Alaskan Smoked Porter

37
2920

piwo kultowe.

Alaskan Smoked Porter od dawna już był na mojej krótkiej liście piw do spróbowania za wszelką cenę. No może nie za wszelką, ale limit był ustawiony naprawdę wysoko. Wreszcie okazało się, że piwo via Holandia, pojawiło się ofercie polskiej hurtowni. I chociaż kosztowało sporo, to ani chwili się nie wahałem. Piwo powstało w 1988 r. 2 lata po uruchomieniu browaru. Mówię o tym na filmie, ale warto wspomnieć we wstępie, że Alaskan Brewing był w awangardzie piwnej rewolucji. W ’86 był 67. browarem w USA od czasów Prohibicji. Po 25 latach browarów w USA jest grubo ponad 2000. W Polsce obecnie jest ok. 80 browarów. Do 2000 chyba nigdy nie dojdziemy, w końcu USA to 300 mln mieszkańców, a Polska niecałe 40 mln. Ale już 250-300 browarów jest moim zdaniem realne. A na degustację Alaskana zdecydowałem się dlatego, że już za tydzień pojawi się w sprzedaży 2. warka Borsuka, tym razem na słodzie z niemieckiej słodowni Best Malz.

Jak smakuje żywa legenda, czy nie będzie rozczarowania na miarę Fuller’s Vintage Ale? Przekonajcie się sami.

Tym, którzy nie mają możliwości spróbowania Alaskan Smoked Porteru, polecam degustację Borsuka. Sam jestem ciekaw jak będzie smakować na dymionym słodzie z Heidelbergu. Pierwsza warka była na słodzie z Bambergu.

37 KOMENTARZE

 1. Mówisz tak, że warto zainwestować, to podaj może ile kosztuje (kosztowało) 😉 ??
  Kiedy będziesz degustował lagera z Schlenkerli ??

 2. Jak dla mnie, do tej pory, najlepsze piwo jakie pilem. Po prostu powala. Obcowanie(za krotkie) z tym cudem to medytacja. Kult, hype – jak chcecie to nazwac – calkowicie zasluzone. Automatycznie zazdroszcze mieszkancom Juneau, moga sie np. zakrasc do browaru i wypic im jakis maly hektoliterek z tanka;)
  Dolaczam sie do zyczen, aby Borsuk byl tak dobry!!! Macie teraz z Wojtkiem wzorzec z Sevre (na Alasce) 🙂

  • Borsuk jest jednak innym piwem. Po pierwsze to dwunastka, a Alaskan to szesnastka. Ale rzeczywiście mam teraz wzorzec do którego warto dążyć, choć z drugiej strony można też zrobić coś innego. Myślę, że pokusimy się kiedyś o smoked porter 16-tkę, ale niekoniecznie w najbliższym czasie.

 3. a ja dziś zacierałem moje pierwsze piwko:) to było coś! Pale Ale 12. na polskich chmielach marynce i lubelskim. zacierałem w jednej temp. w 65 stopniach. wyszło oki:) przeniesienie zacieru do filtratora to był armagiedon, ale jakoś dałem rade, myślałem ze filtracja to kastracja, ale wysładzanie to było dopiero żmudne i zajęło mi dużo czasu, chmielenie na luzie:) teraz się chłodzi, Oby sie wszystko udało, trzymajcie kciuki.
  sorry za off top;-)

   • Drogi Towarzyszu Tomku – pierwszy raz zawiodłem się na piwie, które recenzowałeś jako bardzo zacne. Mianowicie ten porterek z Alaski – wersja z 2013 r. (tak, wiem, recenzowałeś wersję 2012, a to pewnie więcej niż 1 warka różnicy).
    W zasadzie pachnie i smakuje okej…ale to jak dla mnie taka słabsza wersja rodzimego Smoky Joe. Może i bez posmaku asfaltu, ale to praktycznie to samo.
    Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, ten porter z Alaski wypada słabiej niż…kurdę, nawet jakiś porter z Ambera.
    Mam nadzieję, że Bourbon Baby i Shipwrecker Circus, które mam zamiar kupić za resztę funduszy przeznaczonych na tegoroczne wakacje wypadną lepiej ;]

