A w nich pierwsze piwo z Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior. Oprócz tego PSPD ogłosiło kategorie XII Konkursu Piw Domowych, który odbędzie się podczas Festiwalu Birofilia w Żywcu w czerwcu 2014 r. A także wyniki konkursu World Beer Awards 2013. Warto zerknąć na oficjalną stronę z wynikami.
Piwowarzy domowi, jak Wam się podobają kategorie? To teraz już chyba RIS wygra Grand Championa.
Mi się wydaje, iż mówi się z Bieszczad ale głowy nie daje.
niby obie formy poprawne, ale mieszkańcy Bieszczadów wolą i mówią „Bieszczadów”
Obie formy są co prawda dopuszczone, ale tylko Bieszczadów jest etymologicznie uzasadniona. Niegdyś bieszczad oznaczał całkiem lub częściowo zalesiony kawałek terenu, porośnięte wzgórze itp., podobnie zresztą trochę jak beskid. I oba te rzeczowniki odmieniało się w dopełniaczu liczby mnogiej tak samo: beskidów,bieszczadów. Z czasem błędna forma dopełniaczowa l.mn. bieszczad tak się rozpowszechniła, że kodyfikatorzy zaczęli stosować do niej kryterium społeczne i wprowadzili do słowników jako równorzędną pierwotnej bieszczadów. Nie zmienia to jednak faktu, że ta ostatnia jest po prostu poprawniejsza 🙂
Sprawa jest sporna
Tu coś więcej o tym piwie
Chyba jest tak:
URSA MAIOR spółka założona w Michniowiec 37, 38-710 Czarna, Polska (to jest całe centrum/ośrodek a nie tylko browar)
Ursa Maior Sp. z o.o. SKA uwarzyła piwo w Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa, która mieści się w Uherce Mineralne 122A, 38-623 Uherce Mineralne
Podane w filmiku
zasyp:
głównie słód pale ale, odrobina słodu monachijski, na kolor: ciemny słód karmelowy, odrobinę słodu czerwonego i palonego.
chmiele: simco, palisade, cascade, amarillo
Dwie wersje: z Bieszczad z Bieszczadów są poprawne
Piwo w stylu, mały aromat, amerykanów nie czuć, w smaku jest słodowość która od razu jest kontrowana dość sporą goryczką. Mi smakowało, przypomina goryczkową wersję ESB w stylu „Angielskie śniadanie”. Cytrusów w smaku bardzo mało. Piłem wersja butelkowa. Jak będę w kuźni wypiję jeszcze raz na bank. :]
Sądząc po chmielach to może być czad – wypas.
Próbował już ktoś ?
Niestety aromaty chmielu niemal niezauważalne. W zapachu głównie karmel. Dość mocna goryczka, powyżej średniej, lekko trawiasta. Goryczkę kontruje przyjemna słodowość – przyjemna czyli nie za bardzo karmelowa i też pozbawiona takiej nachalnej słodkości od dekstryn z Carapils (tu ukłon w stronę Ale Browaru i Pinty), której ja osobiście nie cierpię. Dobrze pijalne tylko tego chmielu trochę żal.
W Bojanowie były pewne problemy techniczne. Jednak nie z winy BRJ.
A mnie brakło tego:
https://wspieram.to/528-piwne-imperium-gra-planszowa.html
W sumie na czasie temat no i mocno piwny.
Urasa Maior jeszcze nie próbowałem, Primator Weizen faktycznie zaskoczył ilością nagród (choć pocieszające, że dość dostępne piwo – dystrybucyjnie i cenowo – może być docenione). Szerzej odniosę się do pomysłu nagrania materiału z warzenia piw na konkurs. Sądzę, że to świetna opcja dla osób zainteresowanych wejściem w świat domowego piwowarstwa (sam się do takich zaliczam). Mam nadzieję, że uda się to zrealizować. Dzięki za chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, pozdrawiam.
Jeśli powstanie nowy materiał odnośnie warzenia w.w stylów (styli?) to będę wniebowzięty 😀 czekam z niecierpliwością i trzymam kciuki aby się udało 😉
Nie no, jak na turniej o nazwie World Beer Cup to całkiem zgrabny system.
Tak, turniej to dobre słowo.
Jeleń Filip nie jest mityczny. Ten na wpół oswojony zwierz jak najbardziej żyje i w zasadzie bez większego zachodu można go spotkać na Połoninie Wetlińskiej.
O piwo z jeżem na drugim planie 😉
Hopla! z Browaru 7 de hemel… zapijałem się tym piwem w Holandii bo to jedyne łatwo dostępne IPA w Limburgii. Browar kontraktowy warzący w Belgii o ile sie nie mylę, samo piwo wspominam bardzo dobrze ale tak to jest jak hop-head się opija triplami/dubblami. Obiektywnie jest dobrym przedstawicielem stylu ale spokojnie w Europie idzie znaleźć lepsze IPA.
Wspomniane przy wynikach konkursu piwa z Lindemansa z jakimi się spotkałem w naszym kraju dostępne są tutaj:
http://smakpiwa.pl/Gueuze_Cuvee_Rene_Grand_Cru_750_ml-144.html
http://smakpiwa.pl/Kriek_Cuvee_Rene_Grand_Cru_750_ml-143.html
Piłem rok- dwa temu i wydawały mi się bardziej wykręcające kubki smakowe niż wersje podstawowe.
No i słusznie, bo wersje podstawowe są cieniutkie.