1000 browarów w Wielkiej Brytanii

8
3637

CAMRA (Campaign for Real Ale) ogłosiła, że liczba browarów w Zjednoczonym Królestwie przekroczyła 1000. Dokładnie jest ich 1009*. Jest to największa liczba browarów od 70 lat. Co szczególnie interesujące, to fakt, że jeszcze 10 lat temu było ich o połowę mniej, a więc w ciągu 10 lat powstało 500 browarów, z czego aż 158 w ciągu minionych 12 miesięcy. To wszystko w momencie, kiedy Europa i Wielka Brytania zmaga się z recesją i niemal każdego dnia zamykane są kolejne puby. Jednak obok zamykanych pubów, powstają setki nowych. Przeważnie serwujących piwa z nowopowstających browarów rzemieślniczych, bo tylko te puby się rozwijają.

Ogłoszenie tych danych jest związane z wydaniem kolejnej 40-tej już edycji Good Beer Guide, który w tym roku prezentuje 4500 pubów serwujących real ale. 1000 pubów pojawiło się w Good Beer Guide po raz pierwszy. Jak podaje CAMRA jeden browar w UK przypada średnio na 50 pubów, a więc jest ich ok. 50 tysięcy. Jak łatwo policzyć niemal w co dziesiątym pubie na Wyspach można spróbować czegoś godnego uwagi.

Co to oznacza dla nas? Myślę, że przede wszystkim to, iż 100 rzemieślniczych browarów w Polsce do 2020 roku, to raczej plan minimum niż pobożne życzenia, jak niektórzy sądzili jeszcze rok, dwa lata temu. Obecnie w Polsce funkcjonuje 80 browarów (choć ten 80-ty jeszcze chyba nie jest otwarty oficjalnie), myślę że w 2020 wszystkich browarów powinno być ok. 200.

*CAMRA przyznaje, że niewielka część z tej liczby, to browary kontraktowe, ale jest doprawdy kwestią czasu, kiedy browarów będzie np. 1100, więc wypada nam się cieszyć razem z Brytjczykami, a nie szukać dziury w całym ;).

8 KOMENTARZE

 1. Ja bym chciał, aby również w Polsce w co dziesiątym pubie lano ciekawe piwo:) No bo co z tego, że dobijemy do 200 browarów, skoro dalej wszystkie premiery będą się odbywały w Setce, Omercie, Piwotece, Strefie Piwa i ZUPie? Już niektórzy narzekali że było tłoczno w letnim sezonie z nowościami, a co dopiero będzie przy dwukrotnie wyższej liczbie browarów…

 2. „100 browarów rzemieślniczych” to trochę niejasne sformułowanie, bo ciężko stwierdzić, który browar jest właściwie rzemieślniczy, a który nie. To takie typowo PR-owe określenie.

 3. Tysiac browarow w Wielkiej Brutanii zostalo przekroczone pod koniec zeszlego roku i w kwietniu ich liczba wynosila 1016 (co daje ponad 12000 roznych piw!).

  • To by oznaczało, że każdy jeden browar robi 10-12 piw, raczej w to wątpię. Myślę, że wiele z nich warzy po 3-4 rodzaje, a z kolei takich co warzą powyżej 20 jest niewiele. Co nie zmienia faktu, że nawet gdyby było to tylko 5000 piw, to jest i tak dużo.

   • Przed powrotem do Polski w maju, spotkalem dwoch kolesi ktorych idea jest stworzenie programu na iOS i Adnroida z baza danych wszytkich brytyjskich browarow oraz ich piw, mozliwoscia dodawania zdjec, oceny, komentarzy… Wedlug ich danych (maj 2012) istnialo 1016 browarow i ponad 12000 roznych piw… Znam pare ciekawych browarow z samego Londynu ktore warza jak np. Brodies ponad 50 roznych piw, Kernell ponad 100 i chociazby Fullers okolo 20… Praktycznie kazdy browar ma w swojej ofercie okolo 10 roznych piw no chyba, ze jest to maly browar, bardzo lokalny… 12000 roznych piw na Wyspach jest jak najbardziej mozliwe…

 4. 100 browarów? I kto to wypije, skoro wszyscy mniejsi od największych mają może 5% rynku? A wcześniej, kto będzie miał tyle samozaparcia, żeby te browary uruchamiać? Ja pieniądze mam, ale nie mam cierpliwości do użerania się z w’adzą urzędasów. Niestety nie tak duże, żeby zapłacić komuś za użeranie się za mnie, nie mam milionów, a jedynie setki tysięcy złotych.

  To jest myślenie życzeniowe.

  • A kto wypija w Stanach piwa z 2000 browarów? No Pan, Pani,… społeczeństwo. 😉 To dalej będzie 5-10% rynku, ale przynajmniej coś się będzie działo i w ramach tych 5% będzie coś ciekawego do wyboru. Dzisiaj dobre piwo w Polsce to są promile i to nie wiem czy całe, czy po przecinku.

Leave a Reply