90. odcinek [100 pytań do kopyra]

33
4529

Trochę czasu minęło, od 89. odcinka, ale wreszcie nadszedł czas, żeby odpowiedzieć na pytania pod nim zadane. 

Lista pytań:
Jak bardzo ryzykowne jest zadanie płynnych drożdży prosto do brzeczki, bez robienia startera?
Czy dodanie do weizena goździków na aromat jest zgodne z Duchem Kraftu?

Co w smaku i aromacie wnosi słód pszeniczny? Czy będzie wyraźna różnica między piwami single malt: pszeniczny a pilzneński (lub inny bazowy jęczmienny)?

Z czego wynika aromat grzybów w niektórych jasnych lagerach?
Z czego wynika aromat maggi który wyczułeś w jednym z piw w wielkim teście farbowanych lisów?
Czy diacetyl może się pojawić po pewnym czasie?

Zauważyłem iż wiele piw supermarketowych oznaczonych jako „craft beer” używa sformułowania „Indian Pale Ale ” zamiast India Pale Ale. Z gramatycznego punktu widzenia może byłoby to ok lecz czy aby na pewno?

Mówiłeś wielokrotnie, żeby po refermentacji trzymać piwo w niskiej temperaturze, żeby gaz zgromadzony w szyjce butelki lepiej i szybciej rozpuścił się w piwie. Czy po tym jak wyjmę piwo z lodówki a jego temperatura wzrośnie, to dwutlenek węgla zacznie się ulatniać i gromadzić w szyjce ponownie, powodując ryzyko gushingu?

Czy da radę odróżnić w smaku lub aromacie piwo pasteryzowane od niepasteryzowanego?
Co to są „piwa belgijskie” i czym ta „belgijskość” się objawia, że jest podobno tak charakterystyczna?

Jakie polskie chmiele szanujesz?
Tomku, jak wygląda sprawa odwiedzania browarów kraftowych w celu uzyskania wiedzy jak to wszystko wygląda z myślą założenia kiedyś swojego browaru?

Czy chmiel użyty na cichą może użyć ponownie do chmielenia na goryczkę? Co jeśli dostaną się wraz z chmielem drożdże? Czy może to zepsuć piwo?

Co sklepy robią z piwami które się przeterminują? Jaka jest ich dalsza droga? Zwrot do browaru czy jaki grzyb?

Czy można „podrasować” piwo kupione w sklepie samemu w domu ? Tzn. kupić np. Porter Bałtycki i przelać go do dębowej beczki na jakiś czas, oczywiście beczkę zalać po korek. Czy piwo ma szanse ” złapać ” trochę beczki czy zepsuje sie i nic z tego nie wyjdzie.

W filmach o warzeniu (ze słodów) pominąłeś aspekt filtracji osadów gorących (czy zimnych) no tych po gotowaniu, jak i filtracji samego chmielu. Dlaczego?

Co tak naprawdę jest złego w używaniu surowców niesłodowanych?

Czy jest możliwe, że piwa refermentowane starzeją(utleniaja) się wolniej?

Czy można zamiast drożdży do warzenia piwa użyć zakwasu, podobnie jak w przypadku chleba?

Na etykiecie czasem jest napisane”chmiel i ekstrakt z chmielu”. Jaka jest rożnica?
Czy fakt że brzeczka odfermentowała do 2 blg oznacza, że została zatarta “na alkohol” znaczy ze piwo piwo będzie wytrawne? czy piwo bardziej słodowe jest mniej odfermentowane?

Czy można w domu zrobić piwo niskoalkoholowe w stylu aipa? coś takiego jak 1/100 z kormorana..
Jak według Ciebie działa na piwnego Janusza obecność kraftowych multitapów w zaludnionych częściach miast?
Mam pytanie odnośnie refermentacji w browarach rzemieślniczych. W domu jest to, moim zdaniem, najłatwiejszy element całego procesu, wiec dlaczego na większą skalę jest z tym tyle problemów?

Jak właściwie smakuje zepsute, skwaśniałe piwo?

