Jakiś czas temu w cyklu 1000 IBU zastanawiałem się ile kosztuje wyprodukowanie 0,5L piwa w dużym nowoczesnym browarze. Tym razem zajmę się tym, ile w cenie piwa jest kosztów reklamy. Opierałem się na artykule z Portalu Spożywczego pt. Browary mocno zwiększają wydatki na reklamę, ale spożycie piwa spada, który z kolei powstał na podstawie raportu Equinox Polska, który powstał na podstawie danych Kantar Media. Trochę to przypomina głuchy telefon, ale mam nadzieję, że jednak te najtwardsze dane są prawdziwe. A zatem ile reklamy jest w piwie?
No Tomek! Dostałeś 10 na 10 od Real Ale’a za Kreta : )
Bardzo łaskawy był. Tylko, że teraz za Kruka będzie musiał dać 12/10. 😛
Ee tam, przesadził z grzeczności 😉
Po prostu liczy na kolejne darmowe paczki z polandu.
A tak naprawdę to byłoby interesujące gdyby wysłać przynajmniej kilku znanym zachodnim blogerom piwnym coś z rodzimej rzemieślniczej produkcji do degustacji.
Bo być może my wszyscy tu sobie wyobrażamy jakie to mamy dobre piwa a okaże się dla innych że u nas robimy straszną tandetę.
Żartuję 😉
Trochę topornie wyszła ta „innowacja” z tabelką ;). Nie wiem na jakim programie montujesz filmy, ale lepiej by było wrzucić obrazek na wierzchu nie przerywając jednocześnie dźwięku, albo chociaż dać jakieś płynne przejście.
Taka była koncepcja, ale okazuje się, że YT nie umożliwia takiej możliwości. Oczywiście możnaby się bawić inaczej, ale ja wyznaję zasadę maksimum treści, minimum montażu. Po prostu ten materiał by nie poszedł dziś, gdybym miał się z nim bawić.
„Po prostu ten materiał by nie poszedł dziś, gdybym miał się z nim bawić.”
Nam się nie spieszy 🙂
Wam nie, ale moze autor mial mniej czasu? To nie Hollywood, nie o efekty chodzi, a o tresc. Pozdrawiam?
Drobna uwaga – porównanie jest do poprzednich lat z 3/4 tego roku – więc różnice są jeszcze bardziej wyraźne.
No właśnie niby nie. Tam pod tymi tabelkami jest napisane, że porównują 1-3 kw. odpowiednio 2011, 2012 i 2013.
Hmm, pod tabelką jest tak: „Wydatki reklamowe poszczególnych marek piwnych w latach 2011 i 2012 oraz w okresie I – IX 2013 roku.” Czyli wg mnie porównują cały rok do 9 miesięcy.
Ale na koniec arytkułu jest taka fraza „Analiza reklamy dla sektora piwowarskiego w okresie I – IX 2011, 2012 i 2013. Materiał stanowi opracowanie ekspertów Equinox Polska na podstawie analiz własnych oraz danych Kantar Media. Wydatki podane w kwotach rate card (bez Internetu).” Dodatkowo pod inną z tabel „Ranking reklamodawców za pierwsze 3 kwartały w latach 2011-2013”. To jest naprawdę żenująco słabo napisany artykuł i niczego nie można być pewnym.
Czuje się „sznyt” jak u podobnych twórców tekstów jak w Onecie, Fakcie, SE…
Byle tylko coś napisać /CLTK/ „ciemny lud to kupi”…
Żeby nie zaczęli bojówek nasyłać na te domowe browarki!
Jest jeszcze jeden powód spadku masowego piwa… wartość nabywcza pieniądza spada, ceny do góry, rachunki do góry…
I pojawia się pytanie ile piwa a ile chleba mogę kupić… z chleba nie da się zrezygnować… więc jest pewna poszlaka tego stanu….
