100 pytań do kopyra – odc. 17.

44
2633

Kolejne Q&A, tym razem odpowiadam na pytania zadane pod odcinkiem 13.

Oczywiście nadal możecie zadawać kolejne pytania, najlepiej pod tym wpisem.

44 KOMENTARZE

 1. O skoro, niedługo będzie ważenie czy można liczyć,że na końcu zakegujesz przed kamerami? Jest dużo o kegach 19 l, na „amerykańskim” youtubie, ale po polsku byłby to dosyć pionierski materiał, zwłaszcza że poprawne nagazowanie takiego piwa to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa.Naturalnie na koniec podłączyłbyś wszystko do swojego kegeratora i zaprezentował jak to wszystko działa-pozdrawiam.

 2. Chciałbym się zapytać czy umiejętności wyczuwania i rozróżniania aromatów można się nauczyć lub ją wykształcić? Praktycznie odkąd zacząłem śledzić Pański kanał na YouTube rozpocząłem próby degustowania piwa porównując własne odczucia z Pańskimi opisami. W wyniku wspomnianych porównań doszedłem do wniosku iż wyczuwam bardzo mało składowych piwa i tak naprawdę udaje mi się tylko niekiedy stwierdzić aromaty owoców cytrusowych oraz określić goryczkę jako niższą/wyższą. Ponieważ nie jestem pewien czy to kwestia braku doświadczenia, wykształcenia odpowiednich umiejętności czy też braku predyspozycji postanowiłem zadać powyższe pytanie. Dodam jeszcze, iż zapoznałem się z cyklem o tym jak degustować i staram się trzymać wskazówek tam zmieszczonych. Byłbym wdzięczny za odpowiedź i ewentualne rady w jednym z kolejnych odcinków 100 pytań.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Ilość odbieranych bodźców zależy od ilości kubeczków smakowych umiejscowionych na języku,szacuje się że ok 30% ludzi ma ich zdecydowanie więcej co wcale nie znaczy że są szczęśliwi z tego powodu.Może się okazać że niektórych potraw nie są w stanie przełknąć bo im bardzo nie smakują.

 3. Czy jedno piwo może otrzymać dwa razy nagrodę European Beer Star? Zastanawia mnie ten fakt przez Portery Bałtyckie. W 2012 Dostał złoto Porter Warmiński a w tym roku żadnego miejsca medalowego. W ogóle nie wystawili tego piwa bo już dostało złoto czy po prostu go nie docenili. A może jak już jest złoto to nie można wystawiać kolejny raz????

  I pytanie z innej beczki. Kapsel na płycie korkowej Czerwony smok na czarnym tle. Obok biało niebieskiego kapsla od BrewDoga. Co to za piwo było?? 🙂

 4. Dlaczego nie jest konieczne przeprowadzenie cichej fermentacji w przypadku piwa pszenicznego? Jak wpłynie na jakość piwa. Co jeśli chciałbym do chmielić piwo pszeniczne na zimno?

  • To może ja odpowiem, żebyś nie czekał na następne 100 pytań. Nie trzeba przeprowadzać cichej w pszeniczkach ponieważ nie zależy nam na tym, aby się wyklarowały (no chyba, że cristall weizen), a poza tym leżakowanie tym piwom nie służy. Natomiast jeśli nachmielisz piwo pszeniczne na zimno to… będziesz miał piwo pszeniczne chmielone na zimno. Piwowarstwo jest o tyle fajne, że można, a wręcz trzeba eksperymentować i nikt nie narzuca Ci co masz robić. Chcesz przeprowadzić cichą piwu pszenicznemu – zrób to. Chcesz je nachmielić chmielami amerykańskimi – zrób to. Sprawdź czy Ci smakuje i już. Jeśli nie popełnisz dużych błędów w sztuce (brak czystości, kiepskie surowce, fermentacja w zbyt wysokiej temperaturze itp.) to piwo wyjdzie smaczne. Gwarantuję. Swoją drogą dla swojego piwa na początku przygody z piwowarstwem jest się mało krytycznym.

 5. Dostajesz mnóstwo pytań na tematy co pić czego nie pić.
  Czy myślałeś/planujesz zrobić listę/tabelę piw z ocenami, albo listę piw polecanych/takich co trzeba unikać?

