2 piwne przewodniki w polskim internecie

9
1590

Ponieważ póki co polski internet pod względem piwnym wygląda tak jak cała branża piwna, wiec każdą inicjatywę trzeba powitać z radością. Dzisiaj, całkiem przypadkowo dowiedziałem się o dwóch serwisach, opartych nota bene na WordPressie, które jednak nie tyle są pomyślane jako blogi a jako przewodniki. Oba stworzone zostały przez Michała Marandę, piwnego podróżnika, znanego na forum browar.biz pod nickiem docent. Serwisy są właściwie bliźniacze, pierwszy poświęcony jest czeskiej Pradze, nazywa się Piwna Praha, tematem drugiego pt: Polskie Minibrowary są polskie browary restauracyjne (oraz lokale z ciekawym piwem).

Oba serwisy są urządzone na tym samym schemacie, krótka notka o lokalu, kilka fotek oraz adres, po kliknięciu w który jesteśmy przekierowywani na stronę Google Maps. Wspaniała sprawa, jeśli chcemy zaplanować wizytę czy to w polskim browarze restauracyjnym czy wycieczkę w Pradze. Szczerze mówiąc, po przejrzeniu serwisu poświęconego stolicy Czech nabawić się można kompleksów. Co powiecie na lokal serwujący 24 różne piwa z kranu i są to tylko piwa z małych browarów? A jak podoba wam się liczba 12 browarów restauracyjnych w jednym mieście? Po obejrzeniu tego wszystkiego człowiek zaczyna się zastanawiać kiedy mógłby się wyrwać na wycieczkę do Czech?

Polecam gorąco odwiedziny w obu serwisach, a docentowi i nam wszystkim życzę, żeby wpisy na minibrowary.wordpress.com przybywały w szybszym tempie niż piwnapraha.wordpress.com ;), bo póki co w tym pierwszym dotyczącym jednego miasta jest więcej wpisów niż w tym drugim tyczącym blisko 40-milionowego kraju.

9 KOMENTARZE

 1. Dzięki Kopyr, że zdecydowałeś się zaanonsować moje witryny czytelnikom Twego bloga.
  Po opisaniu ciekawych miejsc w Pradze chciałem stworzyć kolejną stronę poświęconą piwnej tematyce. Do wyboru miałem minibrowary czeskie oraz minibrowary polskie. Nad tą pierwszą stroną prawdopodobnie bym siedział do dzisiaj (a nowy wpis pojawiałby się tu co prawie co miesiąc). Tematyka druga była zdecydowanie łatwiejsza do ogarnięcia, niestety…

  • No ale chyba nie zarzuciłeś tematu? Minibrowary Czeskie to też ciekawy temat ;). Mimo, że żal nam… serce ściska, że 4 razy mniejszy kraj, ma 4 razy więcej browarów, to jednak Czechy są bardzo wdzięcznym celem wizyt.

   • Nie, na razie nie podejmuje się tej monstrualnej roboty. W 2006 objechałem większość czeskich średnich i mini ale używałem wtedy analoga. Konieczność skanowania odbitek skutecznie odstrasza mnie od zajęcia się tematem. Może kiedyś…

 2. Świetne strony, bardzo dziękuję za polecenie 🙂

  Docencie, a może jakiś wydawca byłby zainteresowany wydaniem tego typu informacji? Widziałem kiedyś przewodnik po piwach Środkowej Europy, niestety nic ciekawego, ale może wzrastające zainteresowanie normalnym piwem w końcu skusi wydawnictwa…

  BTW, znajomy podrzucił mi ciekawe mapki czeskich browarów:
  http://pivni.info/mapa.php
  http://www.loupak.cz/video/obrazky/146-pivni-mapa-ceske-republiky

  Errata, oryginał drugiej mapy (interaktywny) jest na stronie http://mapa.pivni.info/

  • Wydawnictwo papierowe? Według mnie to kompletny przeżytek. Po pierwsze: po co płacić za książkę skoro informacje w niej zawarte można mieć za darmo w necie. Po drugie: brak możliwości aktualizacji informacji drukowanej skazuje przewodnik na nieaktualny już w momencie premiery.

   Przewodnik wydawnictwa Bezdroża “Piwnym szlakiem po Europie środka” rzeczywiście był bardzo skrótowy i powierzchowny (300 stron na południową Polskę, Słowację, Czechy, Austrię i Bawarię), za to “Przewodnik Piwosza” wydawnictwa Pascal, skupiający się na krajowych browarach był już rzetelną pozycją.
   Od wydania tych książek minęło 7-8 lat i podejrzewam, że to będą jedyne opublikowane polskie piwne przewodniki.

   • Masz oczywiście rację, jednak wydawcy raczej nie sponsorują publikacji internetowych, więc mialem na myśli głównie względy ekonomiczne.

    Przewodnika Piwosza nie miałem w rękach, ale domyślam się, że faktycznie jest to już anachroniczna pozycja.

Leave a Reply