Co do wzrostu wydatków na reklamę w czasie kryzysu, to nie jest to nic nadzwyczajnego i absurdalnego. Wręcz przeciwnie, to jest właśnie najlepszy moment na to, żeby w reklamę inwestować. Co prawda powinno się to robić z głową, często zmieniając kanały komunikacji na tańsze (niejednokrotnie też o większym zasięgu), ale jednak inwestować trzeba, bo w ten sposób można zbudować przewagę nad konkurencją, która tnie budżety. Już Ogilvy mówił, że kryzys to czas, w którym właśnie na reklamę trzeba zwrócić szczególną uwagę. Sugerował, żeby wydatki na marketing obniżać w czasie koniunktury i oszczędzać kasę, którą powinno się przeznaczyć na marketing w czasach kryzysu.
Ja bym raczej powiedział, że w kryzysie można wyrwać lepsze warunki, więc za te same pieniądze można mieć więcej reklam, albo w lepszej porze. Jednak zwiększanie o 20 czy 30% wydatków na reklamę jest dla mnie nadal zaskakujące.
10k browarów domowych? Skąd takie dane? Ja rozumiem, że świat nie kończy się na piwo.org i browar.biz, ale wydaje mi się, że jest to gruba przesada.
To nie jest przesada. Oczywiście jako browar domowy traktujemy też kogoś, kto kupił w markecie budowlanym brewkita i uwarzył na nim piwo. Jak pewnie zauważyłeś te brewkity tam cały czas są. Wniosek, muszą się sprzedawać, bo jakby się nie sprzedawały, to by zniknęły z oferty. Zobacz ilu jest sprzedawców brewkitów na allegro. Kilka lat temu w gronie Zarządu PSPD szacowaliśmy liczbę piwowarów na jakieś 30 tysięcy. Przez ten czas pewnie to wzrosło.
W samym PSPD mamy ponad 300 członków. Pomyśl ilu znasz piwowarów domowych i ilu spośród nich jest w PSPD.
No proszę, to jeszcze więcej niż w tych statystykach 😀
Myślałem, że jest to mniej popularne. Może to kwestia tego, że do czasu, aż ja się nie zabrałem za piwowarstwo domowe nie słyszałem, żeby ktoś robił piwo w mojej okolicy.
Dzięki za rozjaśnienie! 🙂
Tomku,
Wydatki na reklamę – nie ma się czym „podniecać”!
Pamiętaj że wydatki na reklamę podaje się w cenach brutto czyli przed upustami agencji, które mogą wynosić nawet do 70%!
MS
No nie sądzę. Czyli wg Ciebie cała branża nie wydała 400 mln, tylko zaledwie 100 mln. Ja wiem, że te dane są niepewne, ale nie można też powiedzieć, że trzeba je podzielić przez 4.
MS ma rację. napisał [b]do 70%[/b]. tak wiec te 400Mpln to w realu około 300Mpln.
Tomku,
uwierz, że tak właśnie to wygląda w branży reklamowej 🙂
Rozjazd pomiędzy oficjalnymi wartościami cennikowymi a faktycznymi kwotami jakie płacą reklamodawcy jest ogromny. Składa się na to wiele czynników (zwłaszcza w przypadku TV) ale to nie miejsce aby się zagłębiać w ten temat. Dość powiedzieć że efektywny rabat jaki średniej wielkości reklamodawca (taki jak KP czy GŻ) jest w stanie osiągnąć w TV to 80% (porównując dane z Kantara vs. kwoty z faktur za kampanię jakie są płacone).
Dodatkowo – ceny (cennikowe) w mediach są raczej stałe a równocześnie co roku zwiększają się poziomy rabatów (kryzys robi swoje). Zatem – przy takim samym zaangażowaniu reklamodawców jak rok wcześniej, wartości cennikowe będą wyższe.
Osobny temat to wydatki na reklamę internetową które monitorowane przez Kantara nie są… tracimy więc z oczu coraz większy obszar działań reklamowych. Niestety autorzy raportu o tym nie raczyli wspomnieć.
Należy zatem traktować go z dużym przymrużeniem oka 😉
oczywiście o internecie wspomnieli – zwracam honor.
a tu o wydatkach reklamowych dla zainteresowanych:
http://screenlovers.pl/przychody-cennikowe-stacji-czyli-raporty-ministerstwa-prawdy/
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polska-reklama-zmalala-o-5-7-proc-do-4-9-mld-zl-prasa-mocno-w-dol-tylko-internet-na-plusie
Co do upustów, to warto dodać, że im więcej reklam się zamawia, tym cena jednostkowa będzie mniejsza.
