a także eliminacje XI KPD i festiwalowe zakupy.
W zasadzie to odcinek w stylu piwnych newsów, albo raczej kopyrowych newsów. Opowiem jak wyglądały z mojej perspektywy eliminacje do XI Konkursu Piw Domowych, jakie piwa kupiłem z oferty festiwalowej i kiedy będzie mnie można spotkać w Żywcu. Zapraszam zatem na Festiwal Birofilia, a szczegóły w filmie.
Będziecie w Żywcu?
Naciołem się właśnie na to Imperial Black. Kupowałem jako IPA. Ale nie ma co żałować, piwo bardzo smaczne.
Jadę do Obornik Śląskich na włam. Ktoś się przyłączy??? 😛
Heh.. Mam nadzieję że Moja IIPA nie okazała się jedynym kwachem ;P
Widzę że zakupy konkretne , ciekaw jestem ocen piw z Buxton Brewery , moim zdaniem jedne z lepszych piw jakie piłem 🙂
To w takim razie powinieneś spróbować piw z The Kernela i Redwillow. Mi ostatnio bardzo smakował Smokeless z tego ostatniego.
Widziałem na filmie że zakupiłeś piwa z browarów których nie było na oficjalnej liście Piw Świata np Revelation Cat. Przed sklepem alei piw Świata będzie nowa jakaś lista z dostępnymi tam piwami w butelce?
Mam nadzieję, że Twoje i nie tylko piwa nie rozejdą się już w piątek, bo ja mogę sobie pozwolić na przyjazd jedynie w sobotę. 😉
Jakoś podzielimy, żeby było sprawiedliwie.
Biedny kasztan, symbol browarów 🙁
ejj, ale to nie jest kasztan 🙂
Wydawało mi się, że kasztan.
sprawdziłem na zdjęciach, bo coś mi nie pasowało. Na 99% nie, za małe liście. Może obok był?
Po lewej stronie od sceny.
aaa, to może być, bo patrzałem na tego po prawej. 😉
Nie kasztan, tylko kasztanowiec (zapewne biały, najczęściej w Polsce sadzony), kasztan jest owocem kasztanowca 🙂
Jest takie drzewo kasztan, ale faktem jest, że chodziło mi o kasztanowca.
Nie wiedziałem, że na świcie jest więcej piw, niż da się spróbować. 😛
Panie Tomku, jedną z kategorii na KPD to był Dymiony Stout/Porter. Więc jeśli ktoś zrobił piwo wytrawne, bardziej w stylu stout, to nie jest to niezgodność ze stylem… Odniosłem wrażenie w Pana wypowiedzi, że te wytrawne były niezgodne z kategorią o.0
i jeszcze mam pytanie: zostanie gdzieś opublikowana lista zakwalifikowanych piw? Najlepiej jeszcze przed Festiwalem…
Oczywiście nie było odrzucania ze względu na niezgodność ze stylem. Mieliśmy bardziej konkretne powody. Po drugie wiem, że to był Porter/Stout, bo sam to wymyśliłem. 😉 Wyraziłem tylko wątpliwość, że przeważały piwa wytrawne.
Zwłaszcza, że w opisie stylu jest: „…treściwość od wytrawnej, do średniopełnej…”
Kopyr czyżbyś był zakupoholikiem? 😉
Kopyr
Mam problem o którym wspominałeś odnośnie zbyt głębokiego odfermentowania piw pszenicznych na drożdżach WB-06. Czy można ten problem jakoś rozwiązać podczas zacierania w innych temperaturach, a może użyć innych drożdży. Jakie polecasz, po głowie chodzą mi piwa do witbier`a S-33, obawiam się jednak czy pojawią się nuty charakterystyczne dla piw pszenicznych.
Carahella dawałeś?
Jedno z piw (zestaw z browamatora) zawierał słód Carahell. Dunkel którego uwarzyłem nie miał w składzie tego słodu. Udział Carahella nie przekraczał 5 % zasypu. Oba piwa odfermentowały zbyt mocno, żałuje że nie wypiłem wszystkiego od razu tylko czekałem na `sam nie wiem co`. Mam przygotowane słody na pszeniczniaka ale zastanawiam się nad zmianami w stosunku do poprzednich wersji. Czytałem ciekawy artykuł w Piwowarze odnośnie odwróconej dekocji może pójdę w tą stronę i ocenię efekty.
Podobno dekokcja daje dobre efekty w weizenie na WB-06.
Moim zdaniem nie ma sensu robić dekokcji pod te drożdże, mógłbyś dodać do zasypu trochę carapils, wtedy zwiększysz ilość dekstryn, których drożdże nie zjedzą. Ogólnie jednak WB06 są bardzo żarłoczne i piłem tylko raz przyzwoite piwo z tymi drożdżakami, z tego co pamiętam przerwa alkoholowa była bardzo krótka, dosłownie 5 minut a przerwa ferulikowa ok 1 godz.