 4. Skoro o porterach mowa – ja już przygotowałem pod nie piwniczke – zakupiłem dwa cieszyńskie Żywce na początek i tripla Komesowego – jeszcze tylko 2 Komesy Bałtyckie, 2 Portery Warmińskie i zapominam temat na pare lat 🙂 – Dzieki Tomasz – Twój występ ostatecznie mnie do tego skłonił – pozdro !

 5. Witam. Gdyby ktoś chciał uwarzyć, to podaje recepturę za „Brew Your Own”

  Alaskan Smoked Porter clone
  (Alaskan Brewing
  Company, Alaska)
  (5 gallons/19 L, all-grain)
  OG = 1.065
  FG=1.015
  IBU = 45
  SRM =58
  ABV = 6.5%
  Ingredients
  8.25 lbs. (3.74 kg) 2-row pale malt
  4.0 lbs. (1.81 kg) Munich malt
  12 oz. (0.34 kg) crystal malt (45 oL)
  11 oz. (0.31 kg) chocolate malt
  7 oz. (0.20 kg) black patent malt
  10.75 AAU Chinook hops (60 mins)
  (0.90 oz./25 g of 12% alpha acids)
  3. 75 AAU Villamette hops (15 mins)
  (0.75 oz./21 g of 5% alpha acids)
  Wyeast 1968 (London ESB) or White
  Labs WLP002 (English Ale) yeast
  0. 75 cups corn sugar (for priming)
  Step by Step
  Smoke 1.0 lb. (0.45 kg) of the Munich
  malt with alder wood. Mash at 154 °F
  (68 °C) . Boil for 90 minutes. Ferment at
  68 °F (20 °C).

 6. Niby drogo, ale można kupić 2-4 sztuki z jednego rocznika, za rok znowu 2-4 sztuki i tak przez kilka lat… albo uzbierać całą dekadę 🙂 Ot, taka dekada zmian 🙂 to mógłby być fajny test porównawczy – porównać zmiany jakości, dojrzewanie piwa itp. na przykładzie 10 lat właśnie

 7. O Alaskanie piszą.

  Znajdujący się w Juneau browar na Alasce śmiało i nietypowo inwestuje w zieloną energię – zamiast instalować solary czy wiatraki, chce wykorzystywać energię z… produkcji piwa.
  Jak to możliwe? Browar zainstalował system bojlerów w celu zmniejszenia kosztów energii wykorzystywanej przy produkcji. Za 1,8 mln dolarów kupił piec, w którym spalane są pozostałości z ziaren wykorzystywanych do wytworzenia piwa (może się okazać, że to pierwszy browar, w który odpadki ze zboża będą jedynym źródłem paliwa dla systemu odzyskiwania energii, dotyczas niektóre stosowały współspalanie).

  Normalnie zresztą takie ziarna są oddawane przez browary okolicznym farmom i przerabiane na paszę dla zwierząt. Rozwiązanie takie nie sprawdza się jednak na Alasce, gdzie znajduje się jedynie 680 farm.
  Musieliśmy być bardziej innowacyjni po to, żeby móc robić to co kochamy, tam gdzie chcemy to robić – wyjaśnił powody zmiany założyciel browaru pod nazwą Alaskan Brewing Co.
  Alaskan Brewing Co robi około 150 tys. beczek piwa rocznie. Piwo jest rozpowszechniane w 14 stanach Stanach Zjednoczonych.

 8. Tomku, udało mi się zlokalizować sklep z kilkoma egzemplarzami owego piwa. Pojawia się teraz problem. Lepiej podążac logiką, że im starsze tym lepsze i kupić wersję z 2008 roku, czy może lepiej tę z 2012?

Leave a Reply