Było o winach to zapytam o nalewki. Robiłeś kiedyś? Jak tak to jakie?

Czy piłeś piwa w każdym stylu (BJCP)?

Jak myślisz, co może być hitem w niedalekim czasie w krafcie? Tak jak ostatnio Vermont IPA.

33 KOMENTARZE

 1. Taka anegdotka z fb. Artykuł z tytułem “Co robi ryż w piwie” opatrzony zdjęciem Książęcego Jasnego Ryżowego. Jeden komentarz jak to mówią made my day. – Co robi ryż w piwie? – w Książęcym niewiele. 😉

 2. Naprawdę nie rozpoznałbyś różnicy pomiędzy piwem pszenicznym i ze słodu jęczmiennego? Pszeniczne ma taki miękki, delikatny smak, a jęczmienne jest ostrzejsze, wyraziste. No po prostu nie do pomylenia.

 3. Porterówka inaczej kukułka (kto jeszcze pamięta te cukierki?) 😉 rozpuszcza się cukier najlepiej trzcinowy nierafinowany w porterze lekko go podgrzewając aby się przy okazji wygazował. Proporcje piwo cukier spirytus wg uznania 😉

 4. W odpowiedzi o drożdżach płynnych zapomniałeś wspomnieć o naszych rodzimych FM (oj nieładnie !!!) a te można kupić bardzo świeżutkie i zwykle odpowiednio zapakowane.

 5. Cześć Kopyr,
  Pytanie odnośnie chmielenia. Wiele książek jak również Twoje filmy niejednokrotnie wspominają iż w języku polskim stricte smak to 4 podstawowe odczucia smakowe: słodki, słony, gorzki, kwaśny ( + umami ) lecz tak naprawdę smak który wszyscy mamy na myśli to smak + aromat, dlatego też należy spożywać piwo ze szkła aby w pełni doświadczyć jego doznań. W momencie gdy zatkamy nos ograniczamy doznania tylko do smaku + aromaty wdychane retronosowo. Skoro “smak” rozumiany z ang jako “flavour” to połączenie smak+aromat to dlaczego chmielimy “na smak”. Goryczka ok gdyż to stricte smak, na aromat ok lecz co daje chmielenie “na smak” skoro chmielu stricte w smaku nie czujemy bo tak naprawdę to aromat połączony z podstawowymi odczucami smaku. Jaki jest sens chmielenia na smak?
  Dzięki Wielkie, Dżarem

 6. Jaki powerbank polecisz do transmisji na żywo żeby miał rzeczywistą dużą pojemność (nie 50 000 mAh a w rzeczywistości 2000) i żeby nadążał w miarę ładować?

 7. Cześć Tomek,
  Czy mógłbyś nieco rozwiać wątpliwości odnośnie używania płatków dębowych? Jest wiele różnych płatków i wiele sposób dodawania lecz część osób z tego co zauważyłem jak również informują zagraniczne portale moczy płatki przed dodaniem do piwa w destylacie np whisky, likier w zależności od efektu. Następnie płatki wraz z alkoholem wlewają do piwa. Są to nieznaczne ilości lecz jakby nie patrzeć do wlewanie alkoholu do piwa co pamiętam wspominałeś jest nie dozwolone i może wymagać akcyzy. Czy mógłbyś rozwinąć jak to jest rozwiązane z browarach stosujących takie metody ? czy może to tylko metoda dla piwowarów domowych?
  Dzięki, pozdrawiam Dżarem

 8. Tomku, nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie w Twoim filmie o Reinheitsgebot jak również w innych źrodłach a nurtuje mnie.
  Czy Reinheitsgebot obowiązuje również browary które chcą sprzedawać piwa na rynku niemieckim a nie są z Niemiec? czy też nie warzą w Niemczech. Czy przykładowo taka Tatra z dużym udziałem surowców niesłodowanych może być sprzedawana w Niemczech ? Czy są jakieś obostrzenia ?
  Dzięki, Dżarem

 9. Tomek, czy istnieje coś takiego jak odszkodowanie na wypadek błędów w procesie warzenia piwa popełnianych przez browary które warzą dla browarów kontraktowych. Wiadomo kontraktowcy nie mają swoich i warzą u innych lecz co jak dostarczone dla nich piwo ma wady ? DMS, diacetyl itd które w znacznym stopniu psują piwo w danym stylu.

