Szkło do piwa odcinek 3.

17
3167

czyli dlaczego pijecie piwo z brudnych szklanek?

Pewnie zaraz się obruszycie. Jak to, ja piję z brudnego szkła? Niestety moje doświadczenia w tym temacie z przeróżnymi lokalami, także tymi z najwyższej półki są takie, że wszędzie można trafić na brudne szkło. Nagminne jest to również wtedy, gdy pijecie piwo w domu. Robią tak początkujący piwosze, średniozaawansowani, a nawet znani blogerzy. Oczywiście możecie się usprawiedliwić, że nie mieliście o tym pojęcia. I to jest prawda, ja też kiedyś sobie z tego nie zdawałem sprawy. W czym rzecz? Obejrzyjcie film „Szkło do piwa 3/3”.


Jak zatem myć szkło? Zobaczcie, bo to tylko 2 minuty.

17 KOMENTARZE

 1. Ciekawa seria filmików, proszę o więcej, forma videobloga według mnie bardzo dobra.
  Może nagrałbyś coś dla początkujących piwowarów, np. wideo z jakiejś warki „od a do z” z praktycznymi poradami.

 2. a co z myciem twardą wodą? u mnie niestety po suszeniu na szkle zostają brzydkie zacieki, którym zapobiec można tylko wycieraniem (czego nie cierpię). pozostaje tylko podawanie mokrej szklanki?

 3. Z tymi zmywarkami restauracyjnymi a domowymi to chyba nie tak, jak mówisz. Jak pracowałem w restauracji to mycie było ręczne, a maszyna tylko parą odkażała.

  Co do mycia – a można chociaż z wierzchu przetrzeć, żeby za mokre nie trzymać?

  Generalnie bardzo fajna seria o szkle (chociaż ostatnio używam ceramiki) 🙂

 4. Prowadzenie videobloga w takiej formie jest według mnie świetną inicjatywą. Wypada tylko podziękować za zaangażowanie w polską piwną edukację.
  Pod jednym z poprzednich filmików pytałeś czy konieczny jest dodatkowy montaż, zmiana oświetlenia, tempa nagrania, itp.. Według mnie wszystko jest w porządku i nie ma sensu niczego zmieniać. Forma „rozmowy w pubie”, jak sam to określiłeś, wydaje się najbardziej odpowiednia, a słucha się tego bardzo przyjemnie. Liczę na kolejne wpisy w takiej formie.
  Jako początkujący w dziedzinie poznawania piwa, z chęcią obejrzałbym wpisy poświęcone metodom klasyfikacji piw. Uważam, że na taki porządkujący filmik dla początkujących również jest duże zapotrzebowanie.

 5. Badzo ciekawa seria, jako laik również z checią obejrzał bym materiał o klasyfikacji piw i czym one od siebie się różnią. Może kiedyś nagrasz piwne ABC.

 6. Z aptecznych sposobów: sposobem na sprawdzenie czystości szkła jest przepłukanie go po umyciu wodą destylowaną i szybkie obrucenie do góry nogami. Jeżeli woda spływa równomiernie nie pozostając w pewnych miejscach (brudnych), to szkło jest czyste. Dodatkowo tym sposobem pozbywamy się problemu zacieków od twadej wody.
  Oczywiście nikt na codzień nie będzie tak robił, ale z ciekawości można sprawdzić skuteczność swojego mycia. Poza tym browar to nie apteka 😉

 7. Świetnie że poruszasz ten temat bo juz myślałem że ta różnorodność szkła nie jest nikomu potrzebna. Sam jestem miłośnikiem szkła i uwazam ze degustacje z odpowiednio dobranego kufla lub szklanki wzmacnia wrażenia
  A tak przy okazji- czy jest dosrępna tekstowa wersja Twojego bloga? U mnie na wiosce internet kulawy i dopiero bedac w domu w dzien bylem w stanie spokojnie nadrobić zaległości, bo w godzinach wieczornych strasznie muli, pozdrawiam VanGruby

 8. Przerażające jest to, że „ludzie” są tak otępiale beznadziejni i nieporadni, że trzeba im pokazywać jak umyć szkło :-O Zmywarka, krajalnica, mechaniczny nóż, automatyczna szczoteczka do zębów – liczę na apokalipsę i późniejsze szybkie wymieranie sierotek dwuleworęcznych (nie obrażając mańkutów) z powodu niezaradności 🙂

  Tomku dziękuję za wszystkie filmy o piwie. Jednym zdaniem: lager / eurolager ze szklanki czy z pokala?

 9. Po umyciu bezpośrednio przed podaniem wycieram szkło szmatką, ale tylko z zewnątrz i z pominięciem szczytu szkła (tam gdzie go dotykają usta) – szkło jest z zewnątrz suche i czyste, a smak piwa niezaburzony. Ważne, żeby szmatka nie była cuchnąca 😉

 10. Przy dłuższym przetrzymywaniu szkła nieużywanego, można się też zabezpieczyć przed większym zabrudzeniem, odwracając je (to które można ze względu na różnicę wagi między spodem a górą szkła). Co prawda nie wygląda to tak reprezentacyjnie jak w przypadku gdy stawiamy je normalnie no ale coś za coś. Oczywiście pewnie nie będzie ono tak czyste aby od razu z niego pić – chociażby dlatego, że zabrudzenie osiada na zewnętrznej stronie szkła, ale wydaje się że lepiej jest przed degustacją ewentualnie przemyć z zewnątrz i przepłukać wewnątrz niż myć całość. Chyba, że są jakieś inne minusy takiego przechowywania szkła… uszkodzenia mechaniczne szczytu szkła?

 11. Panie Kopyrze.
  W knajpach rzeczywiście używa się zmywarek i oczywiście innych niż pan czy ja mamy w domu, ale…
  1. Owe zmywarki gastronomiczne nie są lepsze (czy gorsze) od domowych. Są po prostu przeznaczone do czegoś innego.
  2. Stosuje się w nich prawie identyczną „chemię” jak w zwykłej łirpurze.
  3. To że barmani nie myją szkła ręcznie nie wynika (tylko) z tego, że im się nie chce, ale z faktu, że są do tego zobligowani przepisami sanepidowskimi.
  Pozdrawiam

Leave a Reply