Jak czytać etykiety na piwie odcinek 1.

19
3210

czyli ile to piwo ma voltów?

W tym cyklu filmów zajmę się etykietami piwa i tym co można z nich wyczytać. W pierwszym odcinku banalna wydawałoby się sprawa, czyli zawartość alkoholu w piwie. Dlaczego alkohol podaje się objętościowo, a ekstrakt wagowo? Dlaczego w Rosji piwo jest słabsze oraz o co chodzi z tymi „unitami”? Tego wszystkiego dowiecie się z pierwszego odcinku filmu „Jak czytać etykiety na piwie”.W odcinku 2. zajmę się złowrogim napisem „zawiera słód jęczmienny” oraz składem surowcowym piwa. Natomiast w odcinku 3. pasteryzacją, filtracją i refermentacją.

19 KOMENTARZE

 1. Jak juz jestesmy przy ilosci alkoholu, to akcyze placi sie zaleznie od ilosci stopni plato w brzeczce, czyli de facto od ilosci …cukru w kadzi? 😐 Place akcyze za to ze piwo to dwunastka, a celnikow nie obchodzi czy z tej dwunastki wycisne 1%, 3% czy 6% alkoholu? Wiec po co ten caly cyrk z urzedem miar przy zakladaniu browaru skoro w rzeczywistosci nikogo nie obchodzi ile na prawde alkoholu jest w butelce? Chyba ze cos pomieszalem i wyglada to inaczej?

  • Podatek trzeba płacić od czegoś, łatwiej jest płacić od ekstraktu brzeczki niż od alkoholu, bo to łatwiej zmierzyć.

   Kiedyś płaciło się od objetości kadzi warzelnej, wtedy robiono mega-gęste zaciery itd., zawsze są jakieś konsekwencje.

  • Ustaw mówi, że:

   Stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu.

   Ja rozumiem z tego że im bardziej piwo odfermentowane tym mniejsza akcyza, ale o wykładnię to pewnie Izbę Celną trzeba by było prosić.

   • Nikogo nie trzeba prosić, bo każdy, kto miał do czynienia z akcyzą wie, że chodzi o ekstrakt brzeczki nastawnej przed fermentacją. Przecież to by był absurd, gdyby było im więcej alkoholu, tym niższa akcyza.

 2. Bardzo ciekawy cykl szkoleniowy. Zarówno część o szkle, jak i ten. Dla wielu miłośników piwa są to bardzo ciekawe informacje.

  Szczerze gratuluję pomysłu i zachęcam do dalszej pracy:)

 3. Jeśli jeszcze nie nagrałeś wszystkich filmików dotyczących czytania etykiet, to ja miałbym jedną prośbę. Czy przy okazji mógłbyś rozszyfrować dla mniej wprawionych piwoszy skalę goryczki IBU? W Polsce pojawia się ona na przykład na etykietach Ale Browaru, a dla mnie nie jest do końca czytelna.

 4. Zakupiłem do piwnicy portery Żywca i Okocimia – powiedz mi czy dopuszczalny jest taki zabieg że nie podaje się informacji o zawartości ekstraktu – oglądając filmy o leżakowaniu doszedłem do wniosku że warto znać te dane szczególnie w przypadku Okocimia który jest lekkim (alc. 8,3%) porterem a nie wiadomo ile ma plato i czy nadaje się do piwnicy – ja zaryzykowałem…

 5. No to tak – wiem – ten twój ze Zduńskiej Woli chyba był osiemnastką i był całkiem wporzo. Może moja wiedza o porterach jest słaba ale co jeśli nie ma on nawet 18% i czy w ogóle porter może mieć mniej niż 18% ? z Żywcem problemu nie ma bo w necie gdzieś tam jest podane i ok ale Okocim to już tajemnica – nigdzie nie znalazłem tej informacji.

Leave a Reply