Birofilia okiem kopyra

46
4649

a także eliminacje XI KPD i festiwalowe zakupy.

W zasadzie to odcinek w stylu piwnych newsów, albo raczej kopyrowych newsów. Opowiem jak wyglądały z mojej perspektywy eliminacje do XI Konkursu Piw Domowych, jakie piwa kupiłem z oferty festiwalowej i kiedy będzie mnie można spotkać w Żywcu. Zapraszam zatem na Festiwal Birofilia, a szczegóły w filmie.

Będziecie w Żywcu?

46 KOMENTARZE

 1. Widzę że zakupy konkretne , ciekaw jestem ocen piw z Buxton Brewery , moim zdaniem jedne z lepszych piw jakie piłem 🙂

 2. Widziałem na filmie że zakupiłeś piwa z browarów których nie było na oficjalnej liście Piw Świata np Revelation Cat. Przed sklepem alei piw Świata będzie nowa jakaś lista z dostępnymi tam piwami w butelce?

 3. Mam nadzieję, że Twoje i nie tylko piwa nie rozejdą się już w piątek, bo ja mogę sobie pozwolić na przyjazd jedynie w sobotę. 😉

 4. Panie Tomku, jedną z kategorii na KPD to był Dymiony Stout/Porter. Więc jeśli ktoś zrobił piwo wytrawne, bardziej w stylu stout, to nie jest to niezgodność ze stylem… Odniosłem wrażenie w Pana wypowiedzi, że te wytrawne były niezgodne z kategorią o.0

  • Oczywiście nie było odrzucania ze względu na niezgodność ze stylem. Mieliśmy bardziej konkretne powody. Po drugie wiem, że to był Porter/Stout, bo sam to wymyśliłem. 😉 Wyraziłem tylko wątpliwość, że przeważały piwa wytrawne.

 5. Kopyr
  Mam problem o którym wspominałeś odnośnie zbyt głębokiego odfermentowania piw pszenicznych na drożdżach WB-06. Czy można ten problem jakoś rozwiązać podczas zacierania w innych temperaturach, a może użyć innych drożdży. Jakie polecasz, po głowie chodzą mi piwa do witbier`a S-33, obawiam się jednak czy pojawią się nuty charakterystyczne dla piw pszenicznych.

   • Jedno z piw (zestaw z browamatora) zawierał słód Carahell. Dunkel którego uwarzyłem nie miał w składzie tego słodu. Udział Carahella nie przekraczał 5 % zasypu. Oba piwa odfermentowały zbyt mocno, żałuje że nie wypiłem wszystkiego od razu tylko czekałem na `sam nie wiem co`. Mam przygotowane słody na pszeniczniaka ale zastanawiam się nad zmianami w stosunku do poprzednich wersji. Czytałem ciekawy artykuł w Piwowarze odnośnie odwróconej dekocji może pójdę w tą stronę i ocenię efekty.

    • Moim zdaniem nie ma sensu robić dekokcji pod te drożdże, mógłbyś dodać do zasypu trochę carapils, wtedy zwiększysz ilość dekstryn, których drożdże nie zjedzą. Ogólnie jednak WB06 są bardzo żarłoczne i piłem tylko raz przyzwoite piwo z tymi drożdżakami, z tego co pamiętam przerwa alkoholowa była bardzo krótka, dosłownie 5 minut a przerwa ferulikowa ok 1 godz.
     Z suchych moim zdaniem lepiej wypadają Mauribrew Weiss, ale produkują mniej fenoli od WBków.

   • Jako że mam WB-06 to je wykorzystam i albo pokuszę się o dekocję albo zmienię czasy przerw. Zobaczymy co wyjdzie.
    Dzięki za rady.

 6. Ciekaw jestem , czy będzie filmik z warzenia tego drugiego stouta?Czy pójdzie w Żywcu w gardła i tyle go widzieli?
  A druga sprawa która mnie ciekawi to jak będzie smakować takie piwo prosto z fermentatora do kegi bez refermentacji tylko nasycone CO2?

 7. Czołem!
  Zauważyłem że dyskutujecie o witach i ja też mam pytanie. Wg stylu, wity powinny być lekko kwaskowe, popełniłem jednego 4 tyg temu, jest już 1,5 tyg w butelkach, wczoraj otworzyłem jedną do sprawdzenia, i mam zgryz bo nie wiem czy kwaśność nie jest za duża co by oznaczało infekcję. Niby wysycenie nie jest bardzo duże piana niezbyt obfita, trwała nie ma tendencji do wychodzenia z butelki. W zapachu dominuje kolendra bo dodałem 20g na warkę 22 l, pomarańcza, nieco mineralne i jakby lekki jajeczny zapach. Ki czort?? Może jest wśród was jakiś piwowar domowy z warszawy który nie boi się powąchać mojego eksperymentu?

 8. Bardzo zacne zakupy. Ja jak wydam 100 zł to wracam do domu z nadzieją, że żona mnie z domu nie wyrzuci 😉 Dobrze, ze na początku przyznałeś, że masz problem ;P Fajnie wiedzieć, ze niektóre z tych piw już piłem (przed Tobą!!) a inne spoczywają w lodóweczce… Zastanawiam się czy też kiedyś dojdę do takiego etapu, że będę się martwił jak Ty: „kiedy ja to wypiję”. Szykują się ciekawe degustacje!

  • Rozumiem. Tym bardziej więc polecam warzenie w domu. Jutro na blogu cykl o warzeniu piwa z zacieraniem. Licząc po kosztach możesz mieć doskonałe IPA po 3-5 zł za butelkę. Satysfakcja zaś bezcenna.

  • Stać cię tak jak kazdego z nas-tyle że pewnie zamiast 20piw po 2zł kupił byś 2 piwa po 20zł-ale to juz kwestia wyboru-naszego. Mnie równiez nie stac na te piwa które degustuje Kopyr-tzn 1 na miesiąc takie ciekawsze sobie kupuję-ale tak raczej pijam tańsze. Ale wybór nalezy do mnie:)

 9. Tomku, Twoje filmy są naprawdę zacne, tylko mam jedno zastrzeżenie. Mianowicie zauważyłem że często używasz zwrotów obco brzmiących. Na przykład ja nie wiem co to znaczy upgrade-ować i wcale nie czuję się z tego powodu źle. Jestem w stanie zrozumieć takie postępowanie tylko w przypadku kiedy nie istnieje polski odpowiednik. Zwróć uwagę że Twoimi odbiorcami są ludzie różni, z różnych grup zawodowych, o różnym wykształceniu itd. i nie każdy musi biegle posługiwać się specyficzną nomenklaturą.

 10. Jak nie dasz rady z piwkami, to chętnie pomogę!!:)
  Na Birofilię niestety się nie załapię, ale niedługo lecę do USA na tydzień i tam zamierzam skosztować kilku amerykańskich perełek.

 11. Witam
  Co do Imperial Black czepić się do nazwy można, lecz do zawartości… Piłem w polecanej przez was Omercie, coś pysznego !

 12. Patrząc na Twoje zakupy stwierdzam, że będziesz zadowolony 🙂 Piłem 3/4 z tego co przywiozłeś i w znakomitej większości są to piwa dobre lub wręcz znakomite. A za dorwanie Black Knight’a, jak najbardziej szacuneczek. Udanych degustacji 🙂

Leave a Reply