czyli ile to piwo ma voltów?
W tym cyklu filmów zajmę się etykietami piwa i tym co można z nich wyczytać. W pierwszym odcinku banalna wydawałoby się sprawa, czyli zawartość alkoholu w piwie. Dlaczego alkohol podaje się objętościowo, a ekstrakt wagowo? Dlaczego w Rosji piwo jest słabsze oraz o co chodzi z tymi „unitami”? Tego wszystkiego dowiecie się z pierwszego odcinku filmu „Jak czytać etykiety na piwie”.
W odcinku 2. zajmę się złowrogim napisem „zawiera słód jęczmienny” oraz składem surowcowym piwa. Natomiast w odcinku 3. pasteryzacją, filtracją i refermentacją.
Jak juz jestesmy przy ilosci alkoholu, to akcyze placi sie zaleznie od ilosci stopni plato w brzeczce, czyli de facto od ilosci …cukru w kadzi? 😐 Place akcyze za to ze piwo to dwunastka, a celnikow nie obchodzi czy z tej dwunastki wycisne 1%, 3% czy 6% alkoholu? Wiec po co ten caly cyrk z urzedem miar przy zakladaniu browaru skoro w rzeczywistosci nikogo nie obchodzi ile na prawde alkoholu jest w butelce? Chyba ze cos pomieszalem i wyglada to inaczej?
Podatek trzeba płacić od czegoś, łatwiej jest płacić od ekstraktu brzeczki niż od alkoholu, bo to łatwiej zmierzyć.
Kiedyś płaciło się od objetości kadzi warzelnej, wtedy robiono mega-gęste zaciery itd., zawsze są jakieś konsekwencje.
No cyrk z Urzędem Miar jest po to, żeby celnik miał pewność ile masz piwa w kadzi warzelnej, tankofermentorze, albo w leżaku. Z bardzo dużą dozą dokładności.
Ustaw mówi, że:
Stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu.
Ja rozumiem z tego że im bardziej piwo odfermentowane tym mniejsza akcyza, ale o wykładnię to pewnie Izbę Celną trzeba by było prosić.
Nikogo nie trzeba prosić, bo każdy, kto miał do czynienia z akcyzą wie, że chodzi o ekstrakt brzeczki nastawnej przed fermentacją. Przecież to by był absurd, gdyby było im więcej alkoholu, tym niższa akcyza.
Bardzo ciekawy cykl szkoleniowy. Zarówno część o szkle, jak i ten. Dla wielu miłośników piwa są to bardzo ciekawe informacje.
Szczerze gratuluję pomysłu i zachęcam do dalszej pracy:)
O ile wiem, w chemii jak jest mowa o % to jest to zawsze stosunek wagowy. W alkoholu wprowadzono % objętościowy nie wiadomo czemu – marketing?
Marketingu bym w to nie mieszał, bo to wynika z przepisów o znakowaniu żywności. I jak mówiłem nie jest to polski wymysł, ani nawet nie europejski.
Kopyr, a co oznacza zapis alk.do 7.1%? przecież mówisz, że browary muszą podawać wartość średnią a nie maksymalną.pozrdawiam
A gdzie widziałeś taką formę?
np. Konstancin Czarny Dąb pisze alk. do 7,5%. i jestem pewien, że jeszcze ze 2 lub 3 takie przypadki widziałem na polskich piwach
To nie mów głośno, bo jeszcze się im IJHARS do dupy dobierze. 😉
Jeśli jeszcze nie nagrałeś wszystkich filmików dotyczących czytania etykiet, to ja miałbym jedną prośbę. Czy przy okazji mógłbyś rozszyfrować dla mniej wprawionych piwoszy skalę goryczki IBU? W Polsce pojawia się ona na przykład na etykietach Ale Browaru, a dla mnie nie jest do końca czytelna.
Filmy nie są jeszcze nagrane, więc temat IBU spokojnie zdążę poruszyć. Na razie jednak zajmę się niesławnym „zawiera słód jęczmienny”.
Zakupiłem do piwnicy portery Żywca i Okocimia – powiedz mi czy dopuszczalny jest taki zabieg że nie podaje się informacji o zawartości ekstraktu – oglądając filmy o leżakowaniu doszedłem do wniosku że warto znać te dane szczególnie w przypadku Okocimia który jest lekkim (alc. 8,3%) porterem a nie wiadomo ile ma plato i czy nadaje się do piwnicy – ja zaryzykowałem…
Nie ma obowiązku podawania zawartości ekstraktu. Generalnie to nie jest tak, że osiemnastki się nie nadają do leżakowania.
cholera sory 3 raz oglądam ten filmik a dopiero teraz wychwyciłem że jest tam odpowiedz na moje zapytanie 😉
No to tak – wiem – ten twój ze Zduńskiej Woli chyba był osiemnastką i był całkiem wporzo. Może moja wiedza o porterach jest słaba ale co jeśli nie ma on nawet 18% i czy w ogóle porter może mieć mniej niż 18% ? z Żywcem problemu nie ma bo w necie gdzieś tam jest podane i ok ale Okocim to już tajemnica – nigdzie nie znalazłem tej informacji.
W Polsce poniżej 18° Plato, to nie porter, ale już BJCP dopuszcza nawet 14,7°. Nie sądzę, żeby Okocim Porter miał poniżej 18° Plato.