Piwne Style: Breslauer Schöps

6
5309

W serii Piwne Style – Breslauer Schöps, zwany też Wrocławskim Baranem. Niewiele o tym stylu wiemy, ale zdecydowałem się nagrać to co wiemy, albo czego się domyślamy.
Premiera o 10:00.

6 KOMENTARZE

  1. No tak, bo czy mamy dowody na to, że Kopernik był Polakiem, albo że przyznawał się do polskiego obywatelstwa? No nie. Ale wszędzie jest uznawany za polskiego astronoma. Więc to zależy od tego kto pierwszy przyna się do tego piwa.

    • Nie nakładaj dzisiejszego postrzegania na historyczne sprawy. Państwa „obywatelskie” to niedawny wymysł. Za Historia obywatelstwa w Europie:
      „w średniowieczu obywatelstwo ograniczało się do praw i obowiązków względem miasta. Niemal każdy posiadacz obywatelstwa mógł aktywnie wpływać na życie wspólnoty, a w konsekwencji czynnie uczestniczyć w sprawach publicznych miasta. Obywatelstwo miejskie nie dawało jednak mieszkańcom możliwości wpływania na losy kraju. Rola obywateli sprowadzała się więc do bycia podwładnym i wypełniania narzuconych mu obowiązków.
      Obywatelem, podobnie jak wcześniej, mogli być jedynie mężczyźni i to tylko tacy, którzy potrafili wykazać posiadanie własności prywatnej, która traktowana była jako podstawa związania się z danym miastem”.

      Poza tym obywatelstwo przydzielało się (po spełnieniu różnych warunków) a nie się samemu przyznawało. Za Obywatelstwo w Europie. Idea i jej wyraz formalny w perspektywie historycznej:
      „Włodarze miejscy zaczęli jednak z czasem wprowadzać nowe warunki dostępu do obywatelstwa, w tym zwłaszcza posiadanie własności nieruchomej, która gwarantowała wpływy podatkowe do municypalnej kasy.19 Przy przyjmowaniu w poczet obywateli miast europejskich często konieczne stały się nadto: rekomendacja osób wprowadzających, ślubne pochodzenie, lokalny ożenek, „prawowite” wyznanie czy też dobra reputacja (bona fama).20 Nadawanie obywatelstwa obcym następowało ostatecznie w zgodzie z ogólnym kryterium użyteczności dla wspólnoty, stąd też obok osób majętnych, preferowano częstokroć wykwalifiko-wanych rzemieślników”.

      Więc jeśli już to był Kopernik był obywatelem Torunia (i poddanym Korony Polskiej).

  2. Tomku, wczoraj w jednym z berlińskich sklepów natknąłem się na piwo w stylu dortmunder Adambier. To ponoć kwaśne, wędzone piwo. Brzmi bardzo ciekawie. Może warto zrobić odcinek o tym stylu, w ramach tego cyklu. Może wielu zaciekawić. Pozdrawiam

Leave a Reply