Czy KP kupi Ciechana?

23
7895

Kompania Piwowarska deklaruje, że chce zostać liderem rynku piw kraftowych. Serio. Na sprzedaż są Browary Ciechan, Lwówek Śląski i Bojanowo? Czy to byłby dobry ruch ze strony KP, gdyby kupili BRJ? Jak sądzicie?


Artykuły: o planach Kompanii Piwowarskiej, o sprzedaży Ciechana i o potencjalnej transakcji.

23 KOMENTARZE

 1. Na szybko, przed obejrzeniem.
  Jeśli chodzi o osoby decydujące o ofercie, BRJ są prawie tak samo niekumate jak KP. Pasowaliby. 😀
  BRJ jakością oferty to nie tylko Kormoran wyprzedza, ale i Amber, i Fortuna.
  KP jest w tyle za Żywcem.
  Co i komu miałoby dać włączenie BRJ do KP? Jak Bojanowo czy Tenczynek wchodziły do BRJ, to pojawiły się po jakieś dwa-cztery piwa z jakąkolwiek ambicją, a potem sztampa. Czemu teraz miałoby być inaczej?

  • Obejrzałem.
   Czyli mówisz, że w KP wajcha została przestawiona? To super. Ale to i tak nie widzę sensu w przejęciu Ciechana. Moim zdaniem, ta marka ma sens tylko w połączeniu z Jakubiakiem. Wielu ludziom z „prawicowej” (bo nie tylko prawicowej, ale i pisowskiej) części internetu Ciechan kojarzy się dobrze za sprawą rodzimego, prawicowego właściciela-polityka. Ci odwrócą się od marki po przejęciu przez koncern. Kto markę bojkotował za poglądy Jakubiaka, ten bojkotować przestanie, ale kochać nie zacznie.
   Tych, którzy nie pili, bo byli niezadowoleni z oferty, można przyciągnąć polepszeniem portfela Książęcego. I tak o zmianie właściciela pewnie się dowiedzą, więc marka nie będzie miała takiego znaczenia.
   Tak naprawdę walka jest o tych Januszy, co to nie będą wiedzieli, że Ciechan już nie będzie w polskich rękach i nie szukają piwnej nowej fali. Warto wywalić na nich 60 mln piniędzy (razy dwa, jak mówisz)? Przypuszczam, że nie przypuszczam.

   • Siła zakupowa prawaków jest znikoma, zresztą podobnie nikła jest siła bojkotu lewaków.
    Co do tego, że mają Książęce. No ok mają, ale tu mają otwartą fermentację, z tego można zrobić centrum browarnicze do zwiedzania. Lepsze jak Cieszyn, bo w centrum Polski, a nie na jej końcu.

    • Z tym zwiedzaniem to jest argument. Ciechan Cieszynem KP.
     Czyli KP będzie walczyć o klienta z GŻ, na warunkach GŻ?
     Ja się nie zdziwię, jak GŻ przegoni KP w sprzedaży.

     Co do siły zakupowej, to oczywiście nie jest to duża strata, ale jest. Jednak wydaje mi się, że skala jest jednak większa niż bojkotu lewaków.

   • Co do browaru do zwiedzania to już mają Browar Książęcy w Tychach, a jeśli chodzi o zakupy w Asahi to nie wiemy nawet czy mają teraz parcie na robienie w krafcie, myślę jednak, że będą rozwijać to w ramach serii Książęce i na tym się skończy.
    A co do zakupu BRJ to prędzej podzieli się to pomiędzy takim Van Purem, Namysłowem czy Perłą niż wchłonie to koncern, który ma konkretne obostrzenia technologiczne i nie jest przygotowany na rzeźbienie w przysłowiowym gównie.

    • Namysłów jakby chciał to ma u siebie otwartą fermentację, może iść w kraft, kwestia decyzji. Perła ma Zwierzyniec. Van Pur ma chyba 5 browarów, w tym zabytkowe a i tak tłucze pewnie najwięcej w Rakszawie. Dla nich zakup Ciechana nie ma sensu.

    • Na moje Jakby Jakubiak wcześniej dogadał się z Pintą to taki Lwówek mógłby im opchnąć i mieliby browar z piękną tradycją i zostałby w polskich rękach, a teraz nie wiadomo kto to chapnie i co z tym zrobi.

