w mojej okolicy.
    Dzięki za rozjaśnienie! 🙂

 5. Tomku,

  Wydatki na reklamę – nie ma się czym „podniecać”!
  Pamiętaj że wydatki na reklamę podaje się w cenach brutto czyli przed upustami agencji, które mogą wynosić nawet do 70%!

  MS

 6. Szczerze, to mnie to ni ziąbi, ni grzeje. Piw swoich nie ulepszą, więc wydają więcej na marketing. Dla mnie jest ważniejsze, żeby browary rzemieślnicze warzyły ciekawe piwa 😛 . Które de facto rozchodzą się na pniu i kogoś to boli :D. A, że winnego spadku trzeba znaleźć (bo na wzrosty znajdą się chętni), to są to piwowarzy domowi sprzedający piwo w szarej strefie :).

 7. Wtrącenia o „uczelni” w Pcimiu i studentach zdających na Pandę obniżają profesjonalny, a o takim przecież myślisz, charakter twoich wypowiedzi.

  Coraz częściej kończę twoje wypowiedzi w trakcie filmu.
  I tym razem też…
  Sorrki!

 8. Zastanawiasz się, dlaczego nakłady na reklamę Carlsberga w zeszłym roku były duzo mniejsze niż teraz mimo iż wtedy sponsorowali Euro? To proste – bo na marketing związany z Euro kasę wykładała centrala międzynarodowa, a dane w omawianym artykule przedstawiają tylko nakłady Carlsberg Polska.

 9. Te dane to jakaś bzdura, chociażby na podstawie samego Piasta. Piast od ładnych kilku lat ma umowę z piłkarskim Śląskiem. W tym roku po raz kolejny przedłużoną. Obecnie jest to bodajże około 300 tys. zł za sezon, a może teraz nawet więcej.

Leave a Reply