Jägerhof Hausbrauerei w Płowdiw

8
2256

czyli niemiecki browar w najstarszym mieście Bułgarii, a może Europy.

P1000419 (2)Płowdiw (po angielsku Plovdiv, po bułgarsku Плoвдив) to drugie pod względem ludności miasto Bułgarii. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 3 tysięcy lat. Jak podaje wikipedia.org „w roku 342 p.n.e. został on podbity przez Filipa II Macedońskiego. Wtedy miasto zostało nazwane Filipopolis. W 46 r. miasto przejęli Rzymianie i nazwali je Trimontium – miasto na trzech wzgórzach.” Miałem okazje zwiedzić pozostałości po rzymskim amfiteatrze, stadionie i łaźni. Jednak głównym celem wizyty w tym mieście był browar restauracyjny Jägerhof Hausbrauerei. Jeden z dwóch lub trzech aktualnie funkcjonujących w Bułgarii browarów restauracyjnych.

Tutaj macie film z browaru i degustacji dwóch piw: weizena i lagera.

Oraz kilka fotek ze zwiedzania:

Makieta stadionu w Płowdiw. 80% znajduje się pod miastem, odkryto trybuny i bramę wjazdową (na zdjęciu z prawej strony).
Makieta stadionu w Płowdiw. 80% znajduje się pod miastem, odkryto trybuny i bramę wjazdową (na zdjęciu z prawej strony).
Na trybunach stadionu. Brama wjazdowa z lewej strony poza kadrem.
Na trybunach stadionu. Brama wjazdowa z lewej strony poza kadrem. Na drugim planie z prawej zabytkowy minaret i meczet.
Rzymski amfiteatr. Obecnie odbywają się na nim koncerty rockowe.
Rzymski amfiteatr. Obecnie odbywają się na nim koncerty rockowe. Pod amfiteatrem przebiega tunel.
Uliczka z renesansową zabudową w Płowdiw.
Uliczka z renesansową zabudową w Płowdiw.
Widok na browar restauracyjny Jägerhof Hausbrauerei w Płowdiw.
Widok na browar restauracyjny Jägerhof Hausbrauerei w Płowdiw.

Browar niestety nie znajduje się w historycznym centrum, ale jeśli będziecie w Płowdiw, do czego zachęcam, naprawdę warto odwiedzić ten browar.

8 KOMENTARZE

  1. Widzę że stosujesz wymiennie pojęcia browar restauracyjny i brewpub ale czy przypadkiem brewpub to nie jest typowy pub podający oprócz piwa co najwyżej jakieś piwne przekąski a nie typowe dania restauracyjne?

    • Brewpub po anielsku to jest każdy browar z wyszynkiem, oni nie używają pojęcia browar restauracyjny. Siląc się na pewną klasyfikację – brewpub jest pojęciem szerszym niż browar restauracyjny. Można powiedzieć, że każdy browar restauracyjny, to brewpub, ale nie każdy brewpub to browar restauracyjny.

  2. Tomku, mam pytanie. Dostałem prezent, zestaw 12 niemieckich piw z serii Freie Brauer, w tym Weizen Doppelbock 11,4 % alk. Rzecz w tym, że piwu kończy się data w sierpniu (ma mnóstwo klaczkujacego osadu). Czy takie piwo dobrze się lezakuje? Chcialbym je troche przetrzymac, bo sezon nie sprzyja raczej takim piwom.

Leave a Reply