Okocim to pewnie koszt reklam w siatkówce. Oficjalny sponsor, czy cuś.
A racja. Zapomniałem zupełnie. Tutaj rzeczywiście poszli grubo.
Szczerze, to mnie to ni ziąbi, ni grzeje. Piw swoich nie ulepszą, więc wydają więcej na marketing. Dla mnie jest ważniejsze, żeby browary rzemieślnicze warzyły ciekawe piwa 😛 . Które de facto rozchodzą się na pniu i kogoś to boli :D. A, że winnego spadku trzeba znaleźć (bo na wzrosty znajdą się chętni), to są to piwowarzy domowi sprzedający piwo w szarej strefie :).
Wtrącenia o „uczelni” w Pcimiu i studentach zdających na Pandę obniżają profesjonalny, a o takim przecież myślisz, charakter twoich wypowiedzi.
Coraz częściej kończę twoje wypowiedzi w trakcie filmu.
I tym razem też…
Sorrki!
Cześć.
Ja to jeszcze jestem bardzo ciekaw jak te pieniądze rozchodzą się na konkretne stacje radiowe i telewizyjne i na tytuły prasowe.
Proste – im więcej ludzi warzy piwo w domu, tym mniej kupowanego jest piwa koncernowego 😀 Niech się boją!
Zastanawiasz się, dlaczego nakłady na reklamę Carlsberga w zeszłym roku były duzo mniejsze niż teraz mimo iż wtedy sponsorowali Euro? To proste – bo na marketing związany z Euro kasę wykładała centrala międzynarodowa, a dane w omawianym artykule przedstawiają tylko nakłady Carlsberg Polska.
Uwielbiam Pcin Dolny:) Zwłaszcza ten zdubbingowany.
A tutaj jeszcze takie nowości, zapewne Tomek już wcześniej wiedział, ale nie słyszałem o tym w 1000 IBU, bo w sumie vlog śledzę od października.
http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/piwo-domowe-brackie-imperial-wkrotce-trafi-do-sklepow,94067.html
Tego zrodlowego tekstu nie da sie czytac. Kto to pisal? Toz to jakies wypociny.
Zależy kto, ja nigdy nie dam 3 na pandę :P.
Ja raz dostałem 3 na pandę. Z Fizyki I. 4 czy 5 poprawka.
http://i.obrazky.pl/panda-z-puszek-738-OBRAZKY.PL.jpg
No dobra, ale wiadomo jak fizyka jest odjechana w stosunku do wiedzy potrzebnej do zdania, tj. każą robić to czego nikt w życiu nie widział, a metody matematyczne goście zobaczą dużo później na jakiejś analizie, więc w tym przypadku wstydu nie ma 😛
Dokładnie. Całe życie miałem wrażenie, że program fizyki wyprzedza o pół roku-rok program matematyki.
Słusznie Ci się wydaje, bo tak naprawdę jest. System bolonski i lokalna ignorancja.
Nie no systemu bolońskiego bym w to nie mieszał. Tak było w podstawówce i w liceum. Na studiach może było to tylko bardziej jaskrawe.
Jak się jest słabym z matmy to się ma takie wrażenie 😉
Wystarczy porobić naprawdę niewiele spoza programu, żeby wszystko bez problemu ogarniać
DOCP: Może teraz tak jest – nie wiem. Ale jak ja studiowałem to na pierwszym roku, pierwszym semestrze na fizyce potrzebne były całki we wszystkich kombinacjach, które pojawiły się na matematyce na drugim roku.
You made my day 😀
Moja ulubiona seria.
Te dane to jakaś bzdura, chociażby na podstawie samego Piasta. Piast od ładnych kilku lat ma umowę z piłkarskim Śląskiem. W tym roku po raz kolejny przedłużoną. Obecnie jest to bodajże około 300 tys. zł za sezon, a może teraz nawet więcej.
Być może sponsoring jest inaczej traktowany, jest w innej rubryce.