Browar Fortuna zmienił właściciela

8
9066

Jak wynika z wywiadu z nowym prezesem Krzysztofem Pankiem, który ukazał się w Wiadomościach Wrześińskich, Browar Fortuna ma całkiem nowych właścicieli z firmy IBG DWA, jest to spółka polsko-belgijska z siedzibą w Kielcach. Zapewne są to dawni udziałowcy Browaru Belgia w Kielcach, który w 2007 roku został przejęty przez Kompanię Piwowarską, a w 2009 zamknięty. Browar Fortuna został przejęty 10 maja 2011 r. Nowi właściciele zamierzają zainwestować około milion złotych, co nie jest jakąś oszałamiającą kwotą. Pieniądze te mają być przeznaczone na zwiększenie mocy produkcyjnych, inwestycje w wyposażenie browaru i w promocję. Już objawiły się w postaci nowych etykiet i nowego piwa Fortuna Wiśniowa.

Nowość w postaci piwa wiśniowego nie rzuca na kolana, podobnie jak zmiana logo i etykiet, ale zapowiedzi prezesa są obiecujące. Słów kilka zresztą o nim – Krzysztof Panek ma bogate CV w branży, choć niekoniecznie zrobi ono dobre wrażenie na piwoszach. Pracował kolejno w Lechu, Browarze Belgia (dyrektor ds produkcji), następnie we wrocławskim Piaście już pod szyldem Carlsberga (prezes), oraz Kompanii Piwowarskiej (dyrektor ds sprzedaży i dystrybucji). Jak by nie patrzeć, dwa z tych browarów już nie istnieją. Miejmy nadzieję, że Fortuna do nich nie dołączy.

No ale nie roztaczajmy kasandrycznych wizji. Ma być lepiej, Fortuna ma wprowadzić na rynek piwa górnej fermentacji. Miejmy nadzieję, że poradzą sobie też z główną wadą piw z Fortuny, jaką był dominujący aromat gotowanych warzyw (DMS). Powinna się też poprawić dostępność piw z tego browaru, już zatrudniają przedstawicieli handlowych, widziano takowego na terenie Wrocławia. Choć za dalszy żywot serii Smoków czy Komesa nie dałbym sobie ręki uciąć i w zasadzie tylko tego ostatniego piwa byłoby mi ewentualnie żal.

Widać, że kończy się czas romantycznego dziadostwa, a zaczynają poważne pieniądze w segmencie piw „regionalnych”. Wydaje się, że raczej wyjdzie to nam na dobre, może skończą się czasy sprzedawania skwaśniałego piwa, z ewidentnymi wadami, bez wyrazu, bez pomysłu, w beznadziejnym opakowaniu. Być może Fortuna z belgijskimi udziałowcami uraczy nas witbierem, belgijskim ale, a może dubblem. Jak będzie? Pożyjemy, zobaczymy.

8 KOMENTARZE

  1. Jestem świeżo po rozmowie z prezesem Pankiem i relacja z niej pojawi się na dniach na Browar.bizie. W skrócie mogę tu napisać, że wyeliminowano już podobno problem z DMS, że Smoki utrzymają się na pewno jakiś czas, choć będę bacznie obserwowane i że nie trzeba się martwic o przyszłość Komesa. Jest też szansa na akcenty belgijskie, ale nie dostałem na razie żadnych szczegółów.

    • A co Ty, Twili zostałeś reporterem na browar.bizie czy tak jakoś Cię tknęła chęć na ten wywiad? Chodzi mi głównie o to, czy będą następne?

      Z Komesem to fajnie, a ze Smokami czegoś w tym stylu się spodziewałem.

  2. Tak wyszło, że moja obecność na Browar.bizie wkroczyła w nową, bardzo ciekawą fazę 🙂
    Wywiadów jako takich póki co nie będę umieszczał, na razie raczej newsy i artykuły, za to dość regularnie. Również ta rozmowa została podsumowana w formie artykułu, nie będzie to wywiad.

Leave a Reply