Trochę o książkach…

5
2782

Długie, choć już na szczęście coraz krótsze, wieczory zachęcają żeby zagłębić się w lekturze. Oczywiście prawdziwy maniak piwa, oprócz jego spożywania, lubi też o nim poczytać. Wydawałoby się, że nie jest to temat, na który można zgromadzić bogatą bibliografię, a jednak. Za Oceanem książek na temat piwowarstwa i piwa rocznie wydawanych jest kilkadziesiąt. W związku z powyższym mam dwie wiadomości – jedną dobra, a drugą złą.

Zapowiedzi z CKA

Zacznijmy od złej. Wydawnictwo CKA, które wydało Domowy wyrób piwa, zapowiadało na czerwiec ubiegłego roku pozycję pod tytułem Katechizm piwowara domowego Ashtona Lewisa. Minęło 9 miesięcy, a o książce ani widu, ani słychu. Strona wydawnictwa od kilku dobrych miesięcy jest w nieustającej przebudowie, co świadczy chyba o tym, że się tej pozycji nie doczekamy. Jest to tym bardziej frustrujące, że wg strony tłumacza Janusza Mrzigoda, prace nad tłumaczeniem tej pozycji zostały ukończone. Co więcej przetłumaczone została również książka Tess i Marka Szamatulskich pt. Clone Brews. Wszystko wskazuje jednak na to, że wydawnictwo albo zakończyło już działalność, albo przeżywa takie trudności, że raczej prędko tych tytułów nie zobaczymy.

Silny złoty

Dla tych, którzy władają językiem Michaela Jacksona jest jednak alternatywa, czyli zakup książek w oryginale. A dzięki silnej złotówce są te zakupy o wiele bardziej przystępne niż jeszcze pół roku temu. Pierwszym miejscem, które przychodzi nam na myśl kiedy chcemy kupić anglojęzyczną literaturę jest Amazon. Jest tam masa rzeczy, jedyny mankament to stosunkowo wysokie koszty przesyłki i konieczność posiadania karty kredytowej. Na polskim rynku Amazon ma jednak całkiem ciekawą alternatywę w postaci empiku. Oprócz katalogu książek dostępnych w kraju, można też przeszukiwać ofertę pod kątem pozycji z importu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowo brewers, żeby naszym oczom ukazała się lista blisko 100 pozycji na interesujący nas żywo temat. Oczywiście część tytułów jest niedostępnych, część zaś nie wiem jak pokrętnymi mechanizmami wyszukiwania znalazła się na tej liście, ale mimo wszystko znajdziemy praktycznie wszystkie najważniejsze tytuły z dziedziny piwowarstwa domowego. Są książki Charliego Papaziana, Randy Moshera, Johna Palmera czy Grega Noonana. Jest kilka pozycji z serii Classic Beer Styles Series. Jest nawet The Homebrewer’s answer book Asthona Lewisa, czyli niedoszły Katechizm piwowara domowego. Z pozycji nie tyle piwowarskich, co tyczących piwa ogółem mamy Michaela Jacksona, Rogera Protza. Są książki wydawane przez Brewers Publications i przez angielską CAMRA.

Przy większości pozycji widnieje czas oczekiwania długości 15 dni.  Najlepsze jest jednak to, że powyżej 150zł nie ponosimy żadnych kosztów przesyłki. Jeżeli chcemy zamówić tylko jedną pozycję też da się uniknąć dodatkowych kosztów, pod warunkiem, że odbierzemy zamówioną przez nas pozycję w którymś z salonów empiku. Plusem jest to, że nie mrozimy żadnych środków płatniczych przed dostawą, nie musimy mieć karty kredytowej i mimo wyzszych niż na Amazonie cen oszczędzamy na przesyłce. Oczywiście żeby nie było tak różowo, nie zawsze jest tak super. Jak zamawiałem kilka książek z 2 lata temu, to okazało się, że jedna nie dotrze. Sprawdziłem na stronie empiku, a tam widnieje, że dostępna. W końcu mi ją przysłali, tylko oczekiwanie było dłuższe. Nie ma też w ofercie empiku pozycji najnowszych, jak np. nowego wydania Clone Brews. W każdym bądź razie polecam, bo na wysyp ciekawych tytułów przetłumaczonych na j. polski raczej nie mamy chyba w najbliższym czasie co liczyć. Amazon zaś polecam, żeby poczytać recenzje interesujących nas pozycji.

5 KOMENTARZE

 1. Po pierwsze gratuluję ciekawego bloga 😀

  Tak się składa że mam zarówno ’Clone Brews’ jak i ’The Home Brewers Answer Boook’.

  ’Clone Brews’ IMO nie sprzedał by się w Polsce m.in. dlatego że receptury są wpisane jako ekstrakt ze słodami specjalistycznymi (chociasz z boku jest też wpisana wersja ’tylko słody’). Sposób warzenia ’ekstrakt ze słodami specjalistycznymi’ jest w Polsce nieznany i niestosowany. Poza tym w Polsce na razie (z tego co wiem) nie dostaniesz np. chmieli Chinook czy Centennial czy Willamette i ich po prostu nie da się zastąpić Marynką lub Lubelskim. Inna sprawa jest taka że te receptury (IMO) nie są najlepsze 🙁

  ’The Home Brewers Answer Boook’ jest zbiorem artykułów z magazynu Brew Your Own, gdzie Ashton Lewis odpowiada na pytania czytelników pod pseudonimem ’Mr. Wizard’. Oznacza to że możesz przynajmniej większość tej książki przeczytać online za darmo na stronie BYO… 😀

 2. empik sobie czasem w kulki leci. Ja zamówiłem 3 książki i po 1,5 miesiąca powiedzieli że nie sprowadzą. Teraz zamówiłem ponownie bo są dostępne czas realizacji na 8 stycznia najwcześniej… ale ja jestem cierpliwy poczekam.

 3. Też mam mieszane doświadczenia z empikiem…

  Fajnie się zamawia przez AbeBooks, najlepiej (bo najbliżej) abebooks.co.uk. Zaletą jest, że można tam kupić niezłe pozycje (używane, ale wszystkie jakie kupiłem były w stanie conajmniej dobrym) za parę funciaków. Niestety cenę zawyżają koszty transportu, no i trzeba mieć kartę. Jednak wybór jest w zasadzie nieograniczony.

Leave a Reply