  Pozdrawiam

  • Taka lista wymagałaby obiektywizmu a o taki ciężko w przypadku smaku. Jeśli coś nie ma ewidentnych wad to reszta jest kwestią gustu. Mój znajomy uwielbia tatrę i mimo że dawałem mu do spróbowania wiele interesujących piw ten obstaje przy swoim. W sumie wg mnie to szczęściarz jakich mało – ma swoje ulubione piwo w każdym sklepie za mniej niż 2,50 za butelkę 😉

 6. Takie pytanko. Przy degustacjach często zdarza się, że przed nalaniem piwa wylewasz resztę wody ze szkła. Biorąc pod uwagę ruchy wygląda to trochę jakbyś po prostu wylewał ją na zamaszyście na podłogę. Czy tak jest? Czy może jednak celujesz do jakiegoś wiadra 😀

 7. Witam
  Mam dwa pytania, a mianowicie:
  1. Jak wygląda sprawa domowego piwowarstwa w świetle polskiego prawa?
  2. Były pytania czy zarabiasz na blogu, a ja chciałbym zapytać ile Cię kosztuje prowadzenie bloga (czy przez to, że prowadzisz blog nie kupujesz więcej piw niż gdybyś go nie prowadził? Ile czasu poświęcasz na nagrywanie itp.)
  Pozdrawiam

 8. Odnośnie zapisu „zawiera słód jęczmienny” to chodzi raczej o przepisy. Jęczmień jest alergenem, na który uczulone są niektóre osoby – stąd taki zapis na etykiecie polskich piw.

 9. Apropos odpowiedzi na pytanie bittera. Zasadnicza kwestia to w jakies tempertaurze on robi pomiar, jeśli mierzy gorącą brzeczkę i wyczodzi mu 10 BLG to wcale nie znaczy, ze tyle ma. pomiar się powinno przeprowadzać w temp. około 20 st. Celcjusza. Może bitter nie schładza brzeczki przed dokonaniem pomiaru.

 10. Witam, mam pytanie/ciekawostkę – w niedawnej „Polityce” był artykuł („Smakoczułość”) o tym, że wg badań około 25% ludzi jest bardzo wyczulonych na gorzki smak (to ci co nie lubili brokułów w dzieciństwie), z kolei inne 25 % słabo go wyczuwa, co może wpływać na preferencje co do diety itd. Zależy to podobno od ilości kubków smakowych, podali nawet sposób jak mozna to domową metodą sprawdzić.
  Dało mi to do myślenia w kontekście wyczuwania nachmielenia – możliwe np. że tzw. hop headzi należą do tych 25 % słabiej wyczulonych na gorzki smak. Ciekawi mnie też w związku z tym czy często występują rozbieżności między sędziami w ocenie goryczki, czy to prawdopodobne że ilość kubków smakowych ma duży wpływ na ocenę piwa? Pozdrawiam

 11. Czy oglądałeś już serial BrewDogs i co o nim sądzisz? Czy rzeczywiście robienie piwa na wodzie z mgły wnosi coś do piwa po za aromatami smogu 😉 czy to czysty marketing by móc powiedzieć: zrobiliśmy to jako pierwsi?

 12. Podczas kręcenia filmiku na International Stout Day poinformowałeś że najlepiej zaczynać od piwa typu DRY STOUT przez inne aż do RUSSIAN IMPERIAL STOUT – o ile dobrze pamiętam. Czy masz może dokładną ścieżkę degustowania po kolei piw typu IPA? Podczas Festiwalu Dobrego Piwa po trzeciej IPA-ie (~200ml) nie czułem już różnicy. Może jakimś innym piwem należy sobie „przeczyszczać” kubki smakowe po tej ilości IPA itp.

 13. Witam 🙂 Czy słód żytni ma wpływ na odfermentowanie piwa ? Kupiłem De Molen Goths & Vandals Barrel Aged który ma 34,9 Plato a jedynie 10.6% alkoholu. Jak byś to mógł wyjaśnić ?

 14. Hej
  z innej BECZKI
  Czy masz jakieś przygody, doświadczenia odnośnie przenośnych zestawów do wyszynku piwa? Opowiedz o pompkach, zasobnikach CO2 i kegach 5-10l czy więcej. Mam praktyczne podejście do życia i nie lubię gadżetów. Szukam opinii o najlepszym stosunku cen do jakości i oczywiście praktyczności…

 15. Witam! Pytanie natury popularno-naukowej: dlaczego pijąc piwo z butelki nie doświadczamy efektów smakowych, jaki doświadczamy pijąc ze szklanki/sniftera itp? Nie do końca rozumiem przyczyny tego zjawiska. Dzięki!

 16. Czy zdarzyło Ci się bojkotować z jakiegoś powodu jakiś browar? Bo np. nie spodobał Ci się marketing. Przykładowy powód: opakowanie piwa End of history z Brewdoga.