Z suchych moim zdaniem lepiej wypadają Mauribrew Weiss, ale produkują mniej fenoli od WBków.
Mauribrew Weiss są dobre, nie schodzą za nisko, WB-06 zjedzą wszystko 🙂
Jako że mam WB-06 to je wykorzystam i albo pokuszę się o dekocję albo zmienię czasy przerw. Zobaczymy co wyjdzie.
Dzięki za rady.
Ciekaw jestem , czy będzie filmik z warzenia tego drugiego stouta?Czy pójdzie w Żywcu w gardła i tyle go widzieli?
A druga sprawa która mnie ciekawi to jak będzie smakować takie piwo prosto z fermentatora do kegi bez refermentacji tylko nasycone CO2?
Lepiej. Piwo z kega > z butelki.
Pytanie co prawda nie do mnie, ale filmik z zacieraniem oczywiście będzie.
JUTRO!
Tyle dobroci na jednego człowieka to stanowczo za wiele 🙂
właśnie – Kopyr, podziel się 😉
Czołem!
Zauważyłem że dyskutujecie o witach i ja też mam pytanie. Wg stylu, wity powinny być lekko kwaskowe, popełniłem jednego 4 tyg temu, jest już 1,5 tyg w butelkach, wczoraj otworzyłem jedną do sprawdzenia, i mam zgryz bo nie wiem czy kwaśność nie jest za duża co by oznaczało infekcję. Niby wysycenie nie jest bardzo duże piana niezbyt obfita, trwała nie ma tendencji do wychodzenia z butelki. W zapachu dominuje kolendra bo dodałem 20g na warkę 22 l, pomarańcza, nieco mineralne i jakby lekki jajeczny zapach. Ki czort?? Może jest wśród was jakiś piwowar domowy z warszawy który nie boi się powąchać mojego eksperymentu?
Bardzo zacne zakupy. Ja jak wydam 100 zł to wracam do domu z nadzieją, że żona mnie z domu nie wyrzuci 😉 Dobrze, ze na początku przyznałeś, że masz problem ;P Fajnie wiedzieć, ze niektóre z tych piw już piłem (przed Tobą!!) a inne spoczywają w lodóweczce… Zastanawiam się czy też kiedyś dojdę do takiego etapu, że będę się martwił jak Ty: „kiedy ja to wypiję”. Szykują się ciekawe degustacje!
ja zarabiam 1700 zl miesięcznie i nie stać mnie na takie piwa:(
Rozumiem. Tym bardziej więc polecam warzenie w domu. Jutro na blogu cykl o warzeniu piwa z zacieraniem. Licząc po kosztach możesz mieć doskonałe IPA po 3-5 zł za butelkę. Satysfakcja zaś bezcenna.
Nawet niżej zejdziesz 🙂
Wiem, Jestem Świadomym piwoszem, mam już 9 warek na koncie:-) wszystkie z zacieraniem
Stać cię tak jak kazdego z nas-tyle że pewnie zamiast 20piw po 2zł kupił byś 2 piwa po 20zł-ale to juz kwestia wyboru-naszego. Mnie równiez nie stac na te piwa które degustuje Kopyr-tzn 1 na miesiąc takie ciekawsze sobie kupuję-ale tak raczej pijam tańsze. Ale wybór nalezy do mnie:)
Tomku, Twoje filmy są naprawdę zacne, tylko mam jedno zastrzeżenie. Mianowicie zauważyłem że często używasz zwrotów obco brzmiących. Na przykład ja nie wiem co to znaczy upgrade-ować i wcale nie czuję się z tego powodu źle. Jestem w stanie zrozumieć takie postępowanie tylko w przypadku kiedy nie istnieje polski odpowiednik. Zwróć uwagę że Twoimi odbiorcami są ludzie różni, z różnych grup zawodowych, o różnym wykształceniu itd. i nie każdy musi biegle posługiwać się specyficzną nomenklaturą.
Ach gdyby nie sesja 😉 życzę udanej zabawy i z niecierpliwością czekam na degustacje! Pozdrawiam!
Jak nie dasz rady z piwkami, to chętnie pomogę!!:)
Na Birofilię niestety się nie załapię, ale niedługo lecę do USA na tydzień i tam zamierzam skosztować kilku amerykańskich perełek.
Witam
Co do Imperial Black czepić się do nazwy można, lecz do zawartości… Piłem w polecanej przez was Omercie, coś pysznego !
Patrząc na Twoje zakupy stwierdzam, że będziesz zadowolony 🙂 Piłem 3/4 z tego co przywiozłeś i w znakomitej większości są to piwa dobre lub wręcz znakomite. A za dorwanie Black Knight’a, jak najbardziej szacuneczek. Udanych degustacji 🙂