Pearl Necklace – ostrygowy stout z Flying Doga

9
2022

a w tle dzień świętego Patryka – patrona Irlandii.

O dniu świętego Patryka patrona Irlandii. Dlaczego nie pijemy w tym dniu zielonego piwa, tylko stout? Czym się różni St. Patrick’s Day od Walentynek? Czy zawsze wypada 17. marca? Dlaczego koniczyna nie powinna być czterolistna? Czy Guinness jest dobrym stoutem? A to wszystko okraszone wrażeniami z degustacji ostrygowego stoutu (oyster stout) z Flying Doga (piwo nieodpowiednie dla wegan).

Happy St. Patrick’s Day!!!

9 KOMENTARZE

 1. Prawdziwa historia; usłyszane przeze mnie niedawno w sklepie (w USA):
  „Mamo, dlaczego wszyscy ludzie obchdzą Dzień Św. Patryka?”
  „Bo Św. Patryk za pomocą gry na flecie wyprowadził z Irlandii wszystkie węże. Właściwie to nie wszystkie węże, bo Brytyjczycy jeszcze tam siedzą.” 😀

  BTW, są dwie wersje Guinness Stout (poza stosunkowo nowym Guinness Black Lager). Pierwsze to Guinness Draught, o bardzo niskim procencie alkoholu, drugie to Guinness Extra Stout, o bardzo wysokim % ABV i nieznacznie innym smaku. Większość ludzi o tym nie wie, bo obie wersje mają bardzo podobne naklejki, obydwa są Dry Stouty i dlatego podobnie smakują. Jednak to są dwa różne piwa.

 2. Mi się to piwo wydawało lekko słone i delikatnie trącające rybą, ale być może to autosugestia. Dziewczyna moja tak się wwąchała, że wpadła jej do nosa piana i mówiła, że dłuższy czas czuła świeże krewetki.

  A Irlandczycy grają na dudach takich trochę mniejszych niż szkockie słynne GHB. Kobza to instrument strunowy!

 3. Dla formalnosci tylko, kobza to instrument strunowy a Ty miales chyba na mysli wlasnie dudy. Zamiast kobza powinienes powiedziec koza (czyli polska wersja dud)

 4. Guinness jest dobry, pod warunkiem, że jest świeży. Starzeje się szybko i brzydko. Nawet w pubie w Irlandii można dostać Guinnessa, którego ciężko wypić. Naprawdę świeży Draught puszkowy smakuje prawie jak lany w pubie.

 5. Troche dzis pokomentuje bo nadrabiam filmy 😉 Powiedz mi jak to jest z tą „ojczyzną stoutu” czy jest nią Anglia, czy – jak głosi eta stoutu ciechanowego Irlandia? Było też już o czołówce porterów to ciekaw jestem jakie stouty wg ciebie wymagają szczególnej uwagi bo nie ukrywam że jeśli chodzi o ten styl to nadal jestem spaczony Guinness’em.

  • Najpierw był porter i jego ojczyzną jest Anglia, ale później był też warzony w Irlandii. Potem był stout porter, czyli mocny porter i ten też był w Anglii i w Irlandii. Potem powstał dry stout i ten już ma rodowód irlandzki.

Leave a Reply