 17. jeszcze jedno pytanie… Mam piwo: Lech jasne pełne z wczesnych lat 80tych… Jak myślisz, warto otwierać czy traktować jako eksponat ? 😀

 18. -Ulubiona płyta Pink Floyd? (tylko nie mów ze The Wall to nuda 😉

  -Z serii POMÓŻ DOKTORZE KOPYRZE! Co robić?! Dałem kumplowi pszeniczniaka z Ciechana powąchał i powiedział „ale chamsko jedzie drożdżami” spróbował i się nie zachwycił, a jedzie na Ciechanie Wybornym i Żywym więc niby poziom wyżej od „koncerniaków” wielu mówi że następny krok to pszeniczne (więcej barw smaku) – więc co teraz? IPĄ walnąć mu w twarz? Czy pogodzić się z tym, że będzie na jasnym lagerze jechał do końca życia? 🙂 Pozdrawiam

 19. Mam pytanie tego typu. Czy wiesz jak długo trzeba chłodzić piwo w danym stylu o temp. pokojowej w zamrażarce lub w lodówce ? Jak tak.. to czy mógł byś zrobić taki osobny odcinek, w którym byś powiedział jak długo trzeba trzymać piwo w danym stylu w zamrażarce, a ile w lodówce. Pozdrawiam ! 🙂

 20. Drugie pytanie. Czy pijasz wina i whisky.. jak tak czy masz jakąś o nich wiedzę i czy interesujesz się w jakimś stopniu tymi trunkami ?

 21. Witaj Tomku
  Mam do Ciebie takie pytanie, czy Twoim zdaniem warto studiować na kierunkach związanych z piwowarstwem (np. biotechnologia), po to żeby zostać piwowarem?

 22. Mam pytanie dotyczące browaru Książęcego, wyrobów które z niego pochodzą i Pańskiej wizyty w browarze zeszłym roku.

  Padła tam informacja, że do wszystkich piw browar używa jednego szczepu drożdży, z czego wynika w konsekwencji, że Pszeniczne jest lagerem, a nie hefe weizenem.

  Ostatnio KP robi cykl spotkań z „piwnym ekspertem”, jak się domyślam, w różnych lokalach, które z nimi współpracują. Taka forma promocji towaru premium, pod hasłem „Zajrzyj do wnętrza lanego piwa”.

  Wczoraj byłem na takim spotkaniu – na pytanie, czy do wszystkich piw z linii Książecych są używane te same drożdże, przedstawiciel Kompanii stwierdził jednoznacznie i z całą pewnością, że nie i że nigdy tak nie było. Po dalszym naciskaniu, potwierdził z pewnością siebie, że „Książęce Pszeniczne”, jest piwem górnej fermentacji.

  Nie zgadza się to ani z informacją, którą wyciągnął Pan od browaru, ani z wrażeniami sensorycznymi z picia owego Pszenicznego 🙂 To jak to jest? Pomyłka, nieporozumienie, czy kłamstwo?

 23. Po jakim czasie od butelkowania można spodziewać się 'granatów’ o ile oczywiście piwo było niedofermentowane lub użyło się zbyt dużo cukrów do refermentacji? Chciałbym obdarować znajomych ale mam trochę obaw w tej materii.

  • Jeśli chcesz oszpecić znajomych, to jak najszybciej… A jeżeli ich jednak lubisz to przy fermentacji przypilnuj żeby drożdże przerobiły cały cukier. Bo potem nie ma reguły że butelka wybuchnie we wtorek czy przyszłą środę. Jak drożdże przerobią, to będzie. Tu bardziej pasuje określenie poniemiecki niewypał. A granat z tego względu że drobinki szkła rozstrzelają się we wszystkie strony.

  • Z granatami nie ma żartów. Poza tym nigdy nie wiesz, co ludzie wymyślą. Ty im powiesz, trzymaj w lodówce, a oni postawią przy kaloryferze. Nie ryzykuj. Odpowiadam pisemnie, bo odcinek z odpowiedziami na pytania z odcinka 17. został nagrany wczoraj i dziś będzie opublikowany.

 24. Dziękuję. Pytałem z tego względu iż chciałem te piwne prezenciki dać w święta a to będzie po dwóch tygodniach od butelkowania, oczywiście z zachowaniem max bezpieczeństwa tzn odfermentowane do 2-3 Blg, 3g cukru na butelkę, butelki zwrotne, czyli wszystkie podstawy które wyczytałem na blogach i forach, plus każde piwko miałem zamiar owinąć materiałem i włożyć do pudełka kartonowego w celu dodatkowego zabepieczenia. Nie wiem za bardzo jak mam w tym momencie sprawdzić tempo przerobu drożdży. Czy jest jakiś sposób aby na 99% mieć pewność że butla nie wystrzeli czy nie ma się nigdy takiej pewności do momentu otwarcia piwa?

Leave a Reply