  Dzięki, Dżarem

 10. Cześć Tomek, to znowu ja. Przepraszam za ilość pytań jakich do Ciebie kieruję lecz staram się by nie były jakieś banalne i coś wnosiły coś ciekawego również dla innych widzów. Przebywam w Anglii i ostatnie parę miesięcy spędzam na degustowaniu lokalnych perełek ale również i znanych koncerniaków sławnych ze swoich wad stanowiących element marki jako odświeżenie sensoryczne aromatów. Muszę przyznać że próbowałem też piw budżetowych w cenie 70 pensów za 4×440 puszki piwa marki Tesco albo ASDA. Wiele z nich mających długie daty przydatności gdyż nawet prawie i rok do przodu licząc od dnia w którym pije. Mam tutaj pytanie gdyż praktycznie każde takie budżetowe lecz w innych droższych też się zdarza że po otwarciu puszki, przelaniu nasz nos wyraźnie zostaje przywitany aldehydem i mocnym mokrym kartonem. Podczas gdy aldehyd mogę zrozumieć, to nie mogę pojąć jak w takich piwach już tak szybko powstaje utlenienie? Zakładam że piwo zostało rozlane od paru tygodni do max paru miesięcy temu sądząc po długiej jeszcze dacie przydatności. Skąd utlenienie może się wziąć w tak względnie młodym piwie?
  Dzięki Wielkie, Dżarem

  • Znalazłem na forum amerykańskim wypowiedź iż karmel może wprowadzać nuty podobne do utlenienia, czy potwierdzasz i mógłbyś coś więcej na ten temat powiedzieć ? Dzięki

 11. Czy wyższe alkohole mogą się ułożyć z czasem w wyniku leżakowania gdy podczas fermentacji ucieknie nam temperatura? Czy jednak tak już zostanie?
  Dzięki Tomek

 12. Tomku,Zastanawiałem się czy podczas gdy fermentacja odbywa się z użyciem drożdży dolnej fermentacji lecz w wyższych przedziałach temperatur, nie tworzą się nam wyższe alkohole piekące w przełyk i wzmacniające syndrom dnia następnego? Piłem dzisiaj Steam Beer z Anchora i wyraźnie czuć estry lecz bez fuzli. Nawiązując do Twojego filmu o drożdżach wspomniałeś że “dolniaki” same w sobie dobrze się czują w wyższych temperaturach ( np 18C ) lecz jeszcze bardziej produkują niepożądane związki niż drożdże górnej w np w ( 25C ) Uwarzony ALE w porze letniej wyraźnie ukazuje agresywne alkohole. Czy mógłbyś rozszerzyć jak to jest z piwami hybrydowymi i powstającymi związkami w wyższych temperaturach np fuzli.
  Dzięki, Dżarem

 13. Czy browary kontraktowe są wliczane w liczbę browarów w Polsce ? czy jedynie te co fizycznie istnieją i mają swój sprzęt ?

 14. Tomku, mam do Ciebie pytanie odnośnie opisu stylów. Jestem obecnie na etapie przyswajania klasyfikacji stylów wg. BJCP i zastanawia mnie fakt iż wiele stylów jest opisanych jako wytrawne albo z wytrawnym finiszem a jednak końcowe odfermentowanie jest w przedziale 2 – 4.6 blg. Tak jak mogę zrozumieć wytrawność przy odfermentowaniu do 2 blg to nie bardzo rozumiem jak może być przy prawie 5 blg? Odfermentowanie Maibocka czy American IPA jest podobne 2.8-4.6 blg lecz czy nadal będzie wytrawne jak zostanie przy 4.6 blg co nadal jest zgodne ze stylem? jak to jest odbierane przez sędziów ? czy jest coś czego nie rozumiem w relacji blg i wytrawny finisz? Dzięki

Leave a Reply