Szkockie Ale z… kolendrą
Drugie po Traquair House Ale piwo z tego słynnego szkockiego browaru. Tym razem jest to szkockie ale z dodatkiem kolendry. Czy kolendra znana z belgijskiego witbiera będzie pasowała do ciemnego szkockiego ale?
Errata w temacie jakobickiego pretendenta do tronu Szkocji (Anglii zresztą też). Otóż, jest to Franz von Bayern, inaczej zwany Franciszkiem Bawarskim, z dynastii Wittelsbachów.
Witam mam pytanie w sprawie szkła do degustacji. A mianowicie dlaczego czasem używasz do degustacji jak np. dzisiaj, kufli lub innego szkła które raczej nie kumuluje aromatów, skoro polecasz do degustacji właśnie szkło które powoduje kumulacje aromatów?
Pozdrawiam.
Dlatego, że było to szkło firmowe.
Gdzie można kupić jakieś typowe szkła degustacyjne? Znalazłem fajny zestaw http://riedel.co.uk/index.php/spiegelau/beer-classics/beer-classics-tasting-kit.html niestety nie wysyłają do Polski.
Fajne piwka i jeszcze z historią!
A z innej beczki…
co będzie na 10000 subów?
a może coś 1,5 mln wyświetleń? 😉
Tutaj muszę powiedzieć, że trochę się sytuacja komplikuje, bo akurat w weekend jestem na Blog Forum Gdańsk, więc prawdopodobnie świętowanie 10k subów się opóźni, ale pomysł jest.
Wg pobieżnego przeglądu netu, królewski ród Stuartów skończył się w 1807 śmiercią kardynała Henryka Benedykta Stuarta. Obecnie linię dziedziczy Franz książę Bawarii z rodu Wittelsbachów…chyba już nigdy tej bramy nie otworzą.
Ale Franz chyba by ich usatysfakcjonował. 😉
Dziwne było by gdyby nie pasowała jako że kolendra, obok kardamonu i imbiru to jeden z uwarunkowanych tradycją i historią podstawowych dodatków do ale odkąd kiedy tylko zaczęto je warzyć.