Triple-Double? Double-Triple?

4
1730

Ale o co chodzi? Przyznam, że nie wiem, co autor nazwy nowego duetu piw z Nepomucena miał na myśli. Skupmy się więc na piwie.
Premiera o 12:00

4 KOMENTARZE

  1. Wg dzisiejszych standardów BJCP i opisu stylu w Kompendium Piwa, double IPA zaczyna się odpowiednio od 1.065 OG i 16,1 Blg. Praktyka zdaje się potwierdzać owe normy. Np. wg strony Russian River Pliny the Elder ma 1.066 OG wg strony internetowej browaru. Zatem te DWA piwa mieszczą się w widełkach.

  2. Z tym Pliny the Elder jest ciekawa sytuacja. Kiedyś chciałem sobie w domu uwarzyć klon tego piwa. Znalazłem recepturę, którą Vinnie Cilurzo opublikował w magazynie Zymurgy w 2009 roku. Wg tej receptury domy Pliny miał mieć ekstrakt początkowy 1.072 i alkohol na poziomie 8,2 %. Tak jak pisałem w poprzednim poście, strona internetowa Russian River podaje, że ekstrakt początkowy Pliny jest 1.066, przy 8 % alk. Ciekawy jestem czy Pliny the Elder teraz jest warzony wg innej receptury, czy po prostu receptura dla piwowarów domowych pod względem ekstraktu początkowego i zawartości alkoholu (oczywiście zdaje sobie sprawę, że mówimy tu o niemalże idealnym odwzorowaniu podanej receptury przez piwowara domowego) różni się od tej, która jest dostępna w sklepie. Wydaje się zatem, a przynajmniej tak wygląda to na tym przykładzie, że istotną cechą definiującą ten styl nie jest jego ekstrakt początkowy a zawartość alkoholu.

Leave a Reply