 2. Jak mawiał Krzysztof Bogdan Bęgowski vel Anna Grodzka: „koło chuja mi to lata” :D. Bo problemem nie jest to czy ktoś kupi budynki, sprzęty i markę tylko jakie piwa przejmie nowy właściciel, a umówmy się w asortymencie jest tak naprawdę gówno do przejęcia. Także, żeby się nie okazało, że KP wybuduje nowy mniejszy browar, albo przerobi w Tychach i wyjdzie ich to taniej niż kupno starych rupieci od Jakubiaka.

  • Jeśli jest to prawda, to sprzedaż browarów to bardziej spitalanie z tonącego okrętu i odcięcie się od skompromitowanej marki, niż brak czasu na prowadzenie biznesu. Z drugiej strony zachodzę w głowę ile taki poseł faktycznie musi zarabiać, żeby rezygnować z tych browarów.

   • 9892,30 brutto pensji – dla posła zawodowego który nie otrzymuje dochodów z innych źródeł niż prawa autorskie i prawa pokrewne

    a poza tym każdy poseł także mający browary
    2473,08 diety netto
    2500 ryczałt na wynajem mieszkania dla posła spoza Warszawy
    4000 na prowadzenie biura poselskiego
    darmowe bilety na 1 klasę pociągu Intercity i loty krajowe LOTem

  • No taka chyba jest tam koncepcja, żeby zdobyć finanse na Darłówek, bo kasy brakło. Po drodze sprzedaje czy już sprzedał Biskupiec no i zajął się robieniem whisky. Generalnie pomysłów jest tam tyle ilu doradców, a BRJ zamiast się rozwijać to się zwija. Ale to nie mój cyrk, nie moje małpy, nie mój chlew i nie moje świnie.

    • Bolek chciał nawet pomóc niepełnosprawnym tyle tylko, że spieszył się do Puław więc sami rozumiecie ?

  • Nie no co by nie mówić o wielkości ego Kopyra to tej „zasługi” akurat odmówić mu nie można.
   I porównywanie go do agenta TW Bolek to jednak spore nadużycie.

 3. A dla mnie to zgoła paskudna i tragiczna wiadomość – nasz wąsaty homofob acz patriotyczny i ZASŁUŻONY dla odrodzenia polskiego browarnictwa zamierza sprzedać swoje browary…Komu? Temu – kto da więcej. Niezmiernie to patriotyczny uczynek. Patriotycznie to byłoby to ciągnąć. Po co budować od podstaw browar mając cztery inne? Kupy się to nie trzyma. Prawdziwy Polak i patriota powinien rozwijać swój biznes a nie przenosić się na pensję(???) posła. Ot, kolejny obalacz ,,systemu” (jak Krul) na systemowej pensji.

 4. A ja poruszę inną rzecz: rzeczywiście Tenczynek po zmianie właściciela zrobił całkiem dobre piwa. I może to jest dobry biznes dla KP (czy kogoś innego) w odkupieniu Ciechana. Tylko z nowym Tenczynkiem jest problem ceny. Po co mam kupić ich piwo jak taka Pinta tańsza? Piwo stoi po tyle samo co bardzo dobre krafty (prawie 9 zł zaplaciłem za IPA.

 5. Tak jak mówisz, obecnie Ciechan niewiele ciekawego oferuje. Gdyby KP go przejęła z zamiarem warzenia tego co obecnie jest w ofercie + coś „nowego” ale dla szerokiego grona to raczej nie było by się nad czym pochylać. Za dużo fajnych rzeczy jest obecnie w stałej już ofercie kraftu, a ciekawych premier z miesiąca na miesiąc też nie brakuje. Gdyby jednak browar podzielił los Tenczynka może było by z tego coś sensownego.

 6. Z Kozelem to się wstrzymaj: zglosilem skargę do UOKiK że ich reklamy mogą naruszac zbiorowe interesy konsumentów wprowadzając ludzi w błąd hasłem „ulubione piwo Czechów”. Udziały sprzedaży ani żadne badanie tego nie potwierdzają. Skarga zgłoszona w marcu, jest rozpatrywana.

  • No właśnie też mi się nie chciało wierzyć w to „ulubione piwo Czechów”, no ale chyba nie są aż tak głupi, żeby podawać taki ordynarny kit w reklamie. Być może nastąpiło w Czechach jakieś przetasowanie. Kiedyś na pewno pierwszy był Gambrinus, zresztą ta sama firma. Może Kozel go wyprzedził, tak jak u nas Żubr wyprzedził Tyskie.

Leave a Reply