Piwne newsy 19.3.13

18
2275

Dzisiejszy odcinek poświęcony jest dwóm organizacjom zajmującym się piwem: PSPD i BP. Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych pojawia się w kontekście zmiany władz, zaś Bractwo Piwne w nawiązaniu do nowej serii piw sygnowanych nazwiskiem Wielkiego Mistrza Bractwa Piwnego Marka Suligi. Odcinek wyszedł bardzo długi, ale nie mogłem sobie odmówić pochylenia się nad etykietami do tych piw. 😉A jakie jest Wasze zdanie o rzemieślniczych piwach proponowanych przez Marka Suligę?

18 KOMENTARZE

 1. Mam nadzieję, że cykl sensoryczny nie pójdzie na zakurzoną półkę. Czekam na smak i zapach, bo to na pewno pomoże w warzeniu. Ale też jestem pewien, że w cyklu o warzeniu znajdzie się kilka ciekawostek.Trzymam kciuki.

 2. Może się zakręciłem, ale wydaje mi się że zapomniałeś o jednym piwowarze podczas wymieniania piwowarów domowych działających w browarach rzemieślniczych:
  Tomasz Kopyra w Browarze restauracyjnym „Widawa” w Chrząstawie Małej 😀

  P.S Dzięki za możliwość spróbowania sharka 😀

 3. Czy w Polsce są jakieś szkoły, kierunki na studiach, specjalizacje itp. uczące zawodu piwowara ? Albo pokrewne ? Pamiętam że kiedyś oglądałem jakiś program dokumentalny związany z przemysłem piwnym bodajże na antypodach lub Ameryce i o ile sobie przypominam była mowa że takie kierunki kształcenia w szkołach tam są.
  Wiem że odbywają się czasem jakieś szkolenia dla sędziów organizowane przy SGGW w W-wie (chyba). Ale czy to wszystko jeśli chodzi o krajowe poletko edukacji piwowarów ? Nie liczę oczywiście różnych innych „jednorazowych przyspieszonych kursów” warzenia w garnkach, kubełkach, doniczkach etc. prowadzonych w piwnicach lub stodołach 😉

  • Kierunku piwowarstwo, chyba nie ma, ale jest technologia żywności, w ramach której można sobie obrać taką ścieżkę dyplomową, że de facto będzie to piwowarstwo. Przy różnych uczelniach działają koła naukowe poświęcone piwowarstwu. Na pewno na Politechnice Łódzkiej, SGGW, AGH. Wiem, że kiedyś było koło na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, nie wiem czy też nie na Uniwersytecie Przyrodniczym. Tak więc można się wykształcić na piwowara, ale potrzeba trochę inicjatywy.

   • Potwierdzam, jest technologia żywności na UP we Wrocławiu, i zdaje się tam są też przechowywane szczepy drożdży, które były używane do Grodziskiego [wg raportu Grodziskie Redivius]. Jest więc to jakiś interesujący kierunek rozwoju dla piwowara 😉

 4. We Wrocławiu na pewno działa Studenckie Koło Naukowe Browarników na Uniwersytecie Przyrodniczym. Nie wiem jak na Uniwersytecie Ekonomicznym. Ponadto na UP można wybrać specjalizację Technologia Fermentacji, w skład której wchodzą wykłady i ćwiczenia z browarnictwa oraz wycieczki do browarów, słodowni, gorzelni itp.

   • Super, to zrób tak, żebym sam uwarzył piwo i nie był wypominany w filmach jako jeden z nielicznych 😛 😉 . Postaram się wrócić na właściwą drogę jak będzie chwila i żona na wakacjach 😛 .

   • Pytam, ponieważ myślałem, że poczekam z moim pierwszym brewkitem (India Pale Ale z Coopersa) na pierwszy film w nowym cyklu, no a w takim przypadku lecę dalej wertować fora:)

 5. marka Rebel w światku piwnym jest zagospodarowana przez czeski browar: Mestansky Pivovar Havlickov Brod.
  ps. pszczoły sobie nie lepią uli 😉

 6. Czekam z niecierpliwością na obiecany cykl. Lud jest wdzięczny za wsłuchiwanie się w jego głos. To naprawdę świetny pomysł.

Leave a Reply